سرخط خبرهای سازمان

بهراد بهشتی: دوم خرداد مبدا تاریخ ماست/ راز جاودانگی دوم خرداد در «گفتمان سازی رو به آینده» آن است

 

اختصاصی بوی باران| قائم مقام دبیرکل سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی با اشاره به اهمیت روز دوم خرداد در تاریخ سیاسی معاصر ما گفت: راز ماندگاری این روز در «گفتمان سازی رو به آینده» آن است، البته گفتمان دوم خرداد گسسته از گفتمانهای مشروطه و انقلاب اسلامی نبود اما توانست دستگاه واژگانی جدیدی را وارد ادبیات سیاسی ایران کند که تا پیش از آن سابقه نداشت.

وی با اشاره به تفاوت میان گفتمان چپ مذهبی دهه اول انقلاب با گفتمان اصلاحات افزود: مفاهیمی مانند آزادی احزاب و مطبوعات، دموکراسی، سازگاری دین و مدرنیته، حقوق زنان، کثرت گرایی، رواداری، اخلاقگرایی حاکمان، قانونمندی، جامعه مدنی، شفایت، پرسشگری ملت، پاسخگویی حاکمیت، صلح طلبی، تنش زدایی از روابط خارجی و توسعه پایدار در کنار هم، گفتمان اصلاحات را شکل داد و علی رغم تلاشهای زیادی که در دوره حاکمیت اصولگرایان برای نابودی و جایگزینی این گفتمان انجام گرفت، اما همچنان گفتمان دوم خرداد بالنده و پیشرو در جامعه ایرانی حضور دارد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: البته پیروزی درخشان آقای خاتمی، میوه شیرین این گفتمان بود اما نباید فراموش کنیم که نقش اساسی را در این گفتمان سازی، جریان روشنفکری دینی برعهده داشت که توانست دستگاه واژگانی خود را به فرهنگ و گفتمان غالب در سپهر سیاسی ایران بدل سازد.

وی خاطرنشان کرد: هنر خاتمی در این بود که توانست نگاه نظامی و جنگی و همراه با اخم و خشم و خشونت به پدیده های جهانی را به نگاهی فرهنگی و همدلانه و به همراه لبخند و صلح و دوستی تبدیل کند. خاتمی در دست گل و شاخه زیتون داشت.

این فعال اصلاح طلب با اشاره به ترسیم چهره خشن از اسلام توسط گروههای افراطی و بنیادگرا ادامه داد: هنر دیگر خاتمی این بود که صدای دلنشین اسلام رحمانی و عقلانی و انسانی را در مجامع جهانی طنین انداز کرد و  این صدا را از حاشیه جهان اسلام به متن آورد.

بهشتی با اعلام این مطلب که دوم خرداد پژواک صدای فروخورده جامعه ایرانی بود که متاسفانه به خوبی شنیده نشد، خاطرنشان کرد: تنها راه تداوم تلاشها و جانبازیهای ملت ایران در انقلاب مشروطه، انقلاب اسلامی، نهضت ملی و دوران دفاع مقدس، از معبر اصلاحات می گذرد.

عضو شورای مرکزی سازمان عدالت و آزادی ادامه داد: دوم خرداد توانست با ساخت گفتمانی نو  و  تاریخ ساز، نیروی سازنده عظیمی را وارد اجتماع و جامعه ایران کند و از همین رو در کنار روزهایی مانند امضای فرمان مشروطیت و پیروزی انقلاب اسلامی، به نوعی مبدا تاریخ به شمار می رود.

وی افزود: دولت برآمده از دوم خرداد توانست تا حد زیادی شکاف میان ملت و حاکمیت را پرکرده و اعتماد را به فضای سیاسی – اجتماعی بازگرداند و آمارها نشان می دهد که در این فضا و با وجود سختی های و موانع بسیار، دولت اصلاحات درخشان ترین کارنامه را در ایجاد توسعه پایدار رقم زد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا