سرخط خبرهای سازمان

احمد شیرزاد در گفتگو با بوی باران: در رقابت سالم انتخاباتی، تفکر تندروانه محکوم به شکست است/ احمدی نژاد یک برگ سوخته است که به دوستانش هم دیگر نمی تواند خدمتی ارائه کند

اختصاصی بوی باران|کارت زرد، استیضاح، سوالات پیاپی از وزرای کابینه، برگزاری همایش دلواپسان، جنجال آفرینی بر سر مسائل سازمان حفاظت محیط زیست، تحریم نمایشگاه مطبوعات در سال جاری به بهانه آزادی بیان بخش کوچکی از فعالیت های تندرو ها در دوسال اخیر بوده است. برخورداری نفوذ نسبی در مراکز قدرت و همچنین کمرنگ شدن سرمایه های اجتماعی دلواپسان، سبب چالش دولت با بحران آفرینی های سیاسی و اقتصادی آنان شده است. لیکن انتخابات سال جاری سختی این کار را دو چندان کرده است. اصولگرایان تندرو با در نظر داشتن عدم مقبولیت جامعه نسبت به آنان و احتمال پیروزی اصلاح طلبان در دهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی دست به تخریب های گسترده زده اند. لیکن عدم کارنامه مثبت آنان در دولت احمدی نژاد از یک سو و همچنین عدم پذیرش جامعه نسبت به تبلیغات تخریبی آنان علیه اصلاح طلبان از سویی دیگر، آنان را سخت در تکاپو و فکر فرار از این مصائب فرو برده است. از اینرو آنان برای بدست آوردن کرسی های بهارستان تنها دل را در گرو رد صلاحیت اصلاح طلبان بسته اند. چندی پیش محمدرضا باهنر از چهره های شاخص اصولگرایان با اشاره به انتخابات جاری گفت: مجلس دهم حتی دست اصلاح‌طلبان معتدل هم نباید بیفتد. این جمله با واکنش متعدد اصلاح طلبان همراه شد. مهمترین این واکنش ها از سوی وزیر علوم دولت اصلاحات رقم خورد. مصطفی معین از چهره های شاخص اصلاح طلبان در دانشگاه شیراز اظهار داشت: مجلس حق پدری هیچ کس نیست و رای مردم همواره تعیین کننده است.

شعار مرگ بر آمریکا تنها دکان یک عده را گرم نگه می دارد

در همین راستا احمد شیرزاد نماینده اصلاح طلب مجلس ششم در گفتگو با «بوی باران»، گفت: تندروی اصولگرایی به پایان خط رسیده است. این گرایش کشور را در دوره ای هشت ساله به قهقرا برد. در مدیریت بدترین امتحان را پس داد و شعارهایشان هیچ تحفه ای را به ملت، ارزانی نکرد. از نظر ناکارامدی هیچ دولتی را بدتر از احمدی نژاد نمی توان یافت. همچنین از نظر فساد که امروز نمایان می شود. از اینرو چه از نظر کارایی و چه از منظر اخلاقی، این تفکر شکست خورد.

نماینده سابق مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تفکر سیاسی اصولگرایان تندرو، اظهار داشت: تفکر آنان حیثیت، شرف و ایدئولوژی خود را در خدمت شعار مرگ بر آمریکا گذاشت. اما با شعار مرگ بر آمریکا نه آمریکا می میرد و نه ما گره ای را گره های این مردم باز خواهیم کرد. بالطبع این شعارها باد هواست و هیچ اثری ندارد. تنها دکان یک عده گرم نگه می دارد. لذا بوسیله اینگونه شعارها سنگری را در برابر مخالفان پدید می آورند و بوسیله آن دهان منتقدان خود را می بندند.

وی تصریح کرد: با وجود اینکه تفکر افراطیون شکست خورده است، تنها برگ برنده ای که این گروه همراه خود دارند، اهرم های قدرتی است که در دست برخی از نهاد ها قرار دارد. آنان سعی دارند از اینگونه اهرم ها استفاده کنند و بر سرنوشت انتخابات تاثیر بگذارند. وگرنه اگر انتخابات به حالت معمول خود برگزار شود و نهاد های قانونی وظایف عمول خود را انجام دهند، در یک رقابت سالم، تفکر تندروانه محکوم به شکست است.

دلواپسان در هر زمینه سیاست خارجی فقط به بدتر کردن فضا می اندیشند

شیرزاد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شعار زدگی افراطیون، اظهار داشت: در عرصه عمل، دلواپسان فاقد برنامه اند. ورای انتقاداتی که آنان مطرح می کنند اما هیچ گاه پیشنهاد صحیحی را ما از جانب آنان نمی بینیم. لیکن در حیطه روابط خارجی کشور را به سمت تنش می برند. لذا در هر زمینه سیاست خارجی فقط به بدتر کردن شرایط می اندیشند بدون اینکه برنامه جدی و منفعت زایی داشته باشند. از طرفی آنان بدون در نظر داشتن آثار سو زیان بار، به چماق زور می اندیشند.

وی اضافه کرد: با نگاه واقع بینانه مشاهده می شود که مرگ بر این و آن گفتن راه حل نیست. لیکن با کمرنگ شدن اینگونه شعارها، جایی برای تنفس فرهنگی دیگر ندارند. بنابراین سعی می شود با شعار مرگ بر آمریکا که توسط صدا و سیما به جامعه زور چپان می شود کار خود را ادامه دهند.

احمدی نژاد یک برگ سوخته است

استاد دانشگاه صنعتی اصفهان در پاسخ به این سوال که چه احتمالی برای حضور مجدد احمدی نژاد متصور هستید، گفت: ما وقتی از اصولگرایان تندرو صحبت می کنیم منظورمان احمدی نژاد نیست. احمدی نژاد یک برگ سوخته است که به همان دوستانش هم دیگر نمی تواند خدمتی ارائه کند. اما جناح تندرو وجود دارد. اگرچه سرمایه های اجتماعیش به حداقل رسیده اما از نفوذ بالایی برخوردار است. لذا بدلیل پر رویی سیاسی که دارند از تک و تا نمی افتند. بنابراین تحولاتی که در اردوگاه احمدی نژاد اتفاق می افتد، چندان قابل توجه نیست.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا