سرخط خبرهای سازمان

قهر، اعتراض ، استعفا ؛ استقبال سرد از لایحه بودجه در مجلس

 دولت این روزها از هر سو تحت فشار است و درحالی که انتظار داشت در قبال رساندن لایحه بودجه به بهارستان در موعد مقرر تعیین‌شده از او تشکر و تقدیر شود اما روز گذشته با اتفاق ناراحت کننده‌ای مواجه شد. بهارستان دیروز مهربانی‌ای با پاستور نداشت و از هر سو هجمه و انتقادی به تیم روحانی روانه شد که ازآن‌جمله، عدم لحاظ بودجه مورد انتظار مجمع نمایندگان استان‌ها در لایحه بودجه ۹۳ بود و از سوی دیگر برخی بهارستان‌نشینان بر طبل حذف ظریف به‌عنوان وزیرخارجه می‌کوبیدند. از یک منظر می‌توان اینگونه بیان کرد که دیروز، روز استعفا بود و شاید بتوان شور استعفای دسته جمعی را شاه‌بیت آنچه دانست که دیروز در بهارستان رخ داد. موضوع هم چیزی نبود غیر از بودجه تنظیم شده ۹۳ برای هر استان! مجمع نمایندگان برخی استان‌ها از بودجه تعیین‌شده برای استانشان گلایه‌مند بودند و روز دوشنبه تصمیم گرفتند تا در اعتراض به تصمیم دولت از جایگاه نمایندگی استعفا دهند. البته این تهدید ظاهرا تنها از سوی ۱۸ نماینده استان خوزستان رنگ واقعیت به خود گرفت.

چه زمانی استعفا پس گرفته خواهد شد؟

روز گذشته یک عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان با تایید استعفای دسته‌جمعی ۱۸ نماینده این استان در اعتراض به اعتبارات پیش‌بینی شده در لایحه بودجه ۹۳ برای این استان گفت که نامه استعفای دسته‌جمعی نمایندگان تقدیم هیات‌رئیسه مجلس شده است. سیدشریف حسینی منتفی شدن این استعفا را منوط به تجدیدنظر در اعتبارات استان خوزستان دانست. وی یادآور شد: با توجه به اینکه نامه استعفا به هیات‌رئیسه تقدیم شده، اصرار دوستان بر اعلام وصول هرچه سریع‌تر استعفاست اما آقای باهنر که ریاست جلسه را برعهده دارند قائل به این هستند که می‌شود موضوع را مدیریت کرد. حسینی اضافه کرد: ما در بررسی اولیه بودجه ۹۳ متوجه شدیم که متاسفانه اعتبارات منظورشده برای استان خوزستان به نسبت سایر استان‌ها کاهش شدیدی داشته و اگرچه درمورد برخی استان‌های دیگر هم این کاهش وجود داشته اما به خوزستان ظلم مضاعفی شده است. نماینده مردم اهواز در مجلس تصریح کرد: ازجمله فولاد خوزستان که به فروش رفته، اعتبارش به جاده تهران- شمال و بخشی به متروی تهران – پرند اختصاص داده شده و پولی که مربوط به استان خوزستان بوده در این استان هزینه نشده است. در حالی که سایر شرکت‌ها وقتی به فروش می‌رسند با پولش در همان استان شرکت خریداری می‌کنند. وی اعتراض دیگر نمایندگان را به میزان اعتبار پیش‌بینی شده برای انتقال آب در خوزستان عنوان کرد و گفت: ما فکر می‌کنیم با این وضعیت حضور ما به عنوان نمایندگان خوزستان در مجلس ضرورتی ندارد و استعفای دسته‌جمعی نمایندگان استان هم به همین دلیل تقدیم هیات‌رئیسه شده است.همچنین نماینده مردم دشت‌آزادگان در مجلس گفت: اقدام اخیر دولت درخصوص کاهش اعتبارات عمرانی، خشم نمایندگان استان را برانگیخت و ۱۸ نماینده استان استعفای خود را تقدیم هیات‌رئیسه مجلس کردند. صالحی‌نسب عنوان‌کرد: امسال میزان بودجه عمرانی اختصاصی به خوزستان ۷۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد. وی افزود: همچنین طبق قول وزیر نیرو به نمایندگان خوزستان، مقرر شده بود که پروژه انتقال آب از سر شاخه‌های کارون به فلات مرکزی لغو شود اما متأسفانه برخلاف آن عمل شد و علاوه بر این بودجه‌ای برای انتقال آب تخصیص داده شد. نماینده مردم دشت‌آزادگان خاطرنشان‌کرد: از دلایل دیگر استعفای نمایندگان استان این است که درآمد حاصل از فروش تولیدات شرکت فولاد خوزستان به‌جای اینکه در امور زیربنایی و عمرانی خوزستان صرف شود، در پروژه‌های آزادراه تهران- شمال و متروی تهران- پرند هزینه شده است.

تجدیدنظر نشود ما هم استعفا می‌دهیم

یک عضو مجمع نمایندگان استان لرستان هم از تهدید به استعفای نمایندگان این استان در اعتراض به عدم‌پیش‌بینی ردیف مربوط به مناطق محروم در لایحه بودجه ۹۳ خبر داد. ایرج عبدی اظهار کرد: براساس ماده ۱۸۰ قانون برنامه پنجم دولت باید دو درصد بودجه عمومی ۲۲۰ هزار میلیاردتومانی یعنی ۴۰۰۰ میلیارد تومان برای استان محروم لحاظ می‌کرد که این اتفاق نیفتاده است. وی افزود: با توجه به اینکه این تنها ردیف به مناطق محروم بر بودجه است ما به‌عنوان نمایندگان استان لرستان که از استان‌های محروم کشور به‌حساب می‌آید، نمی‌توانیم از حق قانونی عدول کنیم. نماینده خرم‌آباد در مجلس یادآور شد: اگر درمورد اعتبار استان در بودجه تجدیدنظر صورت نگیرد و اعتبارات مربوط اصلاح نشود، استعفایمان را عملی خواهیم کرد. زیرا در آن صورت معتقدیم که ماندن ما در مجلس فایده ندارد. محمدقسیم عثمانی، نماینده بوکان هم دراعتراض به اعتبار پیش‌بینی شده برای یک سد حوزه انتخابی خود تهدید به استعفا کرده است. البته این، اولین تهدید به استعفای مجمع نمایندگان استان لرستان نیست، اواخر شهریورماه سال ۹۰ بعد از اینکه وزارت نیرو اعلام کرد به‌دلیل کم‌آبی رودخانه کرخه، احداث پنج سد روی سرشاخه‌های کرخه متوقف خواهد شد، نمایندگان این استان تهدید به استعفای دسته‌جمعی کردند، حالا ایرج عبدی در گفت‌وگو با ایسنا می‌گوید: مجمع نمایندگان در موضوع احداث سدها با همین راهکار به نتیجه رسیده است.

مازندرانی‌ها هم تهدید کردند

در کنار استان‌های لرستان و خوزستان، نمایندگان شمال کشور هم این رویه را پیش گرفتند. نماینده مردم نور و محمودآباد دیروز از احتمال استعفای نمایندگان استان مازندران در اعتراض به لایحه بودجه سال ۹۳ خبر داد. عبدالوحید فیاضی اضافه کرد: در این لایحه بودجه، سهم استان مازندران نادیده گرفته شده است که همین باعث پدید آمدن مشکلاتی خواهد شد.

استعفایی به هیات‌رئیسه نرسیده است

درحالی که نمایندگان این سه استان روز گذشته از استعفا سخن گفتند، سخنگوی هیات‌رئیسه مجلس با اشاره به این موضوع گفت: تاکنون از هیچ نماینده‌ای نامه‌ای به هیات‌رئیسه مجلس نرسیده است. عبدالرضا مصری اعلام کرد: براساس آئین‌نامه هر نماینده‌ای می‌تواند اعتراض داشته و یا استعفاء کند. ممکن است تلقی استعفاء، اعتراض هم باشد اما نمایندگان می‌توانند در قالب تذکر یا اخطار اظهارنظر کنند. وی با تاکید بر اینکه تاکنون نامه‌ای در این زمینه به هیات‌رئیسه نرسیده است، گفت: اگر چنین نامه‌ای به هیات‌رئیسه مجلس ارائه شود طبق آئین‌نامه انجام می‌شود. البته هنوز چیزی اعلام وصول نشده است. این عضو هیات‌رئیسه مجلس خاطرنشان کرد: هیات‌رئیسه برابر آئین‌نامه عمل می‌کند ممکن است استعفاء را بپذیرد اما باید در دستور قرار گرفته و بررسی شود؛ چه‌بسا اینکه موضوع مورد اعتراض مشخص شده و به‌طور کلی منتفی شود، اما در هر صورت اختیار موافقت با استعفاء با مجلس است.

پاسخ دولت به استعفای خوزستانی‌ها

درحالی نمایندگان استان خوزستان دیروز به‌صورت دسته‌جمعی به‌دلیل کم‌توجهی دولت به بودجه این استان در لایحه بودجه سال آینده استعفا کردند که معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور گفت: این لایحه را فارغ از تعصبات منطقه‌ای و بخشی تدوین و تصویب کردیم، ضمن اینکه هم‌اکنون برای اتمام ۲هزار و ۹۰۶ طرح نیمه تمام در کشور به ۲۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم. فرهاد دژپسند با تشریح زوایای گوناگون لایحه بودجه سال ۹۳ کل کشور بیان کرد: خوشبختانه واکنش‌ها به لایحه خوب بود ولی مهم‌ترین چالش ما کاری است که درباره طرح‌های عمرانی صورت گرفت که آقای نوبخت درباره ضرورت طبقه‌بندی طرح‌ها صحبت کردند. معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور گفت: هم‌اکنون ۲هزار و ۹۰۶ طرح نیمه‌تمام در کشور داریم که اعتبار لازم برای اتمام این طرح‌ها ۲۰۰ هزار میلیارد تومان برای یک دوره ۸ تا ۱۰ ساله است. دژپسند ادامه داد: با توجه به رشد هزینه‌ها در این دوره، زمانی عدد به ۴۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش می‌یابد، البته به شرطی که در این مدت طرح جدید دیگری آغاز نشود. طبیعتا کسی راضی نیست منابع محدود را به نحوی توزیع کنیم که به همه طرح‌ها مبالغی برسد ولی اثربخشی لازم را نداشته باشد، بنابراین کار باید به نحوی باشد که کارایی منابع به حداکثر برسد. این مقام مسئول در معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور افزود: برای این منظور نیازمند معیاری بودیم که فارغ از تعصب‌های منطقه‌ای و بخشی باشد که قرار شد ملاک تخصیص منابع زمان بهره‌برداری طرح‌ها باشد و به نسبت پیشرفت طرح‌ها منابع بیشتری نیز اختصاص یابد که از این طریق بتوان با اتمام طرح‌ها منابع را به طرح‌های جدید اختصاص دهیم که بتوان فرصت‌های شغلی جدیدی نیز ایجاد کرد.

سکوت سوال‌برانگیز معاون پارلمانی

معاونت پارلمانی رئیس‌جمهور هم در این شرایط باید دارای نقشی باشد چنانکه تعامل میان دو قوه پس از روسای آن در حوزه معاونان تعریف می‌شود و رئیس‌جمهور از این باب فردی را به‌عنوان معاون پارلمانی منصوب می‌کند که در غیاب او امور دولت در بهارستان را رتق و فتق کند. در زمان استعفای ۱۸ نماینده مجلس هم به‌طور طبیعی همه نگاه‌ها به سمت حجت‌الاسلام مجید انصاری رفت تا به عنوان معاون پارلمانی به رایزنی دراین خصوص بپردازد و یا با اظهارنظری این نمایندگان را از استعفا منصرف کند اما روز گذشته جای این اتفاق در اخبار پارلمانی خالی بود و نشانی از حضور و اظهارنظر انصاری نبود.

ادامه تعامل به سبک بهارستانی‌ها

دولت تنها به اظهارات معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی کفایت کرد و هنوز درمورد واکنش‌های اخیر مجلس به بودجه‌ای که انقباضی خوانده شده اظهارنظر نکرده است، اما مشخص است که دولت دیگر درآمد‌های مشابه درآمدهای سال‌های ۸۹ و ۹۰ را دراختیار ندارد و رشد تورم چاره‌ای جز در پیش گرفتن سیاست‌های انقباضی مالی برای دولت نگذاشته است، اینها همان پیش‌بینی‌هایی بود که کارشناسان غیراقتصادی‌ای هم کرده بودند چراکه به وضعیت اقتصادی که میراث دولت احمدی‌نژاد برای دولت روحانی است، آگاه بودند.

منبع : روزنامه آرمان امروز

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا