سرخط خبرهای سازمان

نمایندگان راستگرای استان اصفهان پیشتاز استیضاح وزیر علوم

نماینده شاهین شهر: وزیر علوم در کمیسیون آموزش پاسخی برای انتصاب‌های اخیر نداشت

حسینعلی حاجی دلیگانی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان در واکنش به عزل و نصب‌های صورت گرفته در وزارت علوم  با توجه به حکم انتصاب‌های اخیر فرجی دانا، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برای به‌کار‌گیری توفیقی، میلی منفرد که یکی از این افراد قبلاً مستقیماً از سوی  نمایندگان مجلس نهم رد صلاحیت شده بود و نفر دوم  هم با گرفتن نظر نمایندگان به مجلس معرفی نشده بود، اظهار کرد: چنین حرکتی از سوی فرجی دانا وزیر علوم مبنی بر به‌کارگیری افرادی که قبلاً به نوعی مستقیم یا غیرمستقیم برای فعالیت در وزارتخانه علوم صلاحیتشان رد شده بود، به عبارتی زیر پا گذاشتن صداقت حرف‌هایش در مجلس تلقی می‌شود.

وی بیان داشت: اقدام فرجی دانا برای زدن حکم انتصاب برای توفیقی و میلی منفرد  برای نمایندگان به منزله پنجه زدن به روی مجلس نهم  بود و که طبیعتاً با واکنش تند نمایندگان مجلس روبه‌رو می‌شود،چرا که مجلس هرگز نمی‌تواند بپذیرد که چرا افرادی در وزارتخانه علوم به‌کارگیری می‌شوند در صورتی که قبلاً صلاحیتشان از سوی نمایندگان ملت ایران رد شده است.

عضو فراکسیون اصولگرای مجلس نهم تصریح کرد: وزیر علوم  روز گذشته در کمیسیون آموزش و پرورش مجلس نهم حضور یافت و نمایندگان مجلس و اعضای کمیسیون به صورت خیلی جدی سؤالات خود را درباره عزل و نصب‌های صورت گرفته  اخیر در وزارت علوم  از او پرسیدند.

وی افزود: روند جلسه کمیسیون به گونه‌ای پیش‌رفت که گویا پاسخ فرجی دانا برای اعضای کمیسیون و دیگر نمایندگان قانع‌کننده نبود و نمایندگان عضو این کمیسیون از پاسخ به سؤالات وزیر علوم قانع نشدند و قصد دارند برای سؤال از وزیر در صحن مجلس امضا جمع‌آوری کنند. که ظاهراً بیش از ۵۰ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح سؤال از وزیر علوم را در صحن مجلس امضا کردند.

نماینده شهرضا: انتصاب‌های فرجی‌دانا،خارج از اعتدال است | تا مرز استیضاح وزیر پیش رفتیم

عوض حیدر پور در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی فارس در اصفهان، در واکنش به عزل و نصب‌های صورت گرفته در وزارت علوم با توجه به حکم انتصاب‌های اخیر فرجی‌دانا، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برای بکار گیری توفیقی، میلی‌منفرد در وزارتخانه علوم اظهار کرد: انتصاب‌های اخیر توسط فرجی‌دانا باعث شد نمایندگان مجلس هشدارهای جدی را به وزیر علوم بدهند، به گونه‌ای که نمایندگان مجلس تا مرز جمع‌آوری امضاء برای استیضاح وزیر در مجلس پیش بروند.

وی بیان داشت: امیدوار هستیم قبل از هرگونه وخیم شدن اوضاع، وزیر علوم در راه اصلاح خطاهای انجام داده خود گام بردارد و از تکرار آن‌ها پرهیز کند.

نماینده مردم شهرضا در مجلس با اشاره به اینکه نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور محترم تنظیم کردند مبنی بر اینکه هشدارها و تذکرات لازم به همه وزرا و وزیر علوم برای به‌کارگیری افرادی چون میلی منفرد و توفیقی داده شود.

وی تصریح کرد: با توجه به اتفاقات روی‌داده در روزهای اخیر، حسن روحانی لازم است با توجه به منش و مشی اعتدالی خود، به وزرای کابینه تذکر بدهند که خارج از چارچوب و مواضع اعتدال گرایانه اعلام‌شده اقدام و حرکتی نکنند و سعی کنند در عزل و نصب‌های خود از قاعده اعتدال خارج نشوند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس نهم با بیان اینکه آنچه که خود رئیس‌جمهور و نمایندگان مجلس به آن توجه دارند، اعتدال است و امیدوار هستیم منش و مشی اعتدال با قوت پیش برود و بدون انحراف حرکت کند.

وی ابراز کرد: چه خوب بود که وزیر علوم تازه رأی اعتماد گرفته از سوی نمایندگان، چنین اقداماتی را مبنی بر نصب دو نفر از افرادی که یکی از آن‌ها مستقیماً از سوی مجلس و فرد دیگر به طور غیرمستقیم با نظر نمایندگان  و اعضای کمیسیون رد صلاحیت شده بودند،را مرتکب نمی‌شد.

حیدرپور در پایان اظهار کرد: صراحتاً انتصاب‌های اخیر در وزارت علوم از سوی فرجی‌دانا خارج از خط اعلام‌شده از سوی رئیس‌جمهور و شعار اعتدال بود.

انتقاد نماینده اصفهان به انتصاب  های وزیر علوم

یک عضو هیات رییسه کمیسیون آموزش و تحقیقات درباره علت تذکر ۸۲ نماینده به انتصابات اخیر در وزارت علوم توضیح داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عباس مقتدایی در جمع خبرنگاران گفت: امروز ۸۲ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نسبت به انتصابات اخیر وزیر علوم تذکر کتبی دادند، نارضایتی اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات به این دلیل از گذشته بیشتر است که قبل از جلسه رای اعتماد به فرجی دانا و هم در جلسه‌ای که با حضور اعضای کمیسیون برگزار شد وزیر علوم اطمینان داد در عزل و نصب‌هایش از اشخاصی که شائبه حضور در فتنه ۸۸ را دارند، استفاده نکند.

وی افزود: با توجه به انتصابات فرجی دانا ظاهرا روند مقدمات استیضاح ایشان زودتر از موعد آغاز شده است.

مقتدایی یادآور شد: در جلسه دو روز گذشته (یکشنبه) کمیسیون آموزش و تحقیقات برخی اعضای کمیسیون بنا داشتند استیضاح وزیر علوم را به بلافاصله به جریان بیندازد در نهایت به این نتیجه رسیدند که با فرجی دانا جلسه گذاشته و سوالات و ابهاماتشان را با ایشان در میان بگذارند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا