سرخط خبرهای سازمان

معاون سیاسی سازمان عدالت و آزادی: بنیادگرایان در برابر فراورده‌های عقل مدرن صف‌آرایی کرده‌اند/ محال است گزاره‌ای در دین حق یافت شود که با موازین قطعی حقوق بشر منافات داشته باشد

بوی باران| دکتر مسعود رهبری معاون سیاسی دبیرکل سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی در گفتگو با نشریه دانشجویی “رها” که در دانشگاه شیراز منتشر می شود به پرسشهای این نشریه در باب “بنیادگرایی دینی” پاسخ داد. متن کامل این گفتگو را در ادامه می خوانید:

 

۱- برای طرح بحث، به نظر میرسد از دو گونه اسلام می توان سخن گفت؛ یکی اسلامِ تکفیریو دیگری اسلامِ رحمانی“. ویژگی بارز و خصیصه اصلی این دو قرائت از اسلام را چه می دانید و به نظر شما نمایندگان این دو گونه اسلام را امروز در جهان اسلام  و به طور مشخص در کشور خودمان کجا می توان سراغ گرفت؟

 

در یک خوانش از اسلام، که سابقه‌ی آن به قرون آغازین تاریخ اسلام برمی‌گردد، بر ظواهر قرآن و روایات تأکید می‌شود و هرگونه دخالت عقل یا شهود باطنی در فهم متون مقدس نفی می‌گردد. صاحبان این خوانش در سودای بازگشت به جامعه‌ی بسیط و ابتدایی عصر پیامبر (ع) و خلفا هستند و معتقدند تنها فهم صحیح از اسلام، فهم صحابه و تابعین آنهاست. آنها بیش از آنکه بر حقایق و غایات دین توجه کنند، در پی کسب هویت از طریق قالب‌ها، آیین‌ها و احکام عملی اسلام هستند. اجتهاد و تطبیق احکام اسلامی با شرایط زمان و مکان در نظام ذهنی آنها جایی ندارد و هرچه در صدر اسلام از پیامبر یا خلفا (و یا اصطلاحاً سلف صالح) سر زده باشد، در نظر آنها جزو ذاتیات لایتغیر دین است. این گروه، هر قوم و جماعتی را که خوانش آنها را نپذیرد،به کفر متهم کرده، جهاد در برابر کفار را واجب می‌دانند. مدارا با دگراندیشان و دگرباشان کوچک‌ترین جایگاهی در تفکر دینی آنها ندارد و سزای هر کس که تن به خوانش آنها ندهد، مرگ و یا اسارت و بردگی است. صاحبان این خوانش سابقه‌ای طولانی در تاریخ تحولات فکری اسلام دارند و تحت عناوینی چون “اهل حدیث”، “اشعری‌ها”، “خوارج”، “وهابیت”، “سلفی‌ها”، “تکفیری‌ها” بروز و ظهور داشته‌اند.

به موازات این خوانش از اسلام، رویکرد دیگری نیز همواره وجود داشته است که عقلانیت را پاس داشته، بیش از افتراق هویتی، بر اتحاد بر سر حقایق بنیادین دینی و مشترکات مذاهب و ادیان تأکید کرده است و بر غایات و آمال و اهداف عالی دین، بیش از ظواهر و قالب‌ها اهمیت داده است. در این خوانش، آنچه در اسلام، اصیل و ثابت و تغییرناپذیر است اصول و ارزش‌هایی چون توحید و عدل و احسان و حریت و … است و احکام و قالب‌های ظاهری، که در اصطلاح، “شریعت” خوانده می‌شود، در واقع، ابزار و مجرای تحقق آن اصول هستند که چه‌بسا متناسب با اعصار و بسترهای مختلف تاریخی و فرهنگی، دستخوش اجتهاد و بازخوانی شوند. این گروهْ دانش و حکمت و اخلاق را گمشده‌ی مؤمنان می‌دانند که هرجا یافت شود، باید آن را برگرفت. ازاین‌رو، در نگاه ایشان، انسان‌های ناهمکیش نیز چه‌بسا داشته‌هایی برای آموختن و برگرفتن داشته باشند و نباید پنداشت که شکل و شمایل و سبک زندگی عصر صحابه جزو لوازم و ذاتیات دین است. مؤمنان صدر اسلام، متناسب با امکانات و آگاهی‌ها و فرهنگ زمانه‌شان، مصداقی از جامعه‌ی اسلامی را ساخته بودند و مؤمنان عصر مدرنیته نیز می‌توانند مصداقی دیگر بسازند. سبک زندگی یک دوره‌ی تاریخی قداستی ندارد؛ بلکه آنچه مقدس است آرمان‌ها و ارزش‌هایی است که باید به سمت آنها در حرکت بود؛ حال این حرکت چه در بیابان و در چادر و بر روی شتر باشد یا در کلان‌شهر و آسمان‌خراش و سوار بر مدرن‌ترین وسایل نقلیه. به طور خلاصه، خوانش دوم از اسلام، بر یافته‌های عقلانی بشر پابه‌پای داده‌های وحیانی ارج می‌گذارد و به طور مدام، در حال متوازن کردن این دو منبع معرفتی است. شاید بتوان مهم‌ترین وجه تمایز گروه دوم از گروه نخست را باور به عقل و اخلاق فرادینی در رویکرد دوم دانست. در خوانش دوم، که شما آن را “اسلام رحمانی” خواندید، مبادی عقلانی و موازین اخلاقی در پای هیچ امر مقدس دیگری قربانی نمی‌شوند و یکی از ملاک‌های صحت برداشت‌های دینی تطابق آنها با عقل و اخلاق فرادینی است. در این رویکرد، انسان فارغ از اینکه چه دین و آیینی داشته باشد، با موازین عقلی و حسن و قبح اخلاقی آشناست و این آشنایی حتی در انتخاب دین حق، به یاری‌اش خواهد آمد. بنابراین هیچ دینی نمی‌تواند این دو ملاک بیرونی را نفی و یا بی‌معنا کند.

 

٢حرف و مدّعای اصلی بنیادگرایان دینی چیست و چه تمایزی میان این نوع از بنیادگرایی با سایر نگاه های رادیکال وجود دارد؟

 

بنیادگرایی تجلی همان نص‌گرایی و اشعری‌گری در دوران معاصر است. اگر نص‌گرایان قدیم در برابر جریان معتزله یا حکما و عرفای اسلامی موضع خصمانه و تکفیری داشتند، بنیادگرایان در برابر فراورده‌های عقل مدرن صف‌آرایی کرده‌اند. آنها اندیشه‌ی مدرن را مطلقاً نفی می‌کنند و از مبارزه‌ی تبلیغاتی و سیاسی و حتی مسلحانه با کلیت غرب مدرن، کسب هویت می‌کنند. بنابراین بنیادگرایی معاصر را باید به نحوی حاصل مواجهه‌ی مسلمین با تمدن غرب دانست. مسلمانان در فرایند این مواجهه، به دو طیف  مهم فکری تقسیم شدند: گروهی تلاش کردند در پرتو معارف و فراورده‌های فکریِ برآمده از خرد خودبنیاد غربی، به بازتعریف و بازخوانی معارف سنتی خود بپردازند و میان این دو آبشخور تمدنی و فرهنگی، آشتی و هم‌زیستی برقرار کنند، که این گروه در ادبیات فرهنگی ما به روشنفکران دینی یا احیاگران دینی یا نواندیشان دینی شهرت دارند. اما گروه دیگر، بازیابی عظمت و عزت مسلمانان در صدر اسلام را منوط به ستیز و سرنگونی کلیت غرب و فراورده‌های فکری و مظاهر مدنی آن دیدند و راه مبارزه و نفی مطلق مدرنیته و مشی تروریسم را پیش گرفتند که امروزه بنیادگرا خوانده می‌شوند. البته نباید از یاد برد که منطق استعمار و جهان‌خواری غربِ جدید و مصائبی چون اشغال سرزمین‌های فلسطینی و فساد و دیکتاتوری و وابستگی سلاطین و حاکمان اسلامی به دول غربی در رشد و گسترش این جریان و توفیق آن در یارگیری از میان جوانان پرشور و آرمان‌خواه مسلمان تأثیری انکارناپذیر داشته است.

 

٣وقتی به رفتار گروه هایی مثل داعش نگاه می کنیم آنچه به ذهن میرسد این است که برای آنها انسان موجود ناچیزی ست در برابر عظمت اعتقادات و باورها؛ به طوریکه می توان برای بسط و گسترشِ باورهای دینی خود، جان آدمیان را که عزیزترین سرمایه اوست نادیده گرفت و دست به هر اقدامی زد. ریشه این تلقی و نگاه را در کجا می بینید؟

 

همین طور است. در اندیشه‌ی بنیادگرایان، چنان‌که عرض کردم، هیچ حق و ارزش و کمالی بیرون از چتر دین و مذهب حق (که یقین دارند در اختیار آنهاست) یافت نمی‌شود. دایره‌ی رحمت و  احسان و مروتْ تنها شامل هم‌فکران و خودی‌ها می‌شود و دگراندیشان و  دگرباشان، هیچ حق ذاتی و انسانی ندارند. کرامت ذاتی انسان و حقوق بنیادین بشر در اندیشه‌ی آنها به شوخی شبیه است. جهان به دو بخش “دارالاسلام” و “دارالکفر” تقسیم می‌شود، که دارالکفر همان دارالحرب است و جان و مال و نوامیس ساکنان دار الحرب هیچ حرمتی ندارد و هر زمان که ممکن بود می‌توان به آنها تعرض کرد، مردانشان را کشت، زنانشان را به کنیزی گرفت و اموالشان را به‌مثابه‌ی انفال و غنائم در اختیار گرفت. ساکنان دارالاسلام هم اگر هم‌کیش باشند، به شرط رعایت دقیق حدود شریعتِ سخت‌گیرانه و نامنعطف آنها در امان‌اند و اگر ناهمکیش باشند باید به صورت اقلیتی مطیع، طفیلی و تحقیر‌شده (صاغر)، جزیه بپردازند تا جانشان در امان باشد. در این میان، آنچه داعش را از دیگر گروه‌های بنیادگرای اسلامی متمایز می‌کند این است که این فرقه حتی برخی مذاهب و فِرَق اسلامی را از کفار می‌شمارد و حکم کفار حربی را در باب آنها اجرا می‌کند. مخصوصاً میزان کینه‌ و نفرت این فرقه از مذهب تشیع منحصر به فرد است و حتی در گروه‌هایی مثل القاعده نیز سابقه ندارد.

 

۴کسانی که بر این باورند که دین در پیدایش و تشدید خشونت در جوامع انسانی نقش دارد معمولا از دو راه به سودِ این باور استدلال میکنند. اول استدلال برمبنای تاریخ دین و دوم استدلال مبتنی بر متون دینی. استدلال اول مدعی ست که تاریخ ادیان پر است از جنگ و خشونتی که دینداران علیه هم کیشان یا هم نوعانِ غیرهم کیش خود به راه انداخته اند.استدلال دوم اما مستقیماً سراغ متون دینی میرود و تلاش دارد نشان دهد خودِ این متون حاوی احکام و آموزه هایی ست که به خشونت توصیه می کند. تا کجا با این دو استدلال همدلی دارید و اگر نه،در پاسخ به این دو استدلال چه می توان گفت؟

 

به  باور من، وقتی از دین سخن می‌گوییم، باید مراد و منظور دقیق خودمان از این مفهوم را روشن کنیم. گاهی مراد ما از واژه‌ی “دین”، مجموعه‌ی گزاره‌های موجود در متون مقدس دین است که دارای حجیتِ ایمانی برای مؤمنان است. اما گاه مراد ما از دین، فهم‌ها و برداشت‌ها و خوانش‌های مفسران و عالمان و شارحان دین از آن متون است. گاهی نیز مرادمان مجموعه رفتارها و کنش‌هایی است که در طول تاریخ حیات دین، از سوی پیروان و مدعیان آن دین انجام شده است. ما وقتی چیزی را به دین نسبت می‌دهیم، باید مشخص کنیم که متعلق نسبت ما کدام‌یک از این سه معنای دین است. در باب خشونت در تاریخ دین هم باید این دقت نظر صورت گیرد که این خشونت، به فرض وجود، آیا لازمه‌ی آموزه‌های اصلی و حجیت‌دار در آن دین است، یا زائیده‌ی فهم و خوانش طیفی از شارحان، یا عمل بخشی از پیروان آن دین. من تخصصی در معارف و تاریخ ادیان دیگر ندارم. اما در باب اسلام، بر این باورم که خوانش‌هایی از اسلام که توجیه‌گر یا توصیه‌کننده به خشونتِ ناموجه و غیر اخلاقی هستند، خوانش‌های موجهی از متن قرآن کریم یا روایات پیشوایان معصوم اسلام نیست و متون دینی پذیرای برداشت‌های رقیب و بدیل موجه‌تری نیز می‌باشد که به نفی خشونت گرایش دارند. تمام مصادیقی که از قرآن یا روایات برای اثبات خشونت‌آمیز بودن این دین بیان شده است، از دیدگاه صاحبان خوانش رحمانی، مبتلا به ضعف سند یا ضعف دلالت است. البته ممکن است در تاریخ اسلام، خلیفه‌ای یا فرمانده لشکری یا حاکم و امیری خشونتی ناموجه و غیر اخلاقی انجام داده باشد، که این موارد کم نیست؛ اما باید توجه کرد که اولاً رفتار پیروان دین و مدعیان یک دین لزوماً منطبق بر آموزه‌های اصیل آن دین نیست، و ثانیاً هیچ دلیلی تا کنون ارائه نشده است که میزان خشونت در جوامع سکولار، کمتر از جوامع دینی بوده است. اتفاقاً قراین و مستندات تاریخی نشان می‌دهد که وسعت خشونت‌ها و شرور اخلاقی در جوامع سکولار و غیر دینی بسیار بیشتر از جوامع دینی بوده است. چنگیز و نرون و هیتلر و موسولینی و رهبران کره شمالی و پینوشه و خمرهای سرخ و… هیچ‌کدام برآمده از سنت‌های دینی برجسته‌ی تاریخ نبودند. بنابراین به نظر می‌رسد متهم کردن ادیان (و به‌ویژه دین اسلام) به ترویج خشونت، وجه استدلالی محکمی ندارد.

 

۵- بسیاری از احکام آمده در شریعت در زمان نزول و توصیه، مصداق خشونت نبوده و  چه بسا نسبت به عرف و فرهنگ آن روز بسیار مترقی تلقی میشده اند اما امروز مصداق خشونت به شمار میروند. درباره این دسته از احکام چه باید کرد؟

 

این ادعا که حکمی قطعی در شریعت اسلامی وجود دارد که با معیارهای امروز، مصداق قطعی خشونت ناموجه و غیر اخلاقی شمرده می‌شود نیازمند اثبات است. من فقیه نیستم و در حوزه‌های افتا نمی‌توانم ورود کنم. اما به اجمال می‌توانم عرض کنم که آن دسته از مجازات‌های اسلامی که به ظاهر خشن می‌نمایند، عموماً مشروط به طی پیچ‌ و خم‌های ظریف و دقیق و عملاً ناممکن اثبات جرم هستند و در عالم واقع، اگر به مرّ شرایط اثبات جرم توجه شود، زمینه‌ی اجرای این احکام  بسیار به ندرت پیش می‌آید و یا اساساً پیش نمی‌آید. مثلاً فرض کنیم یکی از احکام قطعی و تردیدناپذیر اسلامی مجازات سنگسار باشد. شما ببینید این حکم در چه شرایطی عملی می‌شود. شرط اعمال این مجازات این است که مثلاً زنی شوهردار در حضور چهار مرد عادل، عمل شنیع جنسی انجام دهد و آن مردان تحقق آن فعل را به طور واضح و دقیق مشاهده کنند و بدون کوچک‌ترین اختلافی به قاضی عادل مجتهد گزارش بدهند. انصافاً ببینید آیا چنین شرطی تحقق‌یافتنی است. اصلاً مگر می‌شود انسان مؤمن و عادل چنان دقیق به چنین عملی نگاه کند؟ مگر نگاه به اعضای جنسی شخص دیگر حرام نیست؟ اگر کسی چنین کند دیگر عادل نخواهد بود که شهادتش نافذ باشد. پس برداشت من این است که بیان این مجازات‌ها نه برای عملی شدن آنها، بلکه در مقام بیان شدت قبح و پلشتی گناه است. گویا شارع مقدس می‌خواهد بگوید اگر کسی این گناه را انجام دهد حقش آن است که سنگباران شود! گذشته از این، فقها اصلی دارند که می‌گوید:‌ اجرای حدود شرعی، با کمترین شبهه‌ای ساقط می‌شود و قاضی نیز باید تمام تلاشش را معطوف به این کند که چنین جرم‌هایی نه با شهادت و نه با اقرار، ثابت نشود. پس نه جرم‌های مستوجب این مجازات‌ها به‌راحتی اثبات شدنی است و نه قاضی مکلف است که در پی اثبات آنها باشد. البته منکر این نیستم که ممکن است در بعضی حکومت‌های اسلامی در طول تاریخ، هیچ کدام از این ظرایف و دقت‌ها و احتیاط‌ها صورت نگرفته باشد و با اندک احتمال و اتهامی خشن‌ترین مجازات‌ها را اجرا کرده باشند. ولی چنان که عرض کردم، ملاک ما خود متون مقدس است نه رفتارهای حاکمان و خلفا و امرای مسلمان در طول تاریخ. بنابراین حتی اگر نخواهیم با رویکرد روشنفکری دینی و یا آنچه “اجتهاد در اصول” خوانده می‌شود به این مجازات‌ها بنگریم، در همان چارچوب فقه سنتی نیز می‌توان اتهام خشونت را از دامن این احکام زدود. اما اگر مبانی روشنفکری دینی را بپذیریم و قائل به مسائلی چون تفکیک ذاتیات از عرضیات دین شویم و یا مانند برخی از نواندیشان مسلمان، احکام غیر عبادی اسلام را تخته‌بند زمان و مکان بدانیم، موضوع از اساس منتفی می‌شود و مبانی نظری اجرای این احکام در دنیای جدید زیر سؤال می‌رود.

 

گروهی از مسلمانان میگویند چون حکم قصاص (اعدام) در قرآن آمده پس مسلمانان امروز هم مکلف به اجرای آنند. گروهی هم معتقدند در این استدلال مغالطه ای نهفته ست؛ چراکه از وجودِ یک حکم نمی توان وجوبِ عمل به آن حکم را در هر عصر و دوره ای نتیجه گرفت. نظر شما چیست؟

 

برای فهم حکم قصاص، نمی‌توان بستر تاریخی صدور و جعل این حکم را نادیده گرفت. در نظام قبیله‌ای جاهلیت، اگر کسی به عمد یا سهو، فردی از قبیله‌ی دیگر را می‌کشت، قبیله‌ی مقابل حق داشتند خون یکی از اعضای قبیله‌ی فرد قاتل را بریزند. این خون تا زمانی که ریخته نشده بود، “ثار” نامیده می‌شد. ثار یعنی خونی که قبیله‌ی مقتول از قبیله‌ی قاتل طلبکار است. حال فرقی نمی‌کرد آن کس که به انتقام فرد مقتول، کشته می‌شود همان قاتل اصلی است یا خیر. تمام افراد قبیله‌ی قاتل در معرض انتقام بودند و گاه تسلسل این ثارها و انتقام‌ها باعث خون‌ریزی‌های بی‌شمار و مهارناپذیر می‌شد و بی‌گناه و باگناه به آتش کشت و کشتار گرفتار می‌شدند. اینجاست که اسلام برای جلوگیری از بسط خون‌ریزی و منحصر کردن مجازات به شخص قاتل، حکم قصاص را وضع می‌کند و از همین باب است که آن را مایه‌ی حیات می‌خواند (و لکم فی القصاص حیات). اما به این نیز اکتفا نمی‌کند و پس از اِعمال این محدودیت، اولیای دم را به رضایت و گذشتن از خون قاتل در برابر اخذ دیه و یا عفو قاتل توصیه می‌کند. بنابراین نه‌تنها مسلمانان مکلف به قصاص نیستند، بلکه توصیه شده‌اند که از این حقی که به‌ناچار و برای جلوگیری از دامن‌گیر شدن کشتار به آنها داده شده است، استفاده نکنند. بنابراین اگر اجرای قصاص برای ما تلخ است، پیش و بیش از ما برای خود شارع مقدس نیز تلخ است. اما راه برچیده شدن اجرای این حکم، نفی اساس آن نیست، بلکه این است که فرهنگ عفو و گذشت و فرونشاندن عطش انتقام در جامعه‌ی اسلامی فراگیر شود، به نحوی که هیچ مسلمانی در قبال ریخته‌شدن خون عزیزانش، خون قاتل را طلب نکند.

 

۶اخیرا یکی از روشنفکران دینی، استاد مجتهد شبستری، راه علاج خشونت های دینی در جهان اسلام را پذیرش مفاهیمی چون حقوق بشر[نظراً و عملاً] عنوان کرد. عده ای در جواب مدعی شدند که آزادی در معنای امروزی را نمی پذیریم و حقوق بشر و دموکراسی را غربی می دانیم که در حالت بدبینانه اش توطئه استعماری ست برای سرکیسه کردن مسلمانان و در حالت خوشبینانه اش اگر توطئه ای در کار نباشد با مبانی اعتقادی ما سازگاری ندارد و آنچه ما می پذیریم حقوق بشر اسلامی،دموکراسی اسلامی و آزادی اسلامی ست. اینجاست که تازه باید پرسید کدام اسلام؟ اسلام نصّ گرایانه و تکفیری ابوبکر بغدادی یا اسلام تأویل محور نصر حامد ابوزید؟ اسلام مصباح یزدی یا اسلام عبدالکریم سروش؟

 

به باور من، با یک حکم کلی و مطلق نمی‌توان گفت که حقوق بشر با اسلام سازگار است یا خیر. از یک سو باید مشخص کنیم که حقوق بشر چیست و از سوی دیگر، باید روشن  کنیم که اسلام کدام است. آیا مرادمان از حقوق بشر آن اعلامیه‌‌ی سی ماده‌ای است یا فراتر از آن را مد نظر داریم و آیا مرادمان از اسلام، خوانش عقلانی و اخلاقی از ‌اسلام است یا خوانش اشعری و سلفی از آن. بگذارید با یک قضیه‌ی شرطیه به سؤال شما پاسخ دهم: اگر اصول حقوق بشر برآمده از عقل و عدل و اخلاق فطری و فرادینی باشد و مبنای ما نیز در دین‌شناسی این باشد که سازگاری با عقل و عدل و اخلاق فرادینی، ملاک حقانیت گزاره‌های دینی است، اساساً محال است گزاره‌ای در دین حق یافت شود که با موازین قطعی حقوق بشری منافات داشته باشد. اگر چنین گزاره‌ای یافت شد، بی‌تردید، یا از جهت صدور و یا از جهت دلالت، دچار ضعف و کاستی است. مبنای کلامی برخی از نحله‌های فکری در عالم اسلام، مثل معتزله در میان اهل سنت و اصولیون در میان  شیعه، استقلال عقل و اخلاق از دین است و نواندیشان دینی نیز به باور من، همین مبنا را با بیانی نو عرضه می‌کنند.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا