سرخط خبرهای سازمان

قائم مقام وزیر کشور: لایحه فعالیت احزاب به زودی به مجلس ارائه می شود

بوی باران| با حضور و مشارکت احزاب اصلاح طلب، اصول گرا و مرکز پژوهش‌های مجلس لایحه‌ای را با نام «لایحه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی» تهیه و تدوین کنیم. در حال حاضر پیش نویس این لایحه آماده شده است وزیر کشور این لایحه را به دولت فرستاده است.و در آینده نزدیک به مجلس ارائه می‌ شود
 سعید سیف: مجلس شورای اسلامی این روز‌ها مشغول تصویب طرحی است که به عقیده بسیاری از حقوق دانان برجسته کشور بسیاری مفاد آن با قانون اساسی است. اصرار و سرعت عمل مجلس شورای اسلامی در تصویب این طرح بسیاری از ناظران و حقوق دانان را به واکنش در مورد ناقص بودن این طرح وا داشته است. فارغ از دلایل متعددی که برای سرعت مجلس در تصویب یک لایحه ذکر می‌شود. دکتر حسینعلی امیری که پیش‌تر حقوق‌دان شورای نگهبان و امروز قائم مقام وزیر کشور و معاون پارلمانی اوست. می‌گویئد دولت لایحه کامل تری را تدوین کرده است که به زودی به مجلس ارائه می‌شود. وی در خصوص لایحه دولت می‌گوید «با حضور و مشارکت احزاب اصلاح طلب، اصول گرا و مرکز پژوهش‌های مجلس لایحه‌ای را با نام «لایحه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی» تهیه و تدوین کنیم. در حال حاضر پیش نویس این لایحه آماده شده است آقای دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور این لایحه را به دولت فرستاده است» مشروح گفت‌و‌گوی دکتر امیری قائم مقام و سخنگوی وزارت کشور با پایگاه خبری و تحلیلی ندای ایرانیان آمده است:
طرح جدید قانون احزاب و تشکل‌های سیاسی درمجلس شورای اسلامی در حال بررسی است. بسیاری از حقوق دانان بر این باورند که طرح مورد نظر با قانون اساسی در بسیاری از موارد در تناقض است. وزارت کشور در باب این مسئله چه نظری دارد؟ و دولت تا کنون چه اقداماتی انجام داده است؟ 
پیش ازآنکه بخواهم در مورد طرح جدید قانون احزاب صحبت کنم. ذکر چند نکته را در خصوص این طرح خالی از فایده نمی‌بینم. مجلس شورای اسلامی پیش از این نیز طرح جدید قانون احزاب را در دستور کار خود داشت. منتهی به دلیل ایرادات فراوانی که طرح مزبور داشت تعدادی از نمایندگانی مجلس درخواست کردند که طرح قانون احزاب و تشکل‌های سیاسی به کمیسیون شوراهای مجلس ارجاع داده شود تا با دقت بیشتری مورد بحث و اصلاح قرار گیرد. این موضوع فرصتی برای ما در وزارت کشور فراهم کرد تا با حضور و مشارکت احزاب اصلاح طلب، اصول گرا و مرکز پژوهش‌های مجلس لایحه‌ای را با نام «لایحه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی» تهیه و تدوین کنیم. در حال حاضر پیش نویس این لایحه آماده شده است آقای دکتر رحمانی فضلی وزیر محترم کشور این لایحه را به دولت فرستاده است در حال حاضر این لایحه در کمیسیون سیاسی و دفاعی دولت در نوبت رسیدگی قرار گرفته است. ضمن اینکه پیش نویس این لایحه برای وزارت اطلاعات و بخش‌های دیگر هم فرستاده شده است.
پس چرا زود‌تر به مجلس ارائه نمی‌شود؟ آیا هیئت دولت در این خصوص تعلل می‌کند؟! 
متاسفانه به این دلیل که لوایح متعددی در دستور کار دولت محترم است. هیئت دولت فرصت بررسی لایحه را پیدا نکرده است. این لایحه کامل‌تر و جامع‌تر از طرح مجلس است و تمام کارهای آن انجام شده است فقط منتظر ابلاغ لایحه به مجلس هستیم. هر چند در این مدت هم که مجلس در کمیسیون شورا‌ها طرح خودش را دنبال می‌کرد. طرح تکمیل شده و اکنون در صحن مجلس قرار گرفته است.
به عنوان نماینده دولت؛ نظرات دولت را تا کنون در خصوص این طرح مطرح کرده‌اید؟ 
 نماینده وزارت کشور به عنوان نماینده دولت حضور دارد دولت نظرات خودش را راجع به طرح مجلس بر اساس پیش نویس لایحه تدوین شده ارائه کرده است. گاهی نظرات دولت مورد قبول مجلس قرار می‌گیرد گاهی هم این نظرات مورد قبول نمایندگان محترم مجلس قرار نمی‌گیرد در هر صورت دولت وظیفه قانونی خود را انجام می‌دهد و براساس لایحه کاملی که در وزارت کشو با کمک احزاب و مرکزپژوهش‌ها تدوین شده و اکنون در آستانه ابلاغ است در خصوص طرح مجلس اظهار نظر می‌کند. ما باید منتظر باشیم که این طرح نهایی شود و در ‌‌نهایت در شورای نگهبان بررسی شود طبعا شورای نگهبان است یگانه مرجع وظیفه تشخیص مغایرت یا عدم مغایرت طرح مزبور با قانون اساسی و شرع مقدس است اگر من بخواهم در خصوص این طرح اظهار نظر کنم؛ نظر شخصی من است و نظر شورای محترم نگهبان نیست.
اگر طرح مجلس تصویب شود ودولت لایحه خود را در خصوص لایحه فعالیت احزاب ارائه ندهد. مجلس لایحه دولت را به دلیل تصویب یک قانون مشابه نخواهد پذیرفت؟ 
خیر، این اظهار نظر به لحاظ حقوقی درست نیست. چیزی که دولت تهیه کرده است لایحه می‌باشد. ممکن است این لایحه به زودی به مجلس ارائه شود طبق قانون مجلس شورای اسلامی وظیفه دارد راجع به لایحه دولت اظهار نظر کند. یا مفاد لایحه دولت را قبول می‌کند و یا رد می‌کند در هر صورت دولت لایحه فعالیت احزاب را تدوین و در آینده نزدیک به مجلس ارائه می‌دهد. باید در نظر داشت طرح مجلس هنوز توسط شورای نگهبان مورد رسیدگی قرار نگرفته است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا