سرخط خبرهای سازمان

نور، صدا، سکوت؛ بدرقه “مسیحای جوانمرد” تا آغوش پدر آسمانی

بوی باران| مراسم تشییع پیکر “زاوان قوکاسیان” منتقد سینمای ایران با سخنرانی محمد مهدی عسگرپور، علیرضا رضاداد و محمدرضا اصلانی در اصفهان همراه شد.

به گزارش ایسنا، در مراسم وداع و به خاکسپاری، زاون قوکاسیان که امروز ۳ اسفند ماه در خانه هنرمندان اصفهان برپا شد در ادامه براساس آداب مسیحیان اصفهان، پیکر او به کلیسای حضرت مریم منتقل شده تا پس از اجرای مراسم مذهبی در قبرستان مسیحیان اصفهان به خاک سپرده شود.

در این مراسم که جمعیت زیادی حاضر بودند، محمد مهدی عسگرپور مدیرعامل خانه سینما در سخنانی مطرح کرد: بسیاری از هنرمندان کشور می‌خواستند در این مراسم، حضور داشته باشند اما متأسفانه بُعد مسافت اجازه حضور همه‌ی آنها را نداد.

وی با بیان اینکه در بین اهالی سینما کمتر کسی پیدا می‌شود که همه ویژگی‌های قوکاسیان را یکجا داشته باشد، ادامه داد: او علی‌رغم سادگی، استاد مسلم و محققی برجسته در حوزه سینما بود.

این کارگردان با اشاره به اینکه لحظه لحظه عمر “زاون قوکاسیان” یادگیری بود، تصریح کرد: او علاوه بر همه ویژگی‌های یک استاد، یک انسان شریف هم بود. هنرمند برجسته‌ای که بی‌شک سود و منفعت‌اش برای سینمای ایران زیاد بود.

عسگرپور یادآور شد: ۲۰ سال پیش که مدیر یکی از شبکه‌های تلویزیونی کشور بودم؛ او یکی از بزرگترین مستندسازان کشور بود و با جشنواره کودک و آموزش سینمایی، نسلی جدیدی از سینماگران را به سینمای کشور معرفی کرد.

وی ادامه داد: زاون قوکاسیان لحظه، لحظه عمرش را خرج سینما کرد و او در واقع خود را وقف سینمای ایران کرد.

در ادامه‌ی این مراسم علیرضا رضاداد دبیر جشنواره‌ی فیلم فجر به نمایندگی از سازمان سینمایی در سخنانی ضمن تسلیت درگذشت زاون قوکاسیان در سخنانی اظهار امیدواری کرد: آنچه زاون قوکاسیان به عنوان یکی از اساتید مسلم سینما در طی سال‌ها عمرش در سینما کاشته است، نهالی موثر باشد تا حوزه فرهنگ و هنر کشور از آن، هر روز گلی بچیند.

او ادامه داد: زاون در کسوت یک استاد، هنرمند و معلم همواره قوی‌ترین و بهترین کارهایش را ارائه داده است به همین دلیل است که نقدهای او سازنده و گفته‌های او همه هنر است.

رضاداد اضافه کرد: سند عمر قوکاسیان تعداد زیادی هنرمند است که امروز در عرصه سینما و در آینده در عرصه فیلمسازی هنرنمایی خواهند کرد و بی‌شک کار او را ادامه خواهند داد.

وی خاطر نشان کرد: او کاری از خود به جا گذاشته است که عین اصول حرفه‌ای‌گری است و متأسفانه ما امروز کسی را از دست داده‌ایم که در سینمای امروز که قدری اصول ‌اشتخریب شده است، می‌توانست پایه‌گذار اصول باشد.

محمدرضا اصلانی مستندساز هم با اشاره به جمعی از دانشجویانی که در این مراسم با روبان سفید عکس زاون قوکاسیان را بر گردن خود انداخته بودند، گفت: من نماینده این ربان‌های سفید هستم؛ زاون در شما جاری است و شما راهش را ادامه می‌دهید، همان‌طور که خودش با صبوری راهش را پی گرفت.

در این مراسم همچنین پیام، رسول زرگرپور استاندار اصفهان قرائت شد و سید مهدی سیدین‌نیا رئیس حوزه هنری اصفهان به سخنرانی پرداختند.

رییس حوزه هنری اصفهان از رونمایی کتاب سینمایی زاون قوکاسیان خبر داد.

سید مهدی سیدین‌نیا گفت: پس از مراسم تشییع جنازه زاون قوکاسیان، کتاب سینمایی او که در مورد سینمای اصفهان است را رونمایی می‌کنیم.

وی با بیان اینکه همه به قوکاسیان احترام می‌گذارند چراکه او به همه احترام می‌گذاشت، افزود: او هر چیزی را که می‌خواست در سکوت می‌گفت، احترام از مؤلفه‌های اصلی‌اش بود و به آیین‌های دیگر احترام می‌گذاشت.

رییس حوزه هنری اصفهان با اشاره به اینکه قوکاسیان فردی با ایمان، متدین و مؤمن بود، افزود: او هر آنچه کرد، همواره برای هنر و سینمای کشور و این شهر انجام داد و درواقع او خود را خرج سینمای ایران کرد و مظلومانه از بین ما رفت.

سیدین‌نیا با اشاره به اینکه جدایی زاون جدایی طولانی نخواهد بود، تصریح کرد: ما همه مسیر او را خواهیم رفت و قطعاً شاگردانش مسیر او را طی می‌کنند. کسانی که ایمان دارند، مسیر او یکی از صحیح‌ترین مسیرهای سینمایی کشور است، نخواهند گذاشت که حفره جدایی او خیلی بزرگ شود.

وی با اشاره به اینکه زاون جزء مظلوم‌ترین هنرمندان ایران است، اضافه کرد: او تلاش کرد هنرها بدرخشند و هنرمندان شهرش همچون ستاره از جایگاه بالایی برخوردار باشند. او نمونه یک هنرمند بارز بود.

همچنین هوشنگ حریرچیان بازیگر سینما و تلویزیون کشور، اظهار کرد: امروز زاون قوکاسیان از شهری پر کشیده است که در گذشته رضا ارحام صدر، حسن کسایی و استاد تاج اصفهانی هم از آن پر کشیدند.

وی تأکید کرد: اصفهان شهر هنر است. شهری است که هزاران استاد را پرورش داده و در آینده نیز هزاران استاد از بالین او پرورش خواهند یافت. درست است که امروز هنرمندی دیگر دار فانی را وداع گفت، اما او قطعاً مانند ارحام صدرها و کسایی‌ها از قلب‌ها بیرون نخواهد رفت.

از سینماگران حاضر در مراسم تشییع زاون قوکاسیان می‌توان از رسول صدرعاملی، کامبوزیا پرتویی، جعفر پناهی، فرهاد توحیدی، ابراهیم مختاری، محمدرضا اصلانی، فرهاد ورهرام، مجید مصطفوی، محسن هاشمی، کامران ملکی، ارد زند، محسن خان‌جهانی، احمد طالبی‌نژاد،‌ کیوان کثیریان،هوشنگ حریرچیان، حسن اکلیلی، و… نام برد.

در این مراسم همچنین شاه‌زیدی دانش‌آموخته تاج اصفهانی دقایقی برای “زاون” آواز خواند.

بنا بر این گزارش،جمعی از هنرمندان حاضر در مراسم تشییع زاون قوکاسیان در قالب هیاتی به همت خانه سینما، امروز ۳ اسفند ماه به اصفهان سفر کردند.

زاون قوکاسیان در یک دوره داور جشن کتاب سال سینمای ایران بود و در دوره‌ای هم مراسم بزرگداشت او با عنوان یک عمر همت عالی در تولید مکتوبات سینمایی و آموزش در خانه سینما برگزار شد.

به گزارش ایسنا،زاون قوکاسیان منتقد سینمای ایران اول اسفند ماه بر اثر عوارض ناشی از سرطان معده از دنیا رفت.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا