سرخط خبرهای سازمان

آیا راه کمک به محیط زیست در مجلس دهم هموارتر می شود؟

بوی باران|با تشکیل یک فراکسیون قوی محیط زیست در مجلس دهم و رویکردی متفاوت با گذشته نهاد قانون گذار امید است مجلس دهم بتواند از سرعت تخریب محیط زیست در کشور بکاهد و در عین حال با وضع قوانین مناسب و نظارت کافی در حل برخی معضلات زیست محیطی از جمله کمبود آب، ریزگردها، خشک شدن تالاب ها و دریاچه ها و آلودگی هوای کلان شهرها قدم های بهتری در این راستا بردارند.
به گزارش زیست بوم و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، بعد از اعلام نتایج نهایی انتخابات مجلس شورای اسلامی، به نظر می رسد ترکیب مجلس دهم نسبت به مجلس نهم که  به خاطر عملکرد نامطلوبش در زمینه محیط زیست و مطرح کردن انحلال سازمان محیط زیست در یکی از حساس ترین برهه های زیست محیطی کشور به یک مجلس ضد محیط زیستی اشتهار یافته بود بهتر باشد.
با وجود این که درصدی از کرسی های مجلس دهم هنوز تعیین تکلیف نشده اند و در برخی حوزه های انتخابات به دور دوم کشیده شده است، به نظر می رسد با توجه به حضور پررنگ برخی جریان های سیاسی که کارنامه نسبتا قابل دفاع تری در راستای محیط زیست داشته اند و عدم حضور نمایندگانی که در زمینه محیط زیست در مجلس نهم کارنامه نامناسبی داشتند، امکان مجلسی بهتر و کارشناسی تر به خصوص در زمینه محیط زیست بیشتر است.
هم چنین حضور برخی چهره های آشنای محیط زیست در مجلس دهم نیز این امیدواری را بیشتر می کند. چهره هایی که در ادامه به معرفی برخی از آنها می پردازیم:
آیا راه کمک به محیط زیست در مجلس دهم هموارتر می شود؟
محمدرضا تابش
رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس نهم، نماینده مردم اردکان  او خواهرزادهٔ رئیس دولت اصلاحات است.  تابش، در ۱۷ اسفند ۱۳۹۲ ازسوی حسن روحانی عضو شورای عالی محیط زیست شد.
در کارنامه وی، حضور در اجلاس سران آفریقای جنوبی (ژوهانسبورگ) کنفرانس بین المللی زمین ۲۰۰۲ در معیت معاون محترم ریاست جمهوری ، ریاست هیات پارلمانی ایران در اجلاس آسیایی- کامبوج ۲۰۰۹ و حضور در اجلاس سران دانمارک (کپنهاک) کنفرانس آب و هوا ۲۰۱۱ در معیت ریاست محترم جمهور دیده می شود.
او همچنین  در تدوین و بازنگری و تصویب قوانین برنامه های توسعه چهارم و پنجم مشارکت داشته است. تلاش برای گنجاندن مواد و بندهای زیست محیطی در قوانین برنامه و بودجه های سنواتی و پیگیری طرح ها و قوانین زیست محیطی در مجلس شورای اسلامی از دیگر فعالیت های زیست محیطی این نماینده مجلس دهم است.
 احمد علی کیخا، که در انتخابات اخیر از حوزه زابل موفق به کسب آرا حوزه انتخابیه خود شده است، معاون سابق محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست کشور بوده است. وی مجری ملی پروژه بین­ المللی حفاظت از تالاب­های ایران، مجری ملی پروژه بین­المللی حفاظت از تنوع زیستی در سیمای حفاظتی زاگرس مرکزی و مجری ملی پروژه بین­المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی و زیست­بوم­های مرتبط و نائب رئیس و عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور بوده است.
از مهمترین سوابق علمی و کاری وی می توان به ,  عضویت در انجمن اقتصاد دانان کشاورزی ایران  , عضویت در انجمن اقتصاد دانان کشور استرالیا , عضویت در  انجمن بین المللی اقتصاد دانان کشاورزی جهان , قائم مقامی – معاونت پژوهشی – معاونت طرح و برنامه دانشگاه زابل،  نمایندگی مردم سیستان در مجلس هشتم مجلس شورای اسلامی , نائب رئیسی کمیسیون آب و کشاورزی مجلس هشتم , عضویت در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در دوره هشتم , عضویت در هیات امنای دانشگاه علوم پزشکی  و دانشگاه زابل و نائب رئیسی سازمان نظام مهندسی کشاورزی کشور , اشاره کرد.
 مهرداد لاهوتی نایب رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار در مجلس نهم بود. مهرداد بائوج لاهوتی به نماینده مردم شهرستان لنگرود در مجلس دهم شورای اسلامی  در مجلس دهم نیز خواهد بود. او در فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار در مجلس نهم جزو نمایندگانی بود که در پیگیری طرح ها و لوایح زیست محیطی تلاش می کرد.
مینو خالقی نماینده جوان حوزه انتخابیه اصفهان و از لیست امید وارد مجلس دهم شده است. او برآمده از سازمان های غیردولتی زیست محیطی است و گفته “من نماینده ای برآمده از سازمانهای غیردولتی هستم و تلاش می کنم زبان گویای این گروه ها در مجلس باشم”. مینو خالقی پژوهشگر دکترای حقوق عمومی فعال اصلاح طلب در حوزه های حقوق زنان و محیط زیست است. وی در تبلیغات انتخاباتی خود با تاکید بر توجه به محیط زیست در مجلس گفته بود: تلاش خواهم کرد پارلمان سازمانهای غیردولتی در کشور ایجاد شود.
وی همچنین گفته بود: عدم بیان مطالبات زیست محیطی از سوی نمایندگان مجلس باعث به وجود آمدن کمپین ها می شود، این در حالیست که مطالبات به جای طرح در کمپین ها باید از سوی نمایندگان مردم و از تریبون مجلس بیان شود.
شاید دیگر چهره های وفادار به محیط زیست و معتقد به توسعه پایدار هم وارد مجلس دهم شده اند که کمتر شناخته شده اند و امید است با تشکیل یک فراکسیون قوی محیط زیست در مجلس دهم و رویکردی متفاوت با گذشته نهاد قانون گذار بتواند از سرعت تخریب محیط زیست در کشور بکاهد و در عین حال با وضع قوانین مناسب و نظارت کافی در حل برخی معضلات زیست محیطی از جمله کمبود آب، ریزگردها، خشک شدن تالاب ها و دریاچه ها و آلودگی هوای کلان شهرها قدم های بهتری در این راستا بردارند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا