سرخط خبرهای سازمان

حجت الاسلام محمد اشرفی اصفهانی: برجام تمام‌شده؛ هیاهوها جنگ زرگری است

حضور آیت‌ا… هاشمی ‌و همچنین حضور احتمالی سیدحسن خمینی اهمیت انتخابات خبرگان رهبری را بیش از گذشته کرده است. این در حالی است که واکنش‌ها به مساله برجام نیز همچنان در فضای کشور وجود دارد و برخی با استفاده از کلیدواژه «نفوذ» تلاش می‌کنند اهمیت برجام را تحت‌الشعاع قرار دهند. به همین دلیل با حجت‌الاسلام محمد اشرفی اصفهانی فعال سیاسی اصلاح‌طلب و رئیس هیات بدوی تخلفات نهاد ریاست‌جمهوری درباره این مسائل گفت‌وگو کردیم. اشرفی اصفهانی معتقد است: «پس از انتخابات ریاست‌جمهوری سال۹۲ و پیروزی آقای روحانی در این انتخابات جریان اعتدال و میانه‌رو اهمیت بیشتری نسبت به گذشته پیدا کرده است. در دو سال گذشته نیز تاحدودی عقلای جریان‌های سیاسی به سمت اعتدال و میانه‌روی کشیده شده‌اند و از افراط و تفریط خودداری می‌کنند.به نظر من حضور آیت‌ا… هاشمی ‌در انتخابات خبرگان در راستای تحکیم و تعمیق مشی اعتدالی در نهادهای دیگر قدرت است. اگر آیت‌ا… هاشمی ‌و طیف فکری نزدیک به ایشان در انتخابات خبرگان پیروز شوند گفتمان اعتدال با وضعیت بهتری به سطح افکار عمومی ‌انتقال پیدا می‌کند». وی همچنین تصریح می‌کند: «عده‌ای به دنبال بهانه‌جویی از دولت هستند و با استفاده از کلماتی مانند «نفوذ» تلاش می‌کنند برجام را در بین افکار عمومی ‌به صورت منفی و خلاف واقع نشان دهند. مساله برجام تمام شده و مردم ایران از این اتفاق خوشحال هستند. این در حالی است که حتی آیت‌ا… جنتی هم در نماز جمعه عنوان کردند مساله برجام تمام شده است. بنده باید با قاطعیت به این عده عنوان کنم مساله برجام تمام شده و مخالفان برجام آب در هاون می‌کوبند. همه این هیاهوها جنگ زرگری است و کسی نباید به آن اعتنا کند. بهتر است این عده نیز با مردم همراه شوند و بیشتر از این برای مردم و کشور مساله‌آفرینی نکنند». در ادامه متن این گفت‌وگو را با «آرمان» از نظر می‌گذرانید.
 حضور آیت‌ا… هاشمی ‌و همچنین حضور احتمالی سید حسن خمینی در انتخابات مجلس خبرگان رهبری را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
انتخابات مجلس خبرگان از اهمیت بسیار بالایی برخودار است. این در حالی است که انتخابات مجلس شورای اسلامی‌ نیز در اسفندماه هم‌زمان با انتخابات خبرگان برگزار می‌شود و به همین دلیل ما در یک مقطع بسیار مهم سیاسی و اجتماعی قرار گرفته‌ایم. در نتیجه حضور شخصیت‌های برجسته‌ای چون آیت‌ا… هاشمی ‌تاثیر بسیار زیادی بر فضای انتخاباتی آینده خواهد گذاشت. بنده معتقدم مجلس خبرگان را نمی‌توان بدون آیت‌ا… هاشمی ‌تصور کرد، چرا که ایشان یک استوانه بسیار مستحکم برای این مجلس به شمار می‌روند. برای پی بردن به حقانیت آیت‌ا… هاشمی ‌باید به سخنان حضرت امام (ره) استناد کرد. حضرت امام (ره) بارها آیت‌ا… هاشمی ‌را مورد لطف خود قرار داده و در یک جا عنوان کردند: «نهضت زنده است چون هاشمی‌ زنده است.» در شرایط کنونی نیز وضعیت به همین شکل است و آیت‌ا… هاشمی ‌با مشی اعتدالی خود یکی از وزنه‌های اساسی و مهم در راستای عزت و سربلندی جمهوری اسلامی ‌به شمار می‌روند. نکته دیگر اینکه حضور آیت‌ا… هاشمی ‌نشان‌دهنده اهمیت انتخابات مجلس خبرگان رهبری است. وجود طیف‌های مختلف فکری و چندصدایی در مجلس خبرگان رهبری می‌تواند سبب طراوت و نشاط سیاسی شده و تصمیم‌گیری‌ها را دقیق‌تر و عقلانی‌تر کند. پس از انتخابات ریاست‌جمهوری سال۹۲ و پیروزی آقای روحانی در این انتخابات جریان اعتدال و میانه‌رو اهمیت بیشتری نسبت به گذشته پیدا کرده است. در دو سال گذشته نیز تاحدودی عقلای جریان‌های سیاسی به سمت اعتدال و میانه‌روی کشیده شده‌اند و از افراط و تفریط خودداری می‌کنند. به نظر من حضور آیت‌ا… هاشمی ‌در انتخابات خبرگان در راستای تحکیم و تعمیق مشی اعتدالی در نهادهای دیگر قدرت است. اگر آیت‌ا… هاشمی ‌و طیف فکری نزدیک به ایشان در انتخابات خبرگان پیروز شوند گفتمان اعتدال با وضعیت بهتری به سطح افکار عمومی ‌انتقال پیدا می‌کند. درباره حضور احتمالی سیدحسن خمینی نیز باید عنوان کنم ایشان از شخصیت‌های تاثیرگذار و معتدل فضای سیاسی کشور هستند که در سال‌های گذشته مواضع اعتدالی و عقلانی داشته‌اند. وجود ایشان در انتخابات مجلس خبرگان علاوه بر اینکه می‌تواند باعث نشاط سیاسی بیشتر در عرصه انتخابات شود یک برگ برنده برای نیروهای معتدل نیز خواهد بود. دلیل این مساله نیز این است که حضور سیدحسن خمینی در کنار آیت‌ا… هاشمی‌ و همچنین آقای روحانی در انتخابات خبرگان سبب تجمیع و تمرکز نیروهای معتدل خواهد شد و تصمیم‌گیری را برای مردم راحت‌تر می‌کند.
  ممکن است بین آیت‌ا… هاشمی، سیدحسن خمینی و آقای روحانی یک ائتلاف انتخاباتی شکل بگیرد؟
آیت‌ا… هاشمی، آقای روحانی و سیدحسن خمینی تقریبا دارای یک دیدگاه مشترک درباره حقوق مردم، عقلانیت و اعتدال هستند. این افراد برای رأی مردم ارزش و اعتبار قائل هستند و رأی مردم را حق‌الناس می‌دانند. هر سه اینها دیدگاه‌های اعتدالی درباره دین دارند و معتقدند دین باید در زندگی مردم به صورت کاربردی وجود داشته باشد و قرائتی سهل و آسان از دین ارائه می‌دهند. این افراد تلاش می‌کنند چهره‌ای رحمانی از دین به مردم معرفی کنند. نکته دیگر اینکه هر سه شخصیت نامبرده دارای محبوبیت زیادی در بین مردم هستند. مردم کشور نیز در انتخابات ریاست‌جمهوری سال۹۲به دیدگاه‌های این افراد رأی مثبت دادند و این دیدگاه را برای مدیریت کشور مناسب‌تر تلقی کردند. به صورت طبیعی این دیدگاه می‌تواند در مجلس خبرگان رهبری نیز تاثیرگذار باشد و برای آینده کشور افق‌های جدیدتری را ترسیم کند. در شرایط کنونی مطالبات مردم بیشتر در این نوع دیدگاه و تفکر تعریف می‌شود و به همین دلیل این تفکر پیروز انتخابات خبرگان خواهد بود. نکته دیگر درباره مجلس خبرگان این است که ما نباید مساله را بدون دلیل منطقی پیچیده کنیم. در یک فضای دموکراتیک همه جریان‌های سیاسی باید دیدگاه‌های خود را برای افکار عمومی ‌تشریح ‌کنند و سپس مردم با شنیدن همه نظرات بهترین نظر را انتخاب ‌کنند. به همین دلیل تمام مسئولان برگزاری انتخابات باید زمینه را برای برگزاری یک انتخابات برابر و سالم مهیا کنند. نکته دیگر اینکه هم‌زمانی انتخابات مجلس شورای اسلامی ‌و انتخابات مجلس خبرگان رهبری، اهمیت و جایگاه این مجلس را بیش از هر زمان دیگری کرده است. با پیروزی آقای روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری جریان‌های شکست خورده در انتخابات تلاش‌های گسترده‌ای را برای به دست گرفتن نهادهای موازی دولت آغاز کرده‌اند. نکته دیگر اینکه پیروزی شکست‌خوردگان انتخابات ریاست‌جمهوری در انتخابات مجلس شورای اسلامی ‌و همچنین خبرگان رهبری می‌تواند تاحدود زیادی التیامی ‌بر زخم‌های این جریان باشد. به همین دلیل جریان سیاسی معتدل باید تلاش کنند با همه پتانسیل و امکانات خود در انتخابات مجلس خبرگان و همچنین مجلس شورای اسلامی ‌شرکت کنند.
 سیر تفکرات آیت‌ا… هاشمی ‌از سال۵۷ تا ۹۴ چه مراحلی را طی کرده است؟ هاشمی ‌سال۹۴ چه تفاوتی با هاشمی ‌سال۵۷ دارد؟
آیت‌ا… هاشمی ‌همواره از تاثیرگذاری بسیار زیادی در فضای سیاسی و افکار عمومی‌ برخوردار هستند. این وضعیت با تغییر دولت و رئیس‌جمهور نیز تغییر نمی‌کند و ما مشاهده می‌کنیم که جایگاه آیت‌ا… هاشمی ‌پس از پایان همه دولت‌ها یک جایگاه ثابت و مشخص بوده و هیچ‌گاه دچار خدشه نشده است. بنده یک جمله از آیت‌ا… مقتدایی درباره جایگاه آیت‌ا… هاشمی‌ در مجلس خبرگان نقل می‌کنم. ایشان یک بار به من گفتند: «در زمانی که آیت‌ا… مشکینی در قید حیات بودند و ریاست مجلس خبرگان را برعهده داشتند عملا آیت‌ا… هاشمی‌ رئیس مجلس بودند و اغلب تصمیمات مهم مجلس با مدیریت و مشورت ایشان صورت می‌گرفت». بنده از سال۱۳۴۱در فضای سیاسی کشور حضور داشتم و فعالیت سیاسی می‌کردم. در نتیجه به خوبی از سابقه و رویکرد شخصیت‌های سیاسی آگاهی دارم و تحلیل مناسبی از نوع تفکرات آنها دارم. به همین دلیل درباره آیت‌ا… هاشمی ‌باید عنوان کنم ایشان چه قبل و چه بعد از انقلاب اسلامی‌ دارای تفکرات اعتدالی و عقلانی بوده‌اند و همواره با افراط و تفریط مخالف بوده و با آن مبارزه می‌کردند. حضرت امام (ره) به همین دلیل به ایشان اعتماد داشتند و در بحران‌های سرنوشت‌ساز از آیت‌ا… هاشمی‌ استفاده می‌کردند. در سال‌های پس از پیروزی انقلاب نیز آیت‌ا… هاشمی ‌همچنان رویکرد عقلانی و اعتدالی خود را اعمال می‌کردند و اجازه نمی‌دادند ساحت مقدس نظام جمهوری اسلامی‌ایران مورد هجمه افراط‌گرایان و تفریط‌گرایان قرار بگیرد. بنده در سالیان گذشته یعنی از ابتدای انقلاب تا امروز چند خصوصیت بارز را در آیت‌ا… هاشمی‌ مشاهده کردم. نخستین خصوصیت ایشان این است که همواره به دنبال ایده‌های نو و افکار جدید هستند و تلاش می‌کنند مواضعی اتخاذ کنند که با مقتضیات زمان سازگاری داشته باشد. همین خصوصیت ایشان هم بوده که جریان‌های سیاسی را در مقاطعی به ایشان نزدیک یا دور کرده است. آیت‌ا… هاشمی ‌هر زمان که احساس کنند باید به شیوه‌ای متفاوت رفتار کند و موضع جدیدی بگیرد بدون هیچ مصلحتی این کار را انجام داده‌اند. خصوصیت دیگر ایشان آینده‌نگری و دوراندیشی است. مواضع ایشان در تاریخ انقلاب نشان می‌دهد که سخنان ایشان همواره با نگاه به افق‌های آینده بیان می‌شود. هوشیاری و مردمداری از دیگر خصوصیات ایشان است. در طول این سال‌ها افراد زیادی تلاش کردند آیت‌ا… هاشمی‌ و جایگاه ایشان را به حاشیه ببرند. با این وجود هیچ کدام از این افراد و جریان‌ها موفق نشدند به اهداف خود دست پیدا کنند. در نتیجه به نظر من تفکرات آیت‌ا… هاشمی ‌در این سال‌ها هیچ‌گونه تغییری نداشته و ایشان همواره مشی اعتدالی را سرلوحه رفتار سیاسی خود قرار داده‌اند.
 در شرایط کنونی برخی با کلید واژه «نفوذ» درصدد فشار به اصلاح‌طلبان و حامیان دولت و همچنین تاثیرگذاری بر فضای انتخابات مجلس هستند. به نظر شما استراتژی این عده چیست و به چه اهدافی می‌اندیشند؟
متاسفانه برخی این نکته را فراموش کرده‌اند که توافق به وجود آمده تنها مختص به یک جریان خاص سیاسی در کشور نیست و مجموعه نظام به این تصمیم رسیده‌اند که در شرایط کنونی «توافق» بهترین راه ممکن است. به نظر می‌رسد برخی از جریان‌های سیاسی از توافق هسته‌ای متضرر شده‌اند که چنین رفتاری از خود بروز می‌دهند. این گروه‌ها همواره در وضعیت تنش زندگی می‌کنند و در وضعیت ثبات و آرامش کارکرد خود را از دست می‌دهند و دچار خسران و زیان می‌شوند. در نتیجه واکنش این گروه‌ها به توافق هسته‌ای مساله‌ای طبیعی و قابل پیش‌بینی است. با این حال به دلیل اینکه مجموعه نظام سیاسی به این نتیجه رسیده که در شرایط کنونی توافق بهترین راه‌حل ممکن است این‌گونه جریان‌ها در درازمدت چاره‌ای به جز سکوت نخواهند داشت. نکته جالب این است که در شرایطی که هم ایران و هم ۱+۵ و هم نظام بین‌الملل از توافق هسته‌ای رضایت دارند و منتظر هستند تا با اجرای مفاد تعیین شده، دنیا به دنیایی آرام‌تر تبدیل شود، متاسفانه شاهد تحرکات گروهی هستیم که به نظر من با علم بر هزینه‌ساز بودن تحرکاتشان انواع اقداماتی را انجام می‌دهند تا برجام را زیر سئوال ببرند بلکه از این طریق منافع به خطر افتاده خود را از خطر نجات دهند. آنها تعامل ایران با نظام بین‌الملل را حتما اتفاقی مثبت می‌دانند، اما از آنجایی که اعتبار و حیثیت سیاسی و مدیریتی آنها در نزد افکار عمومی‌ زیر سوال رفته است، به شکلی وانمود می‌کنند که مثلا نگران تبعات منفی توافق انجام شده هستند. این عده چون نمی‌خواستند حل و فصل هسته‌ای به نام رقیب سیاسی‌شان نوشته شود با بهانه‌های واهی هم نوع مذاکرات را تخریب می‌کردند و هم اینکه پس از توافق سعی دارند این ذهنیت را به جامعه القا کنند که ما در قبال طرف مقابل تسلیم شد‌ه‌ایم، این در حالی است که مقام معظم رهبری و سایر چهره‌های مهم و تاثیرگذار کشور به کرات توافق انجام شده را اتفاقی موثر در راستای کاهش مشکلات کشور عنوان کرده‌اند و بارها از تیم مذاکره‌کننده تجلیل به عمل آورده‌اند. به نظر من این عده به دنبال بهانه‌جویی از دولت هستند و تلاش می‌کنند برجام را در بین افکار عمومی ‌به‌صورت منفی و خلاف واقع نشان دهند. مساله برجام تمام شده و مردم ایران از این اتفاق خوشحال هستند. این درحالی است که حتی آیت‌ا… جنتی هم در نماز جمعه عنوان کردند مساله برجام تمام شده است. بنده باید با قاطعیت به این عده عنوان می‌کنم مساله برجام تمام شده و مخالفان برجام آب در هاون می‌کوبند. همه این هیاهوها جنگ زرگری است و کسی نباید به آن اعتنا کند. بهتر است این عده نیز با مردم همراه شوند و بیشتر از این برای مردم و کشور مساله‌آفرینی  نکنند.
منبع: روزنامه آرمان/ احسان انصاری

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا