سرخط خبرهای سازمان

افشاگری یک نماینده مجلس: فیلمبرداری از مکالمات برای روز مبادا!

زمانی ناطق نوری در مجلسی رئیس بود که نمایندگانش اگرچه با یکدیگر اختلاف سلیقه و نظر داشتند اما هیچگاه برای به کرسی نشاندن دیدگاه خود و حذف رقیب از روش‌های ناجوانمردانه استفاده نمی‌کردند. در آن دوران به ویژه پیش از مجلس ششم آنچه اهمیت داشت نرسیدن به هدف نماینده بلکه اجماع بر نظری بود که منافع ملی را تامین کند هر چند ماهیت مجلس هم تصویب قوانینی در راستای تقویت منافع ملی است اما راهکارهای رسیدن به آن متفاوت است. برخی که سیاست را جدا از وکالت ملت می‌دانند از راهکارهای قانونی و تعامل با سایر نمایندگان سعی در تحقق اهداف خود می‌کنند اما برخی هم هستند که سیاست را بر تعامل ترجیح می‌دهند که از این دسته دوم معدود نمایندگانی برای رسیدن به خواسته خود متوسل به شیوه‌هایی می‌شوند که با اخلاق سازگاری ندارد. به‌طور حتم برخی از این بی‌اخلاقی‌ها از دید افراد حوزه‌های انتخابیه پنهان نمی‌ماند و برای دور بعد انتخابات، اعتراض خود را در برگه رای با عدم درج نام افرادی که اخلاق پارلمانی را رعایت نکردند نشان خواهند داد. محمد دامادی یکی از نمایندگان مجلس است که شاهد بی‌اخلاقی‌هایی در پارلمان بوده و امروز بر ضرورت حذف آن بیش از گذشته تاکید دارد. نماینده ساری با اشاره به برخی بداخلاقی‌ها در جریان استیضاح وزرا در مجلس خاطرنشان کرد: «عده‌ای تراژدی درست می‌کنند. چند وقت است که در مجلس باب شده، فیلم و کلیپ می‌آورند نشان می‌دهند یا از مکالمات یکدیگر فیلم می‌گیرند و ضبط می‌کنند و می‌روند اسنادی استخراج می‌کنند که طرف کجا درس خوانده و بچه و نوه چه کسی است! در حالی که به‌نظر من، این گفتمان صحیحی نبوده و برازنده جمهوری اسلامی نیست که به نام نماینده مجلس یا رقیب انتخاباتی، مسائل شخصی دیگران را علنی کنند.»

افشای بی‌اخلاقی‌ها در پارلمان

فیلمبرداری از اظهارات غیررسمی نماینده‌ای توسط نماینده‌ای دیگر کاری ناپسند است چرا که در تمام دنیا حیطه گفتمان رسمی با خصوصی تفاوت‌های آشکاری دارد و اگر نماینده‌ای به عنوان مثال نظر مخالف خود را درباره یک طرح یا یک فرد در جمعی غیررسمی و به قولی در گعده‌ای بیان می‌کند به‌طور حتم نباید آن را موضع نهایی آن نماینده تلقی کرد؛ چرا که ممکن است طی مذاکرات و لابی‌هایی نظر مخالف او تبدیل به موافق شود و در آن زمان فیلمبردار از صحنه مخالفت علاوه بر اینکه خود را در تنگنا قرار می‌دهد اعتماد نسبت به خودش را هم از دیگران سلب می‌کند. اما اگر موضوع مهمی به‌صورت دوستانه و در خفایی دور از جمع مطرح شود و نماینده‌ای با بی‌اخلاقی از آن فیلم بگیرد یا صدای گوینده موضوع را پنهانی ضبط کند تا در موقعی که نیاز به حمایت آن نماینده داشته باشد آن را به عنوان ابزار فشار به ‌کار گیرد دیگر نمی‌توان عنوان نماینده مردم را برای او به‌کار برد چرا که به‌طور حتم ساکنان هر حوزه انتخابیه مجلس با فشارهای سیاسی و تهدید دیگران از سوی نمایندگانشان مخالف هستند. در این راستا فاطمه راکعی نماینده سابق مجلس می‌گوید: تلاشمان باید در این راستا باشد که به سمت انطباق بیشتر دیانتمان بر سیاستمان و بالعکس پیش برویم تا مسئولیت انجام رفتار اخلاقی – دینی در تک‌تک مردم و به تناسب آن در نمایندگان جامعه نیز گسترش یابد و اعضای پارلمان در هنگام تصویب قوانین یا انجام وظایف نمایندگی، مسئولانه‌تر و اخلاق‌مدارانه‌تر رفتار کنند. در صورتی که فردی خود را نماینده واقعی مردم در مجلس شورای اسلامی بداند به عنوان فردی با وجدان، متعهد و متخلق در سطوح مختلف مسائل اجتماعی به عنوان حامی منافع ملی و توقعات مردمی، حاضر خواهد شد و اجازه نخواهد داد که حقوق موکلانش در عرصه‌های گوناگون تضییع شود.

فیلم‌ها فقط از نمایندگان نیست

برخی نمایندگان هم هستند که روشی نو ابداع کرده‌اند یعنی اگر در مقام مخالف برای سخنرانی وقت می‌گیرند ترجیح می‌دهند صحبتی کوتاه داشته باشند و پس از آن فیلم‌هایی را به نمایش بگذارند که تایید‌کننده مخالفت‌های آنها باشد. در مجالس گذشته این روش مرسوم نبود چرا که به اعتقاد برخی موجبات بدبینی را در کشور فراهم و اعتمادها به حداقل نزول می‌کرد. در ادامه به چند نمونه پخش فیلم از سوی نمایندگان اشاره می‌شود. در زمان استیضاح آخوندی در قامت وزیر راه بود که برخی از نمایندگان rasaei_recording_mobile_majlesمرتب شعار سر می‌دادند و یکی از مخالفان وزیر اقدام به پخش فیلمی در صحن علنی مجلس کرد. در اردیبهشت سال گذشته هم جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد به نمایندگی از سوال‌کنندگان فیلم مستند اظهارات ظریف در شبکه‌ ای.‌بی.‌سی آمریکا را در صحن علنی مجلس پخش کرد. در این فیلم ظریف در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر اینکه شما و رئیس‌جمهوری واقعه هولوکاست را محکوم کردید اما رهبر انقلاب در بخش انگلیسی سایت خود، هولوکاست را افسانه خوانده است پخش شد. پس از آن فرمایشات مقام معظم رهبری در جمع خبرگان درباره افسانه خواندن هولوکاست پخش شد. اما این پایان ماجرا نبود چنانکه در جلسه استیضاح فرجی‌دانا به عنوان وزیر علوم دولت یازدهم هم نقوی‌حسینی نماینده مخالف وزیر علوم فیلمی از اظهارات فرجی‌‌دانا و توفیقی در یک نشست دانشجویی پخش کرد. در این فیلم وزیر علوم درباره انتصاب‌های خود در دانشگاه‌ها و به کار‌گیری افراد پرحاشیه، گفته بود: «شما یک موردش را به من بگویید، من واقعا برادر جان متاسفم برای سیستم اطلاعاتی کشور که اینقدر عقب مانده است که چیزی را که شما می‌دانید را سیستم اطلاعاتی نمی‌داند. اگر یکی از افرادی که من در دانشگاه منصوب کرده‌ام منتسب به فتنه باشد بگویید من همین الان تعیین تکلیف می‌کنم.» فرجی‌دانا در ادامه درباره جعفر توفیقی که از سوی وزیر علوم به عنوان مشاور منصوب شده و مورد گلایه دانشجویان قرار گرفت هم تصریح کرد: در آن روز مشخص که دانشگاه تهران یک گله‌ای از آتش بود، تکلیف خودش دید که دانشگاه را کنترل بکند. اشاره وزیر علوم به سخنرانی توفیقی در یک نشست در دانشگاه تهران در جریان حوادث سال۸۸ است. فیلم این سخنرانی در جریان رای اعتماد به جعفر توفیقی به عنوان نخستین وزیر پیشنهادی دولت هم نمایش داده شد. اما همیشه این فیلم‌ها پخش نمی‌شود مثل ۱۹مهر امسال که آنا نوشت؛ حمید رسایی خواستار پخش فیلمی شد که علی لاریجانی در قامت رئیس مجلس با آن مخالفت کرد. این نماینده عضو جبهه پایداری در جریان بررسی کلیات طرح اقدام متناسب جمهوری اسلامی در اجرای برجام درخواست اخطار قانون اساسی داد و درحالی که درخواست کرده بود فیلمی در صحن مجلس به ‌نمایش درآید و رئیس مجلس با وی مخالفت کرده بود، اظهار کرد: نمی‌شود یک فیلم یک دقیقه‌ای از آقا پخش کرد! در نهایت فیلم و ضبط صدا داستان جدید مجلسیان نهم البته از نوع اصولگرایانی غیرمیانه‌رو است و آنها به جای ابزار اقناع ترجیح می‌دهند برای نیل به اهدافشان فیلم‌هایی را به عنوان سند رو کنند؛ هر چند می‌دانند فیلم انتخابات مجلس دهم در اسفندماه پاسخ آن فیلم‌هایی خواهد بود که در چهار سال حضورشان در مجلس به نمایش گذاشتند!

منبع: روزنامه آرمان/ مطهره شفیعی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا