سرخط خبرهای سازمان

بایگانی دسته بندی ها : سومین ویژه نامه محیط زیست|تابستان 94

ویژه نامه محیط زیست/ نوع شناسی جریان‌های محیط زیست در عرصه‌ی روابط بین الملل (بخش اول؛ بوم شناسان افراطی)

مهدی مقدری دبیرکل سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی   مقدمه یکی از موضوعات چند وجهی تحولات در عصر جدید، نگاه دقیق و موشکافانه‌ی نظام بین المللی و دانش روابط بین الملل به مسائل و مشکلات محلی و منطقه‌ای است. در عصر جهانی شدن، منازعات سیاسی، درگیری‌های نظامی، نقض حقوق بشر، پایمال شدن قوانین بین المللی در ساختار داخلی دولت‌ها ... بیشتر بخوانید »

ویژه نامه محیط زیست/گاوخونی، تالاب ریزگردهای سمی

کبری عسکری عضو جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست ریزگرد، پدیده‌ای اتمسفریک است و به مجموعه‌ای از گرد و غبار، دود و دیگر ذره‌های خشک معلق که در جو پخش شده و دید افقی را میان ۱ و ۲ کیلومتر محدودمی‌کند، اطلاق می‌گردد. درایران، منشأ اصلی ریزگردها، کویرها و باتلاق‌های درحال خشک شدن عراق است که خاک و شن‌های ... بیشتر بخوانید »

ویژه نامه محیط زیست/تغییر اقلیم و منابع آب

امین دوست محمدی عضو کمیسیون محیط زیست سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی این روزها که به تابستان و فصل پر مصرف آب نزدیک می‌شویم، هشدارها در مورد آب و نحوه‌ی مصرف آن رنگ تازه‌ای گرفته و به مصرف کنندگان آب اعم از شهری و کشاورزی نسبت به مصرف بی رویه‌ی آب هشدارها داده می‌شود. با استناد به گزارش‌های پژوهش‌کده‌ی ... بیشتر بخوانید »

ویژه نامه محیط زیست/تالاب بین المللی گاوخونی

حسین محمدرضایی رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان و عضو کمیته‌ی پنج نفره‌ی آب استان اصفهان تعریف تالاب در کنوانسیون رامسر اتحادیه‌ی بین‌المللی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی (IUCN) در کنوانسیون بین‌المللی تالاب‌ها که به کنوانسیون رامسر معروف است و اولین اجلاس آن در سال ۱۹۷۱ در رامسر تشکیل شد این تعریف را برای تالاب ارائه نموده است: ... بیشتر بخوانید »

ویژه نامه محیط زیست/ صبح فردا

ندا حق پرست عضو کمیسیون محیط زیست سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی   اتفاقات و رویدادها در فضای اجتماعی و مجازی پشت سر هم و قطاروار ردیف می‌شوند و ما انسان‌ها موشکافانه با آن‌ها برخورد می‌کنیم از طنز تلخ گرفته تا فقر و حوادث ناگوار. طنز تلخ، زباله‌ای است که کنار جاده به ما دهن کجی می‌کند، تلخ‌تر از ... بیشتر بخوانید »

ویژه نامه محیط زیست/تولد دوران فکری جدید*

عارف سپهری رییس کمیسیون محیط زیست سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی در هفته‌ای که گذشت زاینده رود از جریان افتاد. از حرکت ایستادن یا کند شدن جریان رودخانه یعنی که تکه‌‌ای از حیات خالی می‌شود وبا اثر دومینو وارش ممکن است باعث شود تا ریزگردهای تالاب خشکیده‌ی گاوخونی مردم را به بیماری‌های تازه‌ای مبتلا کند، آب سفره‌های زیرزمینی را ... بیشتر بخوانید »

ویژه نامه محیط زیست/حکایت دست‌ها و چشم‌ها

بهاره بهمن کارشناس ارشد مهندسی کشاورزی   حکایت دست‌ها و چشم‌ها، حکایت عجیبی‌ست… حکایتی که به فراموشی سپرده شده. آری به دست‌هایم نگاه می‌کنم می‌پرسم به راستی که حکایتشان چیست؟ که آیا آفریده شده‌اند برای خلق کردن و یا نابودی؟ زندگی یا مرگ؟ خلق شده‌اند برای گرفتن یک بیل و کاشتن نهالی در دل خاک، برای ریشه دواندن چندین زندگی ... بیشتر بخوانید »

ویژه نامه محیط زیست/بنویسیم محیط زیست، بخوانیم زندگی

امین شفیعی دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی محیط زیست   امروزه جهان با مشکلات عدیده‌ای رو به‌رو است و سر رشته این کلاف سر در گم نارسایی‌ها و عدم تعادل در این کره‌ی خاکی است تعادلی که به طور خود پالا بر این سیستم حاکم بوده؛ حال خود پالا بودن نمایان‌گر پویا بودن طبیعت خدادادی  و چرخه‌ی طبیعی محیط زیست می­باشد ... بیشتر بخوانید »

بالا