سرخط خبرهای سازمان

مسعود رهبری در گفتگو با بوی باران: سازمان عدالت و آزادی تشکیلاتی کوچک، چابک و نخبه گراست

اختصاصی بوی باران|در آستانه دهمین کنگره سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی دکتر مسعود رهبری، معاون سیاسی دبیر کل و رییس منطقه فارس در مصاحبه ای با بوی باران از دیدگاه ها، مواضع و فعالیت های آتی سازمان گفت که در ادامه می خوانید:
آقای دکتر رهبری منطقه فارس سازمان، چه اهدافی سیاسی را در منطقه خود دنبال می کند؟
طبیعتاً هدف نخست هر حزبی نشر گفتمان و دیدگاه‌های سیاسی و مدیریتی خود در بدنه‌ی اجتماع و نیز تربیت کادر آموزش‌دیده و آبدیده برای تصدی سمت‌های حاکمیتی است. منطقه‌ی فارس نیز در راستای این هدف کلی، ضمن جذب نیروهای متخصص، نخبه، جوان و چابک بومی، تلاش دارد با حضور جدی در مجامع سیاسی و رسانه‌ای و گفت‌وگوی منطقی، علمی و اخلاق‌مدار با مدیران، مسؤولان، احزاب، شخصیت‌های صاحب‌نفوذ و شهروندان استان، روی‌کردهای کلان و دیدگاه‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی سازمان را با آن‌ها در میان بگذارد و به نحو مستقیم و غیر مستقیم در اصلاح و تعالی فضای سیاسی و فرهنگی استان تأثیر بگذارد. در کنار این هدف کلی، افزایش انسجام و همدلی میان جریان‌ها، چهره‌ها و احزاب مختلف اصلاح‌طلب و تقویت تئوریک گفتمان اصلاح‌طلبیِ معتقد به نظام و تلاش در جهت بازسازی احترام و اعتماد با نهادهای حاکمیتی (اعم از اجرایی، قضایی، امنیتی،‌ نظامی و…) از دیگر اولویت‌های کنش تشکیلاتی سازمان در منطقه‌ی فارس است.
به جذب و تربیت کادر حزبی و تشکیلاتی اشاره کردید، چه برنامه های برای جذب اعضای جدید دارید؟
ما در منطقه‌ی فارس، برای جذب اعضای جدید، بیش از آن‌که بر کمیت اعضا اصرار داشته باشیم، بر کیفیت، سلامت، انگیزه، تعهد و توان فعالیت تشکیلاتی و فعالیت جمعی اعضا تأکید داریم. از این رو، بنا نداریم مثلاً با انتشار فرم عضویت سازمان در سایت‌ها و رسانه‌هایمان، به صورت فله‌ای اقدام به جذب نیرو کنیم. ما بعد از این‌که احساس کردیم فردی واجد شرایط و صلاحیت‌های عضویت در سازمان است، رأساً آمادگی خودمان برای جذب وی را به اطلاع او می‌رسانیم و از ایشان درخواست می‌کنیم که بعد از مطالعه‌ی دقیق مرامنامه، اساسنامه و اسناد مواضع حزب، اگر وقت و توان کافی برای پیوستن به تشکیلات دارد اعلام کند تا فرم عضویت را تقدمیش کنیم. از این‌ رو فرایند عضویت در سازمان، بطئی و آرام، اما بسیار دقیق و حساب‌شده پیش می‌رود. البته موارد متعددی نیز پیش می‌آید که فردی با مطالعه‌ی سایت بوی باران و یا بیانیه‌ها و مصاحبه‌های اعضای سازمان در رسانه‌ها با ما ارتباط می‌گیرد و تقاضای عضویت می‌نماید. در این صورت، کمیته‌ی تشکیلات منطقه، بعد از انجام مصاحبه‌ها و تحقیقات لازم، در صورت وجود شرایط عضویت در فرد متقاضی، فرم عضویت سازمان را در اختیار او قرار می‌دهد. از نظر ما، سازمان تشکیلاتی کوچک، چابک و نخبه‌گرا است و سیاست‌های عضوگیری‌اش باید متناسب با همین ساختار باشد.

masoud rahbari برای جذب اعضای جدید معیارهای خاصی وجود دارد ؟
به نظر ما، مرامنامه‌ی سازمان یک متن تشریفاتی و صوری نیست. متنی است که بیان‌گر هویت، تبار و جهت‌گیری‌های کلان این سازمان سیاسی است. بنابراین اولین معیار جذب نیروی جدید، اعتقاد و التزام نظری و عملی به مرامنامه‌ی سازمان است. باور به اساس نظام جمهوری اسلامی، التزام به قانون اساسی، پذیرش اساسنامه‌ی سازمان، داشتن روحیه‌ی کار جمعی و تشکیلاتی، باور به حقانیت آرمان‌های جریان اصلاحات، جدیت در انجام وظایف و مسؤولیت‌های تشکیلاتی، علاقه به مطالعه و تأملات عمیق و تئوریک و برخورداری از حسن شهرت اخلاقی از دیگر معیارهای جذب نیرو در منطقه‌ی فارس است.

 

جناب دکتر رهبری به انتخابات پیش رو بپردازیم؛ منطقه فارس سازمان عدالت و آزادی چه برنامه هایی برای کسب حداکثر کرسی توسط کاندیداهای مورد حمایت خود در انتخابات پیش روی مجلس دارد؟
ما در منطقه‌ی فارس در قالب شورای هماهنگی جبهه‌ی اصلاحات و در همکاری با دیگر احزاب عضو این شورا، مقدمات شناسایی و بررسی شایستگی‌های گزینه‌های احتمالی را آغاز کرده‌ایم و چه در مرکز و چه در شهرستان‌های استان فارس، هماهنگی‌ها و اقدامات لازم در حال اجرا است. تصمیم جدی سازمان در منطقه‌ی فارس این است که همدلی و همصدایی اصلاح‌طلبان را بر ترجیحات تشکیلاتی خود مقدم بدارد و تمام اقدامات و بسترسازی‌های انتخاباتی‌اش را در هماهنگی کامل با جبهه‌ی اصلاحات پیش ببرد. بحمدالله استان فارس در میان بدنه‌ی اصلاح‌طلب خود، چهره‌های شایسته و واجد صلاحیت پرشماری برای احراز سمت نمایندگی ملت دارد که امیدواریم با وسعت نظر هیأت‌های اجرایی و نظارت، بتوانند مجال ورود به رقابت‌های انتخاباتی را بیابند و شاهد برگزاری انتخاباتی پرشور، رقابتی و سالم برای مجلسین شورا و خبرگان باشیم.
• با کدام یک از گروه‌های اصلاح‌طلب در منطقه‌ی فارس ارتباط بهتری دارید؟ آیا برای گسترش روابط، تمهیداتی اندیشیده‌اید؟
ما طبیعتاً با احزاب عضو شورای هماهنگی جبهه‌ی اصلاحات استان فارس، به دلیل جلسات منظم و مستمری که در قالب این شورا با مسؤولان استانی این احزاب داریم، ارتباط جدی‌تری برقرار کرده‌ایم. علاوه بر این، برای ایجاد فضای همدلی و گفت‌وگوی بیشتر میان بدنه‌ی سازمان با بدنه‌ی دیگر احزاب اصلاح‌طلب، سلسله‌نشست‌هایی نیز تعریف کرده‌ایم که در آنها، اعضای سازمان با اعضای احزاب دیگر، رودررو می‌نشینند و درباره‌ی دغدغه‌های مشترک با یک‌دیگر گفت‌وگو می‌کنند و احیاناً مواضع همدیگر را محترمانه و صمیمانه نقد می‌کنند. در این نشست‌ها راه‌های گسترش همکاری‌های تشکیلاتی و عملیاتی و شیوه‌های هم‌افزایی توان تشکیلاتی احزاب اصلاح‌طلب و همسو مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

از همراهی شما سپاسگزاریم.

پیروز باشید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا