سرخط خبرهای سازمان

برگی دیگر از فسادهای دولت احمدی‌نژاد؛ بیش از ۳۰۰۰ نفر در ۸ سال مدرک جعلی گرفته‌اند

 

بوی باران| «دیپلم‌‌های جعلی». این‌بار هنوز بحث بورسیه‌های غیرقانونی دکترا نخوابیده است که بحث از هزاران دیپلم جعلی پیش می‌آید. پنج نماینده مجلس با تقاضای تحقیق و تفحص‌شان از وزارت آموزش و پرورش دو دولت سابق می‌خواهند از یک تخلف دیگر پرده بردارند.
 این‌بار این پنج نماینده از آنهایی می‌گویند که در آن هشت سال دیپلم جعلی از مراکز آموزش از راه دور گرفته‌اند، تا لیسانس و فوق لیسانس و دکترا جلو رفته‌اند و حتی می‌خواستند عضو شورای شهر هم شوند. دیپلمه‌های جعلی گویا رقم‌شان بسیار بالاتر از ٣٧٠٠ تای بورسیه‌های غیرقانونی است.
به گزارش آفتاب، بورسیه‌هایی که هنوز هم تکیلف‌شان مشخص نیست و حالا نوبت وزارت آموزش و پرورش است. دیپلمه‌های جعلی تنها در یکی از شهرستان‌های استان تهران بالای هزار نفر بوده‌اند و آن‌گونه که ابراهیم نکو، نماینده رباط‌کریم می‌گوید در محاکم قضایی هم پرونده دارند. نکو اما پرده از یک اتفاق مهم برمی‌دارد و می‌گوید که اگر دیپلمه‌های جعلی ثابت شود همه مدارک تحصیلی بعدی آنها باطل خواهد شد.
متن گفت‌وگوی «اعتماد» با یکی از متقاضیان تحقیق و تفحص از وزارت آموزش و پرورش در هشت سال دولت‌های سابق را در ادامه می‌خوانید:
 شما و چهار نفر برای تحقیق و تفحص از وزارت آموزش و پرورش در حد فاصل سال‌های ٨۴ تا ٩٢ درخواست کرده‌اید. ممکن است در این مورد کمی توضیح دهید؟
از مدت‌ها پیش در حوزه‌های انتخابیه من و سایر تقاضا‌کنندگان برای تحقیق و تفحص مسائلی در حوزه وزارت آموزش و پرورش به وجود آمد. این تخلفات در قسمت آموزش از راه دور بوده است که برای بسیاری از آنها پرونده‌های قضایی هم تشکیل شده است.
 کمی بیشتر در مورد این تخلف توضیح می‌دهید؟
ببینید در برخی از مراکز آموزش از راه دور در این هشت سال مدارک جعلی برای برخی افراد صادر شده است که رقم آن بسیار بالا بوده است.
 دقیقا در چه مقطعی؟
در مقطع دبیرستان و مدرک دیپلم. اما متاسفانه شاهد بوده‌ایم که این افراد با همین مدارک جعلی دیپلم حتی به دانشگاه‌ها نیز راه پیدا کرده‌اند و از آنجایی که رقم این مدارک بسیار بالا و قابل توجه بوده است، مجبور شدیم که بررسی‌ها را در دستور کار قرار بدهیم.
 این رقم قابل توجهی که شما می‌گویید چقدر است؟
هزاران مدرک دیپلم جعلی صادر شده است.
 خب گستره این «هزاران» خیلی زیاد است. نمی‌خواهید روشنگری کنید؟
نه، ترجیح می‌دهیم فعلا رقم اصلی را نگوییم.
 فراوانی صدور این مدارک جعلی بیشتر در چه سالی بوده است؟
ببینید رقم بسیار بالا است و از سال ٨۴ تا ٩٢ این تخلف در ارایه مدرک دیپلم جعلی بارها تکرار شده است یعنی روندی بوده که به تدریج اتفاق افتاده و نمی‌توان دقیق گفت که در کدام سال بیشتر بوده است. البته باز هم تاکید می‌کنم که پرونده‌های زیادی در قوه قضاییه در این مورد تشکیل شده است و حجم این پرونده‌ها نیز قابل توجه است. متاسفانه رقم در اندازه‌ای بالا بود که این نگرانی برای نمایندگان شهرستان‌های استان تهران به وجود آمد.
 یعنی می‌خواهید بگویید این اتفاق تنها در استان تهران افتاده است؟
نه، در کل کشور بوده است اما در استان تهران این تخلفات بیشتر نمایان شده است. مشخصا در حوزه انتخابیه خودم هزاران مدرک دیپلم جعلی صادر شده که پرونده‌های زیادی برای آنها در دستگاه قضایی تشکیل شده است.
 یعنی تنها هزاران نفر در شهرستان رباط کریم مدرک دیپلم جعلی گرفته‌اند؟
بله، حتی در سومین دوره از انتخابات شورای شهر تهران هم ما با حجم زیادی از کاندیداهایی روبه‌رو بودیم که مدرک دیپلم‌شان جعلی از آب درآمد اما متاسفانه در آن دوره بررسی در این مورد صورت نگرفت. یعنی افرادی که در حد ابتدایی هم تحصیلات نداشتند دیپلم جعلی گرفته‌اند و حتی فوق‌لیسانس هم گرفته‌اند.
 یعنی تا این حد جلو رفته‌اند؟
بله، بسیاری از این افرادی که دیپلم جعلی دارند به مقاطع لیسانس، فوق‌لیسانس و حتی دکترا هم راه پیدا کرده‌اند. بسیاری از این افراد در کشورهای همسایه در حال تحصیل در مقطع دکترا هستند و چندی بعد با مدرک دکترا به میدان می‌آیند.
 یعنی بورسیه هم گرفته‌اند؟
نه، به صورت غیرحضوری در حال گرفتن دکترا از کشورهای همسایه هستند.
 الان یک سوال به وجود میآید و آن هم این است که این افرادی که در دولت سابق دیپلم جعلی گرفته‌اند تکلیف سایر مقاطع تحصیلی‌شان چه می‌شود؟ یعنی اگر این تحلف ثابت شود لیسانس، فوق‌لیسانس و دکترای آنها چه شرایطی پیدا می‌کند؟
از آنجایی که من خودم معلم هستم این نکته را می‌دانم که اگر این تخلف ثابت شود همه مدارک بعدی که این افراد گرفته‌اند از درجه اعتبار ساقط می‌شود. بدون شک شرط گرفتن لیسانس مدرک دیپلم است و این روند اصلا قابل قبول نیست. بدون شک اگر این تخلف ثابت شود در درجه اول کلیه مدارک تحصیلی این افراد لغو خواهد شد.
 در مورد این تخلف با مسوولان وقت وزارت آموزش و پرورش صحبتی داشته‌اید؟
نه، ما تنها با مسوولان فعلی این وزارتخانه در این مورد صحبت کرده‌ایم.
  نظر آنان چه بود؟
به هر حال مسوولان فعلی وزارت آموزش و پرورش معتقد هستند که باید این موضوع روشن شود. البته ممکن است که در برخی بررسی‌ها متوجه شویم تعدادی از این افراد به صورت قانونی مدرک دیپلم گرفته‌اند اما باید بررسی‌ها در این مورد صورت گیرد.
 یعنی با مسوولان سابق وزارت آموزش و پرورش صحبتی در این مورد نداشته‌اید؟
نه. متاسفانه این موضوع از اتفاقات نادری است که در هشت سال گذشته رخ داده است و می‌طلبد که برخورد جدی با آنها صورت بگیرد. البته برخی رسانه‌ها فکر می‌کنند که ما به عنوان نمایندگان حامی دولت به دنبال بحث‌های سیاسی هستیم و هدف‌مان از مطرح کردن بحث دیپلم‌های جعلی هم سیاسی است اما ما تنها به دنبال این هستیم که برخورد جدی با روند غیرقانونی که در سال‌های گذشته در پیش گرفته شده بود، صورت بگیرد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا