سرخط خبرهای سازمان

در نشست مشترک اعضای منطقه فارس سازمان عدالت و آزادی و اعضای شورای مرکزی جبهه تدبیر و توسعه استان فارس عنوان شد: لزوم کاندیدا هایی برنامه‌محور، تشکیلاتی و دارای سابقه‌ی روشن در عرصه اصلاح‌طلبی و اعتدال‌گرایی

اختصاصی بوی باران| اعضای منطقه‌ی فارس سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی روز چهارشنبه نهم دی‌ماه در نشستی مشترک با اعضای «جبهه‌ی تدبیر و توسعه فارس»، دغدغه‌های مشترک بین دو تشکیلات و بسترهای توسعه‌ی همکاری‌های بین تشکیلاتی را بررسی کردند.
مسعود رهبری، رئیس شورای منطقه‌ی فارس سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی چنین دیدارهایی را فرصتی برای هم‌اندیشی گروه‌های متنوع جریان تحول‌خواه کشور دانست و گفت: در هم‌نشینی‌های صریح و صمیمی و رودررو می‌توان نقاط ضعف و قوت جریان اعتدال‌گرا و تحول‌خواه را بدون حب‌وبعض، واکاوی کرد و انتقادها و گله‌گذاری‌های احتمالی را در فضای دوستانه حل‌وفصل نمود.
وی با تأکید بر اهمیت و حساسیت کم‌نظیر انتخابات مجلس شورای اسلامی برای بقا و دوام نسیم اعتدال در کشور، تصریح کرد: اگر بتوانیم با تدبیر و عقلانیت، گردنه‌ی سرنوشت‌ساز انتخابات را به‌سلامت پشت سر بگذاریم، می‌توان مطمئن بود که ریاست‌جمهوری دکتر روحانی برای دور آتی تضمین شده است؛ اما اگر خدای ناکرده نتوانیم حتی‌المقدور، مجلسی معتدل و عقل‌گرا را خلق کنیم، استمرار دولت تدبیر و امید با چالش‌ها و موانع سهمگینی مواجه خواهد شد.


معاون سیاسی سازمان عدالت و آزادی با اشاره به‌ ضرورت برنامه‌محوری در ارزیابی کاندیداهای مجلس، اظهار داشت: سازمان عدالت و آزادی برنامه‌ی تفصیلی انتخابات مجلس دهم را در طول شش ماه و با صرف حدود ۱۵۰ نفر – ساعت فعالیت فکری و مشورتی تدوین کرده است که حاصل این پروژه‌، در جزوه‌ای مشتمل ۱۶۲ بند گرد آمده است. این جزوه مبنای عمل سازمان در ارزیابی کاندیداهای جبهه‌ی اصلاحات و اعتدال خواهد بود و سازمان آماده است متن آن را در اختیار سایر احزاب و جبهه‌های همسو نیز قرار دهد.
رهبری بهره‌مندی کاندیداهای مجلس از سابقه‌ی روشن حزبی و تشکیلاتی را از دیگر مزیت‌های لازم برای لازم برای نامزدان عنوان کرد و افزود: متأسفانه بعضاً شنیده می‌شود که بعضی از نامزدهای انتخابات باافتخار اعلام می‌کنند که وابستگی حزبی و تشکیلاتی ندارند و به هیچ گروه سیاسی تعلق ندارند. چنین جملاتی در جامعه‌ای که بویی از توسعه‌ی سیاسی برده است، نه‌تنها افتخاری در بر ندارد، بلکه اعترافی است به آموزش‌ندیدگی، پرهیز از خرد جمعی، ناآشنابودن با کار تیمی و بدتر از همه، ضعف هویت سیاسی. احزاب باشگاه‌هایی برای تربیت نیروهای آگاه و زبده و تضمین‌کننده‌ی برنامه‌های اعلام‌شده از سوی کاندیداهای خود هستند و توانمندی در عرصه‌ی سیاست‌ورزی بدون بهادادن به نقش احزاب و چهره‌های حزبی، ناممکن است.


رئیس منطقه فارس سازمان عدالت و آزادی ضمن هشدار نسبت به سوء‌استفاده‌هایی که ممکن است در آستانه‌ی انتخابات، از مفاهیمی چون اصلاحات و اعتدال شود، خاطرنشان کرد: اصلاح‌طلب یا اعتدال‌گرا بودن را صرفاً از روی ادعای نامزدان انتخاباتی یا سخنان و شعارهای زیبایشان نمی‌توان تشخیص داد. هویت اصلاح‌طلبی و یا اعتدال‌گرایی باید در پیشینه‌ی کاندیداها هویدا باشد. سوابقی چون فعالیت در ستادهای اصلاح‌طلب، عضویت در احزاب اصلاح‌طلب یا اعتدال‌گرا، سابقه‌ی مدیریت موفق در دولت‌های اصلاح‌طلب یا اعتدال‌گرا و اموری از این دست، می‌تواند در راستی‌آزمایی ادعاهای انتخاباتی به‌کار بیاید.
عضو دفتر سیاسی سازمان عدالت و آزادی اولویت نخست این سازمان و اکثر احزاب اصلاح‌طلب را رسیدن به انسجام و اتحاد کامل در جبهه‌ی تحول‌خواهان کشور دانست و تصریح کرد: هدف اصلی ما تشکیل مجلسی معتدل، عقل‌گرا، متعهد به منافع ملی و مدافع آرمان‌های اصیل نظام است و برای تحقق این منظور، بی‌کمترین تأملی حاضریم از خواست‌های حداکثری و نامزدهای اختصاصی خود چشم بپوشیم و رسیدن به لیست واحد جبهه‌ی اصلاحات و اعتدال را بر هر منفعت دیگر ترجیح دهیم.

وحید رستگار، دبیر جبهه‌ی تدبیر و توسعه استان فارس نیز در این نشست، به معرفی اجمالی «جبهه‌ی تدبیر و توسعه» پرداخت و اظهار داشت: این جبهه متشکل از چهار تشکل سیاسی دارای مجور فعالیت از کمیسیون ماده‌ی ۱۰ احزاب است که دبیرکل آن دکتر رحمان مخاطب رییس ستادهای مردمی دکتر روحانی می‌باشد.
رستگار سازمان عدالت و آزادی را از احزاب پرتلاش اصلاح‌طلب خواند و اظهار کرد: جبهه‌ی تدبیر و توسعه مشتاق همکاری و همدلی با این حزب جوان و پویا است و تشریک مساعی با مجموعه‌ی شما را مغتنم می‌داند.
دبیر جبهه‌ی تدبیر و توسعه در فارس در ادامه با انتقاد از برخی تندروی‌ها و فرصت‌سوزی‌ها در جبهه‌ی اصلاحات، گفت: نباید از یاد ببریم که اصلاحات پروسه‌ای بوده که به‌صورت رسمی، از سال ۷۶ کلید خورده و تا به امروز ادامه یافته است؛ اما متأسفانه برخی این تلقی را دارند که اصلاحات پروژه‌ای بوده است که آنها آغاز کرده‌اند و زمانی به‌دلایلی متوقف شده و اکنون دوباره با همان ذهنیت دهه‌ی گذشته می‌توان آن پروژه را ادامه داد.
وی انسجام و اتحاد و همدلی را ضرورت امروز اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان خواند و گفت: جبهه‌ی تدبیر و توسعه در فارس با آرمان‌های اصلاح‌طلبانه کاملاً همدل و همسو است و آماده است به‌‌سهم خود، در مسیر انسجام گام بردارد. البته دراین‌میان، ممکن است افراد و گروه‌هایی بخواهند با نام اعتدال و اصلاحات، دلال‌مآبانه رفتار کنند که باید نسبت به موج‌سواری آنها به‌هوش بود.
وی در خصوص تدوین ملاک‌های ارزیابی کاندیدهای اصلاح‌طلب و اعتدال‌گرا خاطرنشان کرد: در تعیین و تدوین محورهای ارزیابی نامزدها، نباید این محورها و آیتم‌ها را چنان تنظیم کرد که دایره‌ی گزینش و انتخاب بسیار محدود گردد و عملاً تنها همان معدود افرادی که مد نظر ماست در آن آیتم‌ها بگنجند.
در ادامه جلسه، احمد عبادی نایب‌رئیس شورای منطقه‌ی فارس سازمان عدالت و آزادی نیز با تأیید روی‌کرد کلی جبهه‌ی تدبیر و توسعه در خصوص پرهیز از تندروی و لزوم هشیاری نسبت به اصلاح‌طلبی و اعتدال‌گرایی بدلی، خاطرنشان کرد: گاهی مشاهده می‌شود که نشان‌دارترین چهره‌های اصول‌گرا در آستانه‌ی انتخابات، به عضویت احزاب و جریان‌های اعتدال‌گرا درمی‌آیند که این حرکت‌ها را نمی‌توان ناشی از تغییر موضع واقعی آنها دانست. عناصری که به‌راحتی خط و نشان خود را عوض می‌کنند هیچگاه نمی‌توانند اعتماد عمومی را جلب کنند. بنابراین باید بستر فعالیت را هرچه بیشتر برای اصول‌گرایان منصف و اعتدال‌گریان اصیل هموار نمود تا هرکدام با آرم و نشان خود، در جهت منافع ملی فعالیت کنند.
در انتهای این نشست، اعضای دو تشکیلات، توافق کردند که در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت، نشست‌های عملیاتی خود را در خصوص ارزیابی نامزدهای انتخاباتی و همکاری‌های ستادی آغاز کنند.

::::

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا