سرخط خبرهای سازمان

محیط زیست در سالی که گذشت/نمایشگاه محیط زیست تهران

ویژه نامه به پاس طبیعت

مروری بر رویدادهای زیست محیطی سال ۱۳۹۳

به کوشش: پریسا حسینی

زیر نظر: کمیسیون محیط زیست سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی

 

 

برای چهاردهمین سال در اسفندماه نمایشگاه محیط زیست در محل دائمی نمایشگاه‌ها برگزار شد. این نمایشگاه در سه سالن و با حضور دولتی‌ها و غیردولتی‌ها و به مدت چهار روز برقرار بود. در بین شرکت کنندگان در نمایشگاه نقش دولتی‌ها از جهت مسئولان امر در این زمینه قابل هضم و اما حضور برخی غیردولتی‌ها جای تعجب فراوان به همراه داشت. در میان بخش غیردولتی امسال شاهد حضور صنایع و بخش‌هایی که پرونده‌ی بزرگی در زمینه‌ی تخریب محیط زیست این مرز و بوم داشتند به چشم می‌خورد. از جمله، سایپا با آن تولیدات بی رویه اش، صنایع ذوب آهن با آن آلودگی و مصرف آبش و صنایع نفت و گاز با آلودگی‌ها و تخریب‌های خاص خودشان. با غرفه‌های چند میلیون تومانی که با کنار هم قرار گرفتن غرفه‌ی ساده‌ی یک ان.جی.او مردمی بدجور تضاد ظاهری و فکری ایجاد می‌کردند. این‌جا نمایشگاه دوستداران محیط زیست است یا نمایشگاه تخریب گران آن؟!

جالب تر آن‌که خانم دکتر ابتکار در زمان کوتاهی که برای بازدید داشتند، غرفه‌های پر زرق و برق این به ظاهر طرفداران را به غرفه‌های ساده‌ی سمن‌های زیست محیطی که طی سال، تمام نیروی خود را برای آموزش و آگاهی محیط زیست صرف کرده اند، ارجح دانستند.

باید اندیشید آیا ارزش دارد سال دیگر برای نمایش توانمندی‌های خود به نمایشگاهی بیاییم که تخریب گران، رتبه‌های برتر آن و شعارهای بسیار بزرگی برای شعار دادن دارند؟

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا