سرخط خبرهای سازمان

شهربانو امانی: مجلس‌آینده نباید در پشت یا مشت دولت باشد

عزم و حرکت‌های عمومی برای تغییر ترکیب مجلس آتی رو به افزایش است امروز زمان آن فرا رسیده که مطالبات بر زمین مانده زنان و جوانان نیز پس از معطلی فراوان و ماندن بر پشت درهای بسته به عنوان یکی دیگر از اولویت‌های دولت مورد پیگیری قرار گیرد. از این رو ضرورت ورود زنانی صاحب تجربه، شناخت و تخصص به فضای مجلس بیش از پیش احساس می‌شود. اصلاح‌طلبان طی ماه‌های گذشته از هیچ کوششی برای هدایت زنان مجرب و متخصص به صحنه انتخابات دریغ نورزیدند. اکنون دو روز زمان جهت ثبت نام انتخابات مجلس باقی است، امید می‌رود در این فرصت باقیمانده زنان بیشتری برای ثبت نام وارد عمل شده و با حضور حداکثری خود در مجلس دهم به انتظار جامعه زنان و خواسته‌های محقق نشده آنها جامع عمل بپوشانند. همه آنچه در ادامه از نظر می‌گذرانید گفت‌وگوی آرمان با شهربانو امانی فعال سیاسی اصلاح‌طلب و نماینده مجلس ششم پیرامون فضای سیاسی زنان منتسب به جریان اصلاح‌طلب و برنامه زنان اصلاح‌طلبان در مجلس دهم و شرایط زنان در جبهه اصولگرایان است.

سهم زنان در مجلس‌دهم و لیست‌اصلاح‌طلبان چقدر است؟

 سهم زنان در مجلس دهم و همچنین در لیست اصلاح‌طلبان ۳۰ درصد ارزیابی شده اما امید می‌رود که این چند درصد در مجلس آتی از حالت نمایشی به اثر گذارتبدیل شده و ما برآمدن مجلسی حقیقی، کارامد و مطلوب را شاهد باشیم، همچنین شاهد ورود و حضور افرادی در مجلس آتی باشیم که منافع ملی را به منافع فردی و حزبی ترجیح دهند.

فضای ثبت نام انتخاباتی از سوی داوطلبان زن منتسب به جریان اصلاح‌طلب تا به امروز چگونه بوده است؟

زنان جریا ن اصلاح‌طلب با توجه به سطح دانش، تخصص و تجربه خود آمادگی حضور و مشارکت در فضای سیاسی مجلس آتی را دارند. تعداد زنان داوطلب جهت ثبت نام در انتخابات مجلس دهم کم نیست. امید می‌رود که با توجه به فرصت باقی مانده بتوانند خود را در معرض دید ملت قرار داده و با در نظر گرفتن مشکلات موجود در انتخابات آتی به‌طور رسمی وارد صحنه رقابت شوند. در پی گفت‌وگویی که با برخی از زنان شده گرچه از نظر قانونی محدودیت و مشکلی برای آنها وجود ندارد اما مدیر مافوقشان آنها را تهدید به عزل کرد. با وجود اینکه این موارد در پیش پای زنان وجود دارد قطعا زنان با درایت و صاحب تجربه با توجه به فرصت باقیمانده برای ثبت نام اقدام خواهند کرد. چراکه از این طریق دست افراد جهت ارائه لیست انتخاباتی باز خواهد شد. متاسفانه تا به این لحظه زنان استقبال زیادی از فرایند انتخاباتی به عبارتی ثبت نام نکرده‌اند. امید می‌رود که در روزهای پایانی نیز تعداد ثبت‌نام‌کنندگان زن بالا برود. البته برخی‌ها نیز فضا را رصد کرده و در روزهای پایانی وارد عمل خواهند شد.

آیا بانوان منتسب به طیف اصلاح‌طلب و اعتدال با محدودیت قانونی هم روبه‌رو هستند؟

زنان منتسب به این طیف جز قوانین مربوط به کاندیداتوری با هیچ محدودیت قانونی دیگری روبه‌رو نیستند. بخشی از قوانین کاندیداتوری مربوط به شرایط فردی کاندیدا توری است که قطعا زنان آن را لحاظ کرده و سن ومدرک تحصیلی نیز یکی دیگر از مسائل قانونی کاندیداتوری است که قطعا زنان به آن توجه خواهند کرد. امید می‌رود که زنان به این مسائل توجه کرده و با مدارک کامل برای ثبت نام در انتخابات اقدام به عمل آورند. در ‌‌نهایت نمی‌توان محدودیتی از منظر قانونی برای حضور زنان در صحنه سیاسی و رقابتی انتخابات دید.

ظرفیت و آمادگی زنان داوطلب منتسب به جریان اصلاح‌طلب را چگونه می‌بینید؟

با توجه به تجربه‌ای که زنان اصلاح‌طلب در شورا‌ها دارند و با توجه به میزان دانش آموختگی، تجربه و توان در بخش‌های مختلف اجرایی کشور و همچنین تخصص در N G O‌ها می‌توان نسبت به این مساله ابراز امیدواری کرد. آنچه می‌توان گفت این است که موج حذف کلیشه‌های موجود از مسیر زنان در راه است.

چرا مساله تشکیل حزب از سوی جریا ن مقابل امر خوشایندی شمرده می‌شود؟

 مساله سهمیه‌بندی جنسیتی برای زنان در شرایط دو طیف سیاسی کشور، تقریبا نزدیک به دو سال و اندی است که به‌طور جد از سوی زنان فعال سیاسی اصلاح‌طلب مورد پیگیری قرار می‌گیرد. اما زنان جبهه پایداری در مجلس و بخشی از زنان منتسب به جریان‌های دیگر در کشور معتقد بودند که مساله زنان مساله سهمیه‌بندی و سهم خواهی نیست اما در این اواخر در مقابل مطالبات زنان و کنشگری جامعه زنان قرار گرفتند؛ اعلام کردند که چون تعدادمان در مجلس اندک بود نتوانستیم آقایان را متقاعد کنیم که به نفع زنان تصمیماتی لحاظ کنند. این مساله نشان می‌دهد که درحقیقت درک همگان نسبت به نیاز جامعه زنان و باورشان جهت تشکیل حزب و فعالیت سیاسی قانونمند ارتقا پیدا کرده است.

با توجه به انتقادهای موجود نسبت به نماینده‌های زن در دوره‌های پیش به‌ویژه مجلس نهم برنامه زنان برای ورود به مجلس دهم باید چگونه باشد؟

البته بدیهی است که زنان در جامعه نسبت به حضور نمایند ه‌های زن در مجلس نهم رضایتمندی نداشته باشند چراکه آنها نتوانستند بر حسب انتظار به وظایف خویش عمل کنند. اما اکنون خوشبختانه این خیز و نیاز عمومی در جامعه برای زنان و مردان جهت تغییرترکیب مجلس و در ‌‌نهایت حضور بیشتر زنان برای قدرتمند کردن مجلس بیش از پیش ملاحظه می‌شود. امید می‌رود که مجلسی بر سر کارآید که نه در پشت دولت و نه در مشت آن بلکه حامی دولت باشد.

منبع: روزنامه آرمان/ هستی قاسمی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا