سرخط خبرهای سازمان

صادق زیباکلام در گفتگو با بوی باران: اساسا زنده نگه داشتن داستان فتنه، برای بهره برداری از انتخابات است

اختصاصی بوی باران|سه ماه و اندی بیشتر تا دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی باقی نمانده است. قاطبه اخبار و گزارش های سیاست داخلی کشور حول همین محور می چرخد. صف آرایی اصلاح طلبان و اصولگرایان نسبت به گذشته دستخوش تغییرات بسیاری شده است. اصلاح طلبان که در انتخابات ۹۲ نتیجه مطلوب خود را بدست آورده اند، این بار در غالب شورای سیاستگذاری و در قامت یک تشکیلات منسجم وارد فاز جدیدی از فعالیت های خود شده اند. اما از جبهه اصولگرایان صدای اختلاف بگوش می رسد. انشقاق پایداری ها در اواخر دهه هشتاد از اصولگرایان سنتی و چالش مجادله آنان با یکدیگر، چندان جای نگرانی برای جناح راست نداشت. اما عدم اجماع اصولگرایان در انتخابات سال ۹۲ از یک سو و همچنین بروز اختلافات علنی آنان در صحن بهارستان از سویی دیگر، جناح راست را در یک بحران تشکیلاتی فرو برده است. من حیث المجموع اصلاح طلبان و اصولگرایان از رد صلاحیت های نیروهایشان بیم دارند. اما رد صلاحیت های این دو جناح از یک جنس نیست. لیکن اصلاح طلبان از شورای نگهبان و اصولگرایان از مردم احتمال عدم پذیرش را می دهند. از سویی دیگر، مشخص نیست صدا و سیما چه واکنشی را در قبال کنش اصلاح طلبان از خود نشان می دهد. محمد سرافراز که بیش از یکسال بر کرسی ریاست سازمان صدا و سیما تکیه زده است، چندان روی خوشی را به اصلاح طلبان و حامیان دولت نشان نداده است. فی الواقع سال های بسیاری است که رسانه ملی، منافع جناحیِ اصولگرایان را به منافع ملی ترجیح داده است. و در این میان قاطبه اصلاح طلبان با نگاه امنیتی بجای سیاسی انگاشته می شوند.

صدا و سیما علیه دولت و اصلاح طلبان

در همین راستا صادق زیباکلام در گفتگو با “بوی باران” با اشاره به نقاط منفی صدا و سیما گفت: عدم استقلال، بزرگترین ضعف صدا و سیما است. به عبارت دیگر، صدا و سیما مبلغ آنچه را که حاکمیت درست می داند، است. بنابراین هرچه نظام جمهوری اسلامی درست بداند، مورد تایید صدا و سیما است. و هرچه را که نادرست بداند، صدا و سیما غلط می داند. به طور مثال اگر مسئولین جمهوری اسلامی از رهبر فلان کشور حمایت کنند، صدا و سیما حمایت می کند. و اگر مسئولین بگویند آن کشور مزدور و وابسته است، صدا و سیما آن کلمات را تکرار می کند.

وی اضافه کرد: مشکل صدا و سیما این است که هیچگونه فکر، اراده و نظر از خود ندارد. بنابراین باید در جهت گفتار مسئولین حرکت کند.

صادق زیبا کلام درخواست زیباکلام از نمایندگان مجلس؛ چرا کار بررسی برجام را آغاز نمی کنید؟

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران با اشاره به رویکرد صدا و سیما نسبت به دولت دهم و یازدهم، افزود: علی القاعده دولت آقای احمدی نژاد خیلی بیشتر مطلوب اصولگرایان و نظام بود. از سال ۸۴ تا ماجرای خانه نشینی یازده روزه احمدی نژاد در سال ۹۰، مسئولین صدا و سیما با تمام وجود در خدمت دولت احمدی نژاد بودند. به طور کامل از دولت ایشان حمایت می کردند و هیچگونه انتقادی را وارد نمی دانستند. اما پس از ماجرای قهر یازده روزه، صدا و سیما منتقد دولت احمدی نژاد نبود اما موافقتی هم مثل گذشته با وی نداشت. چرا که دولت احمدی نژاد دستپخت اصولگرایان بود.

این فعال سیاسی اصلاح طلب تصریح کرد: صدا و سیما نسبت به دولت آقای روحانی، از همان روز اول شمشیر را از رو بست. بدلیل آنکه دولت آقای روحانی نمایندگی بخش مستقل تری از جامعه را بر عهده دارد، لذا دولت مطلوبی از نظر صدا و سیما نیست. در بسیاری از مسائل، کاملا علیه دولت عمل می کند. از جمله در مسئله هسته ای که صدا و سیما اصلا رفتاری مستقل ندارد و کاملا از مخالفین برجام حمایت می کند. از اینرو نگاه نمی کند منافع ملی چه چیزی را اقتضا می کند.

رد صلاحیت اصلاح طلبان و حامیان دولت

زیباکلام: اشتباهم را با پوزش بسیار می پذیرمصادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه زیباکلام در پاسخ به این سوال که شرایط درونی و بیرونی اصلاح طلبان در عرصه انتخابات چگونه است، توضیح داد: در خصوص انتخابات سه مسئله وجود دارد. اولا طبیعی است که صدا و سیما در عرصه انتخابات کاملا جناحی عمل خواهد کرد. به همان میزان که از جناح اصولگرا حمایت و پشتیبانی می کند، منتقد اصلاح طلبان خواهد بود. عملکرد صدا و سیما در عرصه انتخابات درست مانند عملکردش در عرصه مذاکرات هسته ای است. مسئله دوم مربوط به نظارت استصوابی است. من معتقدم کسر قابل توجهی از نامزد های طرفدار دولت و اصلاح طلبان، رد صلاحیت خواهند شد. اساسا اینکه داستان فتنه زنده نگه داشته می شود، برای بهره برداری از انتخابات است. و نامزد های اصلاح طلب به این بهانه که از کنار فتنه رد شدند، لبخند زدند یا سکوت کرده اند، رد صلاحیت خواهند شد.

وی اضافه کرد: البته تمام این رد صلاحیت ها غیر قانونی است. قانون به هیچ عنوان به شورای نگهبان اجازه نمی دهد که سیاسی عمل شود. قانون تا بحال نگفته است که اینگونه رد صلاحیت ها صورت پذیرد. اما سال ها است که شورای نگهبان بر روی جهت گیری افراد، رد یا تایید صلاحیت می کند. قانون مشخص است. در قانون آمده است که شورای نگهبان می بایست از ۴ منبع استعلام بگیرد. اگر نامزدی فرد فاقد اشکال اعلام شد، علی القاعده این افراد می بایست تایید صلاحیت شوند.

نویسنده کتاب “ما چگونه ما شدیم” ادامه داد: پس از رد صلاحیت افراد، شورای نگهبان دلیل عدم صلاحیت را بیان نمی کند. قانون ذکر دلایل رد صلاحیت را از سوی شورای نگهبان، اعلام کرده است. اما شورای نگهبان آنان را بیان نمی کند. لیکن اکثر قریب به اتفاق اینگونه رد صلاحیت ها، کاملا سیاسی است. همانگونه که در سال ۹۲ آقای جلیلی با بیشترین رای تایید صلاحیت شد. اما آقای روحانی و آقای عارف با وساطت برخی از اعضای شورای نگهبان صلاحیتشان تایید گردید. و صلاحیت آقای هاشمی رفسنجانی هم شد آنچه شد.

زیباکلام افزود: بنده معتقدم عملکرد قانونی شورای نگهبان از اساسی ترین و بدیهی ترین اصول مردمسالاری است. اینکه مردم خودشان نمایندگانشان را انتخاب کنند از ابتدایی ترین اصول مردم سالاری است. اگر به انحاء مختلف این اصل نقض شود، مردم سالاری زیر سوال می رود. و نمی توان نظام را نظامی مردم سالار دانست.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به تشکیل شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان، گفت: مسئله سوم مربوط به اتحاد و انسجام اصلاح طلبان است. در این شرایطی که در موارد اول و دوم به آن اشاره شد، اگر قرار باشد هر کدام از احزاب و اطرافیان بزرگان لیست انتخاباتی مجزا از یکدیگر دهند، نیازی به رد صلاحیت شورای نگهبان نیست. ما خودمان بزرگترین ضربه بر پیکره اصلاحات وارد کرده ایم. لذا آن ائتلافی که در ۲۴ خرداد بوجود آمد از نان شب واجب تر بود. بنابراین باید در تمام نقاط کشور یک لیست و با تایید آقایان هاشمی رفسنجانی و خاتمی قرار داده شود.

اشک تمساح رسانه های تحریم کننده نمایشگاه مطبوعات

زیباکلام در بخش پایانی گفتگوی خود با “بوی باران“، تحریم نمایشگاه مطبوعات توسط بسیاری از رسانه های اصولگرایان خنده دار خواند و تصریح کرد: اینکه برخی از رسانه ها نمایشگاه مطبوعات را به بهانه عدم آزادی بیان تحریم کنند، بیشتر به یک طنز شبیه است. چرا که تمام قدرت مملکت دست این رسانه ها است. از طرفی اینان چه زمانی قائل به آزادی شدند! از چه زمانی اینان به اسم آزادی اعتقاد پیدا کرده اند! اینان حتی نمی دانند آزادی با “ز” نوشته می شود و یا با “ض”. لیکن این همان ادامه برخوردهای سیاسی با دولت یازدهم است. اینان برای نشان داد جفای اصلاح طلبان و دولت با متوسل شدن به اینگونه رفتارها، اشک تمساح می ریزند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا