سرخط خبرهای سازمان

رییس منطقه گیلان سازمان عدالت و آزادی: جوانان حق دارند امیدی به حضور در ساختار قدرت نداشته باشند

اختصاصی بوی باران | جمعی از جوانان اصلاح طلب و حامیان دولت در استان گیلان اخیراً دیداری با آیت الله سید حسن خمینی داشته اند.  در بخشی از این دیدار پویا قلی پور، سرپرست منطقه گیلان سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی سخنانی درباره فضای سیاسی و اجتماعی کشور اظهار داشتند. متن کامل این سخنان در ادامه آمده است:

 

به نام خداوند اندیشه و اصلاح

لَهُ مُعَقِّبَاتٌ مِّن بَیْنِ یَدَیْهِ وَمِنْ خَلْفِهِ یَحْفَظُونَهُ مِنْ أَمْرِ اللّهِ إِنَّ اللّهَ لاَ یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُواْ مَا بِأَنْفُسِهِمْ وَإِذَا أَرَادَ اللّهُ بِقَوْمٍ سُوءًا فَلاَ مَرَدَّ لَهُ وَمَا لَهُم مِّن دُونِهِ مِن وَالٍ

” براى او فرشتگانى است که پى در پى او را به فرمان خدا از پیش رو و از پشت سرش پاسدارى مىکنند. در حقیقت، خدا حال قومى را تغییر نمىدهد تا آنان حال خود را تغییر دهند. و چون خدا براى قومى آسیبى بخواهد، هیچ برگشتى براى آن نیست، و غیر از او حمایتگرى براى آنان نخواهد بود.

جوانی فرصتی تکرار ناپذیر و سرآغازی برای شکل گیری شخصیت و ظهور استعدادهای درونی انسان است،و کشورها و جوامعی که این سرمایه اجتماعی را در اختیار دارند باید به بهترین شکل از آن استفاده کنند و با برنامه ریزی درست آینده ای بهتر برای کشورخویش بسازند . در بیست سال آینده ایران بیش از ۲۴ میلیون جوان خواهد داشت که لازم است برای این تعداد برنامه ریزی و سیاست گذاری دقیقی همگام و در چارچوب چشم انداز نظام جمهوری اسلامی انجام گیرد و چه بهتر که خود جوانان که از خواسته ها و نیازهای هم نسلان خود بهتر و بیشتر آگاهی دارند در این سیاست گذاری های کلان تصمیم گیر باشند که البته این امر علاوه بر ایجاد راهکارها و قوانین کارآمد می تواند به اعتماد دوباره نسل جوان به نظام بیانجامد ، اما آنچه در ساختارها و نهادهای شکل دهنده و شاخص جمهوری اسلامی از ابتدای انقلاب تا امروز می بینیم آن است که از اولین تا آخرین دولت و البته مجالس مهم نمی توان این اهمیت و اعتماد به نسل جوان را مشاهده کرد و در واقع در آینه آمار علیرغم گسترش فزاینده جمعیت جوانان ، کابینه ها و مجالس هر سال و هر دوره پیرتر از دوره قبل بوده اند که شاید در آن نشانه هایی باشد برای آنان که می اندیشند .

با نگاهی به آمار به وضوح مشاهده میکنیم که در کابینه های روسای جمهور از ابتدای انقلاب جوانگرایی کم کم و بیش از پیش گوهر فراموش شده اکثر آنهاست .

درکابینه اول که در بحرانی ترین سالهای نظام و در ابتدای آن تشکیل شد نیروی جوان بزرگترین سهم را از دولت و مسئولین نظامی کشور دارد . کابینه شهید مظلوم رجایی با میانگین سنی ۲۷ سال جوانترین کابینه جهان در روزنامه های آن روز معرفی شد که اتفاقاَ با بیشترین آرای اعتماد مجلس مواجه گردید ، دولت نخست وزیر محبوب امام( که متاسفانه این روزها چون بسیاری از یاران آن روزگار امام محصور محبوب است ) هم جوان گرایی به وضوح دیده می شود.

با شروع جنگ تحمیلی جوانان بیش از پیش توانایی و وفاداری خود را به امام و انقلابشان نشان دادند به طوری که در طول هشت سال جنگ تحمیلی میانگین سن مسئولان نظامی جنگ ۲۷ سال بود، اما انگار پس از آن مسئولان نتوانستند و یا نخواستند از پست ها و میزهای خود دل بکنند و جا را برای جوان تر ها باز کنند چرا که در دولت های بعدی این روند کاهش یافت . پس از جنگ دولت مرد خستگی ناپذیر انقلاب آیت الله هاشمی رفسنجانی میانگین سنی کابینه اول ۴۱ سال و دوم ۴۴ سال شد . در دولت های سید خندان (محبوب التصویر قلب ها و محصور التصویر رسانه ها ) سید محمد خاتمی این میانگین در کابینه اول ۴۵ سال و در کابینه دوم ۴۷ سال بود در دولت مهرورز معجزه هزاره سوم محمود احمدی نژاد میانگین سنی در اولین کابینه ۴۹ سال و در دومین ۵۱ سال بود و در دولت تدبیر و امید حسن روحانی این میانگین به ۵۸ سال رسیده است که نشانگر اخبار خوبی در آینده برای جوانان نیست .

نگاهی به مجالس ما هم آماری بهتر از این به دست نمی دهد ، چنانکه در مجلس اول شورای اسلامی میانگین سنی ۴۰ سال ، مجالس دوم و سوم ۴۱ سال ، مجلس چهارم ۴۲ سال ، مجلس پنجم ۴۴ سال ، مجلس ششم ۴۵ سال ، مجلس هفتم ۴۷ سال ، مجلس هشتم ۴۹ سال ومجلس نهم ۵۲سال ، مجلس خبرگان ۷۱ سال و مجمع تشخیص مصلحت نظام ۶۷ سال می باشد .

با این آمار باید به جوانان حق داد که امید چندانی به حضور در عرصه های تاثیر گذار قدرت نداشته باشند مگر با اتخاذ شیوه ها و راهکارهایی که بتواند این سد سخت ، مقابل جوانگرایی را بشکند و طرحی نو در اندازد.

در این راه و برای تغییر این رویه ، ما به عنوان “جوانان اصلاح طلب استان گیلان” بنا بر شرایط ذکر شده دلایلی را برای حمایت از سید حسن خمینی در انتخابات پیش رو مد نظر قرارداده ایم که به آنها اجمالا اشاره میکنم :

اول: یکی از روش های شکستن انحصار سنی در نهاد های انتخابی و انتصابی کشورمان را حضور برندهای جوان و مقبول در عرصه انتخابات میدانیم چرا که معتقدیم برندهایی چون سید حسن خمینی که هم جوان است و هم از نام خمینی بهره میبرد و هم مقبولیت و محبوبیت فراگیری دارد می تواند کمک کند تا این رویه عدم اعتماد به جوانان متوقف شود. حضور جوانی چون سید حسن خمینی در یکی از مهمترین و تاثر گذار ترین مجالس کشور در آینده میتواند نشان دهد که جوانی با کارآمدی و درایت و تاثیرگذاری منافاتی ندارد و این حضور تلنگری به مسئولین دیگر نهادهای نظام خواهد بود و شور و شوق شگرفی در جوانان این مرز و بوم ایجاد خواهد کرد و نور امید را دوباره در دل جوانان روشن خواهد کرد. جوانان اصلاح طلب با ایستادن در کنار شما اعلام می کنند که نسلی که خمینی جوان طلایه دار آن است پشت درها ایستاده و منتظر است تا چرخ توسعه و پیشرفت کشور را بیش از پیش و با شتاب مناسبی به گردش در آورد .

دوم : اصلاح طلبی معتقد است که هر نظامی که به ثبات و استقرار رسیده دائما نیازمند اصلاح کاستی ها و نقایص خود است و نباید با مرور زمان بازگشت و احیای آرمان های فراموش شده خود را از یاد ببرد ، جوانان اصلاح طلب وظیفه خود می دانند که همیشه در صحنه حاضر باشند و نه فقط ناظر. جوانان اصلاح طلب پس از گذر از “رخدادهای تلخ سال ۸۸ ” بر آنند تا ثابت کنند آنها که مانده اند اصلاح طلب هستند نه یک کلمه کم و نه یک کلمه بیش . اصلاح طلبان نه به قول اپوزیسیون برانداز خارجی” اصلاح طلب حکومتی “هستند و نه به قول افراطیون تمامیت خواه داخلی “اصلاح طلب استحاله طلب” ، پایبندی به قانون اساسی و چارچوب های نظام (با وجود تمام نقد ها ) و بازگشت به اصول اولیه انقلاب اسلامی ( استقلال ، آزادی و جمهوری اسلامی بدون کلمه ای کم یا بیش ) وظیفه جوانان اصلاح طلب است و در این راه از هر فردی که برای این مسیر تلاش نماید حمایت خواهند کرد و امروز که یک جوان از خاندان رهبر فقید انقلاب پای به عرصه رقابت گذارده حمایت خود را دو چندان خواهد کرد .

سوم : جوانان اصلاح طلب اندیشه های مترقی و به روز شما را و اعتقاد راسختان به “فقه پویا “را ضامن بقای جمهوری اسلامی و بازگشت به آرمان های امام می دانند و آن را حلقه گمشده این روزهای نظام می دانند ، که می تواند در افزایش دوباره سرمایه های اجتماعی نقش مهمی ایفا کنند .فقه شما تداوم اندیشه های نو در فقه امام است و این گوهری گرانقدر است که جوان مومن امروز به آن نیاز دارد.

چهارم: آنچه این روزها ایران با وجود جناح های درون خود به آن بیش از همیشه نیاز دارد مفهوم “آشتی ملی” و “وحدت کلمه” است. جوانان اصلاح طلب حضور شما را باعث احیای این مفاهیم میدانند چرا که شخصیت ، نام و کنیه شما باعث نزدیکی هر چه بیشتر معتدلین و معقولین هر دو جناح حاضر خواهد شد و ابر تیره افراط را از سپهر سیاست ایران بیرون خواهد کرد و همدلی و همزبانی بیشتری در میان جناح های کشور شکل خواهد گرفت و این دقیقا َ همان راهی است که ایران در دوران خوش “پسا برجام” و برای ساختن آینده و ایرانی آباد و آزاد به آن نیاز وافر دارد .

پنجم :حضور شما باعث حضور پرشکوه تر ملت (از هر طبقه و تفکری ) در پای صندوق های رای و فراگیرتر شدن انتخابات که همانا تداوم حماسه ۹۲ و حضور پر شور و پر شعور در انتخابات خواهد بود، جوانان اصلاح طلب شما را گشاینده راهی می بینند که در آن پیشرفت ایران با حضور و اعتماد دوباره جوانان شتاب خواهد گرفت و با سرعت و بیشتری به پیش خواهد رفت .

ششم: آفت این روزهای جناح های کشور را افراط میدانیم و شما را دشمن سرسخت افراط. آخرین خاطره دیداری بسیاری از جوانان با شما خرداد ۸۹ است (و بسیار تاثیرگذار).تاثیرگذار از آن رو که حتی سخنرانی ناتمام شما بسیار شواهد و بینات روشن و آشکاری داشت بر اینکه افراطیون از امام و خاندانش نیستند.ما از آن سخنرانی آموختیم که افراط در راهمان ما را از راه امام دور میکند و این برای نسل جوان امروز درس بزرگ و گرانبهایی است.جوانان اصلاح طلب حامی شما هستند چون حضور شما را مساوی اعتدال در روش میدانند و باعث ضعف جبهه افراط.

آنچه جوانان اصلاح طلب از شما می خواهند آن است که از سنگ اندازیها و تخریب ها نهراسید هرچند که می دانیم که سلاله امام را با ترس کاری نیست . بمانید و با قدرت ادامه دهید تا جوانان اصلاح طلب انگیزه های دوچندانی برای پیشرفت کشور داشته باشند. نگاه و امید بسیاری از جوانان در انتخابات آتی به شما و مواضعتان خواهد بود و جوانان امروز شما را نزدیکترین و بهترین شاگرد امام میدانند و حضور شما را سرمنشاء برکات بی شمار. در راهی که به آن قدم گذارده اید برای شما صبر و کامیابی آرزومندیم.

گمان مبر که به پایان رسید کار مغان                                   هزار باده ناخورده در رگ تاک است

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا