سرخط خبرهای سازمان

کابوس‌جدایی لاریجانی برای اصولگراها

سرانجام اصولگرایان تصمیم گرفته‌اند از لاک انفعال بیرون آیند و برای انتخابات مجلس اسفندماه چاره‌ای بیندیشند تا مبادا این انتخابات را هم مانند انتخابات ریاست‌جمهوری۹۲ مقهور هوشمندی رقیب شوند؛ رقیبی که رمز موفقیتش در آن انتخابات تا حد زیادی مرهون کنار هم قرار گرفتن همه نیروهایش در ائتلافی گسترده بود و حالا دوباره قصد پیاده larijani_byeکردن، همان تاکتیک را دارند. اما در این طرف ماجرا که اصولگرایان در چند وقت اخیر، نظاره‌گر تلاش‌های پیشاانتخاباتی رقیب بودند یا دست کم اصطلاحا چراغ خاموش حرکت می‌کردند، چه می‌گذرد؟ گمانه‌زنی‌ها درباره آرایش سیاسی اصولگرایان بسیار متفاوت و متنوع است؛ از کسانی که قائل به رسیدن اجماع این جریان و ارائه لیست واحد هستند گرفته تا تحلیلگرانی که بر این باورند کار برای دستیابی به وحدت برای اصولگرایان دشوار است و احتمالا با عطف توجه به اختلافات جدی اصولگرایان میانه‌رو با تندروهای این جریان، شاهد تشکیل دست کم دو لیست در بین اصولگرایان خواهیم بود. چه اینکه توافق طیف‌های تندرویی مانند جبهه پایداری و نزدیکان احمدی‌نژاد که جبهه یکتا نام دارند، با جریان نزدیک به علی لاریجانی دور از ذهن به نظر می‌رسد. در این بین اصولگرایان سنتی عمدتا حزب موتلفه- در تکاپوی آن هستند که با محوریت روحانیت اصولگرا همچون آیات یزدی و موحدی کرمانی و مصباح‌یزدی، همه نیروهایشان را با هم متحد و از تفرقه جلوگیری کنند. در طرف دیگر طیفی از اصولگرایانه میانه‌رو که به گفته خودشان دیگر حاضر به تحمل تندروهای اصولگرا نیستند، در پی آنند که با محوریت لاریجانی و با معاضدت ولایتی و ناطق‌نوری و آیت‌ا… مقتدایی، راه خود را در انتخابات آتی از دیگران جدا کنند و حتی جریان سومی در دل اصولگرایی با نام حزب رهروان ولایت تشکیل دهند. حزبی که عمده اعضای موسس آن از اعضای فراکسیون رهروان ولایت مجلس نهم هستند.

جلیلی؛ اصولگرای بدلی؟!

در همین راستا ایرج عبدی، عضو هیات‌رئیسه فراکسیون رهروان ولایت مجلس درباره احتمال ائتلاف لاریجانی با سعید جلیلی گفته است: اصولگرایی که طیف آقای جلیلی و دوستانشان در کشور جار می‌زنند اصولگرای واقعی نیست و امکان اداره کشور با این نوع اصولگرایی امکان ندارد و بر همین اساس ائتلاف آقای لاریجانی با این آقایان باتوجه به روحیه‌ای که آقای لاریجانی در حوزه اعتدال و منطق دارند قابل جمع نیست. همانطور که گفته شد رهروانی‌ها نمی‌خواهند با جبهه پایداری و طیف نزدیک به جلیلی در یک صفmesbah - jalili قرار بگیرند و از همین روست که عبدی محوریت اصولگرایان میانه‌رو را لاریجانی می‌داند و می‌گوید: آقای لاریجانی در شرایط پرچالش کشور مجلس شورای اسلامی را اداره کردند و توانستند به خوبی همه‌چیز را در مجلس مدیریت کنند. وی تصریح می‌کند: با توجه به این تجربه مدیریتی آقای لاریجانی در مجالس هشتم و نهم، قطعا وی موثرین فرد برای اداره مجلس آینده است. لاریجانی نشان داده است که فرد مورد اعتمادی برای نظام است و می‌تواند در ایجاد هماهنگی‌ها در کشور موثر باشد. شخصیت لاریجانی یک شخصیت اعتدالی است و گروه‌های اعتدالی باید با یک استراتژی مشخص از وی حمایت کنند. ایرج عبدی درباره ائتلاف لاریجانی با عارف نیز تاکید می‌کند: مهم این نیست که آقای لاریجانی با چه کسی ائتلاف می‌کند شخصیت آقای لاریجانی و ریاست وی در مجلس برای کشور مهم و لازم است بنابراین گروه‌های معتدل باید از وی حمایت کنند.

هشدار شریعتمداری و مذاکره بادامچیان!

گمانه‌زنی‌ها درباره جدایی لاریجانی از اصولگرایان تندرو و اظهارنظرهای برخی چهره‌های اصلاح‌طلب درباره لزوم یارگیری از جریان رقیب و تحسین‌های آنها از لاریجانی، سبب شده است که حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان از این تحرکات ابراز نگرانی کند و با هشدار به اصولگرایان، آنان را از نزدیک شدن به اصلاح‌طلبان یا بالعکس برحذر دارد. شریعتمداری در سرمقاله روز گذشته‌اش نوشت: اصلاح‌طلبان قصد دارند دست خالی از دستاورد مدعیان اصلاحات (اعم از اصلاحاتی‌ها و کارگزارانی‌ها و shariatmadaryاعتدالی‌ها) در انتخابات پیش‌روی را، با گره زدن خود به اصولگرایان، پُر و پیمان نشان بدهند. وی در ادامه به اصولگرایان هشدار می‌دهد که «به مدعیان اصلاحات اجازه ندهند با اعلام نزدیکی به اصولگرایان، بدنامی بارها تجربه شده خود را به اصولگرایان نیز نسبت بدهند.» اما این همه ماجرا نیست. اسدا… بادامچیان عضو شورای مرکزی حزب موتلفه نیز وارد میدان شده است تا بتواند اصولگرایان را به وحدت راضی کند. وی می‌گوید: حزب موتلفه در پی دستیابی به وحدت حداکثری در جبهه اصولگرایی است و در این زمینه با آقای لاریجانی نیز وارد مذاکره شده‌ایم و در نهایت مطیع نظرات شورای فقها خواهیم بود. این فعال سیاسی اصولگرا درباره شورای همگرایی اصولگرایان و امکان تشکیل شدنش در ماه‌های منتهی به انتخابات هم تاکید می‌کند: امیدواریم به زودی شورای همگرایی اصولگرایان تشکیل شود تا در یک فضای همدلی و همزبانی به وحدت مدنظرمان برسیم. عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با اعلام اینکه در زمینه رسیدن به وحدت با علی لاریجانی جلساتی را برگزار کرده‌ایم، اظهار می‌کند: جلسات ما برای رسیدن به وحدت تنها به نشست‌های مشترکمان با جمعیت ایثارگران و جبهه پایداری محدود نمی‌شود و در این زمینه با آقای لاریجانی، جبهه پیروان خط امام (ره) و رهبری و نیز جامعه روحانیت و جامعه مدرسین حوزه علمیه قمbadamchian جلساتی را برگزار کرده‌ایم. به نظر می‌رسد نگرانی موتلفه از آن است که با فاصله گرفتن لاریجانی از جریان اصولگرایی سنتی، بخشی از توان سیاسی و مدیریتی جریان متبوعشان از بین برود اما از طرف دیگر موتلفه ای‌ها نمی‌خواهند تندروهای پایداری را هم از دست بدهند. چرا که احتمالا در تقابل با دولت غیراصولگرای یازدهم، آنها به میزانی از تندروی مصلحت‌آمیز سیاسی نیز در مجلس آینده نیاز دارند. بادامچیان درباره برگزاری جلسات هشت نفره اصولگرایان (حبیبی، فدایی، آقاتهرانی، محصولی، باهنر، زاکانی، بادامچیان و حداد عادل) با بیان اینکه جلساتی از این دست در گذشته نیز بارها برگزار شده و در آینده نیز برگزار خواهد شد، خاطرنشان می‌کند: این جلسه هشت نفره، یک جلسه مشورتی بوده که برای رسیدن به وحدت یکپارچه در جریان اصولگرایی برگزار خواهد شد.

منبع: روزنامه آرمان/ محمد سادات هندی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا