سرخط خبرهای سازمان

متن سخنرانی دبیرکل سازمان در هشتمین کنگره حزب

دبیرکل سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی:

آنچه امروز در صحنه سیاسی ایران می گذرد خود مدرک آشکار بصیرت اصلاح طلبان است

بوی باران: دبیرکل سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی در متن سخنرانی افتتاحیه کنگره این حزب با بیان این نکته که بسیاری از آنچه که زمانی بر زبان و قلم اصلاح طلبان در نقد اقدامات دولت محترم جاری می شد، اینک از درون اردوگاه اصولگرایان با لحنی حتی تندتر بیان می شود. مهدی مقدری تصریح کرد: این خود مدرک آشکار بصیرت اصلاح طلبان است. متن کامل سخنان دبیرکل سازمان به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

   خدمت سروران عزیز، اعضای محترم سازمان، مهمانان گرانقدر و همچنین نمایندگان محترم وزارت کشور سلام و عرض ادب دارم.

   خدای بزرگوار را شاکرم که بار دیگر مجالِ دیدار دوستان و همراهانِ عزیز نصیبمان شد و اینک فرصت را مغتنم شمرده و حماسه های فرخنده و جاودان دوم و سوم خرداد را که در تاریخ آزادی خواهی ملت شریف ایران بی نظیر بوده، حضور شما تبریک و تهنیت عرض می نمایم.

    همچنین در اینجا مراتب سپاس و قدردانی خود و اعضای سازمان را از پیام های امیدبخش و سرشار از محبت اندیشمند فرزانه حضرت حجه الاسلام سیدمحمد خاتمی در طول یکسال گذشته و به ویژه پیام امروز ایشان اعلام می دارم.

 

خانم ها و آقایان

   از ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ به این سو، صحنه سیاسی ایران شاهد تحولات عمیق و جا به جایی های گسترده ای بوده است که همگان کم و بیش از کم و کیف آن آگاهند. آنچه اکنون اهمیت دارد راه برون رفت از این بحرانِ دامنه دار سیاسی است. به نظر می رسد همان طور که رهبران اصلاح طلب بارها از سر دلسوزی و اعتقاد به آینده ایرانی آباد و آزاد اعلام داشتند، اجرای بدون تنازل قانون اساسی به عنوان کف خواسته های اصلاح طلبانه می تواند راهکار مناسبی برای خروج از بن بست کنونی باشد.

   از این رو،  آزادی زندانیان حوادث پس از انتخابات، اجازه فعالیت آزادانه به همه احزاب منتقد، آزادی مطبوعات و گردش اطلاعات، دلجویی از قربانیان حوادث پس از انتخابات و تلاش برای تبیین راهکاری مطمئن جهت برگزاری انتخابات آزاد و منصفانه می تواند مهمترین گامهای حاکمیت در جهت حل مشکلات کنونی و باز شدن این گره باشد. خصوصا اکنون که مشخص شده است اصلاح طلبان در انتقادات خود نسبت به دولت نهم و دهم و رییس دولت تا حدود زیادی محق بوده اند. بسیاری از آنچه که زمانی بر زبان و قلم اصلاح طلبان در نقد اقدامات دولت محترم جاری می شد، اینک از درون اردوگاه اصولگرایان با لحنی حتی تندتر بیان می شود و این خود مدرک آشکار بصیرت اصلاح طلبان است.

   از سوی دیگر در میان هواداران اصلاحات نیز پرهیز از افراطی گری و سردادن شعارهای تند و احساسی از سوی نیروهای منتقد می تواند به حرکت فضا به سوی عقلانیت و آرامش کمک کند. نگرانی از این است تا حرکات نیروهای منتقدِ وضع موجود، صورتی هزینه زا و بدون فایده به خود بگیرد و از این روست که معتقدیم در میان اردوگاه اصلاح طلبان و منتقدان باید اعتدال و خِرد سیاسی مبنای تصمیم گیری ها باشد.

   حرکت فضای سیاسی کشور به سوی دو قطبی سیاه و سپید و رواج هتاکی، افترا و بداخلاقی سیاسی یکی از مهمترین عوارض دور شدن گروههای سیاسی از مدار خِرد و انصاف است. به کارگیری ادبیات موهن نسبت به مخالفان و رقبای سیاسی، اکنون سکه رایج بازار سیاست در ایران است. کار به جایی رسیده که حتی دولت کنونی که خود مروج این ادبیات غیر مدنی بود قربانی آن شده و ابعاد این پدیده نامیمون دامان رئیس دولت و اطرافیان او را هم گرفته است. از این رو، بازگشت به مدار خِرد، انصاف و اخلاق نکته ایست که برای تلطیف فضای سیاسی کشور لازم و ضروری می نماید. این، اما وظیفه ایست که سنگینی آن بیشتر بر گردن آن گروههای خواهد بود که سهم بیشتری از قدرت دارند و مجال فعالیت آزادانه برای آنها فراهم است.

   این فضا متاسفانه بر عرصه مدیریت و اقتصاد کشور نیز تاثیرات مخربی داشته است. حذف کردن مدیران کارآمد و متعاقب آن سپردن پستهای حساس به افراد نابلد تا کنون هزینه سنگینی را بر کشور تحمیل کرده و سیاستهای اقتصادی دولت تا کنون با آزمون و خطاهای بی شمار، سبب دور شدن از سند چشم انداز بیست ساله کشور شده است. متاسفانه طی این سالها به هشدارهای دلسوزان کشور و علمای علم اقتصاد توجهی نشد و حاصل این بی توجهی به آرای کارشناسان همین وضعیت آشفته ایست که می بینیم. وضعیتی که نه تنها صاحب نظران و استادان حوزه و دانشگاه بلکه مردم کوچه و بازار نیز به آشفتگی آن شهادت می دهند و متاسفانه حتی آمارهای رسمی بانک مرکزی وخامت وضعیت فعلی اقتصاد کشور را تایید می کند.

   رشد شاخص های حکمرانی خوب و در نتیجه حرکت به سوی حاکمیت قانون، مبارزه با فساد، رعایت حقوق شهروندی، امنیت سرمایه و تعامل مناسب با جامعه بین المللی می توانند چراغهای راهنمای ما در پیمودن مسیر خرد و عقلانیت باشند.

خانم ها و آقایان

  باید گفت هر آینه امعان نظر به مختصات جامعه ایرانی، نگرانی های بسیاری متبادر می کند؛ جامعه ایرانی، جامعه ای در حال گذار از سنت به مدرنیسم و گذار به دموکراسی است، جامعه ای که تشتت فرهنگی و قومیتی نیز به این گذار بیش از پیش دامن می زند، جامعه ای که در آن دیالکتیک بین سنت و مدرنیسم، دولت و ملت، حقیقت و واقعیت، فرهنگ و قدرت، دموکراسی و تئوکراسی، سیاست و اخلاق، آزادی و عدالت، هویت و حقیقت و تاریخ و اجتماع انباشته از تضادهایی است که هر یک به تنهایی می تواند بنیان های یک جامعه را برافکنده و آن را به قهقرای انفعال و هویت گریزی فرو برد. بر این اساس، در سند راهبردی سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی که سال گذشته تنظیم شده است، حزب با بررسی برخی آسیب های اجتماعی و سیاسی که در کشور وجود دارد معتقد است؛

حقیقت آن است که این جامعه با فقدانی بزرگ دست و پنجه نرم می کند و آن فقدان اندیشه و نظریه ای بومی است که آگاهی اجتماعی آن را نمایندگی کرده و آن را ساختارمند نماید.

روح حیات اجتماعی در این جامعه زخم خورده است و میل عمومی جامعه مدتهاست به ورطه روزمرگی و هوس های اجتماعی هیستریک در غلطیده و درست به سان مظروفی گشته که به راحتی شکل ظرف را به خود گرفته است.

جامعه امروز ما با انواع کنش های انباشته سیاسی، اجتماعی و اقتصادی دست و پنجه نرم می کند و هر لحظه احتمال آزادسازی پتانسیل های مخرب را متبادر می سازد.

به دلیل رشد نیافتن حقوق مدنی و نهادهای اجتماعی و نبود عرصه عمومی برای سامان دادن آگاهی اجتماعی، خطر لمپنیسم و نهلیسم جامعه را تهدید می کند.

به دلیل استفاده ابزاری از دین، دین گریزی خود را به دین ستیزی بدل کرده و شکاف های ارزشی و تاخر فرهنگی بین نسلی در آن بیداد می کند.

هوس و هیجانات اجتماعی می تواند شرایط فرصت طلبی های اپورتونیستی، آنارشیسم و فروپاشی نظم عمومی را مهیا کند.

با توجه به فقدان روشنفکران مولد و تئوری های راهبردی، جامعه امروز ما به دو بخش وانهاده غرب گرا و واپس گرا بدل شده است و رفتارهای خطرناکی می تواند از خود بروز دهد.

با وضعیت فعلی، خشونت مساله اجتماعی آینده ایران خواهد شد.

   با این توصیف هایی که از جامعه ایران در حال حاضر ارائه شد، نقطه عزیمت سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی در دومین دهه از عمر تشکیلاتی خویش در مواجهه با این آسیب های سیاسی و اجتماعی، عبارت است از:

اول: نفی خشونت و ترویج گفتمان صلح

دوم: دفاع از تمامیت ارضی به عنوان یک ارزش

سوم: آگاه سازی جامعه برای مقابله با فرصت طلبی های فرومایگان

چهارم: تبلیغ و ترویج ظرفیت های رحمانی دین

پنجم: تاکید بر پلورالیسم سیاسی، دینی، اجتماعی و فرهنگی

ششم: پالایش آگاهی عمومی به صورت ایجابی و تولید فکر

   در پایان اعلام می دارم “سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی” به عنوان حزبی که خود را مقید به چارچوب قوانین موضوعه کشور و قانون اساسی می داند، به سهم خود در راه بازگشت علم و خرد به عرصه سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کشور می کوشد و دیگران را نیز به این کوشش مقدس فرا می خواند.

به امید آینده ای سرشار از بهروزی و سربلندی برای همه ایرانیان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا