سرخط خبرهای سازمان

این آیت الله جوان ناجی حسن روحانی می شود

نشریه امریکایی “فارین پالسی” با انتشار گزارشی تحت عنوان “خمینی دوم به عرصه سیاست ایران آمد” اشاره می کند که نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) با ورود خود به عرصه سیاست ایران می تواند تنها ناجی “حسن روحانی” رییس جمهوری ایران در شرایط کنونی باشد.

این نشریه می نویسد:”۳۶ سال از عمر انقلاب اسلامی ایران می گذرد انقلابی که هرگز فراموش شدنی نیست با این حال، برخی از این موضوع می ترسند که انقلاب و دستاوردهای آن به فراموشی سپرده شوند. علیرغم آن که “حسن روحانی” رییس جمهوری ایران برای ادغام آن کشور در جامعه بین المللی تلاش می کند، عناصر دلواپس اقدامات او که همسو با اردوگاه میانه روها در سیاست ایران  است را به انفعال و بی عملی تعبیر می کنند و معتقدند که تهدید متوجه از جانب امریکا جدی است”.
فارین پالسی اشاره می کند که در شرایط دشوار کنونی که روحانی در برابر دلواپسان ایستادگی می کند ورود سید حسن خمینی به عرصه سیاسی ایران که از او به عنوان “چهره ای جدید” یاد می شود می تواند پیام خوبی برای روحانی باشد. فارین پالسی در این باره می نویسد:”حسن خمینی شناخته شده ترین نوه حضرت امام خمینی (ره) در تاریخ ۱۸ دسامبر نامزدی خود را برای شرکت در رقابت انتخابات مجلس خبرگان اعلام کرد. این مجلس ۸۸ نفره وظیفه وظیفه انتخاب رهبر بعدی را طبق قانون اساسی برعهده دارد. خمینی جوان نخستین عضوی از خانواده است که درصدد کسب منصبی سیاسی از زمان فوت پدربزرگش در سال ۱۹۸۹ میلادی به این سو برآمده است”.
فارین پالسی اشاره می کند که پرسش اساسی در اینجاست که سید حسن خمینی ۴۳ ساله چگونه می تواند در ساختار پییچیده قدرت در ایران کشتی را به سمتی که مطلوب است سوق دهد. این نشریه در ادامه می افزاید:”او در قم متولد شده و تحصیلات مذهبی را در انجا فراگرفته است شهری که مرکز روحانیون محسوب می شود. پدر او “احمد” نقش و تاثیرگذاری مهمی در بازگشت حضرت امام (ره) به تهران داشت”.
فارین پالسی با اشاره به جوان بودن سید حسن خمینی می نویسد:”حامیان او از مدت ها پیش خواستار حضورش در عرصه سیاست بوده بودند. با این حال، او از نظر سنی بسیاری کوچکتر از سیاستمداران ارشد کنونی در نظام  است. او به عنوان یکی از طرفداران فوتبال در ایران شناخته می شود و به عنوان میهمان در یکی از محبوب ترین برنامه های تلویزیونی حضور داشته است”.
فارین پالسی در ادامه اشاره می کند که حضور سید حسن خمینی، حسن روحانی و ایت الله هاشمی رفسنجانی خود محوری قوی را تشکیل داده است.
فارین پالسی با اشاره به جریاناتی که خواستار دور ماندن سید حسن خمینی از عرصه عمومی هستند می نویسد:”رقبای سیاسی سید حسن خمینی او را روحانی میانه رویی شبیه به روحانی می دانند که جوان تر است و دیدگاه های نویی دارد. محافظه کاران ایران که از توافق هسته ای ناراحت هستند طبیعتا دوست ندارند که تاثیر و نفوذشان در انتخابات پیش رو کاهش یابد و از این موضوع مضطرب هستند. اگر همه چیز برای محافظه کاران به بدی پیش رود حتی ممکن است تعداد کرسی آن ها به یک سوم نیز کاهش یابد”.
فارین پالسی اشاره می کند که این نخستین باری نیست که سید حسن خمینی در معرض خطر از جانب تندروها قرار گرفته است و در این باره می نویسد:”پیش از اعلام خبر نامزدی او برای شرکت در رقابت های انتخاباتی انصار حزب الله یک گروه رادیکال در ایران هفت ماه پیش از یک سخنرانی عمومی سید حسن خمینی را تهدید کرد. اکنون تندروها در موقعیت سختی قرار گرفته اند چرا که نمی توانند به سید حسن خمینی که از تبار خمینی هاست این اتهام را وارد  سازند که او خارج از نظام است”.
فارین پالسی در پایان می نویسد:”آنچه در آن شک و تردیدی نیست این است که سید حسن خمینی به مرد لحظه سرنوشت ساز تبدیل شده است و ورودش به سیاست بدون خطر نیست. او همانند پدربزرگ خود به خوبی می تواند به عنوان شخصیتی بزرگ در لحظه ای بحرانی و حساس در تاریخ سیاسی کشور به ایفای نقش بپردازد. اما در ابتدا ضروری است که او بتواند از رقبای تندروی قدرتمندش پیشی گ

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا