سرخط خبرهای سازمان

تکاپو برای کسب پیروزی: گزارشی از فعالیت گروه های سیاسی

«ساختار سیاسی ایران مبتنی بر فعالیت احزاب نیست. احزاب در ایران رشد نکرده یا ناقص متولد شده‌اند» جملاتی از این دست سخنان نخستین تمام کسانی است که در ایران می‌خواهند شرایط احزاب را تحلیل کنند. با این حال همین احزاب فعلی هم در سپر سیاسی ایران نقش و اثرگذاری خود را دارند. گروه احزاب روزنامه اعتماد در نظر دارد آخرین روز هفته را با مروری بر مواضع و جهت‌گیری‌های مهم احزاب و فعالین سیاسی کارنامه سیاسی یک هفته‌ای آنان را منتشر کند. فعالیت‌های احزاب سیاسی در ایران طی ماه‌های گذشته شتاب بیشتری به خود گرفته و آنها اعم از اصولگرا و اصلاح‌طلب درصدد نقش‌آفرینی جدی در فرآیند انتخابات مجلس هستند. از این منظر رصد فعالیت‌های احزاب اصلاح‌طلب و اصولگرا می‌تواند نقشه راه آنها برای انتخابات مجلس را نمایان کند. از سوی دیگر این کارنامه وضعیت انسجام و انشقاق دو جریان اصلی کشور در فاصله حدود سه ماه مانده به دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی نمای کلی از رقابت‌های سیاسی را نیز نشان می‌دهد. احزاب ایرانی سه ماه پرتلاش برای انتخابات را پیش‌رو خواهند داشت تا بتوانند اکثریت کرسی‌های بهارستان را در اختیار بگیرند.

 

فعالیت‌های اعتدال و توسعه
حزب اعتدال و توسعه در دیدار با سیدحسن خمینی رسما از وی برای کاندیداتوری در انتخابات مجلس خبرگان دعوت کرد.   این درخواست در جریان دیدار اعضای شوراهای استانی حزب اعتدال و توسعه با سید حسن خمینی مطرح شد. در این دیدار که در محل حسینیه جماران برگزار شد، مرتضی بانک، عضو شورای مرکزی و رییس هیات اجرایی حزب اعتدال و توسعه، به نمایندگی از دیگر اعضای حزب طی سخنانی خطاب به سید حسن خمینی گفت: حضور شما در انتخابات مجلس خبرگان درخواستی از سوی همه علاقه‌مندان و وفاداران به نظام جمهوری اسلامی، امام خمینی و مقام معظم رهبری از جمله حزب اعتدال و توسعه است.  وی با تاکید بر دستاوردهای دولت تدبیر و امید در عرصه‌های مختلف سیاسی و اقتصادی افزود: یکی از مهم‌ترین دستاوردهای دولت یازدهم در حوزه اجتماعی، ایجاد وفاق و همدلی میان آحاد ملت است که قطعا در توسعه و اعتلای کشور نقشی موثر خواهد داشت.  حجت‌الاسلام سید حسن خمینی نیز، به درخواست‌ها برای کاندیداتوری خود در انتخابات خبرگان رهبری اینگونه پاسخ داد: قطعا آنچه مسوولیت ما باشد، درصورتی که موضوع آن را بشناسیم، به آن عمل می‌کنیم.  یادگار امام با تاکید بر نقش جلسات حزبی، آموزش و کمیته‌های مختلف آنها در شناخت موضوعات جامعه یادآور شد: جامعه ما امروز با موج جدیدی از مسائل روبه‌روست که بخش عمده آن محصول شرایط و روابط نوین جهانی است که شناخت این روابط کار را سخت می‌کند و اینجاست که نقش احزاب اهمیت می‌یاید.  وی ابراز امیدواری کرد که احزاب در همه مسائل اجتماعی از جمله انتخابات پیش رو بتوانند به نقش خود جامه عمل بپوشانند.  همچنین روز گذشته سخنگوی حزب اعتدال و توسعه پیرامون رایزنی انتخاباتی برای بستن لیست گفت: تصمیم‌گیری برای قراردادن افراد در لیست انتخاباتی اعتدال و توسعه منوط به تایید صلاحیت‌ها توسط شورای نگهبان و سپری شدن مراحل قانونی است.  غلامعلی دهقان، سخنگو و عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه در پاسخ به اینکه پیش از این به سر‌لیستی فاطمه هاشمی اشاره‌ای شده آیا حزب در این زمینه به تصمیم نهایی رسیده است، گفت: حزب اعتدال و توسعه از کاندیداتوری خانم هاشمی حمایت خواهد کرد.
الگوی ٩٢  به جای ٨۴
عبدالواحد موسوی لاری، نایب‌رییس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان ضمن سفر به شهرستان‌ها و ایراد سخنرانی بیش از گذشته با رسانه‌ها مصاحبه می‌کند.  در همین رابطه او روز گذشته در مصاحبه‌ای با ایسنا ضمن تاکید بر اینکه اصلاح‌طلبان عزمی جدی برای پیروزی درانتخابات پیش‌رو دارند، اظهار کرد: تلاش همه اصلاح‌طلبان این است که در انتخابات مجلس دهم به جای سال ٨۴ تجربیات خود در سال٩٢ را الگو قرار دهند.  موسوی لاری با اشاره به فعالیت متمرکز اصلاح‌طلبان ذیل شورای سیاستگذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان با تاکید بر اینکه هماهنگی اصلاحات برای حضور فعال در انتخابات مجلس دهم با محوریت این ساختار انجام می‌گیرد، اظهار کرد: بر اساس تصمیمات اتخاذ شده، محور تصمیم‌گیری برای حضور فعال در عرصه انتخابات، حوزه‌های انتخابیه هستند و شورای عالی سیاستگذاری نیز با هدف تهیه و ابلاغ خط‌‌مشی واحد در جهت انسجام نیروها تشکیل شده است.  نایب‌رییس شورای سیاستگذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان همچنین درباره برخی اظهارات در مورد لیست انتخاباتی اصلاح‌طلبان و پیشنهاد سر لیست قرار گرفتن تعدادی از افراد شاخص اصلاحات با تاکید بر اینکه تبعیت از نظر شورای سیاستگذاری در دستور کار همه احزاب عضو این شورا قرار دارد، گفت: ‌همان طور که در یک حزب نیز ممکن است اختلاف نظرهایی میان اعضا وجود داشته باشد اما آنچه در نهایت از طرف این شورا تعیین می‌شود، قطعا مورد تبعیت همه اعضا قرار خواهد گرفت.  موسوی لاری  در مورد احتمال ائتلاف اصلاح‌طلبان با اعتدالگرایان دولت اظهار کرد: دولت، حزب وتشکیلات خاصی برای انتخابات پیش رو ندارد و حتی حزب اعتدال و توسعه که یکی از اعضای دولت ریاست آن را بر عهده دارد، به عنوان تنها نماینده دولت تلقی نمی‌شود و یک حزب نمایندگی دولت را نمی‌کند بلکه نگاه دولت به کل مجموعه حامیان خود است که این حامیان نیز شامل همه احزابی است که امروز تحت عنوان شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در حال انجام وظیفه هستند.  وی در پایان به بررسی علل شکست اصلاح‌طلبان در انتخابات سال ٨۴ پرداخت و تاکید کرد: تلاش همه اصلاح‌طلبان این است که در انتخابات پیش روی مجلس به جای ٨۴، ٩٢ را الگوی خود قرار دهند.

 

شتاب فعالیت‌های منسجم اصلاح‌طلبان
با شورای سیاستگذاری

یکشنبه هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم مطابق معمول جلسه شورای عالی سیاستگذاری انتخابات اصلاح‌طلبان برگزار شد. در سومین جلسه شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان، دبیر این جلسات تعیین شد. انتخاب دبیر و مسوول روابط عمومی، معرفی و انتخاب روسای کارگروه‌های امور استان‌ها، راهبردها و سیاست‌ها و رایزنی و تعامل صورت پذیرفت. همچنین محورهای وظایف و ماموریت‌های هر سه کارگروه مورد تصویب واقع شد. در این جلسه، محمد علی مشفق به عنوان دبیر شورا و خانم فخاری به عنوان مسوول روابط عمومی شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان تعیین شدند.  در جلسه شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان به دنبال درخواست مرتضی حاجی، تغییرات جدیدی در کارگروه تعامل و رایزنی به وجود آمد و مورد توافق و تصویب اعضا قرار گرفت. بر این اساس حجت‌الاسلام محسن رهامی، دبیرکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها به عنوان رییس کارگروه تعامل و رایزنی از سوی شورا انتخاب شد.
با این انتخاب رهامی به جای حاجی به عضویت هیات رییسه شورای عالی سیاستگذاری انتخابات اصلاح‌طلبان درآمد. در حال حاضر محمدرضا عارف رییس شورا، عبدالواحد موسوی‌لاری و سید حسین موسوی‌تبریزی نواب رییس، حسین مرعشی، محسن رهامی و حسین کمالی روسای کارگروه‌های هماهنگی امور استان‌ها، رایزنی و تعامل، و راهبرد‌ها و سیاست‌ها، همچنین خانم‌ها الهه کولایی و الهام فخاری به عنوان منشی ترکیب اعضای هیات رییسه را تشکیل می‌دهند. پنجمین جلسه شورای عالی سیاستگذاری یکشنبه هفته آینده مطابق برنامه برگزار می‌شود.  شورای سیاستگذاری در عین حال که جلسات خود را به طور منظم برگزار می‌کند نسبت به تبیین مواضع اصلاح‌طلبان نیز احساس مسوولیت می‌کند.
از سوی دیگر عبدالله ناصری، عضو شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان از احتمال شکل‌گیری کارگروه حل اختلاف در این شورا خبر داد و گفت: شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان ممکن است به این نتیجه برسد که یک کارگروه متشکل از اعضای داخل و خارج از شورا برای حل اختلافات و داوری میان اصلاح‌طلبان تشکیل دهد.
ناصری در پاسخ به این سوال که آیا قرار است احزاب اصلاح‌طلب لیست‌های پیشنهادی خود را به شورای سیاستگذاری ارایه دهند یا خیر؟ خاطرنشان کرد: تا این لحظه این احتمال وجود دارد که احزاب، فهرست‌های پیشنهادی خود را به شورا ارایه دهند ولی در عین حال همه اصلاح‌طلبان پذیرفته‌اند که در چارچوب ائتلاف و انسجام عمل کنند. البته هر حزبی به طور طبیعی تلاش می‌کند که اکثریت اعضای خود را وارد مجلس کند.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا مرجعیتی برای حل اختلافات میان اصلاح‌طلبان در تهیه لیست نهایی در نظر گرفته شده است؟ گفت: یکی از کارهای اصلی شورای‌عالی سیاستگذاری، موضوع داوری و حل اختلافات است و در ساختار این شورا هم بحث داوری نهایی بر سر اختلافات موجود پیش‌بینی شده است.  ناصری افزود: ممکن است شورای سیاستگذاری اصلاحات به این نتیجه برسد که یک کارگروه متشکل از اعضای شورا و برخی افراد بیرون از شورا برای حل اختلافات و داوری میان اصلاح‌طلبان تشکیل دهد.  این فعال اصلاح‌طلب در پاسخ به این سوال که آیا چهره‌های شاخص و بزرگان اصلاح‌طلب نیز در این کارگروه حضور خواهند داشت یا خیر؟ تاکید کرد: نگاه دوستان در شورای سیاستگذاری بیشتر به شخصیت‌های حقیقی و ملی است که اعتبار بهتری برای حل اختلافات و داوری‌ها میان احزاب دارند.  ناصری در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به تعیین کارگروه تعامل و رایزنی در شورای سیاستگذاری، رایزنی با نهادهایی مانند شورای نگهبان به یک تصمیم تشکیلاتی در جریان اصلاحات تبدیل شده است، اظهار کرد: یکی از وظایف عمده این کارگروه، تعامل با تمام جناح‌های اثرگذار در عرصه انتخابات است. قطعا جریان اصلاحات گفت‌وگوهایی را با نهادهایی مانند شورای نگهبان خواهد داشت. البته تعامل به این معنا است که اصلاح‌طلبان بتوانند از حقوق تثبیت‌ شده خود در قوانین موضوعه کشوری دفاع کنند. این نکته هم قابل ذکر است که کارگروه تعامل و رایزنی وظیفه‌ای خارج از موضوع انتخابات ندارد.

 

هفته پرخبر مردمسالاری
مصطفی کواکبیان، دبیرکل حزب مردمسالاری هفته پرخبر و حاشیه‌ای را پشت سر گذاشت. او که قرار بود در اندیمشک به سخنرانی بپردازد به دلایلی از این امر باز ماند. روایت‌ها از دلیل لغو سخنرانی او انقدر متناقض است که هنوز مشخص نیست چه کسی راست می‌گوید. برگزارکنندگان همایش معتقدند فرمانداری به دلیل فشار مخالفان مجوز را لغو کرده و فرماندار هم می‌گوید اختلاف میان حزب کارگزاران و مردمسالاری موجب شده تا خودشان درخواست عدم برگزاری برنامه را داشته باشند. هرچه بود کواکبیان نتوانست در اندیمشک سخنرانی کند.
پس از آن او به رفسنجان رفت و در جمع تعدادی از اصلاح‌طلبان در منزل حجت‌الاسلام «علی هاشمیان» فرزند امام جمعه فقید این شهرستان صحبت‌هایی را مطرح کرد.
دبیرکل حزب مردم‌سالاری با تاکید بر اینکه کشور باید به سوی حزبی شدن برود، گفت: انتخابات باید حزبی شود، چه بخواهیم، چه نخواهیم. مادامی که جمهوریت هست یعنی انتخابات و وقتی که انتخابات هست، رقابت وجود دارد و برای رقابت نیز حزب باید تشکیل شود و انتخابات بدون حزب را نمی‌توان برگزار کرد، زیرا الفبای هر انتخاباتی وجود حزب است.
دبیرکل حزب مردمسالاری خاطرنشان کرد: اصلاح‌طلب یعنی نظام را قبول داریم و می‌خواهیم اشکالات را رفع کنیم، لذا می‌توان مشکلات را برای مردم توضیح داد و حق مطالبه‌گری را در آنها تقویت کرد و اگر اصلاح‌طلبان اکثریت آرا در انتخابات مجلس دهم را به دست بیاورند می‌توانند کارها را به درستی پیش ببرند.
این فعال اصلاح‌طلب استفاده ابزاری از جوانان، دانشجویان و… را برای انتخابات نادرست خواند و خاطرنشان کرد: باید همت کنیم اصلاح‌طلبان اکثریت آرا را به دست بگیرند و حالتی باشد که تندروی نباشد، امیدواریم ما به عنوان حزب مردمسالاری مطالبه‌گر فریاد مظلومیت مظلومان در جنبه سیاسی و قضایی باشیم.

ادامه سفرهای  خرازی
حزب ندای ایرانیان، این هفته به جز  انتشار روزنامه وقایع اتفاقیه به مدیرمسوولی سید محمدصادق خرازی، رییس شورای مرکزی این حزب فعالیت‌های دیگری نیز داشت.
در این هفته محمدصادق خرازی در نشست خط‌مشی امام خمینی(ره) در عرصه سیاست خارجی که با حضور دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی بندرعباس برگزار شد، حضور یافت و به سخنرانی پرداخت. او درباره امام خمینی گفت: امام خمینی(ره) موسس و بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران، شخصیت بی‌بدیل و بی‌نظیری بود که توانست در عمر مبارک خودشان یک نظامی را فرو بپاشند و یک نظام دیگری را تاسیس کنند. در مفهوم ادبیات سیاسی و بین‌المللی شخصیت‌هایی که موسس هستند هم در وجود یک سیستم تلاش می‌کنند که آن را فرو بریزید و سیستم سیاسی دیگری را برقرار کنند که از اینها به عنوان شخصیت‌های نادر تاریخ جهان و انسان یاد می‌کنند.
به گفته خرازی، آنچه که دستاورد امروز در صحنه خارجی مشاهده می‌کنیم نتیجه نگاه عمیق و دقیق و درک متقابل نسبت به اندیشه‌های امام به عنوان موسس یک جریان سیاسی است، شاید برخی‌ها در این جمع مایل باشند که بدانند در چه موقعیتی قرار داریم موقعیتی که دولت دهم عنان مسوولیت را به عهده گرفت ما در یک موقعیت شکننده‌ای بودیم، نه اینکه ایران در موقعیت شکننده قرار داشته باشد، ایران یک موقعیت بی‌نظیری دارد، هر دولتی بخواهد در آن حاکم شود اگر عقل در آن حاکم باشد تمام درهای دنیا به رویش باز می‌شود و ایران می‌تواند نقش آفرینی کند به خاطر اینکه ایران دارای موقعیت ژئوپولتیک و ژئواستراتژیک است.
خرازی گفت: فقط در ژئوپولتیک آن می‌گویم که بیش از ٧٣ درصد از منابع انرژی جهان از کنار آبراه‌های حاشیه خلیج فارس رد می‌شود، ژئوپولتیک و ژئو‌استراتژیک از این لحاظ می‌گویم محال است کمربند امنیتی در خاورمیانه و در خلیج فارس بخواهد بسته شود و ایران در آن حضور نداشته باشد و هر گونه ترتیبات امنیتی این منطقه بدون حضور و نقش ایران محکوم به شکست است.

 

نگرانی دبیرکل جامعه روحانیت از تکرار مجلس ششم
یکی از راهبردهای چند ماه گذشته اصولگرایان برای آنکه بتوانند تمامی نیروهای سیاسی خود را سر خط ائتلاف و وحدت بیاورند بزرگنمایی خطر تکرار مجلس ششم است؛ بحثی که مولدش محمدرضا باهنر بود و بلافاصله از سوی چهره‌هایی همچون غلامعلی حداد‌عادل، اسدالله بادامچیان، حسین فدایی و تعدادی دیگر مطرح شد. مدیران جناح راست با تکرار این حرف که باید مراقب بود تا مجلس ششم تکرار نشود می‌خواهند نیروهای تحت زعامت خود را متوجه این مساله بکنند که اگر هر چه زودتر دست از منیت‌ها و سهم‌خواهی‌های سیاسی‌شان برندارند و همچنان چوب لای چرخ ائتلاف انتخاباتی اصولگرایان بگذارند شکست دوم (انتخابات مجلس) برای‌شان دور از تصور نخواهد بود. بر همین اساس طی هفته‌ای که گذشت آیت‌الله موحدی‌کرمانی هم این نگرانی را تکرار کرد. این نگرانی اما در دیدار با بسیجیان اعلام شد. آیت‌الله موحدی‌کرمانی عنوان کرد: امروز دشمن برای انتخابات مهم مجلس و شورای خبرگان برنامه دارد باید به مردم آگاهی داد تا بفهمند چه وظیفه‌ای در خبرگان دارند به خصوص مجلس خبرگان که جایگاهی مهم‌تر از مجلس دارد. باید کسانی که در مجلس خبرگان وارد می‌شوند شایسته حضور در این مجلس باشند. وی افزود: شما باید سوابق گروه‌های فعال و وابستگان آنها درباره مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی را بشناسید. موحدی‌کرمانی با اشاره به انتخابات مجلس‌های خبرگان و شورای اسلامی تصریح کرد: دشمن برای این دو انتخابات برنامه دارد؛ بسیجیان حواس‌شان جمع باشد نکند مجلسی مانند مجلس ششم بر سر کار بیاید که خون به دل رهبر انقلاب کردند. وی ادامه داد: شما بسیجی‌ها باید مردم را آگاه کنید؛ انتخابات خبرگان از انتخابات مجلس شورای اسلامی هم مهم‌تر است و بسیج باید جریان‌ها را خوب بشناسد و به مردم معرفی کند. آیت‌الله موحدی‌کرمانی ابراز کرد: شاید توطئه امروز غیر از توطئه دیروز باشد باید این را خوب شناخت به‌خصوص نکاتی که رهبری در این زمینه دادند و تذکراتی که درباره برجام دارند باید مورد توجه ما باشد. الحمدلله رهبر ما آگاه‌ترین فرد در نظام جمهوری اسلامی است که ارشاد و هدایت می‌کنند. ما اگر به چیزی رسیدیم به برکت تبعیت کامل مردم از امام راحل بود. امروز اگر مطیع رهبر نباشیم ضربه بزرگی خواهیم خورد.

 

آغاز به کار جمعیت رهروان ولایت؛ همچنان در هاله ابهام
دیروز به نقل از ایرج عبدی یکی از اعضای فراکسیون رهروان ولایت خبر آمد که جمعیت رهپویان ولایت با دبیرکلی کاظم جلالی فعالیت خود را آغاز خواهد کرد. در خبری که منتشر شده بود اسامی هیات موسس جمعیت رهروان ولایت به شرح ذیل اعلام شده بود: غلام‌رضا نوری قزلجه، علاء‌‌الدین بروجردی، محمدعلی پورمختار، سید رضا اکرمی، منصور حقیقت‌پور، ایرج عبدی، بهروز نعمتی، حمیدرضا کاتوزیان، محمد سقایی، سید احمدرضا دستغیب، جواد هروی، عوض حیدرپور،‌اللهیار ملکشاهی، کاظم جلالی، محمد باقری بنابی، محمدرضا محسنی ثانی، عباسعلی منصوری آرانی، حسین سبحانی‌نیا، علی مروی، سیدشریف حسینی، هادی قوامی، حسین انتظامی، فاطمه رهبر ولاله افتخاری. اما انتشار همین خبر کافی بود تا یکی دونفر از افرادی که اسامی‌شان در این فهرست آمده بود خبر تاسیس جمعیت رهپویان ولایت وابسته به علی لاریجانی را تکذیب کنند. بهروز نعمتی نایب‌رییس فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس فهرست منتشر شده از اعضای هیات موسس «جمعیت رهروان ولایت» را در حد گمانه‌زنی دانست و گفت: این فهرست هنوز نهایی نشده و تغییرات زیادی خواهد داشت. نعمتی افزود: تاکنون بالغ بر ١٠٠ تا ١۵٠ جلسه برای تعیین سازوکارها و فهرست اعضای هیات موسس این تشکل سیاسی برگزار شده است که هنوز اعضا درباره آن به جمع‌بندی نهایی نرسیده‌اند. نعمتی درباره دبیرکلی جلالی برای جمعیت رهروان ولایت، گفت: آقای جلالی به عنوان یکی از گزینه‌ها مطرح است، اما هنوز به جمع‌بندی نهایی در این باره نرسیده‌ایم و اینها گمانه‌زنی است. وی با بیان اینکه به طور قطع تعداد افراد هیات موسس از ٣٠ نفر بیشتر خواهد بود، افزود: فهرستی که توسط یکی از رسانه‌ها منتشر شده در حد گمانه‌زنی است و جمع‌بندی نشده است و تغییراتی زیادی در آن ایجاد خواهد شد؛ آقای عبدی اصلا در آخرین جلسه اعضای هیات موسس حضور نداشته و از تصمیمات آن اطلاعی ندارد. نایب‌رییس فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس در پایان خاطرنشان کرد: فعالیت‌های سیاسی این تشکل سیاسی پس از انتخابات مجلس دهم و در آینده نیز ادامه خواهد داشت. عضو شورای مرکزی فراکسیون رهروان ولایت گفت: با اینکه نام خود من نیز در این لیست آمده، اما در این لحظه نه می‌توان درباره حضور قطعی این ۲۴ نفر به عنوان اعضای هیات موسس «جمعیت رهروان ولایت» اظهارنظر کرد و نه می‌توان امکان اضافه شدن افراد دیگر به این جمع را نادیده گرفت. قطعا دوستان دیگری به این جمع اضافه می‌شوند و امکان دارد برخی از اسامی اعلام شده نیز در لیست نهایی هیات موسس، حذف شوند. منصور حقیقت‌پور، نایب‌رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز که نامش در این لیست آمده، از تاسیس جمعیت رهروان ولایت، اظهار بی‌اطلاعی کرد.

 

استقبال موتلفه از بازگشت احمدی‌نژاد
شناخت موتلفه کار آسانی نیست، چرا که از درون مقتدرترین حزب جناح راست درباره شخصیت‌ها و اتفاقات سیاسی صداهای ضد و نقیضی بیرون می‌آید. هرچند مدیران این حزب در توجیه این چندصدایی از آزادی بیان و عقیده در موتلفه دم می‌زنند. اما چه کسی است که نداند انعکاس صداهای متضاد از درون یک خانواده حزبی باعث ابهاماتی می‌شود که حل و فصلش به این آسانی‌ها نیست. شاید نحوه رابطه با هاشمی‌رفسنجانی و محمود احمدی‌نژاد یکی از جدی‌ترین بحران‌های درونی حزب موتلفه باشد، مساله‌ای که حتی روزگاری نه‌چندان دور باعث شد تا مرحوم حبیب‌الله عسگراولادی برای بیان دیدگاه‌هایش درخواست استعفا و مرخصی از حزب موتلفه داشته باشد. هرچند پدر معنوی موتلفه‌ای‌ها چشم از جهان فروبست اما مشکلات موتلفه درباره این مسائل باقی است. انتخابات مجلس هم مزید به علت شده تا چهره‌های سرشناس این حزب حرف‌هایی بزنند که برخلاف مواضع مرحوم حبیب‌الله عسگراولادی است. نمونه این اظهارات را باید در حرف‌های دیروز حمیدرضا ترقی، عضو ارشد شورای مرکزی این حزب دانست که در خصوص حضور جریان احمدی‌نژاد در انتخابات گفته: «حضور احمدی‌نژادی‌ها در لیست اصولگرایان خط قرمز نیست.» ترقی در مورد اینکه گفته می‌شود موتلفه بعد از عسگراولادی دچار نوعی تغییر رویکرد شده است، تاکید کرد: خیر، من این مساله را نمی‌پذیرم. محوریت موتلفه همچنان وجود دارد. در گذشته مرحوم عسگراولادی فراحزبی یعنی فرا‌تر از حزب موتلفه عمل کرد که آن هم به دلیل جایگاه و شخصیت خود ایشان بود ما نمی‌توانستیم چنین شخصیتی را در حزب موتلفه محدود کنیم، موتلفه زمان مرحوم عسگراولادی هم همین نقش امروز را داشت بنابراین نقش موتلفه تغییری نکرده است. از سوی دیگر محمد نبی حبیبی، دبیرکل این حزب سیاسی در هفته‌ای که گذشت باز هم درباره ائتلاف انتخاباتی اصولگرایان سخن گفت. حبیبی خبر داده که اصولگرایان در تهران هنوز وارد بحث مصادیق انتخاباتی نشده‌اند. دبیرکل موتلفه اما در عین حال خبر داده که در استان‌ها اسامی افراد مطرح شده و آنها از فهرست اسامی این کاندیداها اطلاع دارند. دبیرکل حزب موتلفه درباره برنامه‌های موتلفه درباره ائتلاف اصولگرایان گفت: ما تمام ظرفیت موتلفه را از سال گذشته برای ائتلاف اصولگرایان به کار گرفته‌ایم و هرجا مذاکره‌ای راجع به ائتلاف باشد و از ما دعوت کنند این دعوت را پذیرفتیم و می‌پذیریم. اما جدای از این حرف‌ها باید به انتظار نشست و دید سران موتلفه درباره حرف‌های ترقی و حضور احمدی‌نژاد چه موضعی می‌گیرند؟

 

امید پایداری‌ها به وحدت با اصولگرایان
اعضای جبهه پایداری به مثابه راست‌های گلخانه‌ای از بدو تولد با برافراشتن علم «اصولگرایی ناب»، دم از «غربالگری اصولگرایی» زدند و در بزنگاه پر پیچ و خم انتخابات، ساز جدایی سر دادند و با این رفتار، بارخاطر محافظه‌کاران شدند. کنش آنان در تمامی حیات سیاسی‌شان بر محور پیشروی و نه عقب‌نشینی بوده است. پایداری‌ها کاری ندارند که فعل و انفعال‌شان چه بر سر رقیب و رفیق می‌آورد، تنها چیزی که برای‌شان اهمیت دارد این است که قیام و قعود و رفت و آمدشان در بازار سیاست را از دست ندهند. آنها نشان داده‌اند که همه هم و غم‌شان این است که تاثیرگذار باشند و قرائت‌شان از جمهوریت و اسلامیت را بر تمامی قرائت‌های موجود غالب و قالب کنند. خودشان را اصولگرایان ناب و درجه یک می‌دانند که دیگر هم‌کیشان و هم لباسان سیاسی‌شان باید بازیگر بازی آنان باشند. کمتر تن به اراده و خردجمعی می‌دهند و همواره خلاف جهت اکثریت حرکت می‌کنند. نمونه‌های این قبیل اقدامات پایداری‌ها در این مدت کم نیست. نمونه آخرش انتخابات ریاست‌جمهوری است. پایداری‌ها البته برای انتخابات مجلس هم شرط و شروط بسیاری داشته‌اند که در جلسات‌شان با موتلفه‌ای‌ها و ایثارگرانی‌ها اعلام کرده‌اند. حالا گویا شروط‌شان محقق شده که روح‌الله حسینیان عضو شورای مرکزی جبهه پایداری گفته است که اصولگرایان به توافق رسیده‌اند. روح‌الله حسینیان درباره آخرین وضعیت اصولگرایان برای رسیدن به وحدت، اظهار داشت: اصولگرایان در زمینه وحدت تقریباً به نتایجی رسیده‌اند. وی ادامه داد: اگر عده‌ای از خنّاسانی که به‌دنبال بر هم زدن وحدت هستند کارشکنی نکنند، علما و سیاسیون اصولگرا در زمینه وحدت به توافق رسیده‌اند. عضو شورای مرکزی جبهه پایداری درباره آخرین وضعیت تعیین سازوکار انتخاباتی اصولگرایان، افزود: قرار است سازوکاری برای انتخاب کاندیداها ایجاد شود، اما هنوز اقدام عملی صورت نگرفته و این مسائل در چارچوب‌هایی است که به نتیجه رسیده است. حجت‌الاسلام حسینیان توضیح داد: سازوکار انتخاباتی اصولگرایان مشخص شده، اما هنوز اجرا نشده است؛ سازوکار به این صورت است که گروهی از میان اصولگرایان تشکیل شوند و به عنوان تصمیم‌گیرندگان برای کاندیداها فعالیت کنند و لیست انتخاباتی را ارایه دهند. وی در پایان خاطرنشان کرد: هنوز اعضای گروهی که قرار است برای کاندیداها تصمیم‌گیر باشند، مشخص نشده‌اند.

 

تکذیب ائتلاف جبهه ایستادگی با  لاریجانی
هفته گذشته بود که حسن بیادی، رییس ستاد انتخاباتی جبهه ایستادگی اعلام کرد که محسن رضایی دیگر با فعالیت‌های انتخاباتی و سیاسی این جبهه کاری ندارد. بیادی گفته بود که جبهه ایستادگی آماده همکاری با اصولگرایان معتدل در انتخابات پیش‌رو است. رییس ستاد انتخاباتی جبهه ایستادگی بررسی شاخص‌های کاندیداهای احتمالی انتخابات، تشکیل ستادهای استانی و برنامه‌ریزی برای دیدار با شخصیت‌های سیاسی را از اولویت‌های ستاد انتخابات این جبهه دانست و درباره تلاش جریانات سیاسی برای ائتلاف‌های احتمالی گفت: متاسفانه امروز شاهد باندبازی هستیم، ائتلاف حزبی و نشست‌هایی که در جریان‌های سیاسی کشور در جهت ائتلاف شکل می‌گیرد، بسیار متفاوت از تفکر و سیستم حزبی است. این اظهارات بیادی در حالی است که با خروج رضایی از جبهه ایستادگی و مدیریت این تشکل سیاسی باعث شده تا آینده این جبهه در هاله‌ای از ابهام قرار بگیرد. برخی خبرها حکایت از آن داشت که جبهه ایستادگی از این پس تن به ائتلاف با محمد باقر قالیباف خواهد داد. اما همزمان خبرهایی حکایت از آن داشت که این تشکل سیاسی به دنبال علی لاریجانی و ائتلاف با رهروان ولایت است. در همین رابطه حسین کنعانی‌مقدم، رییس کمیته سیاسی جبهه ایستادگی درباره آخرین فعالیت‌های تشکل متبوعش برای ورود به انتخابات اظهار داشت: در حال حاضر جلسات جبهه ایستادگی به صورت مرتب برگزار می‌شود و ما درباره گروه‌ها و جریان‌هایی که با جبهه همگرایی و همسویی دارند، در حال بحث و بررسی هستیم. وی افزود: زمانی‌که تقسیم‌بندی در مورد احزاب و گروه‌های همسو با جبهه ایستادگی به نتیجه برسد، بحث دادن لیست مشترک با سایر گروه‌ها تعیین تکلیف می‌شود. رییس کمیته سیاسی جبهه ایستادگی در پاسخ به این پرسش که با توجه به جدایی محسن رضایی از جبهه، گفته می‌شود قرار است آقای لاریجانی جایگزین وی شود، این خبر صحت دارد، گفت: خیر؛ اینها شایعه است و صحت ندارد. گفتنی است ستاد انتخاباتی این جبهه چندی پیش تشکیل و حسن بیادی به عنوان رییس ستاد انتخابات، عبدالحسین روح‌الامینی، ابوالقاسم رئوفیان، امیرعلی امیری، سید احمد نبوی و محمود افتخاری به عنوان اعضا انتخاب شدند. از سوی دیگر لازم به ذکر است که حسن بیادی از موسسان جمعیت آبادگران جوان است که این روزها رابطه صمیمانه‌ای با محمدباقر قالیباف، شهردار تهران دارد؛ ارتباط نزدیکی که باعث شده تا برخی تحلیلگران سیاسی بگویند جمعیت آبادگران و جبهه ایستادگی که در انتخابات‌های قبلی از تشکل‌های سیاسی وابسته به محسن رضایی به شمار می‌آمدند از این پس باید آنها را تشکل‌های حامی محمدباقر قالیباف دانست.

 

خوف و رجای اصولگرایان
راست‌کیشان سیاسی ایران این ماه‌ها به‌شدت نگران آینده سیاسی جناح خود هستند. از همین رو روزی نیست که یکی از چهره های ارشد این جناح توصیه ای برای هم‌کیشان سیاسی خود نداشته باشد. در میان همه تلاش‌هایی که اصولگرایان برای پیروزی در انتخابات آتی مجلس دارند اما هنوز خبری از ائتلاف حداکثری گروه‌های این جناح نیست. همین وضعیت باعث شده تا حتی چهره‌هایی از این جریان سیاسی که چند وقتی است روزه سکوت گرفته‌اند به میان بیایند و نسبت به عواقب عدم ائتلاف و یکی شدن اصولگرایان هشدار بدهند. از جمله این چهره‌ها منوچهر متکی است.متکی که پس از ماجرای عزلش از وزارت خارجه در دولت احمدی‌نژاد دلخوری‌های شدیدی از اصولگرایان داشت این هفته طی اظهاراتی در مورد حضور اصولگرایان در انتخابات مجلس دهم عنوان کرد: همه گروه‌های این روزها مشغول اقدامات سیاسی و انتخاباتی خود هستند باید ببینیم که مجموعه گفت‌وگوها، مذاکرات و همه این تلاش‌ها در عرصه‌های مختلف چه برآیندی خواهد داشت و بالاخره آیا توافق و همگرایی حاصل این تبادل‌نظرها خواهد بود یا مثل برخی از موارد واگرایی و تشتت حاصل می‌شود. وی در مورد اصرار برخی گروه‌ها برای ائتلاف اصولگرایان با پایداری‌ها تاکید کرد: کار سیاسی جمعی خصوصا در سطح ملی یک کشور قواعد و چارچوب‌های خاص خود را دارد، صرف‌نظر از باورها و مواضع هر حزب و گروهی، کار سیاسی قواعد خاص خود را دارد که اگر ما به این قواعد پایبند باشیم به نتایج تلاش‌ها می‌رسیم و اگر پایبند نباشیم به اهداف مورد نظر نمی‌رسیم. وی یادآور شد: انتخابات گذشته مثال بسیار خوب و شفافی است برای اینکه در واگرایی نتیجه مورد نظر به دست نمی‌آید. این قاعده در همه انتخابات‌ها حاکم است، خداوند هم قسم حضرت عباس نخورده است که ما هرگونه عمل کنیم ما را پیروز خواهد کرد. اعلام نگرانی متکی اما یک جواب از سوی غلامعلی حداد عادل داشت به نحوی که رییس فراکسیون اصولگرایان مجلس طی اظهاراتی اعلام کرد که به زودی از جبهه اصولگرایی اخبار خوبی به گوش خواهد رسید. وی گفت: ما به صورت مرتب با اضلاع سه‌گانه نشست مشترک برگزار می‌کنیم.غلامعلی حدادعادل درباره پروسه وحدت اصولگرایان اظهار داشت: وحدت اصولگرایان در دست اقدام است و ما به صورت مرتب با اضلاع سه‌‌گانه اصولگرایی نشست مشترک برگزار می‌کنیم و امیدواریم که به نتیجه مطلوب برسد. حدادعادل با بیان اینکه تلاش می‌کنیم که وحدت هرچه زودتر برقرار شود درباره نتایج دیدار آیات یزدی، مصباح و موحدی تصریح کرد: این نشست دیدار بسیار خوبی بوده است و ما نیز از رهنمودهای آنها استفاده و آن را دنبال می‌کنیم و توصیه این حضرات نیز بر وحدت بوده است.

منبع: روزنامه اعتماد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا