سرخط خبرهای سازمان

مرتضی اشراقی: مهم‌ترین دلیل حضور بنده کمک به تحقق توصیه همیشگی حضرت امام یعنی «وحدت کلمه» است

روز گذشته بود که خبر رسید یکی از نوادگان امام خمینی(ره) برای حضور در انتخابات مجلس ثبت‌نام کرده است؛ این نواده حجت‌الاسلام مرتضی اشراقی فرزند مرحوم آیت‌ا… شهاب‌الدین اشراقی و سرکار خانم صدیقه خمینی است. او اگر چه سالهاست دارای توانایی‌های لازم برای حضور در بهارستان است اما امسال به سبب فضای اعتدالی که در کشور ایجاد شده لازم دانسته تا در انتخابات مجلس حضور پیدا کند. اشراقی متولد ۱۳۵۶ قم و روحانی جوانی است که در سال ۱۳۷۴ وارد حوزه علمیه قم شد و دروس مقدمات را در مدرسه علمیه عترت آل‌محمد(ص) گذراند و سطوح را نزد اساتید مطرح حوزه، همچون آیات بیگدلی، حسینی بوشهری، عظیمی، خادمی اصفهانی، حسینی میانجی به پایان رساند و درس خارج فقه و اصول خود را نزد آیات عظام فاضل لنکرانی، سبحانی، مکارم شیرازی و آیات صادق آملی لاریجانی و گنجی به مدت ۶ سال گذرانده و موفق به دریافت «سطح علمی سه» از حوزه علمیه قم شده است. او مدرس حوزه علمیه قم است و رساله‌های علمی و دینی و تحلیلی زیادی را ا به رشته تحریر درآورده است.  

همانند دیگر نوادگان جدا از قدرت

حجت‌الاسلام مرتضی اشراقی همانند نوادگان دیگر بنیانگذار انقلاب اسلامی تمایلی به حضور در قدرت ندارد و ترجیح می‌دهد در هر جایگاهی که از آنها دعوت می‌شود گره گشایی از مشکلات را در دستور کار قرار دهد چنانکه مرتضی اشراقی پس از اخذ رتبه علمی سطح سه از حوزه علمیه قم وارد دانشگاه آزاد اسلامی شد و به عنوان مشاور عالی معاونت فرهنگی و اجتماعی شروع به کار نمود و در همین راستا با توجه به نیاز دانشگاه، ریاست کمیته انتصابات معاونین دانشجویی- فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی را عهده‌دار شد. وی علاوه بر مسئولیت‌های یادشده، ریاست هیات عالی نظارت و ارزشیابی فرهنگی دانشگاه را هم بر عهده گرفت. مرتضی اشراقی در دوران مسئولیت خود برای بررسی وضعیت فرهنگی و رفع مشکلات و معضلات  فرهنگی – دانشجویی دانشگاه آزاد به واحدهای مختلف در سراسر کشور سفر کرد. علاوه بر موارد فوق، وی عضو کمیسیون تخصصی شورای عالی راهبردی فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی هم است.

گفت‌وگو با آرمان

مرتضی اشراقی همواره آیت‌ا… سیدحسن خمینی را به عنوان مراد خود قبول دارد و در تمام امور با او مشورت می‌کند مانند اکنون که می‌گوید برای کاندیداتوری در انتخابات مجلس دهم با سیدحسن خمینی مشورت کرده و پس از دریافت تایید وی بود که ثبت‌نام کرده است. او از این شایعه که حضرت امام فرزندان خود را از حضور در سیاست منع کرده است دلگیر است و آن را تکذیب می‌کند و می‌گوید که «موضوع اساسا یک تهمت بی‌اساس به فقیهی است که تمام تلاش خود را نمود تا سیاست را دینی کند.» او روز گذشته درباره دلیل حضور در انتخابات مجلس دهم با «آرمان» به گفت‌وگو پرداخته است که در ادامه می‌خوانید:

دلیل و انگیزه حضورتان در انتخابات مجلس چیست؟

مهم‌ترین دلیل حضور بنده کمک به تحقق توصیه همیشگی حضرت امام یعنی «وحدت کلمه» است. حضرت امام (ره) وحدت را رمز پیروزی می دانستند، تجربیات سالیان گذشته هم نشان داده است هر موقع نیروهای معتقد به گفتمان انقلاب اسلامی با هر گرایشی چه اصلاح‌طلب، چه اصولگرا و چه اعتدالی در مسیر آرمان‌های انقلاب اسلامی و فرمایشات رهبری معظم انقلاب با یکدیگر همدل شده‌اند، حماسه‌های بزرگی را خلق کرده‌اند. امروز کشور ما در برهه‌ای قرار دارد که با شرایط خاصی روبه‌روست؛ از یک طرف دوران پساتحریم آغاز شده و مردم منتظر بهبود اوضاع اقتصادی و رونق فضای کسب و کار هستند؛ از سوی دیگر دولت با مشکلات انباشت شده‌ای از سال‌های قبل مواجه است که باید در ابتدا بر آنها غلبه کند. از سوی دیگر هر چند در سیاست خارجه در سطح جهانی گشایش‌هایی صورت گرفته است اما به واسطه حضور تروریست‌ها اوضاع منطقه متشنج است. در این شرایط خاص تنها چیزی که می‌تواند نظام جمهوری اسلامی را در مسیر اعتلا قرار دهد وحدت تمامی نیروهای سیاسی، حول قانون و منافع و مصالح ملی است. اصولا «بیت حضرت امام همواره دنبال حاکمیت قانون و تحکیم جمهوری اسلامی بوده است» و این مهم مقدور نیست مگر با حفظ وحدت. بنده هم به واسطه وابستگی به بیت امام(ره) احساس مسئولیت کردم شاید در میان جریانات سیاسی آبرویی داشته باشم. لذا جهت کمک به تقویت وحدت تمامی نیروهای وفادار به انقلاب پا در صحنه انتخابات گذاشتم.

آیا آیت‌ا… سیدحسن خمینی برای حضور در انتخابات توصیه‌ای به شما داشتند؟

بنده برای حضور در انتخابات با تعدادی از بزرگان مشورت کردم. البته با آیت‌ا… سیدحسن خمینی به صورت ویژه مشورت نمودم؛ این مشورت علاوه بر اینکه ایشان در بیت امام نقش محوری دارند، به دلیل اعتقادی است که بنده به درایت و ذکاوت و خیرخواهی ایشان دارم. وقتی به ایشان عرض نمودم تعدادی از دلسوزان نظام از بنده درخواست کرده‌اند که در انتخابات حاضر شوم و همچنین نگاه خودم را درباره اهمیت وحدت نیروهای نظام خدمتشان عرض نمودم ایشان هم علاوه بر تایید این نگاه، بنده را به حضور در این عرصه تشویق و حمایت نمودند.

آیا حضرت امام فرزندان خود را از حضور در سیاست منع ننموده بودند؟

خیر، این موضوع اساسا یک تهمت بی‌اساس به فقیهی است که تمام تلاش خود را کرد تا سیاست را دینی کند. چگونه ممکن است فقیه عالم و عاملی که فرزند ارشد خود را در راه مبارزه سیاسی مبتنی بر دین از دست داده است، فرزندان خود را از دخالت در سیاست منع نماید؟ مرحوم سیداحمد خمینی نیز در دوره حیات امام در بطن تمام تصمیم‌گیری‌های مهم نظام بود و بعد از رحلت امام نیز ایشان با حکم مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی منصوب شدند و نیز در مجلس خبرگان رهبری در دور دوم حضور داشتند. طبق نظر حضرت امام(ره) حضور در سیاست برای همه مسلمانان فریضه و تکلیف است. اصولا در چارچوب دستگاه فکری امام انسان مسلمان نمی‌تواند به عالم سیاست بی‌توجه باشد. بی‌شک خانواده حضرت امام نه‌تنها از این قاعده مستثنا نیستند بلکه به واسطه آبرو و اعتباری که از امام کسب کرده‌اند وظیفه‌ای دو چندان دارند. اما لازم است توضیح دهم حضور در عرصه سیاست ملازم با این نیست که بیت امام در بازی‌های جناحی و منفعت‌گرایانه بیفتد. لذا حضور تمامی اعضای بیت امام در سیاست حضوری همدلانه با تمامی وفاداران به نظام است و ما خود را مکلف می‌دانیم فضای سیاسی تمامی گروه‌های معتقد به نظام را به همدلی و همگرایی نزدیک کنیم.

منبع: روزنامه آرمان/ یاسمین طالقانی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا