سرخط خبرهای سازمان

رتبه مشارکت سیاسی زنان؛ رواندا اول، ایران صد و سی و چهارم

مشارکت سیاسی زنان یکی از چالشهای موجود در هر دوره انتخابات به خصوص انتخاباتهای مجلس به شمار می‌آید. از یک سو حضور حداکثری زنان پای صندوق رای و از سوی دیگر اعلام کاندیداتوری آنها مطرح بوده است.

به گزارش خبرآنلاین مشارکت زنان پای صندوق های رای از همان ابتدای انقلاب محقق شد و سهم زنان در ارای ریخته شده در صندوق ها حداقل ۵۰ درصد برآورد می شود اما نقش افرینی زنان در عرصه های دیگر انتخابات از جمله اعهلام کاندیداتوری تا حدودی تحت الشعاع فضای موجود در جامعه بوده است. دیدگاه مردسالارانه در خانواده های ایرانی اگر چه کمرنگ شده اما هنوز سهم عمده ای در عدم مشارکت زنان در فعالیت های سیاسی دارد. از سوی دیگر کم تجربگی زنان در عرصه سیاسی نیز مزید بر علت شده است.

بر اساس آمار در انتخابات سال ۹۰ مجلس شورای اسلامی سهم زنان از کرسی های مجلس ۳ درصد (۹ نفر از ۲۹۰ نفر) است و این مساله سبب شده است تا جایگاه ایران از این منظر در بین ۱۹۰ کشور دنیا، ۱۳۴ باشد.

شاید پیش بینی بسیاری از ما این باشد که در صدر این جدول باید کشورهایی مانند آمریکا، آلمان، ایتالیا، فرانسه، انگلیس و یا سوئیس قرار داشته باشند اما جالب است که بدانیم این کشورها در بین ۱۰ کشور اول این جدول قرار ندارند. این فرضیه از آنجا سرچشمه می گیرد که ما بر این باوریم که توسعه اقتصادی و نفوذ سیاسی کشورها، تعیین کننده حضور زنان در عرصه قانون گذاری می تواند باشد اما نتیجه حاصله از بررسی حضور زنان در مجالس ۱۹۰ کشور دنیا چیز دیگری را نمایان می کند.

بر این اساس کشور رواندا که مجلس آن شکل متشکل از ۸۰ نماینده است، بیش از ۵۰ کرسی اش در اختیار زنان قرار گرفته است. اما چگونه یک کشور کوچک آفریقایی به این جایگاه در عرصه تحولات اجتماعی رسیده است؟ در این کشور تبعیض مثبت برای زنان در نظر گرفته شده است. بر اساس قانون قوه قانونگذاری رواندا از دو مجلس تشکیل شده‌است.

یکی مجلس سنا که ۲۶ عضو دارد و دیگری مجلس ملی که ۸۰ عضو دارد. ۵۳ نفر از نمایندگانش با رای مردم تعیین می‌شوند. ۲۴ نماینده زن نیز از سوی جامعه محلی و سه نماینده هم از سازمان‌های معلولان و جوانان معرفی می‌شوند. دوره نمایندگی آنها پنج سال است.

در بررسی انجام شده کشور بولیوی جایگاه دوم از میان ۱۹۰ کشور را در زمینه حضور زنان در مجلس دارد. از میان ۱۳۰ نماینده مجلس بولیوی ۶۹ نفر آنها زن هستند. در بولیوی چیزی به نام تبعیض مثبت برای زنان اعمال نشده است اما سطح بالای مشارکت سیاسی زنان سبب شده تا نقش افرینی جایگاه دوم را برای زنان قانون گذار این کشور محقق کند.

مجلس نمایندگان متشکل از ۷۰ نفر در مناطق تک نماینده و ۶۰ نفر درمناطق دارای چند نماینده است. مجلس سناتورها جمعاً ۲۷عضو دارد که برای یک دوره پنج ساله انتخاب شده‌اند.

کوبا سومین کشور از نظر حضور زنان در مجلس است. در این کشور از ۶۱۲ کرسی مجلس ۲۹۹ کرسی در اختیار زنان قرار دارد.

جایگاه های بعدی در بین ۱۹۰ کشور دنیا را سیشل، سوئد، سنگال و مکزیک به خود اختصاص داده اند. کشورهایی که به جز سوئد، عمدتا با مشکلات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی رو به رو هستند.

جایگاه ۱۳۴ برای ایران در این زمینه از منظر نوع قانون گذاری و میزان سهم و رای زنان در قوانین کشور حائز اهمیت است. شناخت زنان از بسیاری از مشکلات اجتماعی به مراتب بهتر از مردان است . یکی از مهمترین مشکلات جامعه امروز مساله خانواده است و بی شک زنان درک بهتری نسبت به مشکل و راهکارهای برون رفت از آن را دارند. مشکلات بهداشتی، خانوادگی و مسائل مربوط به حوزه خانواده از جمله مسائلی است که زنان در آنها نظرات کارشناسی تری نسبت به مردان می توانند ارایه کنند.

از سوی دیگر نقش آفرینی زنان در عرصه های سیاسی می تواند موجبات حضور فعالتر ۵۰ درصد از جمعیت کشور در کلیه امورات کشوری را ایجاد کند. داشتن جایگاه ۱۳۴ در بین ۱۹۰ کشور با توجه به ازادی موجود در قانون اساسی ایران، و همچنین برنامه های بلند مدت ایران مناسب نبوده و نیازمند بازنگری و اصلاح است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا