سرخط خبرهای سازمان

بررسی مناسبات تجاری ایران و شرکاء

پنجمین گردهمایی سالانه رایزنان بازرگانی، صنعتی و معدنی در محل سازمان توسعه تجارت ایران با حضور ۱۷ رایزن مستقر در محل ماموریتهای خود که هفت نفر سابقه حضور آنها از دولت دهم است، به همراه چهار تن که بزودی به محل فعالیت خود اعزام می شوند و چهار نفر دیگر هم تا پایان آذرماه قرار است عنوان رایزن بازرگانی پیدا کنند.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، نخستین نشست کاری رایزنان بازرگانی جمهوری اسلامی با ولی الله افخمی راد معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس کل سازمان توسعه تجارت کلید خورد و این برنامه کاری تا هنگامه اذان ظهر ادامه یافت و نکات دقیق و کارشناسی از سوی رایزنان و میزبان اصلی این نشست به همراه معاونین و مدیران مطرح شد.

** سهم کمتر از ۱۰ درصدی ایران در مبادلات تجاری با تونس
مجید قربانی فراز رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در تونس طی گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار اقتصادی ایرنا، اظهار داشت: حجم مبادلات تجاری تونس در سال ۲۰۱۴ به میزان ۴۳ میلیارد دلار بود که سهم ایران از این رقم کمتر از ۱۰ درصد بود.
وی تصریح کرد: سال گذشته میلادی جمهوری اسلامی ۲۰ میلیون دلار کشمش تیزآبی بی دانه، پسته، وسایل کشاورزی، مواد شیمیایی، نخ نساجی، مصنوعات ریخته گری از چدن، آهن یا فولاد، روغن صنعتی و میوه به تونس صادر کرد و ۱۲ میلیون دلار واردات فسفات از این کشور انجام شد.
قربانی فراز یادآور شد: تونس در واقع دومین کشور توسعه یافته بعد از آفریقای جنوبی در قاره آفریقا محسوب می شود و امروز کشورهای اروپایی این کشور را سمبل ثبات و الگویی برای توسعه همکاریها ارزیابی می کنند.
وی موضوع اخذ وامهای مناسب بانک جهانی به تونس را که در بودجه سال ۲۰۱۶ گنجانده شده خاطرنشان ساخت و گفت: این مطلب که در سایت مناقصه های دولتی این کشور از جمله وزارت اسکان و حمل ونقل آمده اطلاع رسانی شده و تاکنون نیز نمایندگانی از سوی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به این کشور آمده اند و راههای همکاری بین دو طرف مورد بررسی قرار گرفته است.
بانک جهانی در اسفند ماه ۱۳۹۲ تخصیص وام ۱٫۲ میلیاد دلاری برای تونس را به منظور حمایت از رشد اقتصادی، ایجاد اشتغال و تمرکز زدایی مورد تصویب قرار داد.
همچنین این بانک در سال گذشته طی دو مرحله به ترتیب ۱۰۰ و ۲۵۰ میلیون دلار وام به منظور حمایت از شرکتهای کوچک، متوسط و بزرگ و سیاستهای توسعه در تونس به تصویب رساند. سال گذشته شورای بازرگانی مشترک ایران وتونس تشکیل شد و علاوه برآن تهران میزبان دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی و تجاری ایران و تونس به ترتیب به ریاست وزیر صنعت ، معدن و تجارت کشورمان و وزیر بازرگانی این کشور در دی ماه ۹۳ بود.
قربانی فراز از برنامه شرکت ایران خودرو برای دایر کردن نمایندگی فروش محصولاتش در این کشور خبرداد و گفت: این اقدام گامی برای توسعه صادرات خودرو از ایران به تونس محسوب می شود.

** علاقمندی پکن برای سرمایه گذاری در معادن ایران
سیدرضا سید آقازاده رایزن بازرگانی ایران در پکن پایتخت چین به خبرنگاران اظهار داشت: جمهوری اسلامی با ذخایر ۶۰ میلیارد تنی شناسایی شده در حوزه معدنی از ظرفیت بالایی برای صادرات بخش معادن و صنایع معدنی برخوردار است و از سوی دیگر سرمایه گذاران چینی نیز ابراز تمایل به سرمایه گذاری در این بخش کرده اند. سال ۲۰۱۴ سطح مبادلات تجاری ایران و چین حدود ۴۶ میلیارد دلار اعلام شد که با این حساب سهم ایران از تجارت چین با دنیا، یک هزارم است.
رایزن بازرگانی ایران در پکن گفت: شرایط امروز بازار ایران بستر مناسبی را در برابر چینی ها قرار داده و آنها باید وارد عرصه رقابتی با شرکای جدید در این بازار شوند.
وی اظهار امیدواری کرد: چین همانند رقبای جدید که موضوع تولیدات کیفی را در دستور کار قرار می دهند، برای حفظ بازار ایران با این رویکرد تلاش کند.
سیدآقازاده اذعان کرد: کالاهای بی کیفیت چینی از مجاری غیررسمی به ایران وارد می شود در حالی که تولیدات استاندارد این کشور بشکل رسمی و قانونی به ایران می آید.
به گفته وی بازار چین دارای مشخصه کالاهای مصرفی، واسطه ای و سرمایه ای است و فعالان اقتصادی کشورمان باید با شناخت لازم از بازار چین در محدوده ای خاص از بازار این کشور تمرکز کنند و صرفا به دنبال خرید از این بازار نرویم.
اکنون مواد اولیه واسطه ای، مواد پتروشیمی و معدنی بیشترین سهم در صادرات ایران به چین را تشکیل می دهد.

** حل مسائل بانکی زمینه ای برای توسعه صادرات ایران به ترکیه
حمید زاد بوم رایزن بازرگانی ایران در ترکیه به خبرنگاران گفت: مسائل بانکی مانع جدی برای توسعه صادرات و مبادلات تجاری کشور است و چنانچه این مهم حل شود، صادرکنندگان ایرانی می توانند در بازار ترکیه نقش فعالی ایفا کنند و در تراز مثبت تجاری غیرنفتی ایران با این کشور موثر واقع شوند.
برابر آماری که وی اعلام کرد: سطح مبادلات تجاری تهران – آنکارا اکنون حدود ۶ میلیارد دلار است و سهم نفت وگاز در آن لحاظ نشده و سهم ایران دو میلیارد دلار و بقیه مربوط به طرف ترکیه ای است.
زادبوم خاطرنشان ساخت: چنانچه نفت وگاز صادراتی ایران به ترکیه را در تراز تجاری منظور نمائیم، تراز تجاری به سود کشورمان خواهد شد.
وی مواد پتروشیمی و شیمیایی، مصالح ساختمانی و محصولات کشاورزی را به عنوان برخی از اقلامی ذکر کرد که در شرایط کنونی می تواند سهم خوبی در بازار ترکیه نصیب کشورمان سازد.
زادبوم موضوع تعرفه ترجیحی میان آنکارا – تهران را مهم دانست و گفت: اکنون ۲۶۵ قلم کالای مشمول تعرفه ترجیحی بین دو کشور وجود دارد که ارزش این اقلام کالایی در هر ماه ۵۰ تا ۶۰ میلیون دلار و کمتر از ۱۰ درصد تجارت دو کشور است.
پیش از این اعلام شد: طی هشت ماهه ۲۰۱۵ (۱۱ دی ماه ۹۳ تا ۹ شهریور ۹۴)ارزش صادرات ترجیحی ایران به ترکیه در مقایسه با دوره مشابه در سال ۲۰۱۴ رشد ۱۵۳ درصدی داشته و از ۵۹ به ۱۴۹ میلیون دلار رسید.

** کشور همسایه عمان، عرصه ای برای صادرات خدمات فنی ومهندسی ایران
عباس عبدالخانی رایزن بازرگانی ایران در عمان هم در جمع خبرنگاران تصریح کرد: براین باور است که جمهوری اسلامی در منطقه یکی از کشورهای توانمند در زمینه صادرات خدمات فنی ومهندسی است و بنابراین شرکتهای فعال ایرانی در این بخش می توانند پروژه های مناسبی در این کشور برعهده گیرند.
پیش از این احمدبن محمد الشهی وزیر امور شهرداری ها و منابع آب عمان در تهران گفته بود، کشور متبوعش برنامه های زیادی برای همکاری گسترده تر با ایران در زمینه منابع آب دارد و علاوه براین استفاده از تجربیات ایران در زمینه احداث سد و خطوط انتقال نیرو را در عمان خواستار شد.
آمارهای موجود نشان می دهد حجم مبادلات تجاری ایران و عمان در سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۸۷۷ میلیون دلار که افزایش ۷۵ درصدی حجم مبادلات از سال ۲۰۱۲ به بعد است.
سهم صادرات ایران به عمان ۵۵۶ میلیون دلار و بقیه میزان واردات تهران از مسقط است.
عبدالخانی تصریح کرد: عمان موقعیت جغرافیایی مناسبی به منظور صادرات کشورمان به قاره آفریقا دارد و علاوه براین عمان در نقطه ای قرار دارد که با آسیای دور در ارتباط است و می توان از طریق ایران به بازار آسیای میانه و افغانستان متصل شد.
وی یادآور شد: عمان از طریق آب های جنوب به راحتی می تواند به شرق آفریقا دسترسی داشته باشد و به این ترتیب توسعه روابط اقتصادی با عمان برای ایران از اهمیت بسزایی برخوردار است.
طی سالجاری روسای صندوق توسعه و سرمایه گذاری عمان از ایران خودرو بازدید و در مورد تاسیس شرکت مشترک به صورت سرمایه گذاری مشترک برای تولیدات ایران خودرو در آن کشور توافق کردند.
تاسیس این شرکت در مرحله نخست، خط مونتاژ اس.کی.دی در منطقه دقوم پیش بینی شده و قرار است سایت تولید محصولات این شرکت در عمان در مرحله اول که یک سال و نیم زمان برای آن پیش بینی شده به مونتاژ اس.کی.دی می رسد و در مرحله دوم قطعات به صورت سی.کی.دی به این کشور ارسال خواهد شد.
راه اندازی این سایت، ایران خودرو خدمات مهندسی و تامین قطعات را انجام می دهد و سرمایه گذاری لازم توسط دولت و صندوق توسعه عمان انجام می شود. این سایت قرار است سالانه ۱۵هزار دستگاه خودرو سواری تولید کند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا