سرخط خبرهای سازمان

الهه کولایی: کیفیت و کمیت حضور زنان در مجلس باید تغییر کند

پنجمین جلسه زنان نواندیش با حضور نمایندگان زن در ادوار گذشته مجلس برگزار شد. در این نشست آذر منصوری عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران اسلامی، سهیلا جلودارزاده، فاطمه راکعی دبیرکل جمعیت زنان مسلمان نواندیش، الهه کولایی عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت، طاهره رضا‌زاده و حمیده عدالت نمایندگان ادوار مجلس حضور داشتند.
آذر منصوری در ابتدای این نشست گفت: بهانه این نشست‌ها ورود ما به انتخابات است. در طول سه سال گذشته برای طرح موضوع مشارکت سیاسی زنان تلاش‌هایی صورت گرفته است. با توجه به شکافی که بین ایران و جامعه جهانی وجود دارد تلاش می‌کنیم تا شکاف حضور زنان کاهش پیدا کند.
پس از آن الهه کولایی، نماینده مجلس ششم و عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت گفت: شناخت تغییرات در ایران، شناخت جغرافیا، فرهنگ و ویژگی‌های هویتی و ارزش‌هایی که در جامعه وجود دارد بسیار مهم است. آرمان‌گرایی خیلی خوب است اما اگر ربطی به واقعیت‌ها نداشته باشد مشکل ساز می‌شود. اگر با واقعیت‌ها سازگار نباشد موجب یأس و ناامیدی می‌شود. در مجلس ششم ما انبوهی از تقاضاها و مطالباتی که باید برآورده می‌شد را تجربه کردیم ولی اینها نمی‌توانند بدون توازن با امکانات موجود در جامعه باشند.
وی با بیان اینکه نیت دوستان برای ثبت نام حتما نیازمند شناخت دقیق از جامعه ایران است، گفت: مجموعه اصلاح‌طلبان سهمیه ۳۰ درصدی خانم‌ها را پذیرفتند و ما از ٣٠درصد کیفی دفاع می‌کنیم. ما بحث‌مان این نیست که به خانم‌ها امتیاز نامعقول داده شود بلکه باید خانم‌ها باور شوند.
کولایی با انتقاد از تنزل نقش زنان در جامعه گفت: در نظام حقوقی ما زن جایگاه پایین دارد و در صدا و سیما این نقش‌ها بازتولید می‌شود. زنان در این فضا می‌خواهند کار را پیش ببرند. اگر این رویکردی که ما برای اصلاح قوانین دنبال می‌کنیم واقع گرایانه نباشد به ما رای داده نمی‌شود.
فاطمه راکعی، دبیرکل جمعیت زنان مسلمان نواندیش نیز در این جلسه گفت: لازم است بدون هراس و شوق خدمت و دغدغه‌های مردم به سمت جلو حرکت کنیم. خود به خود در روز اول مجلس با وجود کمیسیون‌ها و کمیته‌ها مشخص می‌شود که نماینده‌ها در کدام زمینه فعالیت خواهند کرد. مرکز پژوهش‌های مجلس هم کارشناس‌هایی دارد که به زنان کمک می‌کند. مساله حق طلاق، سن رشد، حق ولایت فرزندان، نفقه، دادگاه خانواده و ۱۲ مورد قوانین حمایتی و… از کارهای ما در مجلس بودند. بعضی قوانینی که ما بسیار چالش داشتیم دیه برابر زن و مرد و مساله ارث زنان بود که اجازه به نتیجه رساندنش را ندادند. قانون رفع تبعیض دانشجویان دختر هنگام اعزام به خارج و حقوق زنان شاغل بعد از فوت آنها از طرح‌های ما بودند.
در ادامه آذر منصوری گفت: نمایندگان زن مجلس نهم فعالیت‌های‌شان در تقابل با خواسته‌های زنان در جامعه بود. سال گذشته در اصفهان به صورت دختران ما اسید پاشی شد ما هیچ واکنشی از سوی نمایندگان زن مجلس ندیدیم.
طاهره رضا زاده، عضو کمیسیون حقوق بشر اسلامی و نماینده مجلس ششم هم گفت: قبل از انتخابات مجلس ششم به خاطر اینکه آقای خاتمی رییس‌جمهور شده بودند کورسویی از امید شکل گرفته بود. روزی که آقای خاتمی انتخاب شدند همه شوکه بودیم. اما امید بستیم به اینکه جریانی شکل گرفته که می‌تواند وضعیت را بهتر کند. با این حال امروز یک اقلیتی به دلیل اینکه به مراکز قدرت نزدیک هستند از قدرت سوءاستفاده می‌کنند. امروز ما چرا می‌خواهیم وارد مجلس شویم‌؟ مجلس ورای قانون‌گذاری صدای ملت است. زنان مجلس غیر از بحث قانون‌گذاری به نظر من حضورشان مهم است. همین الان مجلس خبرگان که نمایندگان زن در آن شرکت کرده‌اند این نشانه بسیار مهمی است. اگر یک زن اصولگرا هم در خبرگان وارد شود این تابو شکسته شده است. مجلس دهم باید به خونخواهی زنانی که به آنها اسیدپاشی شد وارد معرکه شود.
سهیلا جلودارزاده، نماینده سه دوره مجلس هم در این نشست گفت: برای ما به عنوان زنان مهم است که وقتی چیزی را می‌خواهیم و حق تشخیص می‌دهیم و برایش سعی کنیم به آن می‌رسیم. مجلس می‌تواند خیلی فریبنده باشد. می‌شود در تنگناها دروغ بگوییم و هر کاری انجام دهیم و البته می‌توانیم روی حرف خودمان هم بمانیم. ما باید راه دوم را انتخاب کنیم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا