سرخط خبرهای سازمان

صدای پای «زاینده رود» در مزارع شرق اصفهان

 بوی باران| سومین مرحله رهاسازی آب از سد زاینده رود برای اراضی کشاورزی شرق اصفهان در سال زراعی جاری آغاز شد و ۲۱ فروردین آب به این مزارع خواهد رسید.به گزارش ایرنا، فرماندار اصفهان در جلسه کمیته پنج نفره آب و کشاورزی این شهرستان با اشاره به برنامه شورای هماهنگی آب درخصوص کشت پاییزه ۹۴-۹۳ کشاورزان شرق اصفهان گفت: با هماهنگی نظام صنفی کشاورزان تاکنون دو مرحله رهاسازی آب زاینده رود در آبان و اسفند سال گذشته انجام شده است .

فضل الله کفیل افزود: سومین و آخرین مرحله رهاسازی آب زاینده رود به منظور تامین نیاز اراضی کشاورزی از ساعت ۱۲ یکشنبه شب آغاز شده و تا اوایل خرداد ادامه خواهد یافت.

وی با تاکید بر نظارت مستمر بر توزیع عادلانه آب و جلوگیری از برداشت های غیرمجاز افزود: کشاورزان همچون مراحل قبل با همراهی و همکاری با مسوولان آب منطقه ای تلاش کنند آب رهاشده عادلانه و براساس حقابه ها و برنامه تدوین شده توسط میراب و نظام صنفی کشاورزان توزیع و از برداشت ها و دخالت های غیرمجاز بعضی افراد جلوگیری شود.

وی تاکید کرد: در شرایط حساس کنونی که در خشکسالی قرار داریم، کشاورزان بایستی با استفاده از روشهای صحیح آبیاری و اصلاح انهار بیشترین بهره وری را از آب رها شده داشته باشند.

فرماندار اصفهان نوسانات آب رها شده را یکی از مشکلات مطرح شده از سوی کشاورزان در دو مرحله گذشته عنوان کرد و از مسوولان آب منطقه ای خواست با برنامه ریزی مناسب و نظارت مستمر بر توزیع آب پیش بینی شده، تلاش کنند که کشاورزان بصورت متعادل و با کمترین مشکل به آبیاری مزارع خود بپردازند.

مهرماه سال ۹۳ در جلسه شورای برنامه ریزی حوضه آبریز زاینده رود با حضور وزیر نیرو مقرر شد که آب زاینده رود از پانزدهم آبان ۹۳ تا بیستم خرداد ۱۳۹۴ در اصفهان جاری شود.

در این نشست با تصویب اعضا مقرر شد در سال آبی ۹۴ ـ ۹۳ از سد زاینده رود ۴۱۰ میلیون مترمکعب برای آب شرب و صنعت اصفهان، ۶۳ میلیون مترمکعب برای آب شرب و صنعت یزد، ۸۵ میلیون مترمکعب برای کشاورزی استان چهارمحال و بختیاری، ۲۲۸ میلیون مترمکعب برای باغها، کانال ها، محیط زیست، نهرهای سنتی اصفهان و ۴۰۰ میلیون مترمکعب برای کشت پاییزه شرق اصفهان و حیات رودخانه اختصاص یابد.

پس از حدود ۱۸ ماه دریچه سد زاینده رود از ۱۵ آبان تا نیمه آذر سال گذشته بازتر شد و آب در بخش شرقی رودخانه زاینده رود نیز برای آغاز کشت پاییزه جریان یافت و از نیمه آذر تا سوم اسفند دوباره خروجی سد کاهش یافت.

روز سوم اسفند گذشته برای دومین بار در سال ۹۳، دریچه های سد زاینده رود برای رهاسازی ۶۵ متر مکعب آب در ثانیه جهت مصارف کشاورزی بازتر شد و این روند تا بیستم اسفند ادامه داشت و در نوروز امسال نیز با وجود کاهش خروجی سد زاینده رود، جریان آب در رودخانه در محدوده شهر اصفهان ادامه یافت.

دریچه های سد زاینده رود از نیمه شب یکشنبه با هدف تامین آب مورد نیاز زمین های کشاورزی شرق اصفهان بار دیگر بازتر شد.

مدیر عامل کانون خبرگان کشاورزی استان اصفهان جاری شدن دوباره زاینده رود در نیمه شرقی این رودخانه را براساس تصمیم گرفته شده در جلسه یکشنبه شب کمیته پنج نفره عنوان کرد و گفت: بر پایه تصمیم این کمیته، دبی زاینده رود به گونه ای تنظیم شده است تا ۳۰ متر مکعب آب در ثانیه در محل سد آبشار در شرق شهر اصفهان به سمت زمین های کشاورزی جاری شود.

نماینده کشاورزان و حقآبه داران بخش جلگه اصفهان نیز پیش از این گفته بود: آب مورد نیاز کشت غله شرق در سال گذشته ۴۰۰ میلیون مترمکعب در سال تعیین شد که در آبان ماه حدود ۱۳۰ میلیون متر مکعب و در اسفند نیز حدود ۶۰ میلیون متر مکعب آب رهاسازی شد.

فتح الله دهقانی با بیان اینکه حدود ۲۱۰ میلیون مترمکعب آب در سال جاری برای کشت شرق رهاسازی می شود، تاکید کرد: نیاز آبی مزارع حدود ۲۵۰ میلیون مترمکعب است.

جریان آب در زاینده رود این مهمترین رودخانه فلات مرکزی ایران برای تامین آب شرب اصفهان و یزد و آب مورد نیاز صنایع و همچنین کشاورزی چهارمحال و بختیاری به میزان مشخصی در سالهای گذشته همواره تا حدود ۴۰ کیلومتری غرب شهر اصفهان وجود داشته و این رودخانه هرگز به طور کامل خشک نبوده است.

با این حال در سالهای اخیر این رودخانه بارها در محدده شهر اصفهان و شرق آن خشک شده و کشاورزان شرق اصفهان نتوانسته اند آب مورد نیاز خود را دریافت کنند.

با آنکه در مصوبات سال گذشته برای توزیع آب زاینده رود بخشی آب برای حیات این رودخانه در نظر گرفته شده اما برداشت آب توسط کشاورزان سبب شده که این نیاز تامین نشود و تالاب گاوخونی در منتهی الیه شرقی زاینده رود سهمی از آب رها شده نبرد.

باتلاق یا همان تالاب گاوخونی یکی از باتلاق های مشهور در جلگه مرتفع مرکزی ایران و از ارزشمندترین اکوسیستم های تالابی کشور است که سال ۱۹۷۵ میلادی در لیست تالاب های بین المللی کنواکسیون رامسر (قدیمی ترین معاهده حفاظت از تالاب ها در جهان است) به ثبت رسیده است.

گاوخونی پیش از خشک شدن به دلیل اهمیت بالای بین المللی و به سبب وجود گونه های زیستی نادر و آسیب پذیر و نیز مهاجرت سالانه بیش از ۲۰ هزار پرنده به آن، پنجاه و سومین تالاب از دوهزار و ۲۰۵ تالاب عضو شده در کنوانسیون رامسر به شمار می رفت.

این تالاب با وسعت ۴۷۲ کیلومتر مربع، تنها از رودخانه دائمی زاینده رود و رودخانه فصلی ایزدخواست که اکنون خشک است آب می گیرد و قطع شدن آب در بستر زاینده رود لطمات جبران ناپذیری به این تالاب و محیط پیرامونی آن وارد می کند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا