سرخط خبرهای سازمان

سرلیست دلواپسان در اصفهان؛ سالک یا مصلحی؟

بوی باران| لیست‌های اولیه انتخاباتی اصولگرایان٬ آنچنانکه نایب رییس مجلس از آن خبر می‌دهد٬ در حال بسته شدن است و رقابت‌های این جریان آغاز شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا٬ در حالی که نزدیک به ۱۴۰ روز به آغاز ثبت‌نام نامزدهای انتخابات مجلس باقی مانده است، بعضی گروه‌ها و جریان‌های سیاسی کم‌کم لیست نهایی خود را برای حضور در انتخابات تهیه می‌کنند. امروز محمدرضا باهنر در نشست خبری خود از آماده شدن و آغاز رقابت انتخاباتی اصولگرایان در شهرستان‌ها خبر داد؛ بدین‌ترتیب باید کلید خوردن فعالیت‌های انتخاباتی در شهرستان‌ها را جدی‌تر از پیش گرفت.

سرلیست انتخاباتی؛ سالک یا مصلحی؟

جلسات وحدت جریان رادیکال اصولگرا با محوریت جریانی در این شهر متشکل از احمد سالک (نماینده فعلی اصفهان در مجلس شورای اسلامی)٬ سیدابوالحسن مهدوی (نماینده فعلی اصفهان در مجلس خبرگان رهبری) و بهشتی‌نژاد (مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی) برگزار می‌شود و به‌زودی لیست مورد حمایت آنها در این استان اصفهان اعلام خواهد شد؛ سه نفری که در واقع سایه‌ای از جلسات وحدت اصولگرایان در تهران هستند. همانطور که در تهران و بعد از درگذشت مرحوم عسگرولادی٬ اصولگرایان سراغ چهره‌های جدید رفته‌اند٬ در اصفهان نیز غیبت مرحوم پرورش در ساختار اصولگرایان تاثیرگذار بوده است.

احمد سالک٬ از جمله اعضای جامعه روحانیت مبارز است که ارتباط خوبی با جبهه پایداری دارد و در انتخابات مجلس نهم به اصرار آقاتهرانی در لیست اصولگرایان قرار گرفت. بهشتی‌نژاد نیز ارتباط خوبی با اعضای موتلفه دارد و در جلسات موتلفه اصفهان به صورت مستمر حضور دارد. آیت‌الله مهدوی نیز  به نوعی نماینده آیت‌الله مصباح‌یزدی در این جلسات به شمار می‌رود٬ بدین ترتیب می‌توان جریان موتلفه و پایداری را دو جریانی خواند که لیست‌های انتخاباتی اصولگرایان را معین می‌کنند.

از اصفهان خبر می‌رسد که سرلیست این جریان در انتخابات مجلس آینده احمد سالک خواهد بود. ضمن اینکه از علیرضا ذاکر اصفهانی و مجید نادرالاصلی، استاندار و معاون سیاسی امنیتی استاندار اصفهان در دولت محمود احمدی‌نژاد به عنوان گزینه‌های دیگر لیست این جریان نام برده می‌شود٬ با اینهمه برای تایید نهایی این لیست٬ باید منتظر ماند تا حجت‌الاسلام حیدر مصلحی نظر نهایی خود را برای حضور از اصفهان یا شهرضا اعلام کنند؛ چراکه اگر قرار بر این شود که وزیر اطلاعات دولت قبل از اصفهان کاندید شود٬ شانس نخست برای قرار گرفتن در صدر این لیست را به او نسبت می‌دهند.

تلاش قالیباف برای گرفتن سهمیه یاران در اصفهان

درباره نفرات دیگر لیست انتخاباتی اصولگرایان گمانه‌زنی فراوان است؛ گفته می‌شود این احتمال وجود دارد که نحوی٬ رییس ستاد محمدباقر قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ در اصفهان در این لیست قرار بگیرد. پیش از این از مرتضی طلایی به عنوان یکی از گزینه‌های احتمالی نام برده می‌شد٬ اما با فاصله گرفتن طلایی از قالیباف و همچنین با تغییر قانون انتخابات شوراها٬ حضور او منتفی شده است.

فشار تندروها روی یاران لاریجانی

بعد از عزل شهردار نزدیک به لاریجانی توسط اصولگرایان شورای شهر اصفهان٬ به نظر می‌رسد نزدیکان رئیس مجلس در اصفهان٬ برای افزایش میزان نفوذ خود فعالیت کنند. آنچنان که خبر می‌رسد عباس مقتدایی نماینده فعلی مجلس و کارمند پیشین صداوسیما٬ نیز این روزها شانس زیادی برای ورود به لیست‌های انتخاباتی که از هماکنون بسته می‌شود٬ ندارد. وی که جایگاه خوبی میان بدنه اصولگرایان اصفهان دارد٬ در انتخاب رئیس مجلس از علی لاریجانی حمایت کرد و همین مسئله او را در لیست سیاه جریان رادیکال اصفهان قرار داده است.

در انتخابات مجلس هشتم مرحوم پرورش با بی‌مهری اصولگرایان تندرو مواجه شد و از راهیابی به مجلس بازماند٬ اما در نهایت انتخاب اصولگرایان یا دوگانه سنتی کامران-اخوان یا مقتدایی خواهد بود؛ با این تفاوت که اصولگرایان اصفهان اصرار دارند وقتی مقتدایی از لاریجانی حمایت کرده٬ تفاوتی بین او و یک اصلاح‌طلب وجود ندارد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا