سرخط خبرهای سازمان

مصطفی معین در همایش اصلاح طلبان نجف آباد: اصلاح طلبی یک وظیفه و ماموریت الهی است

همایش اصلاح ­طلبان نجف ­آباد و تیران و کرون با حضور مصطفی معین، لطف­ الله میثمی، حجت ­الاسلام غلام حسین نادی، نمایندگان اقوام مختلف و جمعی از اعضای شورای هماهنگی و شورای راهبردی اصلاح ­طلبان استان اصفهان و شهرستان نجف ­آباد و تیران و کرون، عصر دیروز (پنج­شنبه) ۵ آذر برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه نجف آباد، وزیر اسبق علوم، تحقیقات و فناوری در این همایش که توسط شورای راهبردی انتخابات اصلاح­طلبان نجف آباد و تیران و کرون برگزار شده بود، با بیان اینکه می توانیم این آیه شریفه را که می فرماید ]بگو همانا اندرز دهم شما را به یک چیز که به پای ایستید برای خدا؛ دو دو و یک یک، سپس بیندیشید تا بدانید … .[ را سرلوحه اصلاح طلبی تلقی کنیم، گفت: اصلاح طلبی یک وظیفه و مأموریت الهی است. چون این خطاب از خدا به پیامبر ماست، که برای خدا به پا خیزید.

معین با ذکر اینکه ویژگی اصلی حرکت ما بایستی برای رضای خدا، با پاکی و خلوص نیت و همچنین عاری از نیت رسیدن به قدرت، پرستیژ، مقام، رانت و … باشد، با تأسی به این جمله آیت الله طالقانی “رسیدن به خدا فقط از طریق مردم میسر است”، اظهار کرد: رسیدن به رضای خدا از طریق خدمت به مردم امکان پذیر است.

وی با اشاره به پاسخ پیامبر که در جواب این سوال که اگر یک ساعت از عمر باقی مانده باشد، چه کاری انجام بدهیم، فرموده بودند تفکر کن، و همچنین آیه مذکور که با ]تتفکروا[ به پایان می­رسد، تصریح کرد: هر کاری که به عنوان اصلاح طلب انجام می دهیم باید با نگاه دینی و عقلانی باشد. دنیا، دنیای علم است اما علمی که مبتنی بر ایمان، تعهد، انسان­ ها و اخلاق باشد.

وزیر اسبق علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه ماموریت ما تلاش است، گفت: انسان نمی تواند ساکت، بی­ تفاوت و به وضع موجود راضی باشد، چون یک موجود لایتناهی و جانشین و برگزیده خدا است. تا سرحد خدایی شدن فرصت رشد دارد چه به لحاظ علم و چه به لحاظ تقوی و ایمان.

بی مسئولیتی با مرام مسلمانی قابل جمع نیست

وی در خصوص حقوق بشر، و وظیفه ما به عنوان انسان اظهار کرد: دنیا با سرعت در حال حرکت است و یک لحظه توقف یعنی واپسگرایی. پس تک تک ما موظفیم به این دلیل که انسان هستیم و کرامت نفس و استعداد لایتناهی داریم، مرتب احساس مسئولیت داشته باشیم. بی مسئولیتی با مرام مسلمانی قابل جمع نیست. انسان مسئول و اجتماعی آفریده شده است و نمی­تواند نسبت به همنوع خودش بی تفاوت باشد. پس حقوق بشر یک آرمان انسانی، اخلاقی و الهی است. یعنی اینکه حقوق همه انسانها محترم است و همه آنها با حقوق برابر آفریده شده اند. البته تفاوتشان بر اساس علم، تقوی و ایمان است اما به عنوان انسان با هم برابرند.

معین در خصوص راهبردهای نهضت اصلاحات به این موارد اشاره کرد؛ اول، دفاع از حقوق مردم، یعنی همه چیز در خدمت جامعه. همه چیز برای انسان است که رشد کند و به کمالات اخلاقی برسد. دوم، رویکرد عقلانی و علمی داشتن. سوم، ابا نداشتن از مشورت با دیگران، یعنی عقل جمعی باید به کار برده شود و مجلس مظهر خرد جمعی ملت است. چهارم، ظرفیت سازی کردن، یعنی نهادهای اصلاح طلب باید مردم را توانمند سازند و به مردم به عنوان شهروند آگاهی ببخشند.

این وزیر اسبق علوم، تحقیقات و فناوری با ذکر سه اصل حاکمیت قانونگرایی، برادری و برابری حقوق همه مردم در هر سطح که باشند، و احترام به رای اکثریت، به عنوان سه اصل دموکراسی، اظهار کرد: نماینده مجلس باید کلان فکر کند، از حقوق همه ملت دفاع کند، بر کار دولت نظارت داشته باشد، و در انتخاب اعضای دولت دقت کند.

در حکومت دموکراتیک دولتها خدمتگزار مردم هستند و نه قیم آنها

وی با بیان اینکه در حکومت دموکراتیک مردم حاکم بر سرنوشت خویش و دولتها خدمتگزار آنها هستند و نه قیم آنها، افزود: احتیاجی به قیمومیت نیست، مردم خودشان اهل تشخیصند. در انتخابات ۹۲ خلاف آن چیزی که سیاستمدارها پیش بینی کردند، مردم سرنوشت را رقم زدند. البته مردمی که در بینشان میلیونها دانشجو وجود داشت و نخبگان هم کمک کردند.

معین در ادامه با اشاره به اهمیت مسئولیت نخبگان، خاطرنشان کرد هرکسی که آگاهی و تحصیلات بیشتری دارد و دلسوز مردم است می­تواند از فضای مجازی در جهت نشر این آگاهی ها استفاده کند.

وزیر اسبق علوم، تحقیقات و فناوری با ذکر نقش حساس و تعیین کننده مجلس به لحاظ قانون گذاری، تعیین سیاستهای کشور و حق نظارت بر همه ارکان، مجلس را بسیار قدرتمند و آخرین سنگر دفاع از ناموس ملت و این مرز و بوم خواند و گفت: مجلس نباید تشریفاتی و الگوی غلطی از اداره کشور باشد. مجلس باید به عنوان عصاره فضایل ملت از میان افراد دارای بالاترین سطح تخصص، علم و مقبولیت اجتماعی و اخلاقی انتخاب شود.

 

خرد جمعی قطعا بهتر از آن است که چند نفر برای یک ملت ۸۰ میلیونی تعیین تکلیف کند.

وی در پایان سخنانش با اظهار خوشبینی نسبت به نتیجه رویکردی که از سوی اصلاح طلبان در پیش گرفته شده است خاطرنشان کرد: اگر تیغ استصواب به آن صورت که در چند مجلس قبلی به کار گرفته شده، استفاده نشود و توصیه هم می کنیم که این کار انجام نشود و بلکه اگر قانون هم هست، قانون را می شود اصلاح کرد، و اجازه انتخاب مستقیم به مردم داده شود؛ مطمئنا انتخاب اکثریت مردم در یک فضای سالم، عادلانه و رقابتی بهترین انتخاب خواهد بود، شک نکنید. خرد جمعی قطعا بهتر از آن است که چند نفر برای یک ملت ۸۰ میلیونی تعیین تکلیف کند.

قابل ذکر است که در ابتدای این جلسه، رییس شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان اصفهان با اشاره به اینکه علیرغم آگاهی از مشکلات پیش روی اصلاح طلبان در این انتخابات، نگاه این جبهه مثبت و امیدوارانه است، ابراز کرد: مردم تجربه های ارزشمند اما تلخی از سالهای گذشته دارند و شرایطی که امروز دارند ثمره عدم حضورشان در بعضی صحنه ها و حضور کسانی است که شایستگی نداشتند و آنچه را نباید به سر این مملکت و انقلاب آوردند.

نکویی با بیان اینکه اکثر اصلاح طلبان به این نتیجه رسیده اند که باید حول محوریت سید محمد خاتمی با هم متحد باشند و نه تنها برای این دوره بلکه برای سالهای آینده کار تشکیلاتی انجام دهند، گفت: به دنبال الگوی تشکیلاتی برای کل کشور هستیم. در این راستا شورای عالی سیاستگذاری در تهران با عضویت نماینده همه احزاب اصلاح طلب و تعدادی افراد صاحب نظر و نفوذ زیر نظر سید محمد خاتمی تشکیل شده است که دبیری این شورا به عهده محمد رضا عارف می باشد.

وی ادامه داد: در استان ها و شهرستان ها نیز یک شورای هماهنگی اصلاحات وجود دارد که نمایندگان احزاب و گروه ها و انجمن ها و تعدادی از شخصیتهای غیر حزبی در آن عضویت دارند و حدود یک سال است که مشغول به فعالیت بوده و از جمله کارهایی که انجام داده تشکیل شورای راهبردی اصلاح طلبان است.

نکویی در پایان سخنانش با اشاره به اینکه زمان این است که احساس مسئولیت بیشتری داشته باشیم و باید منافع شخصی، قومی، شهرستان و حزبی را در قالب منافع ملی ببینیم، تصریح کرد: قرار است نه تهران برای استان ها تعیین تکلیف کند و نه استان ها برای شهرستان ها و اولویت ما این است که افراد لیست از میان اصلاح طلبان انتخاب شوند.

در ادامه این گردهمایی رییس شورای هماهنگی اصلاح طلبان شهرستان نجف آباد و نایب رییس شورای راهبردی اصلاح طلبان شهرستانهای نجف آباد و تیران و کرون به ارایه گزارشی در خصوص فعالیت های این شوراها را پرداخت.

نصرالهی با اشاره به اینکه این شورا در پی فراهم کردن تمهیدات و زمینه هایی برای شرکت حداکثری در انتخابات است، تصریح کرد: این شورا نمی خواهد یک شورای نگهبان دیگر باشد. ما تشویق می کنیم همه کسانی که فکر می کنند باید کاندید شوند، ثبت نام کنند. اما باید در نظر داشت که شورا طبق ملاک هایی که دارد نهایتا یک نفر را تایید می کند.

وی با بیان ملاک های اصلاح طلبان برای حمایت از کاندیداها به این صورت که، به توسعه کشور در همه زمینه ها اهمیت بدهد. در جهت خروج کشور از بن بست هایی که با آن موجه است تلاش کند، که البته این مسایل باید توسط کاندیدا ریشه یابی شده باشد. توانایی حل مشکلات و برقراری ارتباط و رایزنی داشته و در نهایت از اقبال عمومی برخوردار باشد، از کسانی که بالقوه احتمال کاندیداتوریشان وجود دارد نام برد و از آنها خواست تا در خصوص نحوه ادامه راهبرد پیش رو چند دقیقه ای به اظهارنظر بپردازند.

قابل ذکر است که بسیاری دیگر از چهره های مهم سیاسی استان و شهرستان نیز در این گردهمایی حضور داشتند از جمله: فتح الله معین، عضو شورای اسلامی شهر اصفهان و عضو شورای راهبردی اصلاح طلبان اصفهان؛ مهدی مقدری، دبیرکل و حزب عدالت و آزادی ایران اسلامی اعضای انجمن فرهنگیان اصلاح طلب نجف آباد و تیران و کرون؛ اعضای انجمن اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد؛ اعضای سازمان عدالت و آزادی حوزه نجف آباد؛ اعضای حزب اتحاد ملت ایران حوزه نجف آباد؛ اعضای حزب کارگزاران حوزه نجف آباد؛ اعضای حزب اعتماد ملی حوزه نجف آباد؛ و اقوام غیور بختیاری، ترک زبانان و گرجی زبانان.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا