سرخط خبرهای سازمان

در نشست مشترک اعضای منطقه فارس سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی و حزب اسلامی کار در استان فارس مطرح شد: لزوم ایجاد هم‌افزایی میان احزاب اصلاح‌طلب

جمعی از اعضای شورای منطقه و کمیته سیاسی سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی در فارس در نشست مشترکی با اعضای شورای مرکزی حزب اسلامی کار در این استان، به تبادل نظر درباره راه‌کارهای تقویت احزاب، تعمیق تحزب در جامعه و شیوه‌های همکاری و تشریک مساعی در میان احزاب همسو در جبهه‌ی اصلاحات پرداختند.

رئیس شورای منطقه سازمان عدالت و آزادی در فارس با استقبال از برگزاری چنین نشست‌های حزبی، به فضای سیاسی بسته چند سال گذشته در استان و کشور اشاره کرد و اظهار داشت: در دولت گذشته، نه چنین نشست‌هایی، بلکه برگزاری نشست‌های دو یا سه نفره افراد سیاسی برای ما به یک رؤیا تبدیل شده بود.

مسعود رهبری فضای حاکم بر استان را در دوران مدیریت قبل، متأثر از فضای بسته دولت نهم و دهم  دانست و افزود: خوشبختانه در یکی‌دو ماه اخیر با حضور تیم جدید مدیریتی، چشم‌انداز امیدبخشی برای فعالیت اجتماعی و سیاسی احزاب و تشکل‌های مختلف به وجودآمده است.

معاون سیاسی دبیرکل سازمان عدالت و آزادی توان احزاب و تشکل‌های سیاسی را متفاوت دانست و افزود: احزاب وگروه‌های مختلف با هم‌پوشانی ظرفیت‌های یکدیگر، می‌توانند زمینه بروز و ظهور کارایی بهتر در اجتماع را فراهم سازند.

لزوم استفاده از فرصت پیش آمده

در ادامه این نشست، یکی دیگر از اعضای شورای منطقه سازمان عدالت و آزادی در فارس با تشبیه شورای هماهنگی احزاب به یک سیمرغ گفت: هرکدام از تشکل‌های اصلاح‌طلب که در بدنه این سیمرغ حضور نداشته باشند، راندمان این تشکیلات را پایین می‌آورند.

مازیار مرتب فراهم آمدن رایزنی و تفاهم بیشتر، افزایش هم‌پوشانی و ایجاد نقاط مشترکِ بیشتر را حاصل نشست‌های مشترک احزاب دانست و ادامه داد: باید قدر فرصت پیش‌آمده را دانست و از آن استفاده کرد. وی به حداقل رساندن اختلاف سلیقه، ایجاد همدلی بیشتر و افزایش کارکرد تشکیلاتی را سه مؤلفه مؤثر در افزایش توانمندی احزاب معرفی کرد و خواستار افزایش جلسات این‌چنینی در میان تمامی گروه‌های اصلاح‌طلب شد.

توجه به تأثیرات رسانه

در ادامه این نشست، سردبیر خبرنامه سازمان عدالت و آزادی منطقه فارس با توصیف جایگاه احزاب اصلاح‌طلب در سپهر سیاسی کشور، گفت: گردهمایی محفلی احزاب اصلاح‌طلب سبب افزایش ظرفیت و توان احزاب می‌گردد.

مرتضی روحانی با مبارک دانستن توجه به حقوق کارگران در اقصی‌نقاط کشور، افزود: توجه به مسأله کار و رساندن صدای مطالبات کارگران به گوش مسؤولین، از جمله نقاط مثبت حزب اسلامی کار در نقاط کشور بوده است.

عضو کمیته سیاسی سازمان عدالت و آزادی منطقه فارس با ابراز خرسندی از برگزاری نشست مشترک این سازمان با حزب اسلامی کار استان فارس، از این حزب به عنوان حزبی قدیمی با پشتوانه تیم رسانه‌ای قوی یاد کرد و افزود: امروز خبرگزاری ایلنا که منتسب به این حزب و خانه کارگر است، به عنوان یک رسانه اصلاح‌طلب، مورد احترام همه گروه‌ها و احزاب است. مرتضی روحانی بدنه این حزب در استان فارس را نیز بدنه‌ای قابل اتکا دانست و افزود: حضور دبیر این حزب در رأس فعالیت‌های تشکیلاتی و فرهنگی حزب اسلامی کار باعث گردیده تا تشکیلات این حزب در استان نیز همچون بدنه این حزب در کشور، توجه ویژه‌ای به مقوله فرهنگ و رسانه داشته باشد.

عضو سازمان عدالت و آزادی با ابراز تأسف از نبود رسانه‌های قوی در میان احزاب گفت: بسیاری از احزاب اصلاح‌طلب چندان به مقوله رسانه و جایگاه آن توجه شایانی ندارند. لیکن نباید از یاد ببریم که رسانه یکی از ارکان مهم دموکراسی است و احزاب اصلاح‌طلب می‌باید برای به دست آوردن کرسی‌های حداکثری مجلس دهم، گسترش رسانه‌های مکتوب و مجازی را در صدر فعالیت‌های تبلیغاتی خود قرار دهند.

دغدغه‌های موجود

نایب رئیس شورای منطقه سازمان عدالت و آزادی در فارس نیز در ادامه این نشست، با مثبت ارزیابی کردن نتایج نشست‌های این‌چنینی، وجود احزاب نحیف در بدنه سیاسی کشور را نقطه ضعف فعالیت‌های سیاسی کشور دانست و افزود: برای اینکه شاهد کارکرد تمام‌اعیار احزاب باشیم، باید به دنبال پوششی همه‌گیر برای احزاب اصلاح‌طلب بود.

احمد عبادی‌نسب با بیان این نکته که کمتر حزبی در کشور وجود داردکه مؤلفه‌های لازم برای یک حزب واقعی به معنای مدرن کلمه را دارا باشد، افزود: شاید به همین جهت باشد که تنها در شرایط خاص و یا حضور رقیبی خطرناک است که اصلاح‌طلبان در خصوص فعالیت خود به اجماع می‌رسند.

مسئول کمیته آموزش و پژوهش سازمان عدالت و آزادی منطقه  فارس با اشاره به برخی چالش‌ها و نقاط ضعف در شورای هماهنگی احزاب اصلاح‌طلب افزود: نشست‌های این‌چنینی می‌تواند به دور از موازی‌کاری، زمینه مرتفع ساختن آن نقاط ضعف را فراهم سازد.

هشدار درباره نقاط ضعف قانون احزاب

مسؤول کمیته تشکیلات سازمان عدالت و آزادی منطقه فارس در ادامه، ضمن اشاره به اثرات این‌گونه نشست‌ها گفت: جلسات این‌چنینی گام مهمی در پیشبرد اهداف اصلاحات است.

محمدعلی مختاری در بخش دیگری از صحبت‌هایش به اخبار منتشرشده در خصوص قانون احزاب در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و افزود: متأسفانه خبرهای منتشرشده پیرامون مفاد این قانون بسیار نگران‌کننده است.

این دانش‌آموخته رشته حقوق افزود: اگرآنچه در خصوص موارد مطرح‌شده این طرح در مجلس گفته می شود صحت داشته باشد باید فاتحه تحزب را در ایران خواند.

وی تصریح کرد: تصویب این طرح با مختصات کنونی سد محکمی در مقابل آزادی‌های مدنی مطرح‌شده در قانون اساسی است.

مختاری در این نشست، خواستار موضع‌گیری احزاب و تشکل‌های مختلف در مقابل تصویب این طرح شد.

پرسشگری لازمه توسعه است

در ادامه این نشست، دبیر حزب اسلامی کار استان فارس با بیان این‌که رفتارهای تشکیلاتی اصلاح‌طلبان نیازمند آسیب‌شناسی است افزود: نسل گذشته باید فرصت نقد شدن را به نسل جدید دهد.

بهمن حاجات‌نیا روحیه پرسش‌گری جوانان را عاملی برای هرچه پویاتر شدن جامعه دانست و ادامه داد: پرسشگری لازمه توسعه است.

وی افزود: هرکجا که جوانان حضور پیدا کرده‌اند شوری همراه با شعور در جامعه ایجاد شده که این حضور نشان از اعتقادی راسخ به نظام جمهوری اسلامی و ایمان به لزوم بالندگی انقلاب اسلامی است.

حاجات‌نیا با بیان این مطلب که عدم مشارکت جوانان در مسایل سیاسی و اجتماعی زمینه‏های بی‌اعتنایی آنها را فراهم و باعث از بین رفتن استعدادهای فکری و زمینه‏های رشد و خلاقیت آنان می‌شود، افزود: نسل گذشته باید با سعه صدر، پذیرای حضور نسل جوان به عنوان پشتوانه بدنه اجتماعی احزاب، تشکل‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد باشد.

دبیر حزب اسلامی کار استان فارس ادامه داد: مدیران نیز باید با درایت و هوشمندی، زمینه حضور و مشارکت بیش‌ازپیش جوانان را فراهم کرده، آرام آرام ایفای نقش در پیشرفت ایران اسلامی را به آنها بیاموزند و پذیرای ریسک کردن، نوآوری ، ابتکار، خلاقیت و حصارشکنی جوانان باشند.

حاجات‌نیا برگزاری نشست‌های میان‌حزبی را عاملی برای ایجاد هم‌افزایی میان احزاب اصلاح‌طلب دانست و افزود: برخی نقاط ضعف و چالش‌های پیش رو در نشست‌های رسمی، در این‌گونه جلسات مورد نقد قرارگرفته و مرتفع می‌شود.

وی درادامه، با اشاره به شرایط موجود سیاسی در کشور و استان، این فضا را به مثابه پنجره نیمه‌بازی برای ورود هوای تازه و با نشاط به فضای سیاسی کشور دانست و در عین حال افزود:کنشگران سیاسی و اجتماعی همچنان منتظر تحقق وعده‌های دولت یازدهم در حوزه سیاست داخلی هستند.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا