سرخط خبرهای سازمان

گردهمایی اصلاح طلبان نجف آباد به مناسبت دهه فجر

در مراسمی در بیستم بهمن ماه ۹۴ که به مناسبت سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و توسط ستاد مردمی اصلاح طلبان نجف آباد و تیران و کرون در حسینیه حکیم نجف آباد برگزار شد دکتر ساسان از پاسداشت نعمت بزرگ رای دادن و انتخابات در ایران اسلامی صحبت کرد.

در ابتدای این برنامه که با تلاوت آیاتی از قرآن توسط قاری برجسته شهر جناب آقای طرقی شروع شد، آقای شکرالهی رییس شورای راهبردی اصلاح طلبان نجف آباد و تیران و کرون با اشاره به به رد صلاحیت نیروهای اصیل جریان اصلاحات اهمیت تشکیل مجلسی مفید و نسبتا همراه و نه مطیع، با دولت یازدهم که دولتی میانه رو و معتدل است، گفت اگر برای تشکیل چنین مجلسی اقدام نکنیم و پای صندوق های رای نرویم در دوره بعدی انتخابات ریاست جمهوری نمی توانیم شاهد رای آوری دوباره آقای روحانی و دولت مطبوع وی باشیم.
وی با اشاره به سنگ اندازی های مجلس کنونی در برابر اقدامات مثبت دولت، به عنوان مثال دربحث قراردادهای خرید هواپیماهای ایرباس که حرکت خوبی در جهت ارتقای سلامت سفر مسافران داخلی و همینطور توریست های کشورهای خارجی است به واکنش های غیرمنطقی حتی چنین اقدام مثبتی توسط نمایندگان فعلی مجلس را نکوهش کرد.
شکرالهی با اشاره به اینکه در استان اصفهان وبه ویژه نجف آباد نسبت به سایر مناطق کشور این انتخابات در بحث تایید صلاحیت ها بیشتر مهندسی شده است،گفت: کسی که در نجف آباد از طرف شورای راهبردی معرفی میشود باید آبروی جریان اصلاحات باشد و ما نمی توانیم این آبرو و برند اصلاحات را به خاطر فردی که بویی از الفبای سیاسی-اقتصادی و دیگر مسایل و معضلات جامعه نبرده است،خرج کنیم. سیدمجید شکرالهی همچنین خاطرنشان کرد به احتمال خیلی زیاد و قریب به ۹۹درصد کاندیدای اصلاح طلبان این دو شهرستان انتخاب خواهد شد و تنها یک درصد امکان دارد که این اتفاق نیفتد و کاندیدایی معرفی نگردد.
وی در پایان صحبت هایش به اهمیت حضور مردم در احزاب پرداخت و از اعضای احزاب فعالی که در سطح شهرستان دفتر نمایندگی ایجاده کرده یا قرار است ایجاد کنند قدردانی کرد.
سپس بیانیه ستاد اصلاح طلبان نجف آباد توسط آقای مسعودی مسئول و مجری برنامه قرائت شد. در این بیانیه ضمن انتقاد از رد صلاحیت گسترده افراد در سراسر کشور هم در مجلس و هم خبرگان رهبری به اهمیت تشکیل مجلسی نسبتا همراه با دولت اشاره و اعلام شد ستاد از کلیه کسانی که برای خالی کردن مجلس از تندروها تلاش می کنند حمایت می کند.
پس قرائت بیانیه رستم رستمی از انقلابیون فعال شهر، شعری به مناسبت سالگرد انقلاب خواند.
پس از آن آقای دکتر ساسان با تعریف و تمجید از سابقه مردم نجف آباد در امور مختلف ملی بیان داشت:در شهری هستم که نظریه اصلی انقلاب و حکومت اسلامی توسط مردی از این دیار یعنی مرحوم فقیه عالیقدر حضرت آیت الله العظمی منتظری رحمت الله علیه مطرح شد.
شهری که افراد حاضر در مدیریت های سخت و پیچیده در طول سال های انقلاب از فرزندان آن بوده اند.
وی این شهر را ذی حق ترین شهر انقلاب چه در دوران مبارزات و چه در دوران دفاع مقدس خواند و گفت این موضوع در تاریخ ایران ثبت خواهد شد، هرچند این موضوع در حال حاضر رسانه ای و مطرح نباشد.
وی با اشاره به روایت ائمه معصومین که به حساب خود برسید قبل از آنکه دیگران به حساب شما رسیدگی کنند بیان داشت: در دهه فجر انقلاب اسلامی حسابرسی کنیم و ببینیم جمهوری اسلامی چه کارنامه ای داشته است. به عنوان یک اقتصاددان این کارنامه را از لحاظ اقتصادی بررسی نمی کنم که کامتان تلخ می شود. اما موضوعی که بهترین نمره را در این ۳۷ سال و قبل از آن در بین کارهای انجام گرفته می توان به بخشی از مبارزین و علمای مجاهد داد، بررسی می کنیم.
وی با اشاره به وضعیت موجود در سایر ملل اسلامی که همین علما و فقهای آنها باعث تندروی ها و عقب ماندگی ها شده اند، به موضوع بوکوحرام در نیجریه پرداخت و اینکه این جریان افراطی به اسم اسلام با درس خواندن دختران مخالف است و این موضوع را حرام میداند، بیان داشت: در کشور ما اولین کسی که مدارس مدرن را ایجاد کرد یک روحانی و فرزند روحانی بود. میرزا حسن رشدیه فرزند یکی از مراجع عالی مقام تبریز این دغدغه را داشت که چرا مسلمین از سایر ملل عقب مانده اند. رشدیه فکر کرد که مسایلی که به صورت روزمره در بین علمای دینی بررسی و تکرار می شود، نیاز اصلی جامعه نیست. او طی تحقیقاتی که انجام داد کشور عثمانی رارشد یافته تر از سایر کشور های مسلمان دید و رمز موفقیت شان را در مدارس مدرن یافت و این شد که مدارس جدید را تاسیس کرد. اما فقهای سایر ملل اسلامی گروههای طالبان و یا تکفیری هایی مثل داعش را شکل دادند که موجب آوارگی خواهران و برادران مسلمان ما شده و آن ها ناچارند روی یک قایق یا حتی لاستیک از بلاد مسلمان به بلاد کفر مهاجرت کنند.
اما کشور ما امثال فقیه عالیقدر یا میرزا حسن رشدیه یا مرجعی بزرگ با عقبه فکری قوی همچون آخوند خراسانی را که با صراحت استبداد را حرام دانست و دعوت به رأی گیری و انتخابات نمود، دارا بوده است.
دکتر ساسان سپس نتیجه گرفت این آرامش و ثباتی که ما داریم مرهون همین فقهاست. رگه ای از روحانیت که انبوهی از اندیشه را داشته است همچون آیت الله نایینی، آیت الله بهبهانی، طباطبایی و این سلسله ای که دست به دست آمده و به دست ما رسیده است.
فرزند آیت الله طاهری (ره) ادامه داد: این بحث های مترقی که ما داشته ایم حتی در بالاترین مجامع علمی جهان اسلام همچون الازهر و… هم نیامده است، که عالمی درمورد رای گیری و انتخابات که نمادهای دموکراسی هستند فتوا داده باشند.
امام خمینی گفتند که میزان رای مردم است. هرچند امروز عده ای از علمای نقطه مقابل سعی بر نفی این حرف دارند و عنوان می کنند امام برای تقیه اینطور بیان کرده اند و او هم به خلافت اسلامی نظر داشته است؛ اما فتوای فقهی که تقیه بردار نیست و امام همیشه صراحت داشته اند. ایشان حتی در زمان خودش هم تنهای تنها بود و جز اندکی مثل فقیه عالیقدر همراهش نبودند.
امام مجلس را عصاره فضایل ملت می دانست البته نه این مجلس که معاون رییس جمهور سابق از باج گرفتن ۱۷۲ نفر از آنها گفته است.
دکتر ساسان با خواندن این جمله از آنگلا مرکل صدراعظم آلمان که گفته: «هندوستان و چین با نزدیک به ۵/۲میلیارد جمعیت و ۱۵۰ خدا و ۸۰۰ گونه دین و عقیده با هم در صلح و سازش هستند اما مسلمانان با اینکه یک خدا و یک پیغمبر و یک دین و قبله دارند، همه شهرهایشان را به خون هم رنگین کرده اند. فردی که بمب را می زند الله اکبر می گوید و کسی هم که تکه و پاره شده همین طور.»
اما ما درایران به سمتی رفته ایم که نسبتا اهل مذاکره ایم و حتی با این رد صلاحیت های گسترده از در دوستی و وفاق در می آییم. چون فقهایی داشتیم که تحصیلات و پیشرفت و رأی دادن را واجب و دانسته اند نه حرام. این استاد دانشگاه در ادامه اظهار داشت این مرحله را امام و فقیه عالیقدر (ره) و همین عده فقیه اندک به ما داده اند. هرچند گروهی بودند و هستند که حرف از خلافت می زنند اما استقبالی از آن ها نمی شود و حتی مورد تخطئه عامه مردم قرار می گیرند و این نعمت کمی نیست که ما برایش جشن نگیریم.
این استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان سپس به ذکر چند مسئله پرداخت. نخست اینکه: امثال علامه نایینی یا فقیه عالیقدر که فقه شان به استناد روایات ائمه بود، عمرشان برای ادامه کار کفاف نداد. فقهای ما و شاگردان ایشان باید پله ای هم برای دیگر مسلمانان کار کنند که از این سرگردانی و وضع فجیع بیرون آیند. آنها باید از فقه دیگر مسلمانان هم به دموکراسی برسند.
وی در ادامه صحبت هایش به این نکته نیز تاکید کرد که امام خمینی احکام ثانویه یعنی فقه و مسایل مبتلا به روز را به مجلس ارجاع داده اند و این خیلی حرف بزرگی است.
دکتر ساسان در ادامه گفت: اما مسأله دوم این است که تئوری حکومت ما حل شد اما خیلی از مسایل دیگر مانده که اگر حل نشود و در همین مرحله بمانیم وضع کشور ماو فرزندان ما هم مثل دیگر ملت های مسلمان، دچار تندروی ها و فجایع ناشی از آن خواهد شد. از جمله مسأله حقوق بشر که فقیه عالیقدر شروع کرد و رساله حقوق را تدوین نمود و همین ملاک بسیاری از مسایل مبتلا به هم می باشد اما باید ادامه پیدا کند و کاربیشتری روی آن صورت پذیرد.
استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان با اشاره به نظریات برخی محققان و دانشمندان عنوان کرد: با وضعی که پیش می رود، عمده مناطق ایران تا دو دهه دیگر تخلیه خوهد شد و این به آن دلیل است که در فقه ما در خصوص منابع طبیعی کار نشده است.
و سوم در مورد حقوق حیوانات و باید بدانیم که نمی توان بدون رعایت حقوق حیوانات کشور را سامان داد و اداره کرد.
دکتر ساسان در پایان سخنان خود به بحث انتخابات پیش رو پرداخت و ابراز داشت ما باید «گنجینه رای دادن» را پاس بداریم حتی اگر همه اصلاح طلبان رد شده اند و کسی دربین موجودین نباشد.
عده ای از فعالین و کنش گران اجتماعی در دوره های گذشته انتخابات کمپین نه راه انداختند اما من نگران دور باطلی که این روش ایجاد می کند هستم و این در دراز مدت بسیار بد خواهد بود.
دکتر ساسان با اشتباه خواندن تحریم انتخابات دور دوم شورا که از آزادترین انتخابات اجرا شده در ایران بود بیان داشت: ما با این کار به تاریخ ایران خیانت کردیم و این تحریم ها بود که باعث روی کار آمدن دولت احمدی نژاد شد و من به عنوان یک اقتصاد دان می گویم که به خاطر این کار، مملکت ۸۰۰ سال عقب افتاد و اگر ما بدها را انتخاب نکنیم خداوند مارا گرفتار بدترین خواهد کرد.

درپایان مراسم نیز محمد نصرالهی معاونت شورای راهبردی اصلاح طلبان نجف آباد و تیران و کرون به پیگیری مسوولانه و بادقت و همه جانبه نگری این شورا برای انتخاب کاندیدای اصلح تاکید و از این جهت به حاضرین جلسه امیدواری داد.

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا