سرخط خبرهای سازمان

داریوش قنبری: دست دولت در برخورد با رسانه‌هایی که هتاک هستند و از آزادی سوءاستفاده می‌کنند باز نیست

نمایشگاه مطبوعات آغاز شده است، اما برخی رسانه‌های اصولگرا از جمله روزنامه کیهان و خبرگزاری‌های فارس وتسنیم حاضر نشده‌اند در نمایشگاه حضور پیدا کنند. هفته‌نامه ۹دی از نشریات اصولگرایی که در  نمایشگاه امسال حضور ندارد نیز آن را «دورهمی دولتی‌ها» نامید. اما روز گذشته رئیس‌جمهور که در آیین افتتاحیه نمایشگاه حاضر شده بود از حاشیه امنیتی برخی رسانه‌ها گفت. حجت‌الاسلام روحانی تصریح کرد: قابل تحمل نیست برخی رسانه‌ها برای همیشه از تنبیه، توقیف و تعطیل شدن مصون باشند. در رابطه با این سخنان رئیس‌جمهوری، داریوش قنبری نماینده سابق مجلس با «آرمان» به گفت‌وگو نشسته است. وی معتقد است برخی رسانه‌ها با عدم‌شرکتشان در نمایشگاه مطبوعات قصد فشار به دولت را داشته‌اند. او با خنده می‌گوید ظاهرا این رسانه‌ها در شأن خود نمی‌دانستند در نمایشگاه شرکت کنند! متن این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید:
 به نظر شما چرا برخی رسانه‌ها حاضر نشدند در نمایشگاه مطبوعات امسال شرکت کنند؟
به هرحال برخی رسانه‌ها که به نوعی به برخی مراکز وصل هستند برای اینکه فشاری به دولت وارد کنند سعی کردند به قول خودشان نمایشگاه را تحریم کنند. این رسانه‌ها خود را به نوعی فراتر از سیاست‌های دولت می‌دانند و نمایشگاه را هم به عنوان اقدامی از سوی آن تلقی کردند و در شأن خود ندانستند که در نمایشگاه شرکت کنند.
 اگر یادتان باشد در دوره آقای احمدی‌نژاد هم برخی دیگر از رسانه‌ها مثل روزنامه‌های اصلاح‌طلب با محدودیت مواجه بودند. به نظر شما این دو مقوله را می‌توانیم با هم مقایسه کنیم؟
خیر. دولت هیچ محدودیتی برای رسانه‌ها ایجاد نکرده است. مشکلاتی که اکنون برای رسانه‌ها ایجاد شده محدودیتی نیست که از سوی دولت ایجاد شده باشد. اینها محدودیت‌هایی هستند که از سوی برخی به‌ویژه نشریاتی که حاشیه امنی برایشان ایجاد شده، درست می‌شود. برای این نشریات فضای نامحدودی برای قدرتنمایی ایجاد شده است و این نشریات خود برای برخی از رسانه‌ها، مردم و حتی جریان آزاد اطلاعات ایجاد محدودیت می‌کنند. به نظر من مشکل وجود یکسری تفکرات بسته است که خارج از دولت وجود دارد. این تفکرات بسته از سوی یکسری مراکز حمایت می‌شوند. بنابراین می‌توان به‌نوعی سرخط مشکلات را در این مراکز پی گرفت و هم در رسانه‌های آنها. ما می‌توانیم این دو مشکل را اصلی‌ترین مشکلات فضای رسانه‌ای کشور در شرایط فعلی بدانیم. تلاش دولت همواره در جهت این بوده که محدودیت رسانه‌ها از بین برود و فضای حداکثری مناسبی ایجاد شود. حتی ما می‌بینیم دولت برای کسانی که در قالب نقد هم دست به تخریب و هتاکی می‌زنند محدودیت ایجاد نکرده و فضای بازی در اختیار آنها قرار داده شده است. البته من این موضوع را نمی‌پسندم که از آزادی سوءاستفاده شود و دولت باید در اینجا شدت عمل نشان داده و برخورد کند. این رسانه‌ها آزادی بیان را فقط برای خود می‌خواهند و اجازه کوچک‌ترین نقدی را به دیگران نمی‌دهند کمااینکه در هشت سال گذشته رسانه‌های منتقد اجازه نداشتند نقد منصفانه و آزادی از دولت مورد حمایت آنها داشته باشند. دولت یازدهم در ۱۰سال اخیر بهترین فضا را برای رسانه‌ها و مطبوعات ایجاد کرده است.
 عملکرد رسانه‌ای خود دولت را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
دولت رسانه خاصی به آن صورت در اختیار ندارد. خبرگزاری جمهوری اسلامی هم که یک خبرگزاری دولتی است و در گذشته در خدمت دولت بوده است، در بهترین حالت امروز، رسانه‌ای کاملا بی‌طرف است که به انتشار مطالب می‌پردازد. در کل، یکی از ضعف‌های دولت این است که فاقد رسانه‌ای است که بتواند با آن عملکرد خود را به مردم نشان دهد. دولت از لحاظ رسانه‌ای در مظلومیت به سر می‌برد و انتظاری که از رسانه ملی به عنوان رسانه‌ای همگانی و بی‌طرف دارد نیز مورد اجابت قرار نمی‌گیرد و جز چند نشریه اصلاح‌طلب که آنها هم محدودیت‌هایی دارند جایی برای دفاع از دولت وجود ندارد.
 شما در صحبت‌تان از «حاشیه امنیت» صحبت کردید. اتفاقا رئیس‌جمهور دقیقا به همین مساله پرداخت. صحبت‌های ایشان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
آقای روحانی واقعیات را بیان کردند. برخی از رسانه‌ها در تخریب دولت آزادند اما برخی در تبیین و دفاع از مواضع دولت آزاد نیستند. این تبعیض آشکاری است. مثلا می‌توان به روزنامه خودتان اشاره کرد که مواضعش دفاع بحق از دولت بوده و خودتان بهتر می‌توانید قضاوت کنید که چقدر در دفاع از دولت آزاد هستید. این محدودیت‌ها باید برداشته شود اما این محدودیت‌ها در اختیار دولت نیست و دولت باید با برخی مراکز قدرت گفت‌وگو و آنها را به تمکین از قانون دعوت کند.
 دولت با این رسانه‌ها چه کار می‌تواند بکند؟
به نظر من دست دولت در برخورد با رسانه‌هایی که هتاک هستند و از آزادی سوءاستفاده می‌کنند آنقدر باز نیست. دولت از این لحاظ خیلی نمی‌تواند کنترلی بر رفتار این رسانه‌ها داشته باشد.
 دلیل این ناتوانی چیست؟
آنهایی که این حاشیه امن را برای خود ایجاد کرده‌اند، وابستگی‌هایی دارند و از حمایت‌های خاصی برخوردارند که دولت شاید توان مقابله با آنها را نداشته باشد.
منبع: روزنامه آرمان/ کیانوش حافظی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا