سرخط خبرهای سازمان

(بوی باران+) راهنمای گشت و گذار : باغ شهری به نام “خوانسار”

بوی باران+|خانی سار، خونسار، خوسار و… نام‌هایی است که از دیر باز تاکنون شهر چشمه‌سار به خود دیده است.

در خوانسار، عده‌ای معتقدند خوانسار کوتاه شده خوانسالار به معنی سفره‌دار است و  عده‌ای می‌گویند معنایش خون ساربان است،گویا ساربانی در این محل توسط دزدان کشته شده‌اند.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/24/Khansar-22bhsq.JPG/300px-Khansar-22bhsq.JPG

شاخسار درختان کنار خیابان‌های این شهر طاقی زمردین و تونلی سبز را رقم زده است. خوانسار باغ شهری ‌است بی نظیر که میان شاخ و برگ‌های درختانش پنهان شده است. پایتخت، وادشت و صحرا گرچه از محله‌های خوانسار است اما اگر بگوییم هر کدام خود باغی هستند در این شهر گزاف نگفته‌ایم.

 پارک طبیعی سنگ شیر نیز تفرجگاهی است طبیعی در محله بیدهندکه قنات نزدیک آن و عبور رودخانه از کنار درختان سرسبزش یکی از مکان‌های جذاب و سرسبز برای اهالی و مسافران این شهر محسوب می‌شود.

http://www.jamejamonline.ir/Media/images/1387/12/25/100901564052.jpg

به گفته برخی قدیمی‌ترین مدرکی که از پیشینه تاریخی خوانسار وجود دارد مهاجرت گروهی از قوم یهود در زمان کوروش هخامنشی به این شهر است که بعدها به اسرائیل کوچ کردند و اکنون در خوانسار پیروان دین یهود وجود ندارد.

شهر لاله‌های واژگون پس از اسلام در قلمرو حکومت عباسیان، صفاریان، خوارزم شاهیان، سلجوقیان و… قرار داشته است و در دوران صفوی نیز جز مراکز مهم علم و ادب بوده و همواره مورد توجه ویژه پادشاهان صفوی قرار داشته است.
مدرسه مریم بیگم صفوی یکی از آثارتاریخی خوانسار محسوب می‌شود که توسط همسر شاه طهماسب در این شهر بنا گردید و به پیشرفت فرهنگی این دیار افزود و اکنون نیز به عنوان حوزه علمیه از آن استفاده می‌شود

.

شباهت گویش خوانساری با زبان هندی

گویش خوانساری از قدیمی‌ترین گویش‌ها در ایران است چرا که در نوشته‌های قدیمی مانند تاریخ بیهقی و کلیله و دمنه اصطلاحات قدیمی خوانساری به فراوانی دیده می‌شود، اما ارتباط آن با زبان هندی از آنجاست که کلمات مشترک و مشابه زیادی در این گویش و زبان هندی وجود دارد از جمله اینکه در گویش خوانساری به اینجا: یا و http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1d/42%D8%A8%D8%A7%D8%BA_%D9%87%D8%A7%DB%8C_%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D9%88%DB%8C_%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%A7%D8%B1.jpgبه آنجا: وا می‌گوییم که در زبان هندی هم بدین صورت است و یا مثال دیگر اینکه در گویش خوانساری به کجا ” کا ” می‌گوییم و در زبان هندی نیز به کجا ” کاها” می‌گویند و دیگر اینکه در زبان هندی و گویش خوانساری ، بچه: وچا  گفته می‌شود و با وجود این ارتباطات لازم است که در این زمینه تحقیقات بیشتری صورت گیرد.

عسل، سوغات خوانسار

گیاه گون که گزانگبین را از آن می‌گیرند کوه‌های خوانسار را با خود پوشانده است. لذا گز هم کنار عسل یکی از محصولات و سوغات خوانسار است که با درصدهای مختلف گز انگبین تولید و به فروش می‌رسد اما وجود فراوان گیاه‌گون سبب شده است که شرایط ایده آلی را برای پرورش زنبور عسل و تولید عسل و عسل انگبین فراهم کند و این شدنی نیست که گردشگر و یا مسافری وارد این شهر شود و هنگام برگشت در بار و توشه خود، این شهد شیرین را جایی نداده باشد.

شهرستان خوانسار در ۱۶۰ کیلومتری شمال غرب اصفهان قرار دارد از جنوب به شهرستان فریدن، از شمال به شهرستان گلپایگان، از خاور به سمت نجف آباد و از باختر به لرستان محدود می‌شود.

*راهنمای گشت و گذار به خوانسار را فاطمه عبدلی خبرنگار ایسنا در خوانسار نوشته است.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا