سرخط خبرهای سازمان

سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی: مهمترین دستاورد توافق اخیر، دور کردن سایه جنگ و تهدید از کشور است

اختصاصی بوی باران | در پی توافق تاریخی شش قدرت بزرگ جهان با جمهوری اسلامی ایران در خصوص پرونده هسته ای کشورمان، سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی با صدور بیانیه ای این موضوع را نقطه عطفی در تاریخ دیپلماسی ایران عنوان کرد و مهمترین دستاورد آن را دور کردن سایه جنگ و تهدید از کشور دانست. متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:
باسمه تعالی
اعلام خبر توافق شش کشور مذاکرکننده با جمهوری اسلامی ایران در پرونده هسته ای، بی تردید نقطه عطفی در تاریخ دیپلماسی جمهوری اسلامی خواهد بود و روند حصول این توافق و نتایج آن دارای نکات و درس های فراوانی است که باید مورد توجه ملت، دولت و نیروهای سیاسی کشور قرار گیرد.
بی شک، مهمترین دستاورد این توافق دور کردن سایه جنگ و تهدید از ایران و منطقه است؛ امری که می تواند حس آرامش و امنیت را تزریق کرده و زمینه ای برای اندیشیدن به آینده ای بهتر و شکوفاتر را فراهم سازد. به حاشیه رفتن ابزارهای خشونت مهمترین کامیابی برای صلح طلبان، اصلاح طلبان، اعتدال گرایان و آزادیخواهان جهان است. همچنین، امضای این توافق نشانگر بلوغ دیپلمات های ایرانی نیز محسوب می گردد. بدنه دیپلماسی ایران توانست چند دور مذاکرات فشرده با کشورهای اصلی تأثیرگذار در جامعه جهانی را با موفقیت به انجام رساند؛ در حالی که رسیدن به توافق هسته ای به امری حیثیتی تبدیل شده بود، اکنون بدون فشارهای روانی غیر ضروری و با اعتماد به نفس ایجاد شده  می توان در فضایی آرام به مذاکرات دیپلماتیک ادامه داد و از منافع ملی کشور دفاع کرد. از سوی دیگر، غلبه بر جنگ طلبان منطقه ای و در راس آن رژیم صهیونیستی و ناکام گذاشتن سنگ اندازی کشورهایی که از تحریم و انزوای ایران سود اقتصادی فراوان برده اند یکی دیگر از دستاوردهای این پیروزی سیاسی است.
جای تأسف دارد در حالی که اکثر نخبگان و مردم ایران از این روند مذاکرات حمایت می کردند، عده ای از فعالان سیاسی به بهانه غیرت و دفاع از عزت  ایرانیان سعی در ناکام گذاشتن مذاکرات داشتند. در واقع، این گروه که عملکرد آنان در هشت سال گذشته نتیجه ای به جز تحریم، انزوا و فشار اقتصادی برای کشور نداشته است نقش مکمل مخالفان خارجی جمهوری اسلامی را ایفا نموده و مانند دو لبه قیچی در ناکامی روند دیپلماسی تنش زدایی تلاش داشتند.
نکته دیگر آنکه، مذاکره مستقیم با قدرت های جهانی زمینه سوء استفاده کشورهای واسطه و بهره برداری اقتصادی آنان از تیرگی روابط ایران و کشورهای پیشرفته را از بین برده و ضمن کاهش هزینه های غیر ضروری اقتصادی و سیاسی کشور از رشد کاذب برخی کشورها و ایجاد مزاحمت و رقابت کاذب در مقابل ایران جلوگیری می نماید.
سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی ضمن تبریک به ملت ایران به خاطر این موفقیت بزرگ و تشکر از رئیس جمهور محترم که گامی مؤثر در تحقق یکی از برنامه های وعده داده شده به ملت برداشت؛ از تیم دیپلماسی کشور به ویژه وزیر محترم و توانای امور خارجه که با تدبیر، دقت و حوصله این عرصه را با موفقیت به نقطه مطلوب هدایت کردند سپاسگزار بوده و امیدوار است دولت محترم با ادامه جدیت و پشتکار در تحقق سایر وعده ها و برنامه های خود نیز تلاش نموده و با پرداختن به تنش زدایی در روابط خارجی، زمینه های لازم برای کاهش مخاطرات امنیتی را به وجود آورد.
بدون تردید، همانگونه که اعتماد مردم به رئیس جمهور محترم و برگزاری انتخاباتی آرام و باشکوه پشتگرمی مذاکرات دیپلماتیک شد، دستاوردهای دیپلماسی نیز بتواند موجب تقویت اتحاد ملی و همبستگی داخلی گردد.
و من الله توفیق
 سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی
سوم آذر نود و دو

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا