سرخط خبرهای سازمان

بیانیه سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی در حمایت از نامزدی میرحسین موسوی

بوی باران: شمیم بهار دیگر بار جان و دل را می نوازد. رخوت زمستان رخت بر کشیده و آرام آرام از سر دیوار جای خود را به طراوت اقاقی ها می دهد. هم نشینی شکوفه ها و درختان در هر کوی و برزن نوید زندگی می گسترد و ترنم باران خود گواه زنده آنست. بهار طبیعت خرامان خرامان از گرد راه رسیده و ایران ما نیز این روزها، بیش و پیش از هر زمان تاریخ را چشم به راه فصلی دیگرست. بهاری که طلسم جمود از تن خسته و دل شب زده اش به در کند و آن را بر بستر “عدالت و آزادی” باز گرداند که:

روز، از آخرین نفس شب پر انتظار آغاز می شود…

آزادی؛ دغدغه پارینه ای که ایران ما از مشروطه بدین سو به دوش می کشد و هیچ هنگام از کژاندیشی صاحبان قدرت در امان نبوده و نمانده

و

 عدالت؛ دیرینه دردی که گاه و بیگاه دستمایه عوامفریبی و خدعه سرایی ساکنان کوی سیاست گردیده

آزادی و عدالت هر دو به مثابه فرایند و راهی که به تعبیر خاتمی عزیز “آبله پاهای خسته مان باید همچنان در آن گام فرساید و یک آن از آن چشم امید بر نگیرد.” که به گواهی حضرت حافظ :

دست از طلب ندارم تا کام من بر آید          یا تن رسد به جانان یا جان زتن در آید

باری تاریخ را نیک به خاطر داریم؛ از قائم مقام تا امیر کبیر، از امیر کبیر تا مصدق و  از مصدق تا امروز، این راه، راه ناگزیر ماست و نقطه عزیمت ما ( سازمان عدالت و آزادی ایران ) در این راه آن چنان که از نام آن بر می آید اندیشه های عدالتخواهانه و آزادی طلبانه نظیر اندیشه های بزرگمردی ست که دوباره و در بزنگاهی دیگر فرهیختگی و اخلاق مداری خود را بر آفتاب افکند و بر همگان عیان نمود که گاندی و گاندی ها هنوز می توانند پیکر زار اخلاق را در بازار مکاره قدرت و سیاست به دوش کشند و اصالت آن را نیک پاس دارند و در میدان عمل و هم در عرصه نظر،  سیاست را جولانگاه و عرصه آزمون اخلاق سازند. ایمان ما به شخصیت گرانقدر خاتمی این بار افزونتر گردید و دانستیم در انتخاب نماد آزادی و عدالت و اخلاق در این برهه پر بیراه نرفته بودیم و همچنین بیش از هر زمان دیگر امیدواریم و امید داریم که به تعبیر میر حسین موسوی، ایشان ( خاتمی ) در عرصه جامعه مدنی همچنان حضور داشته باشد و الهام بخش آزادی و عدالت و اخلاق بماند.

ما برآنیم کناره گیری خاتمی و آنچه روی داد  اگرچه شرنگ تلخی بود که در کام میلیونها ایرانی مشتاق ریخته شد اما به هر روی واقعیت امروز سیاست ایران بود که خاتمی صبورانه آن را برتافت و با اندیشه تابناک خویش چراغ آینده را فروزان نگاه داشت. او با تمام اما و اگر رفت. رفتنی که از ورود میر حسین موسوی بشارت می داد؛  همویی که در دوران دفاع مقدس نخست وزیر بود، مدیر مدبری که همگان از او و دوران دولتش به نیکی یاد می کنند و بر آنند که در اخلاق مداری و آزادیخواهی شانه به شانه خاتمی می ساید و اصلاح طلبی که راه اصول اصلی انقلاب چون آزادی و عدالت و جمهوری را گم نمی کند.

و اینک ما ( سازمان عدالت و آزادی ایران ) در بزنگاه انتخابات و با ارج نهادن به خرد جمعی جبهه اصلاحات و نیز پیش از هر چیز با امعان نظر به” ضرورت تغییر” در روند امور جاری کشور و برای گذر از وضعیت خسارتبار کنونی، ورود میر حسین موسوی را به عرصه انتخابات و شکستن بیست سال سکوت او را به فال نیک می گیریم و حمایت خود را از او اعلام می داریم و صد البته صمیمانه توصیه های خود را با او در میان می گذاریم :

۱- از میر حسین موسوی می خواهیم حضور مفاهیم اصلاح طلبانه را در گفتمان خود پررنگ تر نموده و شائبه های بسیاری که در باب ” قرائت او از دین و مساله روشنفکری دینی”، ” آزادی بیان و رویکرد او بدین مقوله”، “عدالت و رویکرد امروزین به آن”، “حقوق بشر و دیدگاههای او در این باب”، “تنش زدایی و اعتمادسازی در سیاست خارجی”، ” انتخابات آزاد و رویکرد میرحسین موسوی”، “احزاب و رویکرد راهبردی او به آنها” ، وجود دارد را اگرچه تابه حال نیز بی پاسخ نگذاشته، بیشترمرتفع نموده و مواضع شفاف و اصلاح طلبانه خود را در معرض افکار عمومی گذارد.

۲- از میر حسین موسوی می خواهیم بدعت مسموم حزب گریزی دولت نهم را از دامن سیاست ایران بزداید و از حرکت بین دو جناح که مستلزم ارائه دیدگاههای مبهم و غیرشفاف است، امتناع نماید. چه آنکه مطمئنا اقتدارگرایان هیچگاه به عنوان جریانی تاثیرگذار از او حمایت نخواهند کرد و چنین رویکردی تنها به ریزش آرای اصلاح طلبان از سبد رای موسوی خواهد انجامید. فقدان رویکرد حزبی بیش از این می تواند سیاست ایران را به عرصه هماورد طلبی های عوامگرایانه بدل نماید و حزب گریزی  در عمل، به چیزی جز فردگرایی منفی و خودمحورانه که آفت جدی عقلانیت و حرکتهای بسامان اجتماعی است، منجر نخواهد شد.

۳- از میر حسین موسوی می خواهیم با تبیین شفاف دیدگاههای خود، صاحبان سرمایه و فعالان اقتصادی کشور را از اظطراب و التهاب فعلی نجات بخشد و ترمز اقتصاد برنامه گریز و دیمی دولت نهم را بکشد و برنامه های شفاف خود را در این زمینه اعلام دارد.

۴- از میر حسین موسوی صمیمانه درخواست داریم تمام اهتمام خود را در همسویی اصلاح طلبان و دستیابی به وحدت، به کار بندد و نگرانی های موجود در این باب را  مرتفع نماید.

۵- در پایان، چون تمامی بزنگاههای انتخابات در سالهای اخیر، نگرانی خود را از سلامت انتخابات پنهان نمی کنیم و از میر حسین موسوی می خواهیم تدبیرجدی برای صیانت از آرا بیندیشد تا به یاری خداوند، مرکب توفیق از گرد راه باز آید.

  ومن الله التوفیق

سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی    

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا