سرخط خبرهای سازمان

بایگانی دسته بندی ها : نوروزنامه

به بهانه عید غدیر و نامه علی مطهری پیرامون حصر / محمد تقی فاضل میبدی

بوی باران| امیرمؤمنان (ع) آزادی کسانی را که می دانست مخالفش هستند، محدود نکرد و اندیشه آنان را محترم شمرد. درپی نامه آقای دکترعلی مطهری به ریاست محترم جمهوری مبنی بر حل مسئله حصر آقایان مهندس میرحسین موسوی وحجهالاسلام والمسلمین کروبی وسرکار خانم زهرا رهنورد از طریق محافل قضایی وقانونی ، که در رسانه‌ها آمده است، یکی از اساتید محترم ... بیشتر بخوانید »

جشن جهانی نوروز | کورش نیکنام

ایرانیان باستان، بر پایه‌ی آموزش‌های پیامبرشان اشو زرتشت، بر این اندیشه بودند که شادی از جلوه‌های نیک اهورایی و همساز با زندگی‌ست، با این نگرش، پیوسته بر آن بودند تا در هر مناسبتی اندوه و سوگواری را از خود دور سازند. جشن نوروز از برجسته‌ترین و با شکوه‌ترین یادگاری‌های ایرانیان است که سال‌های زیادی را پشت سر گذاشته است و ... بیشتر بخوانید »

چهارشنبه سوری در فرهنگ ایرانیان | هانری ماسه

کتاب «معتقدات و آداب ایرانی»، تالیف هانری ماسه، ایران‌شناس فرانسوی، مشهورترین کتابی است که درباره‌ی فولکلور و رسوم و آداب محلی ایران به زبان خارجی نوشته شده و بعضی صاحب‌نظران ایرانی و غیر ایرانی، آن را جامع‌ترین کتاب در این زمینه دانسته‌اند. کتاب، شامل هجده فصل است که با عناوین مختلفی مانند حیوانات، گیاهان، علائم و پیش‌بینی‌ها، طبابت عامیانه، بازی‌ها ... بیشتر بخوانید »

سال نودر ایران | جِملی کارِری

سفرنامه‌ی جملی کارری، متضمن یادداشت‌هایی در زمینه‌ی مشاهدات و مطالعات این جهانگرد ایتالیایی در شهرهای جلفا، تبریز،‌ قم، اصفهان، شیراز، بندرلنگه و روستاها و دهکده‌های ضمن راه است. این سفرنامه، از مدارک جالب و ارزشمندی است که وضع عمومی کشور ما را در اواخر دوران صفویه تشریح می‌کند. و از آن جهت مفید و قابل بررسی است که با ظرافت ... بیشتر بخوانید »

حاجی فیروز،پیام‌آور نوروزی | رضا مرادی غیاث آبادی

اجازه بدهید از یک پیش‌سخن کوتاه بیاغازم. خاستگاه جشن‌ها و آیین‌های ایرانی، پیوندی ژرف و شگرف با پدیده‌های کیهانی و هستی‌شناسانه، و همچنین با ویژگی‌های اقلیمی و زیست‌بومی دارد. اما روش برگزاری این آیین‌ها در فرهنگ ایرانی، بیشتر از دیگران با واقعیت‌ها نزدیکی دارد و رمزینه‌های موجود در آن به یکپارچگی با دنیای نیروهای مینوی و ایزدان پیوند نمی‌خورد. به ... بیشتر بخوانید »

نوروز در اصفهان | فرد ریچاردز

سفرنامه‌ها، حاوی مطالب جالبی هستند که ذهنیت و تصاویر مفید و قابل توجهی از مکان‌ها و مردمان روزگاران ارائه می‌دهند. در اینجا قصد داریم مطالبی را که در مورد مراسم نوروز، در برخی از سفرنامه‌ها عنوان شده، بیان کنیم. فرد ریچاردز، ‌عضو انجمن سلطنتی نقاشان و حکاکان انگلستان، در اوایل قرن حاضر، یعنی در نخستین سال‌های حکومت پس از قاجار، به ایران ... بیشتر بخوانید »

نوروز و آیین‌های آن | رضا مرادی غیاث آبادی

نگاهبانی و گرامیداشت طبیعت و زیست‌بوم‌های بشری و جامعه‌ای آرام، آزاد و شاد، در گذر هزاران سال همواره برای ایرانیان وظیفه‌ای بزرگ و مهم دانسته می‌شده است. بسیاری از باورها، آیین‌ها و جشن‌های ایرانی از پدیده‌های طبیعت برخاسته و از آن الهام گرفته شده است. در اوستای کهن، کتاب دیرین و ورجاوند همه ایرانیان با هر گرایش قومی و دینی، ... بیشتر بخوانید »

رقصنده با نشانه ­ها | ابراهیم سلیمی کوچی

ابراهیم سلیمی کوچی* – نوروز آرام آرام از راه می رسد. هیچ فکر کرده ای چرا آیین ها و سنت های این رسم دیرینه هیچ گاه در حافظه این قوم، فرتوت و نحیف نشده است و نمی شود؟ راستی را این همه نوزایی و پویش جاودانه از کجاست؟ نوروز کلیشه نشده است. عجبا که به طور حیرت آوری از عارضه ... بیشتر بخوانید »

بالا