سرخط خبرهای سازمان

بایگانی دسته بندی ها : روز دانشجو

معرفی کتاب: سرگذشت و سوانح دانشگاه در ایران (دکتر مقصود فراستخواه )

عنوان کتاب:سرگذشت و سوانح دانشگاه در ایران زیر عنوان: بررسی تاریخی آموزش عالی و تحولات اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی موثر ایران مولف: مقصود فراستخواه ناشر کتاب : موسسه خدمات فرهنگی رسا شمارگان: ۲۲۰۰ چاپ جاری: ۱ قیمت پشت جلد :۱۲۵۰۰ تومان تعداد صفحات:  ۷۸۳ به پیشنهاد و معرفی :دکتر الهام فخاری (رییس منطقه تهران سازمان عدالت وآزادی ایران اسلامی)  سرشت دانشگاه، مستلزم استقلال آکادمیک ... بیشتر بخوانید »

[ویژه روز دانشجو] سعید شریعتی در گفتگو با بوی باران: مهمترین رسالت نهادهای آموزشی جامعه‌پذیر کردن محصلان است

بوی باران(ویژه نامه روز دانشجو)| بوی باران با سعید شریعتی، فعال دانشجویی سابق و عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی در رابطه با جنبش دانشجویی و تحلیلی از وضعیت کلی دانشجویان گفتگو کرده که مشروح آن را در ادامه می خوانیم: با توجه به این که ۱۶ آذر و رویداد تلخ آن ، به گونه ای نمادین با تاریخ دانشجویی ... بیشتر بخوانید »

[ویژه روز دانشجو] جنبش دانشجویی؛ دموکراتیک و روشنگرایانه | مهدی مقدری

جنبش دانشجویی؛ دموکراتیک و روشنگرایانه بررسی آرا و نظرات هابرماس مهدی مقدری*   نظریه انتقادی و از جمله تفسیر آزادیخواهانه هابرماس در حوزه عمومی، به نوعی در جنبش های اعتراضی و از جمله جنبش دانشجویی موثر واقع شده است. وی معتقداست، از آن جا که دانشجویان مستقیما تحت نفوذ گروه های اقتصادی قرار ندارند، بهتر می توانند سرکوب نظریه های ... بیشتر بخوانید »

[ویژه روز دانشجو] تاریخ جنبش‌های دانشجویی به بلندای سابقه تاسیس دانشگاه‌ها

گردآوری : کوروش مظاهری مهر* اوائل قرن چهارم میلادی دانشجویان علیه اساتیدی که ایده‌های سیاسی چندان محبوبی نداشتند، اعتراض کردند. در قرون وسطا هم دانشگاه‌های پاریس و بلونیای ایتالیا اغلب صحنه درگیری‌هایی میان شهروندان و دانشجویان بود. با از راه رسیدن عصر مدرن، فعالیت‌های دانشجویان افزایش پیدا کرد به‌طوری که دانشجویان در بیشتر انقلاب‌های قرن نوزدهم و بیستم نقش کلیدی ... بیشتر بخوانید »

[ویژه روز دانشجو] جنبش دانشجویی در فصل انزوا ؛ مروری تلویحی بر تاریخ جنبش دانشجویی | مرتضی روحانی

مرتضی روحانی* سیر تاریخی جنبش دانشجویی، فراز و فرود هایی را به ما نشان می دهد که سبب جریان سازی های بسیار شده است. هرگاه سخن را در وادی واژه “جنبش” می کشانیم، تعاریف متعددی را به ما ثمر می دهد. در نمای اول می بایست به این نکته التفات ورزید که هرحرکت دانشجویی، الزاما در حیطه جنبش دانشجویی بشمار ... بیشتر بخوانید »

[ویژه روز دانشجو] دانشجو باید پرسشگر امور ممنوع باشد/گفتگو با حسن فایضی فعال دانشجویی دهه هفتاد

بوی باران (ویژه نامه روز دانشجو)|حسن فایضی، عضو انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه اصفهان در اوایل دهه ۷۰ و فعال سیاسی – اجتماعی در اصفهان بود. وی در سال ۷۶ و پس از پیروزی اصلاح طلبان به همراه جمعی از همراهان خود در دانشگاه و ستادهای آقای خاتمی اقدام به تاسیس سازمان عدالت و آزادی نمود و چند سال نیز دبیرکل ... بیشتر بخوانید »

[ویژه روز دانشجو] جنبش دانشجویی ؛ کنشگری پر هزینه اما معکوس | امان اله باطنی

امان اله باطنی* جنبش دانشجویی چیست و چراست ؟ اساسا دانشجویان را می توان یک طبقه یا طیف به شمار آورد و بعد حول مطالبات آنها یک جنبش تعریف کرد ؟ آیا چیزی با نام جنبش در این عصر می تواند بیان کننده تمام آنچه  کنشگری دانشجویان می خوانند باشد؟اساسا می توان کنشگری دانشجویان را حول یک جنبش تعریف نمود ... بیشتر بخوانید »

[ویژه روز دانشجو] همیشه باید نقد کرد و نقد شد/گفتگو با محمدرضا بزمشاهی فعال دانشجویی دهه هفتاد

بوی باران(ویژه نامه روز دانشجو)| مصاحبه با آقای بزمشاهی از فعالین دانشجویی سالهای ۶۹ تا ۷۳ در دانشگاه اصفهان و سخنگوی سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی به مناسبت روز دانشجو و توسط کمیته جوانان و دانشجویان سازمان  انجام گرفت. محمدرضا بزمشاهی از اعضای انجمن اسلامی دانشگاه اصفهان و چند دوره به عنوان نماینده در شورای عمومی تحکیم وحدت حاضر ... بیشتر بخوانید »

بالا