سرخط خبرهای سازمان

بایگانی دسته بندی ها : اقتصادی

«سرمایه»ای به اسم «سرپناه»؛ به قلم رضا صادقیان

مسئله مسکن، خانه،‌ کاشانه و صاحب یک چهاردیواری کوچک و جمع‌وجور شدن در کشورمان بیش از آنکه یادآور سرپناه آدمی و به دست آوردن مکانی از آن آدمی برای اسکان و آرامش باشد، به علت پیشینه تاریخی و بافتار اقتصادی کشور طی ده‌های طولانی به عنوان سرمایه و سرمایه‌گذاری مطرح بوده و است. براساس نظرسنجی‌های انجام شده و خصوصا آخرین ... بیشتر بخوانید »

مرد خوب، حزب بد؛ توقف فساد در آفریقای جنوبی

از زمان نلسون ماندلا عبارت «زندگی بهتر برای همگان» یکی از موثرترین شعارهای حزب حاکم آفریقای جنوبی یعنی کنگره ملی آفریقا (ANC) بوده است. از زمان نلسون ماندلا عبارت «زندگی بهتر برای همگان» یکی از موثرترین شعارهای حزب حاکم آفریقای جنوبی یعنی کنگره ملی آفریقا (ANC) بوده است. طبیعتاً لزومی به یادآوری نقطه مقابل آن یعنی رژیم آپارتاید نیست که ... بیشتر بخوانید »

ایران صندوق بین‌المللی پول: تحریم‌های ضدایرانی آمریکا بر اقتصاد منطقه تاثیر منفی گذاشته است

  صندوق بین المللی پول معتقد است که تحریم های آمریکا بر ضد ایران و بی ثباتی ناشی از افزایش بهای نفت که با آن همراه است رشد اقتصادی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا را به شدت تحت تاثر قرار داده است. در گزارش صندوق بین المللی پول آمده است که شرایط موجود بر اعتماد سرمایه گذاران تاثیر منفی ... بیشتر بخوانید »

مزایای اقتصادی مشارکت زنان

بستن شکاف جنسیتی هنگامی که دختربچه بودیم ما را با این باور بزرگ کردند که می‌توانیم به همه چیز دست یابیم و هیچ مانعی غیرقابل عبور نیست. اما برای بسیاری از زنان واقعیت با آرزوها تفاوت زیادی دارد. در جامعه طبقه متوسط محافظه‌کار هندوستان، جایی که هر دو ما در آن رشد کردیم، شرایط برابر و یکسان نبود. اما ما ... بیشتر بخوانید »

گزارش چشم‌انداز اقتصادی جهان IMF چه نکاتی در بر دارد؟

تزلزل رشد بعد از رشد قدرتمند در سال ۲۰۱۷ و اوایل سال ۲۰۱۸ فعالیت اقتصادی جهان در نیمه دوم سال گذشته به طرز چشمگیر کاهش یافت، روندی که ناشی از اثرگذاری عوامل تاثیرگذار بر اقتصادهای بزرگ دنیا بود. پس از اینکه مقامات سیاستگذاری چین به منظور جلوگیری از گسترش بانکداری در سایه اقدام به اعمال سیاست‌های نظارتی و قانونگذاری مالی ... بیشتر بخوانید »

گناه‌ِ نداری؛ چه رابطه‌ای میان فقر و سرقت وجود دارد؟

تجارت فردا | بکر در یکی از مقالات خود از تحلیل اقتصادی و آماری برای تعیین کنترل بهینه جرائم استفاده می‌کند. هر عمل مجرمانه‌ای به دلیل افتی که در بهره‌وری ایجاد می‌کند هزینه‌ای معادل ۵۷۰۰ دلار در سال به جامعه تحمیل می‌کند (مورگان کلی، ۲۰۰۰) به‌طوری که بر اساس گزارش وزارت دادگستری آمریکا سالانه معادل ۲۴ میلیارد دلار کالا در ... بیشتر بخوانید »

ضرورتی جهانی؛ توانمندسازی زنان و اقتصاد

هشتم مارس روز جهانی زن فرصتی برای انعکاس تلاش‌هایی است که در جهت برقراری برابری جنسیتی انجام می‌گیرند. ریشه‌های این رویداد سالانه به بیش از یک قرن پیش بازمی‌گردد اما تاکید آن بر احترام و ایجاد فرصت برای زنان همچنان موضوعیت دارد و مواردی از آزار جنسیتی و خشونت تا قوانین ناعادلانه و بی‌انصافی در محیط کار را دربر می‌گیرد. ... بیشتر بخوانید »

نقطه سر خط؛ جنجالی‌ترین‌های نشست «اقتصاد جهانی در گذار» در داووس

تجارت فردا | رونق اقتصادی، پایداری و امنیت همگی از جمله مواردی هستند که به همکاری اقتصادی کشورهای دنیا با یکدیگر نیازمند هستند و یک کشور بدون این همکاری با کشورهای دیگر نمی‌تواند آنها را برای خود متصور شود. در واقع اقتصاد جهانی تنها زمانی می‌تواند به طور پایدار در یک مسیر امن رو به جلو حرکت کند که میان ... بیشتر بخوانید »

ربع قرن رفاه؛ گزارش هریتیج در مورد آزادی اقتصادی چه نکاتی دربر دارد؟

گزارش هریتیج در مورد آزادی اقتصادی چه نکاتی دربر دارد؟ تجارت فردا | در بیشتر تاریخ بشر، اکثر افراد با کمبود فرصت و آزادی اقتصادی مواجه‌اند و دلیل آن را به فقر و تبعیض‌ها نسبت می‌دهند. امروز ما در دورانی زندگی می‌کنیم که رفاه به بالاترین سطح خود در تاریخ بشریت رسیده است. فقر، بیماری و بی‌سوادی در سراسر جهان ... بیشتر بخوانید »

اقتصادی/ بررسی جایگاه ایران در شاخص های کلی فضای کسب‌وکار جهانی

گزارش Doing Business 2019 یا «انجام کسب و کار» که چشم انداز سهولت فضای کسب و کار در ۱۹۰ کشور جهان را بررسی می‌کند، توسط بانک جهانی منتشر شد. به گزارش اقتصاددان، مهم‌ترین نهادی که برای سنجش وضعیت کسب‌وکار کشورهای مختلف شاخص تهیه می‌کند، بانک جهانی است. مبنای کار این گروه بررسی سهولت قانونی کسب‌وکار است. نحوه محاسبه هر شاخص ... بیشتر بخوانید »

بالا