سرخط خبرهای سازمان

بلومبرگ؛ شرکت های بزرگ نفتی جهان بار دیگر به همکاری با ایران می اندیشند

خبرگزاری بلومبرگ روز دوشنبه نوشت، پس از چند دهه کشمکش، غول های نفتی جهان، به همکاری با ایران در صنعت نفت و گاز می اندیشند.

 

به گزارش ایرنا به نقل از بلومبرگ افزود: خارج از اتاق هیات مدیره شرکت بریتیش پترولیوم انگلستان واقع در لندن، یک صفحه نمایش اطلاعات زمین شناسی مسجد سلیمان قرار دارد.

 

کشف نفت خام در سال ۱۹۰۸ (۱۰۷ سال پیش) برای این شرکت بنیان هایی را پایه گذاری کرد که به بریتیش پترولیوم تبدیل شد و یکی از طلایی ترین فرصت هایی را که شرکت های نفتی غربی تاکنون در خاورمیانه پرآشوب از آن بهره مند شده اند را در اختیار این شرکت قرار داد.

اکنون، همزمان با اینکه ایران و آمریکا وارد یازدهمین ساعت مذاکرات برای رسیدن به یک توافق هسته ای و لغو تحریم ها می شوند، همکاری با این کشور خاورمیانه ای بار دیگر به عنوان یک فرصت طلایی برای غول های صنعت نفت جهان مانند بریتیش پترولیوم، رویال داچ شل، انی و توتال مطرح می گردد.

انتظار می رود چین نیز وارد این مسابقه شود، این در حالی است که شرکت های آمریکایی به دلیل قوانین این کشور در تحریم ایران، برای همکاری محدودتر هستند.

نادر سلطان مشاور نفتی که شرکت نفتی دولتی کویت را بین سال های ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۴ اداره کرده است، گفت: به تاریخ شرکت های نفتی بزرگ جهان نگاه کنید، تاریخ آنها ایران است. بنابراین گرایش این شرکت ها برای بازگشت به ایران قابل درک است.

وی افزود: ایران ۱۰ درصد ذخایر نفت جهان را دارد و پس از ونزوئلا، عربستان سعودی و کانادا، در جایگاه چهارمین کشور جهان به لحاظ دارا بودن ذخایر نفتی قرار می گیرد. ایران همچنین با داشتن تقریبا یک پنجم ذخایر گازی جهان، پس از روسیه در جایگاه دوم جای دارد.

ایران نیز به سرمایه گذاری خارجی در بخش نفت و گاز خود احتیاج دارد. چه قبل و چه بعد از تحریم ها، سرمایه گذاری خارجی در بخش نفت و گاز ایران بسیار اندک بوده است و در جنگ ایران و عراق که در دهه ۱۹۸۰ رخ داد نیز بخش هایی از این صنعت آسیب دید.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا