سرخط خبرهای سازمان

ناصر قوامی: آیت‌الله هاشمی در مجلس خبرگان بیشترین مقبولیت را دارد

 

بوی باران| مجلس خبرگان اگر به معنای واقعی کلمه باشد، مجلس مهمی است. این مجلس حق نظارت بر اعمال رهبری، نظارت بر نهادهای زیرمجموعه رهبری، حق عزل و انتخاب رهبری را دارد. بنابراین جایگاه این مجلس و اعضای آن در قانون جمهوری اسلامی ایران بسیار بالا است. اما اینکه آیا اعضای این مجلس به وظیفه خود عمل کرده‌اند، می‌کنند یا نمی‌کنند، موضوع جدایی است.
آفتاب- سرویس سیاسی: هرچه به تشکیل مجمع سالانه مجلس خبرگان رهبری نزدیک‌تر می‌شویم، جدال و بحث‌های بیشتری در این‌باره شنیده می‌شود. برخی اصول و وظایف خبرگان رهبری را گوشزد و برخی دیگر آنها را انکار می‌کنند. اصولی که به وضوح در قانون اساسی به آن‌ها تاکید شده است. بحث ریاست هم براهمیت این دوره اجلاس افزوده است. گرچه از آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بعنوان یکی از گزینه‌های ریاست مجلس خبرگان یاد می‌شود اما او با تاکید به اینکه برای ریاست تمایلی ندارد، گوشزد کرده که اگر گزینه‌های ناصالح کاندیدا شوند به میدان می‌آید.
 ناصرقوامی، نماینده مجلس ششم درباره اهمیت و جایگاه مجلس خبرگان به آفتاب می‌گوید: مجلس خبرگان اگر به معنای واقعی کلمه باشد، مجلس مهمی است. این مجلس حق نظارت بر اعمال رهبری، نظارت بر نهادهای زیرمجموعه رهبری، حق عزل و انتخاب رهبری را دارد. بنابراین جایگاه این مجلس و اعضای آن در قانون جمهوری اسلامی ایران بسیار بالا است. اما اینکه آیا اعضای این مجلس به وظیفه خود عمل کرده‌اند، می‌کنند یا نمی‌کنند، موضوع جدایی است.
این نماینده دور ششم مجلس شورای اسلامی درباره صحبت‌هایی که پیرامون ریاست مجلس خبرگان در روزهای اخیر می‌شود، می‌گوید: این جدال‌ها تنها اختصاص به این دوره ندارد در دوره‌های قبل هم وضع به همین منوال بوده است. منتها در دوره‌های قبل مخالفتی برای ریاست آیت‌الله هاشمی رفسنجانی وجود نداشت. دوره‌ای هم ایشان شخصا کاندیدا نشد و آیت‌الله مهدوی کنی به ریاست رسیدند.
قوامی تاکید می‌کند: در حال حاضر در خبرگان عده‌ای هستند که با اندیشه‌های آقای هاشمی زاویه پیدا کرده‌اند. من در مجلس خبرگان کسی را نمی‌بینم که در مقابل آقای هاشمی شایستگی ریاست براین مجلس با توجه به سوابق ایشان، مدارک علمی، سابقه سیاسی ایشان را داشته باشد.
 وی ادامه داد: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی یکی از سیاستمداران عالی‌رتبه کشور و یکی از ستون‌های انقلاب است. بنابراین من فکر می‌کنم اتفاقات و مخالفت‌هایی که علیه آقای هاشمی انجام می‌شود به وسیله افرادی است که قصد تضعیف جایگاه ایشان را دارند.
رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ششم درباره مقبولیت و امکان ریاست آیت الله هاشمی رفسنجانی به خبرنگار آفتاب می‌گوید: در حال حاضر فکر می‌کنم که اگر ایشان در همین خبرگان فعلی هم کاندیدا شوند، به اندازه کافی مقبولیت دارند. اینکه از جایی ندا یا وحی نازل شود بحث دیگری است. اما در خود خبرگان من فکر می‌کنم ایشان جایگاه و پایگاه بسیار مهمی دارند.
او درباره احتمال حضور و انتخاب هاشمی شاهردوی برای ریاست مجلس خبرگان و ایجاد دوقطبی هاشمی رفسنجانی، هاشمی شاهرودی می‌گوید: فکر می‌کنم اگر آیت الله هاشمی رفسنجانی کاندیدا شوند، آقای هاشمی شاهرودی خود را برای ریاست کاندیدا نخواهند کرد. چون مباحثی درباره آقای هاشمی شاهرودی مطرح است که این موضوع در مجلس ششم هم مطرح بود و من نمی‌خواهم درباره آن صحبت کنم. به همین منظور فکر نمی‌کنم که ایشان رای خبرگان را داشته باشد، مگر اینکه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به نفع ایشان کناره‌گیری کنند و کاندیدا نشوند. مانند ریاست آقای مهدوی کنی که آیت الله هاشمی رفسنجانی به ایشان واگذار کردند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا