سرخط خبرهای سازمان

تقلید‌‌ مد‌‌ل احمد‌‌ی نژاد‌‌ -متکی در استانداری کرمان

مدتی است که دولت روند تغییرات مدیریتی در سطح استان ها را آغاز کرده است. تغییراتی که با تودیع احمدی استاندار فارس شروع شد و پس از آن قائم مقام و معاون وزیر کشور اعلام کردند که از تغییر مدیران غیر همسو با سیاست‌های دولت هیچ ابایی نداریم و اگر لازم باشد شب انتخابات هم استانداران، فرمانداران و مدیران ستادی استانداری ها را تغییر خواهیم داد. اما نکته ای در این بین وجود دارد و آن اینکه دولت این روز ها با یک دوگانگی بین حرف تا عمل  روبه‌روست. معضلی که می توان آن را در بدنه مدیران استانی دولت در استان های کشور مشاهده کرد. به عنوان نمونه، استاندار کرمان مدتی قبل،  مدیری را که ابتدا به بهانه دیدار با سید محمد خاتمی و بعد به دلیل دروغگویی عزل کرده بود دو روز پیش به عنوان مشاور خود منصوب کرد. این انتصاب در حالی اتفاق افتاد که معاون سیاسی استاندار کرمان  در عملی عجیب زمانی که حجت الاسلام اسلامی مدیر کل وقت سیاسی استانداری کرمان  در ایام شهادت سالار شهیدان در مراسم عزاداری به سر می برد، مراسم تودیع وی را برگزار کرد و خود سرپرست مدیر کل سیاسی استانداری شدو عجیب تر آنکه دو روز پیش، اسلامی که از سوی استاندار کرمان به خاطر آنچه دروغگویی این شخص خوانده می شد عزل شده بود به سمت مشاور استاندار کرمان منصوب شد.
نکاتی درباره اتفاقات کرمان
چند نکته در اتفاقات استان کرمان وجود دارد که می توان آن را به اتفاقات دیگردر کشور نیز تعمیم داد. اول اینکه چگونه امکان دارد مدیر کلی که به دلیل دروغگویی از سوی استاندار عزل می‌شود بعد از مدتی به سمت مشاور منصوب شود؟ اگر دروغگویی بد است در هر سمت و منصبی این خصلت بد است و چه اتفاقی می افتد که مدیر کل به خاطر دروغگویی عزل  و همان فرد مشاور استاندار می شود؟ اینجا این شائبه پیش می آید که شاید قرار نبوده یک اصلاح طلب در سمت مدیر کل سیاسی استانداری بماند و باید از مدیران استانداری کرمان پرسید مگر قرار است چه اتفاقی در انتخابات آینده بیفتد که نباید یک اصلاح طلب که جزو معدود مدیران ستادی استانداری است و در ستاد آقای روحانی فعال بوده در این سمت باشد؟
عزل یک مدیر کل به شیوه احمدی‌نژاد
دومین موضوع این است که عزل اسلامی از اداره کل سیاسی استانداری کرمان  درست زمانی اتفاق می افتد که وی در یکی از شهرستان‌های استان کرمان به عنوان سخنران روی منبر است که به وی خبر می دهند مراسم تودیع شما تا ساعاتی دیگر در استانداری کرمان و درنهایت این عزل بدون حضور وی انجام می شود. این اتفاق ما را یاد نحوه عزل منوچهر متکی زمانی که وی خارج از کشور بود، می اندازد. اتفاقی که مصداق بارز افراط است و در آن هیچ رنگ و بویی از اعتدال را نمی توان دید. این روش عزل را فقط در دولت قبل و آن هم از سر افراط مشاهده می کردیم و بعید است در دولت روحانی به این شیوه مدیری عزل شود. این موضوع نشان می دهد که بسیاری از مدیران دولت روحانی به مفهوم اعتدال آن‌گونه که می گویند عمل نمی کنند.
اگر دروغگوست چرا مشاور شد؟
عجیب ترین اتفاق این است که استاندار کرمان  مدیری را که به خاطر دروغگویی عزل کرد درست در روزی که دو استاندار کشور به دلیل غیر همسو بودن با سیاست های دولت تغییر کردند به عنوان مشاور خود برگزید. سوال این است که مگر نه اینکه مدیران استانداری در مراسم تودیع اسلامی گفتند دروغ در این دولت جایی ندارد؟چه شده که همان فرد دروغگو را به عنوان مشاور به استانداری برگرداندند؟ این احتمال می رود که این اقدام به خاطر راضی نگه داشتن حامیان دولت در این استان در آستانه سفر روحانی به کرمان انجام شده باشد اما این عمل مصداق بارز دوگانگی در حرف و عمل است و نمی دانیم که باید دم خروس را باور کنیم یا قسم حضرت عباس را.
دوگانگی ها،آفت دولت تدبیر و امید
اتفاقات اخیر در کشور مانند اتفاق استان کرمان نشان می دهد که هنوز دولت نتوانسته دوگانگی ها  بین شعار و عمل را سرو سامان دهد و از سویی عدم وجود یک گفتمان غالب بر دولت باعث شده که عده ای از این واژه سوءاستفاده و تعاریف خود را به نام تعریف اعتدال به سایرین القا کنند. به نظر می رسد دولت در گام اول باید با گفتمان سازی حول محور اعتدال به یک گفتمان برای اندیشه سیاسی خود برسد تا جلوی سوء‌استفاده عده ای را از کلمه «اعتدال» بگیرد. در گام دوم نیز با تطبیق اندیشه مدیران خود دربدنه دولت با اندیشه سیاسی خودش مدیرانی که از این خلأ گفتمانی سوء استفاده می‌کنند را تغییر دهد. البته این گام هرچند خیلی دیر اما در حال انجام است و مثال« جلوی ضرر را از هرکجا که بگیری منفعت است» را تداعی می کند.  مدیرانی که  دوگانگی های رفتاری و کرداریشان به پای دولت نوشته می شود نه شخص خودشان.ماجرای کرمان هنوز برای هواداران دولت به هضم و درک نرسیده است.

 

 

منبع: روزنامه قانون/ سینا رحیم پور

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا