سرخط خبرهای سازمان

ایجاد فضای عادلانه خواسته فعالان سیاسی استان فارس از رییس جمهور؛ مسعود رهبری: شاهد گشایش سیاسی اجتماعی در استان فارس نبودیم

ایسکانیوز: فعالیت های مدنی وسیاسی در استان فارس چندی است با التهاب و حساسیت مواجه می شود و فعالین عرصه سیاسی از فضای امنیتی داخل استان ناخشود و خواهان رفع این فضای  تک صدایی و نا امن به دست دولت هستد. شیراز مهد تمدن و فرهنگ و ادب در چند ماهه اخیر میزبان خوش برخوردی به واسطه گروهی تمامیت خواه، برای نخبگان و سیاستمداران نبوده است به گونه ای که شاهد لغو و یا اخلال در برنامه های دانشگاهی نظیر سفر الهه کولایی و علی مطهری  بوده ایم.حال در آستانه سفر رییس جمهور به استان فارس  مطالبه فعالان سیاسی استان رفع فضای امنیتی و ایجاد توازن بین نیروهای فعال سیاسی است .

rahbari 94مسعود رهبری رییس سازمان عدالت و آزادی منطقه فارس در گفتگو با خبرنگار ایسکانیوز در تشریح فضای سیاسی استان و مطالبه  از رییس جمهور گفت: اولین مطالبه فعالان مدنی سیاسی اصلاح طلب این است که   شعارهای کلان دولت در بدنه دولت و داخل استان فارس دیده  شود.

وی افزود: اکنون سوالی که مطرح است این است که آنچه که رئیس جمهور در برنامه انتخاباتی خود بیان کرد و بعدا ثابت کردند که در حد توان صادقانه در حال پیگیری هستند آیا اراده ای برای اجرای برنامه ها در استان ها نیز وجود دارد یا خیر.

رهبری با اشاره به اینکه  در زمینه برنامه‌های سیاسی و شعارهای مربوطه به توسعه سیاسی و برچیده شدن فضای امنیتی، حمایت از احزاب و تشکل‌ها اتفاق به خصوصی  نیافتاده است بیان کرد: احزابی که به صورت رسمی فعالیت می کنند و دارای پروانه هستند وقتی در استان فارس برای تأسیس دفاتر استانی اقدام می‌کنند با انواع موانع در داخل مجموعه دولت روبرو می شوند واین به این معناست که برنامه ها در زمینه حقوق ملت و حقوق شهروندی و گشایش سیاسی اجتماعی در استان فارس آن طور که باید بازتاب نیافته است.

معاون سیاسی سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی با تاکید بر اینکه توازنی برای فعالیت گروه ها وجود ندارد تصریح کرد:  تجمعات و نشست ها و جلساتی که اصلاح طلبان متولی ان هستند  با انواع فشارها و بهانه گیری ها مواجه می‌شود  اما همزمان با آن شاهد برگزاری برنامه‌های   تیم مربوط به دولت سابق به رغم همه رسوایی ها در سطح استان استان هستیم که بدون هیچ مشکلی از اماکن دولتی استفاده و برای انتخابات به صورت علنی برنامه ریزی می کنند.

وی گفت: انتظار داریم حداقل توازن بین نیروها رعایت شود و فرصت های برابر به جبهه های مختلف سیاسی درون نظام داده شود تا بتوانند آزادانه فعالیت های مدنی- سیاسی خود را سامان دهند.

همچنین قاسم مرادی، مدیرکل سابق استانداری فارس با بیان اینکه متأسفانه اراده ای برای نشاط سیاسی در زیرمجموعه دولت نمی بینیم،  بیان کرد:  احزاب اصلاح طلب  برای کوچکترین فعالیت سیاسی خود با مشکل روبرو هستند و با توجه به اعلام دولت برای باز شدن فضای باز سیاسی شاهد چنین موضوعی نیستیم و نه تنها حمایتی نمی شود که سد راه هم می شوند از آقای رئیس جمهور انتظار داریم این فضا را باز کنند تا از این خمودگی بیرون بیاییم.

مرادی تأکید کرد: مطالبه مان از رئیس جمهور این است که همه را ملزم به اجرای قانون و خانه احزاب را بازگشایی کنند از احزاب حمایت شود و در حوزه سیاسی افرادی حاکم باشند که جرأت سیاست گذاری داشته باشند.

فعالان سیاسی نگران  جو امنیتی حاکم بر این استان هستند و معتقدند که استانداری که زیر مجموعه وزرات کشور است همسو  با مشی  و تصمیمات دولت  نیست در راستای  باز تر شدن فضای فعالیت احزاب و نخبگان در استان  فارس.  جیمله کریمی دبیر  جمعیت زنان مسلمان  نواندیش استان فارس تصریح کرد: فضای فعالیت های سیاسی اصلاح طلبان  در استان فارس نسبت به گذشته تغییر نکرده بلکه امنیتی تر شده است. و این به دست اندرکاران استان در حوزه اجرایی بر می‌گردد .

مشاور استاندار دولت اصلاحات با بیان اینکه دولت در حوزه سیاست داخلی از جمله  وزارت کشور تا امروز توفیق لازم را در راستای تحقق مطالبات مردم به دست نیاورده است، گفت: روحانی در خصوص سیاست خارجی و تنش زدایی و مسئله هسته ای به شکل عقلانی مسائل را پیش برد و در حوزه اقتصادی نیز برنامه مدونی را در دست داشت اما این احساس وجود دارد که وزارت کشور از لحاظ همراهی با وعده هایی که رئیس جمهور داده بود فاصله زیادی گرفته است و این یکی از مشکلات موانع رئیس جمهور است.

جمیله کریمی با اشاره به ا نتخابات مجلس گفت: بعد از گذشت دو سال لازم است رئیس جمهور یک آسیب شناسی و بازبینی در سیاست داخلی کشور داشته باشدلذا  فضای لازم برای نهادهای مدنی و احزاب مهیا نیست و عرصه نقادی  بسیار ضعیف است.

وی با بیان اینکه امیدواریم فضای سیاسی و مدنی استان تلطیف شود ودیگر شاهد برخوردهایی که با آقای مطهری و خانم کولایی بودیم نباشیم تصریح کرد: انتظار داریم از جمله دستاوردهای سفر رئیس جمهور به استان فارس این باشد که در سیاست های داخلی  گشایش ایجاد شود  و نخبگان احساس کنند که این سفر دستاوردی در راستای تحقق مطالبات آنها و وعده های رئیس جمهور داشته است.

دبیر  جمعیت زنان مسلمان  نواندیش استان فارس گفت: باید شرایط برای دو جریان سیاسی اصولگرا و اصلاح طلب یکسان باشد نه اینکه یک جریان به لحاظ روانی و فیزیکی کاملا امن و آرام باشد و یک جریان دیگر  درتنگنا قرار گیرد.مطالبه اصلاح طلبان شیراز این است که در آستانه انتخابات فضای عادلانه برای حضور احزاب  ایجاد کنند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا