سرخط خبرهای سازمان

توسعه پایدار، اولویت زیست محیطی اصلاح طلبان | حسین نامداری

حسین نامداری_ عضو کمیته امور مناطق سازمان عدالت و آزادی و کارشناس ارشد آلودگی های محیط زیست | حضرت امام صادق (ع) می‌فرماید: «لا یطیب السکنی الا بثلات، الهواء الطیب و الماء آلعزیز العذب و الارض الخواره» زندگی بدون احراز سه عامل حیاتی گوارا نیست: هوای پاک و تمیز، آب فراوان و گوارا و زمین حاصلخیز و قابل کشت و زرع[۱]( بحار الانوار ج ۲۳۴، ص ۷۵ )

خداوند تمام عناصر محوری مورد نیاز زندگی بشر را تأمین نمود و بهره برداری از آنها را جزء حقوق بشر قرار داد و جامعه را به صیانت آنها از آفت، انقراض، کمبودی و مانند آن مکلف کرده است، آنچه که امروزه آن را “توسعه پایدار” می‌خوانند و هدف والای آن تأمین نیازهای زمان حال انسان‌ها است بدون اینکه توانایی نسل‌های آینده در تأمین نیازهایشان به مخاطره افتد.

توسعه پایدار از ۳ رکن اصلی «محیط زیست، اقتصاد و جامعه» تشکیل شده است. این توسعه منجر به پیشگیری از “وقوع ناپایداری‌ها، تخریب‌ها و آلودگیها در سطح کره زمین” می‌شود که از آن می‌توان به عنوان هدف اصلی زیست محیطی اصلاح طلبان استفاده کرد. می‌بایست به اصلاح تفکری که توسعه را در مسیر پایدار قرار می‌دهد، پرداخت و آن را در مسیر توسعه پایدار که شاخص اصلی آن “افزایش کیفیت زندگی و رفاه اجتماعی انسان” در ابعاد مختلف به ویژه محیط زیست است، قرار داد.

تفکری که تلاش دولت دهم و مجلس نهم برای به ثمر نرساندن آن عیان بوده و با شعارهای جنگ طلبانه، تهدید، مخالفتهای شدید با برجام و پسا برجام، به دنبال بروز جنگی دوباره در این کشور بوده و هستند.

تخریب محیط زیست، آثار جبران‌ناپذیری نظیر تهدید امنیت ملی و امنیت داخلی (خشکسالی، فقر و آسیب‌های اجتماعی، افزایش مهاجرت، تنها شدن افراد، دور شدن از خاک و هویت ملی و …) را به دنبال دارد که با بسط و گسترش تفکر توسعه پایدار و دستیابی به آن می‌توان از بروز این اثرات زیان بار جلوگیری نمود.

اولویت توسعه پایدار و بکارگیری آن در ابعاد مختلف جامعه همچون اشتغال و اقتصاد سبز جزو نیازهای ایران اسلامی است که اصلاح طلبان باید به آن توجه نمایند. زیرا اگر توسعه در مسیر پایداری باشد، منجر به ایجاد نشاط و همدلی در بین افراد جامعه و همچنین افزایش اثربخشی زمین برای همه نسل‌ها خواهد گردید.

« به امید ایرانی سبز با محیط زیست سالم »

[۱] – آیت الله جوادی آملی، اسلام و محیط زیست

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا