سرخط خبرهای سازمان

عبدالله ناصری: ائتلاف اصلاح طلبان فراگیر و پایدار است

هشت هفته تا انتخابات اسفند بیشتر نمانده و جریان‌ها سیاسی تمام تلاش خود را به کار بسته‌اند تا حداکثر برداشت ممکن را از بهار سیاسی که در راه است داشته باشند.

برخلاف اصولگرایان که همچنان در تکاپوی وحدت، ساختار آن و حضور و عدم حضور بعضی چهره‌ها هستند، اصلاح طلبان به ساختاری نسبتا مشخص و معین دست یافته‌اند و حالا در تلاش هستند تا برون داد این ساختار را با ایده‌ها و شعارهایی که مطرح کردند منطبق کنند.

«حضور جوانان»،«حضور زنان» و «عدم تکرار سندروم راستگو» سه دغدغه اساسی است که ذهن بزرگان و به خصوص جوانان اصلاح طلب را سخت به خود مشغول کرده و همه در تلاش هستند که خروجی ساختار انتخاباتی اصلاح طلبان حداکثر کارآمدی ممکن را داشته باشد.

dr-naseri-01

پویش این دغدغه‌ها را با عبدالله ناصری، عضو شورای مشورتی رییس دولت اصلاحات و عضو شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در میان گذاشت و گفت‌وگویی کوتاه با وی داشت که در ادامه می‌خوانید:

بحثی که از دو سال پیش بین اصلاح طلبان مطرح شد، مسئله حضور زنان و جوانان به صورت جدی در عرصه سیاسی است. به نظر شما رویکر مناسب در رابطه با این مسئله چیست؟

سوال شما دو بخش دارد، در وهله نخست باید توجه کرد فضای کلی جامعه اکنون متاسفانه فضای کم توجهی نسبت به پدیده‌های هم‌جوار اجتماعی است که منحصر به زنان و جوانان هم نیست و ما نمودی از آن را حتی در فضای ثبت‌نام هم دیدیم

به هر روی واقعیت این است که از سال ۷۶ به این سوی این دو قشر یعنی زنان و جوانان در عرصه های اجرایی و تبلیغاتی در انتخابات نقش مهمی داشتند و امروز بعد از ۴ دهه از عمر جمهوری اسلامی و دو دهه از عمر نهضت دوم خرداد ، این آرزو و تقاضا که جوانان و زنان باید در عرصه ی قانون گذاری و انتخابات حضور فعال داشته باشند تقاضای نابجایی نیست، اما واقعیت این است که ما با یک مشکل استراتژیک روبرو هستیم تجربه ی تاریخ بشریت و تجربه ی کشورهای پیشرفته نشان داده است که اگر این دو قشر اگر پیش از ورود به عرصه‌ی قانون گذاری ، تجربه های اجرایی مطلوب و موثری داشته باشند در درون پارلمان نقش آفرینی بسیار بهتری به خصوص در پیشبرد سیاست‌های اصلاح طلبانه خواهند داشت.

این به معنای حضور کمرنگ جوانان و زنان در لیست‌های انتخاباتی خواهد بود؟

به نظرم باید توجه داشت با همه ی این اوصاف تردیدی وجود ندارد که در انتخابات پیش رو و پس از دو دهه که از عمر جریان دوم خرداد می‌گذرد جریان تصمیم گیر باید به این دو قشر توجه ویژه ای کند به این معنا که فهرست ها تنوع و تکثری از جوانان و زنان داشته باشند.

با این اوصاف و با توجه به اینکه روند ائتلاف در جریان اصلاحات از حدود یک سال پیش شکل گرفت شما ساز و کار فعلی را تا زمان انتخابات پایدار و عملی می دانید؟

من معتقد هستم که شرایط کنونی برای هر دو جریان بسیار حساس است با این تفاوت که جریان اصولگرای تندرو، به طور جدی سعی در برهم زدن ائتلاف محکم و پردوام اصلاح طلبان دارند، اما اصلاح طلبان چون تجربه ی انتخابات سال ۹۲ را دارند، اهمیت بهره گیری از تجربه انتخابات ریاست جمهوری را در انتخابات مجلس به خوبی درک می‌کنند.

پس این ائتلاف را پایداری می‌دانید.

بله! من این ائتلاف را ائتلاف پایداری می دانم و باید توجه کرد این ائتلاف، ائتلافی فراگیر است که همه به آن تن داده‌اند و در واقع شورای راهبردی قدیم و همین‌طور شورای هماهنگی جبهه اصلاحات کار گذشته ی خود را در درون ساختار متشکلی تحت عنوان شورای عالی ائتلاف اصلاح طلبان منسجم کرده اند که حتی ممکن است تا آستانه‌ی انتخابات از لحاظ کمی توسعه پیدا کند و وسیع‌تر شود، در نتیجه من هیچ نگرانی بابت بهم ریختگی داخل جبهه اصلاح طلبان،برخلاف جبهه اصول گرایان، اصلا نمی بینم.

مسئله‌ی دیگری که احتمالا ذهن بزرگان اصلاحات را، همچون جوانان، به خود مشغول کرده تکرار پدیده شورای شهر و سندروم«راستگو» است، چه راهکاری برای جلوگیری از این پدیده اندیشیده شده است؟

این سوال مسئله‌ی بسیار مهمی است و ذهن بسیاری از تحلیلگران را به خود مشغول کرده است و حتما باید مورد آسیب شناسی جدی قرار بگیرد، البته کار سختی هم نیست اگر احزاب بپذیرند که سهم خواهی خود را در لیست ها کنار بگذارند.

فرقی هم ندارد چه احزاب بزرگ و پرجمعیت، چه احزاب کوچک و کم جمعیت و چه احزاب در آستانه ی تاسیس همه ی این ها نگاه سهم خواهی را کنار بگذارند مثل اتفاقی که در مجلس ششم افتاد و با اقبال جامعه مواجه شد. اگر این سهم خواهی را کنار بگذاریم و میزان را فقط در قابلیت فرد و توانمندی فرد در ایفای نقش موثر در پارلمان ببینیم این مشکل تا حد زیادی حل می‌شود، چون مجلس فقط به جلسات روتین اداری محدود نیست و کشور و مجلس بزنگاهی خواهد داشت که فرد باید بتواند شجاعانه و جسورانه موضع گیری کند.

ویژگی کاندیدهای مطلوب تنها جسارت و رای آوری است؟

رای آوری و جسارت بسیار مهم است اما نامزدها باید آمادگی این را داشته باشند مانند سال ۹۲ به خرد جمعی تن دهند. کشور در شرایط حساسی است و در مجلس آینده ما به متخصص ساکت رای آور نیاز نداریم، نماینده باید بتواند با جسارت و موضع گیری مناسب از تکرار پدید شورای شهر جلوگیری کند.

بنابراین علاوه بر تخصص و ویژگی های مدنظر، این قابلیت شجاعانه و جسورانه سیاسی واجتماعی سربزنگاه بسیار موثر است، در نتیجه می توان گفت که فقط باید به قابلیت و رای آوری نگاه کرد.

با این شرایط پیش بینی شما از فضای انتخابات پیش رو چگونه است؟

اگرچه در نگاه کلی این انتخابات دو قطبی است،اصلاح طلبان و غیراصلاح طلبان، اما واقعیت این است که در درون این فضای دوقطبی، ما با فضای چند قطبی مواجه هستیم، به خصوص از سوی اصولگرایان که به نظر می آید جبهه‌ای متکثی خواهند بود، از سوی به احتمال زیاد برخی عوان بیرون از عرصه ی بازی رقابت سیاسی، تاثیراتی بر روند انتخابات دارند، بنابراین اصلاح طلبان باید بطور جدی در درون یک ائتلاف متشکل و منسجم – که زیر سایه رهبری معنوی آقای خاتمی به ریاست دکتر عارف شکل گرفته – این بنا و اصل را بطور طبیعی و جدی بپذیرند آن‌چنان که تا به حال هم مورد تاکید بوده است.

منبع: پایگاه خبری تحلیلی پویش/ حجت نظری

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا