سرخط خبرهای سازمان

محدود شدن دریچه های سد زاینده رود به دلیل رعایت خط قرمزهاست

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری اصفهان، رسول زرگرپور در خصوص جریان آب در رودخانه زاینده رود در آستانه سال نو و تعطیلات نوروز اظهار داشت: در ارتباط با مقوله آب چند خطر قرمز وجود دارد و ما ملزم به رعایت این خط قرمز ها هستیم.

زرگرپور به بیان این خط قرمزها پرداخت و اظهار داشت: یکی از این خط قرمزها حد تحمل سازه در ارتباط با کاهش آب است چرا که تاسیسات آبی از جمله سد زاینده رود یک حدی از کاهش آب را می تواند تحمل کند و اگر میزان کاهش و ذخیره آب پشت سازه از مقداری کمتر شود سازه می تواند مورد مخاطره قرار گیرد.

استاندار اصفهان از تامین آب شرب نیز به عنوان یکی دیگر از خط قرمزها یاد کرد و افزود: مقدار حجم آب مورد نیاز برای تامین آب شرب باید تا پایان سال در سد ذخیره شود و نمی توان با کاهش حجم آب در خصوص تامین آب شرب ریسک نمود.

رسول زرگرپور به بهره برداران از آب رودخانه که قرار است با اولویتی آب را در اختیار داشته باشند اشاره کرد و اظهار داشت: برای کشت پاییزه باید آب در اختیار کشاورزان قرار می گرفت که تا به این لحظه این کار انجام شده است.

استاندار اصفهان میزان بارش ها در سر شاخه های سد زاینده رود را حدود هزار میلیمتر اعلام کرد و افزود: این مقدار معادل بارش های نرمال این حوضه است ولی متاسفانه با توجه به تغییر رژیم بارش ها از برف به باران که عمده بارش های امسال را نیز باران تشکیل می داده، نگرانی هایی را در خصوص تامین آب ایجاد نموده است.

مدیر ارشد استان با بیان اینکه باید تامین آب شرب و سپس تعهدات کشاورزی و باغات و آنچه که برنامه ریزی شده را انجام دهیم، تصریح کرد: برای قطره قطره آب پشت سد برنامه ریزی شده است و سعی خواهیم کرد که با مصرف بهینه آب بتوانیم به نتایج مورد نظر خود دست یابیم.

وی به افزایش دمای هوا و کاهش میزان بارش ها در طول یکماه گذشته اشاره کرد و افزود: بمنظور جلوگیری از خسارت به کشت های انجام شده در کشت پاییزه مجبور شدیم که با هماهنگی خود کشاورزان آب را زودتر از موعد مقرر رها کنیم و از یکی دو روز گذشته نیز به دلیل اینکه وضعیت کشتزارها از لحاظ آبیاری مناسب تر شد آب رها سازی شده را محدود کردیم.

استاندار اصفهان با بیان اینکه در هیچ زمانی دریچه های سد بسته نشده است، افزود: اگر کشاورزی هم انجام نشود برای تامین آب شرب باید دریچه های سد باز باشد حتی در زمانی که به ظاهر رودخانه خشک است از کل ۴۲۰ کیلومتر طول سیر رودخانه، ۳۰۰ کیلومتر دارای آب است و حدود ۱۵ متر مکعب تا ۲۰ متر مکعب بر ثانیه آب جریان دارد.

زرگرپور خاطر نشان کرد: این که گفته می شود دریچه های سد بسته می شود درست نیست و بلکه دریچه ها را محدود و یا بیشتر باز می شود و در حال حاضر طبق آنچه که پیش بینی شده است چون آب مورد نیاز کشاورزان داده شده است و نیاز بیشتری به آب وجود نداشت حداقل آب را در رودخانه خواهیم داشت.

استاندار اصفهان افزود: این مقدار حداقل برای تامین آب شرب ومحیط زیست رودخانه در نظر گرفته شده و دیگر آبی برای کشاورزی فعلا لازم نیست و همانند دوره ی قبل ما شاهد جریان آب محدودی در رودخانه خواهیم بود.

وی اضافه کرد: تا سه روز قبل میران خروجی آب سد زاینده رود تا ۷۵ – ۷۰متر مکعب بر ثانیه بود که در حال حاضر به کمتر از ۲۰ متر مکعب بر ثانیه رسیده است

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا