سرخط خبرهای سازمان

پایان خوان اول، گزارشی از بررسی صلاحیت‌های داوطلبان مجلس در هیات‌های اجرایی

اولین گام از بررسی تایید و رد صلاحیت‌های ثبت نام کنندگان در دهمین دوره از مجلس شورای اسلامی سپری شد. دوشنبه شب بررسی رسیدگی به صلاحیت‌های کاندیداهای مجلس شورای اسلامی توسط هیات اجرایی انتخابات تهران که ریاست آن با فرماندار تهران است به پایان رسید و تعدادی از ثبت‌نام کنندگان مجلس رد و تایید صلاحیت شدند. بر اساس قانون افرادی که از رد صلاحیت خودشان ناخشنود هستند با استفاده از قانون مربوطه می‌توانند به تصمیم هیات اجرایی انتخابات اعتراض کنند تا خواسته آن‌ها در زمان تعیین شده مورد بررسی و رسیدگی قرار بگیرد. بنابراین درصد اندکی از مسیر ۱۰۰ درصدی برای کسب کرسی‌های سبز مجلس شورای اسلامی طی شده است.
مراتب به رد صلاحیت‌ها اعلام شده است
علی‌اصغر ناصربخت، رئیس ستاد انتخابات تهران، ‌به ایسنا گفته است، در مجموع در شهرستان تهران صلاحیت ۱۱۵ نفر احراز نشد و ۲۸ نفر هم انصراف داده‌اند. در مجموع صلاحیت ۲ هزارو ۲۹۹ نفر تایید شد. وی در ادامه افزود: ما مراتب رد صلاحیت را به نامزدها کتباً اعلام کرده‌ایم و در واقع بر اساس ماده قانونی که آن‌ها رد صلاحیت شده‌اند، دلیل رد صلاحیت‌شان را نیز اعلام کردیم. ناصربخت در پایان با اشاره به اینکه از روز پنج‌شنبه تا روز یکشنبه آینده افراد رد صلاحیت شده می‌توانند اگر اعتراضی دارند اعتراض خود را به هیات نظارت شهرستان که در حال حاضر در ساختمان فرمانداری مستقر است اعلام کنند.
رسایی و طاهرنژاد رد صلاحیت شدند
در این راستا افرادی از جمله حجت‌الاسلام حمید رسایی نماینده اصولگرای تهران در مجالس دوره هشتم و نهم شورای اسلامی توسط این هیات اجرایی رد صلاحیت شد. این خبر بسیاری از فعالان، کارشناسان سیاسی اصولگرا و شخص رسایی را با شوک مواجه کرد به این دلیل که وی خود را شایسته تایید برای شرکت در انتخابات مجلس دهم می‌دانست. وی در این رابطه در اینستاگرام شخصی خود نوشت: هیات اجرایی انتخابات تهران حمید رسایی، نماینده مردم تهران را که از استعلامات مراکز چهارگانه مثبت بود، ردصلاحیت کرد!
دلیل این رد صلاحیت براساس مستندات کذب ارائه شده ازطرف هیات بدوی تخلفات اداری نهاد ریاست جمهوری بوده که ریاست آن با اشرفی اصفهانی است. وی در ادامه افزود: در گذشته اشرفی اصفهانی در گفت‎و‌گو با سایت خبرآنلاین گفت، دونماینده مجلس هستند که به دلیل تخلفات گسترده برای آن‌ها پنج و ده سال محرومیت ازخدمات دولتی صادر کرده‌ایم و طبق قانون این دو نفر نمی‌توانند در پست‌های کلیدی قرار بگیرند حتی نمی‌توانند دیگر نماینده مجلس شوند چراکه این حکم ما برای آن‌ها نوعی سوءسابقه محسوب می‌شود.» رسایی در ادامه بیان کرد: اظهارات اشرفی اصفهانی باعث شد تا رسایی از وی به دادگاه شکایت کند اولا درباره یک رای بدوی بود که هنوز در همان هیات تخلفات هم قطعی نشده بود وثانیا مستند بود به موضوع «تخلف اداری» در جابجایی مبلغ حدود ۳۰۰ میلیون تومان که بعد از ثبت در سیستم اداری دردفعات مختلف طی دو سال از یک «حساب غیردولتی» به «حساب دولتی» آن هم جهت پرداخت حقوق نیروهای شرکتی اداره ارشاد قم جابه جا شده بود که البته این مبالغ پس از تامین اعتبارات دولتی مجددا به حساب غیردولتی (انجمن نمایش) عودت داده شده بود اما از آنجا که این اقدام خلاف مقرارت بود به عنوان تخلف توسط سازمان بازرسی گزارش شده بود. این نماینده اصولگرا به سخنان روز دوشنبه رهبر معظم انقلاب اشاره و گفت: ایشان تاکید کرده بودند که رد صلاحیت و تایید صلاحیت بی مورد و غیرقانونی مصداق خیانت در حق‌الناس است. او در پایان تاکید کرد: به زودی اخبار مهمتری درباره پشت پرده‌های اقدامات انجام شده را اعلام می‌کنم. یدالله طاهر‌نژاد، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران نیز که از حوزه چالوس ثبت‌نام کرده بود رد صلاحیت شد. در مورد رد صلاحیت مهدی کوچک‌زاده، نماینده تهران در مجلس نهم نیز شایعاتی مطرح شد که وی در پاسخ به «ابتکار» از تایید یا رد صلاحیت خود ابراز بی‌اطلاعی کرد و البته تاکید کرد که در صورت رد صلاحیت به این موضوع اعتراض می‌کند.
اسامی تایید صلاحیت شده‌ها
ایلنا در گزارشی نوشت؛ برخی از اسامی، چهره‌ها و شخصیت‌های اصلاح‌طلب و اصولگرایی همچون؛ الیاس حضرتی، جواد اطاعت، ابوالفضل شکوری، محمدجواد حق‌شناس، محمدرضا عارف، معاون اول دولت اصلاحات نیز در میان تایید صلاحیت‌ شده‌ها از سوی هیات‌های اجرایی دیده می‌شود. مهدی نادمی، عضو شورای عالی اصلاح‌طلبان با اعلام اینکه نام او در میان تایید صلاحیت شده‌های انتخابات قرار دارد، گفت: برخلاف اخبار منتشر شده در فضای مجازی خوشبختانه تاکنون نوعا اخباری که از رد صلاحیت‌ها منتشر شده است، صحت نداشته است به طور مثال آقایان حجت‌الاسلام رسول منتجب نیا، محسن رهامی و آقایان مهندس سید حسن رسولی و مهندس حمید عارف تایید صلاحیت شده‌اند. مصطفی معین، فریدون عباسی، غلامرضا انصاری، محسن مهرعلیزاده، سید محمود میرلوحی، فاطمه هاشمی رفسنجانی، مرتضی مبلغ و جلال جلالی‌زاده از دیگر افرادی هستند که نامشان در فهرست افراد تایید صلاحیت شده دیده می‌شود، اما حسین کاشفی نیز بیان کرد که از ادامه رقابت در دهمین دوره انتخابات مجلس انصراف داده است.
افرادی که هنوز به آن‌ها خبر داده نشده است
نصرت‌الله تاجیک، سفیر پیشین کشورمان در اردن گفت که هنوز خبری در مورد وضعیت صلاحیتش به وی نداده‌اند. حسن غفوری‌فرد نیز اعلام کرد که هنوز از تائید یا رد صلاحیتش بی‌اطلاع است.
صلاحیت منتجب‌نیا و رهامی تایید شده است
با این حال این پرسش مطرح می‌شود که چه تعدادی از رد یا صلاحیت خودشان از سوی هیات اجرایی انتخابات رضایت دارند؟ آیا رسایی در مورد هیات اجرایی انتخابات که مورد وثوق شورای نگهبان و دولت تدبیر و امید است، شک و تردید دارد؟ وی قرار است از چه مسائلی پرده بر دارد؟ حجت‌الاسلام رسول منتجب نیا، قائم مقام حزب اعتماد ملی در گفت‌وگو با «ابتکار» درباره رد صلاحیت خود برای انتخابات مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: این خبر صحت نداشته و کذب محض است. وی در این باره اضافه کرد: صلاحیت من و حجت‌الاسلام محسن رهامی مورد تایید قرار گرفته است. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه شب گذشته خبری مبنی بر رد صلاحیت وی منتشر شده است را شایعه خواند و در ادامه تاکید کرد: در حال بررسی این موضوع هستیم تا متوجه شویم چه شخص یا اشخاصی این شایعه را پخش و منتشر کرده‌ تا از آن‌ها شکایت کنیم.
مگر قرار بوده رد صلاحیت شوم!
مصطفی معین، وزیر علوم در دولت اصلاحات نیز درباره تایید صلاحیت خود به «ابتکار» گفت: مگر قرار بوده رد صلاحیت شوم!. وی در ادامه افزود: بنده توسط هیات اجرایی مورد تایید قرار گرفته‎ام، اما اگر در مرحله نهایی رد صلاحیت شوم مهم نیست به دلیل اینکه احساس وظیفه و تکلیف کردم تا در انتخابات امسال مجلس شورای اسلامی شرکت کنم. بنابراین این موضوع برای من اهمیت دارد نه مسائل دیگر.
تایید شورای نگهبان برای من اهمیت دارد
فاطمه هاشمی رفسنجانی، فرزند آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نیز در گفت‌وگو با «ابتکار» درباره وضعیت صلاحیت خود از سوی هیات اجرایی انتخابات استان تهران اظهار کرد: هنوز در مورد تایید یا رد صلاحیت خود اطلاعی ندارم، اما برای من نظر شورای نگهبان مهم و ارزشمندتر است. وی درباره اظهارات رسایی نسبت به دولت روحانی، گفت: متاسفانه گفتمان بی‌ادبی و بی‌اخلاقی در کشور رواج پیدا کرده است، اما امیدوارم این بی‌اخلاقی‌ها به پایان برسد.
آیت‌الله سیدحسن خمینی انصراف نداده است
حجت‌الاسلام مرتضی اشراقی، نوه امام خمینی(ره) نیز در این باره به «ابتکار» گفت: صلاحیت بنده مورد تایید هیات اجرایی انتخابات استان تهران قرار گرفته است. او اخبار ضد و نقیض درباره انصراف آیت‌الله سید حسن خمینی را رد کرد و در این باره افزود: آیت‌الله سید حسن خمینی انصراف نداده و تمام اخبارها مبنی بر انصراف وی کذب و دروغ است.
دولت نقشی در تصمیمات هیات اجرایی ندارد
محمدجواد حق شناس، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی نیز با بیان اینکه صلاحیت‌اش مورد تایید هیات اجرایی قرار گرفته است، به «ابتکار» گفت: تایید صلاحیت‌ها ۳۰ درصد، حضور در لیست ۳۰ درصد از ماجرا انتخابات را تشکیل می‌دهد، اما ۴۰ درصد باقی مانده به رای مردم بستگی دارد تا کاندیدایی بتواند به مجلس شورای اسلامی ورود کند. پس تاکنون ۱۰ درصد از مسیر ورود به مجلس طی شده است. او به تایید صلاحیت خود از سوی شورای نگهبان اشاره کرد و افزود: من به مسائل شخصی نگاه نمی‌کنم چراکه جامعه سیاسی کشور به تفاهم نیاز دارد. وی با بیان اینکه شورای نگهبان به منافع ملی توجه دارد، تاکید کرد: قطعا شورای نگهبان در مسیر عقلانیت حرکت خواهد کرد. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب به اظهارات حمید رسایی اشاره کرد و افزود: به عقیده من، وی در این رابطه بی‌انصافی به خرج داده است به دلیل اینکه دولت هیچ نقشی در تصمیمات هیات اجرایی ندارد. حق‌شناس در این باره تصریح کرد: هیات اجرایی را ۱۱ نفر تشکیل می‌دهند که ۸ نفر از آن توسط شورای نگهبان و ۳ نفر دیگر از سوی دولت مورد تایید قرار گرفته است. بنابراین ثبت احوال از سوی دولت مامور شده تا اشخاص ایرانی را از غیر ایرانی تشخیص دهد و من فکر نمی‌کنم رسایی خود را ایرانی نداند پس دولت هیچ نقش در هیات اجرایی نداشته و رسایی نیز در این خصوص بی‌انصافی کرده است. با این حال تلاش خبرنگار سیاسی روزنامه «ابتکار» برای برقراری تماس با حمید رسایی درباره اینکه گفته است «به زودی اخبار مهمتری درباره پشت پرده‌های اقدامات انجام شده را اعلام می‌کند» بی‌نتیجه ماند.
فرصت ۴ روزه برای اعلام شکایت افراد رد صلاحیت شده
سام سوادکوهی، عضو شورای نگهبان در پایان روند بررسی صلاحیت‌ها در هیئت‌های اجرایی به ایسنا گفت: فرماندارای مراکز حوزه‌های انتخابیه بعد از ابلاغ به کسانی که صلاحیت آنان مورد تایید قرار نگرفته حق دارند ظرف ۴ روز از تاریخ ابلاغ به داوطلب، شکایت خود را به هیات نظارت استان اعلام کنند، یعنی از ۱۶ تا ۱۹ دی داوطلبان فرصت شکایت دارند. وی اظهار کرد: طبق ماده ۵۰ قانون انتخابات هیات‌های اجرایی مراکز حوزه‌های انتخابیه موظفند حداکثر ظرف ۱۰ روز پس از پایان مهلت ثبت نام با توجه به نتایج بدست آمده از بررسی‌های لازم در محل و با استفاده از نتایج اعلام شده توسط وزارت کشور صلاحیت داوطلبان در رابطه با صلاحیت‌های مذکور در این قانون را مورد رسیدگی قرار داده و نتیجه را کلاً به هیات‌های نظارت اعلام کنند. وی ادامه داد: رد صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی باید مستند به قانون و بر اساس مدارک و اسناد معتبر باشد. این عضو شورای نگهبان با اشاره به ماده ۵۱ قانون انتخابات خاطرنشان کرد: فرمانداران و بخشداران مراکز حوزه‌های انتخابیه باید نظریه رد هیات اجرائی انتخابات را با ذکر استناد قانونی ظرف یک روز به داوطلبان ابلاغ کنند. بعد از ابلاغ کسانی که صلاحیت آنان مورد تایید قرار نگرفته حق دارند ظرف چهار روز از تاریخ ابلاغ به داوطلب، شکایت خود را به هیات نظارت استان اعلام کنند. سوادکوهی تصریح کرد: گزارش‌ها و شکایات در مدت ۷ روز پس از پایان مهلت دریافت شکایت در جلسه هیات نظارت استان رسیدگی و نتیجه صورت جلسه می‌شود. چنانچه نظر هیات اجرائی مبنی بر رد صلاحیت داوطلب ، مورد تایید هیات نظارت استان باشد، هیات نظارت مذکور موظف است در این خصوص، نظر هیات مرکزی نظارت را نیز کسب کند. هیات نظارت استان در مورد صلاحیت سایر داوطلبان نیز نظر خود را به هیات مرکزی نظارت اعلام می‌می‌کند. وی افزود: هیات نظارت استان پس از کسب نظر هیات مرکزی نظارت، موظف است تایید یا رد صلاحیت کلیه داوطلبان را با استناد قانونی به فرماندار یا بخشدار مربوط اعلام کند. همچنین فرماندار یا بخشدار موظف است نظر هیات مرکزی نظارت، مبنی بر تایید یا رد صلاحیت داوطلبان را که از هیات نظارت استان دریافت کرده، را ابلاغ کند تا داوطلبان در صورت اعتراض به رد صلاحیت خود، کتباً به شورای نگهبان شکایت کنند. وی اظهار کرد: در صورتی که نظر هیات مرکزی نظارت مبنی بر رد صلاحیت داوطلبانی باشد که صلاحیت آنان مورد تایید هیات اجرائی مرکز حوزه انتخابیه قرار گرفته داوطلبان می‌توانند اعتراض خود را به شورای نگهبان ابلاغ کنند. شورای نگهبان نیز ۲۰ روز پس از اظهار نظر هیات مرکزی نظارت نظر قطعی و نهایی خود را در خصوص تایید یا رد صلاحیت داوطلبان به وزارت کشور اعلام خواهد کرد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا