سرخط خبرهای سازمان

در جلسه معاون سیاسی وزیر کشور با نمایندگان احزاب مطرح شد؛ انتقاد دبیرکل سازمان عدالت و آزادی از بی توجهی به موضوع توسعه سیاسی در برنامه توسعه ششم

اختصاصی بوی باران | دبیرکل سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی در جلسه معاون سیاسی وزیر کشور با نمایندگان احزاب سیاسی استان اصفهان ضمن انتقاد از فقدان موضوع سیاست داخلی و توسعه سیاسی در برنامه توسعه ششم کشور گفت: به عنوان حزب حامی و هم پیمان دولت از بی توجهی به توسعه سیاسی در این برنامه شوکه شده ایم.

moghadari

مهدی مقدری در این جلسه خطاب به مهندس مقیمی، معاون سیاسی وزیر کشور، با بیان اینکه سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی از احزاب هم پیمان دکتر روحانی پیش از پیروزی در انتخابات ۹۲ بوده است و از مجاهدان شنبه و یکشنبه نیست، خاطرنشان ساخت: به عنوان حزب حامی دولت انتقادی از سر دلسوزی نسبت به فقدان سرفصل سیاست داخلی و مقوله توسعه سیاسی در سیاست های کلان برنامه توسعه ششم کشور داریم. وی افزود: برابر مطالعات و بررسی های کارشناسان در حزب ما، جای سرفصل سیاست داخلی در برنامه توسعه ششم خالی است.

دبیرکل سازمان عدالت و آزادی با اشاره به اینکه موفقیت های چشمگیر دولت در این دو سال سبب افتخار و سربلندی ماست، گفت: با این وجود در برخی عملکردهای دوسال پیش تا کنون و مطالعه محتوای این برنامه، ظاهرا دولت تدبیر و امید نیازی به توسعه سیاسی و لوازم آن ندارد.

مقدری افزود: نکته مهم این است که در کنار شاخص هایی چون رشد کمی و کیفی تولیدات و خدمات، زدودن فقر و فساد و محرومیت و بیکاری، رشد علمی، تامین رفاه همگانی و بهبود امید به زندگی، نیاز داریم به موضوعاتی چون تحقق حکومت قانون، شفافیت، حق اظهار نظر و پاسخگویی، رعایت حقوق بشر، گسترش مردمسالاری، مشارکت شهروندان و سایر شاخص های حکمرانی خوب نیز متعهد و پایند باشیم.

رییس دفتر سیاسی سازمان عدالت و آزادی ادامه داد: اگر الگوی توسعه کشورما “توسعه پایدار” تعریف شده است، بنابراین باید بدانیم که توسعه پایدار در پیوند با توسعه انسانی بوده و بی شک توسعه انسانی رابطه تنگاتنگ با توسعه سیاسی دارد. مقدری با انتقاد از این کاستی آشکار در برنامه توسعه ششم تصریح کرد: آنچه تا کنون در برنامه ششم توسعه دیده می شود “توسعه منهای توسعه سیاسی” است.

دبیرکل سازمان عدالت و آزادی با بیان اینکه امیدواریم وزارت کشور و حوزه معاونت سیاسی به عنوان متولیان این موضوع دست به کار شوند گفت: شاخص هایی چون تقویت جامعه مدنی، تقویت بنیان های تحزب و تعمیق فعالیت احزاب، تقویت بنیان های آزادی مطبوعات و تعمیق فعالیت مطبوعات، تقویت سازمان های مردم نهاد، اقدامات حمایتی برای تقویت مشارکت زنان، جوانان، اقوام و در مجموع طبقه متوسط، برابری جنسیتی و سایر موضوعات مرتبط باید در این برنامه گنجانده شود.

مقدری با بیان اینکه این کاستیِ آشکار سازمان عدالت و آزادی را که از هم پیمانان قبل از پیروزی ۹۲ بود را شوکه کرده است افزود: هرچند توجه به موضوع سیاست داخلی و توسعه سیاسی عملا هم در این دو سال به چشم نیامد و برنامه ای در این زمینه به ویژه در استان اصفهان مشاهده و عملیاتی نشد.

وی راه حل بسیاری از مشکلات کشور را گفت و گوی احزاب با حاکمیت بیان کرد و گفت: احزاب بخشی از ظرفیت نخبگان و متخصصان مملکت را در خود جای داده اند اما شوربختانه دولتمردان ما صرفاً نگاه سیاسی به احزاب داشته اند و آنها را خالی از نیروی برنامه ریز و متخصص می بینند.

رییس دفتر سیاسی سازمان عدالت و آزادی ادامه داد: این طرز فکر که احزاب فقط در شب انتخابات جلوی دکان خود را آب و جارو می کنند غلط است و نتیجه بی توجهی دولت ها به امر تحزب است، چراکه برخی احزاب مملکت با وجود مشکلات فراوان پرنسیب و کارویژه های آموزشی، برنامه محوری، احساس مسوولیت و وفاداری به میهن و نظام و مدیریت کردن توسعه مدارانه را خوب حفظ کردند.

مقدری خاطرنشان ساخت: مشکل اینجاست که دولت ها فقط پس از معارفه ها و ایام ماه مبارک رمضان و انتخابات یاد احزاب می افتند در حالی که ظرفیت های کارشناسی درباره موضوعاتی چون محیط زیست، معضلات فرهنگی و اجتماعی، اقتصادی در درون احزاب وجود دارد.

مقدری با بیان پیشنهادی به دولت تحول خواه دکتر روحانی گفت: پیشنهاد ما این است که دولت تدبیر و امید احزاب را در فرآیند تصمیم سازی ها و جلسات راهبردی و برنامه محور مشارکت دهد که این امر نه تنها در مشاوره به دولت و تعمیق مشارکت شهروندان موثرست بلکه با این کار فرهنگ تحزب را که در کلام از آن دفاع می کند در عمل تعمیق بخشد.

دبیرکل سازمان عدالت و آزادی در بخش دوم سخنانش به انتقاد از رفتارهای سلیقه ای فرمانداری ها در صدور مجوز فعالیت دفاتر شهرستانی احزاب اشاره کرد و خواستار برنامه ریزی دقیق معاونت سیاسی وزارت کشور برای رفع این چالش فراگیر دولت در برابر فعالیت احزاب شد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا