سرخط خبرهای سازمان

ثبت هامون در فهرست ذخایر بین المللی یونسکو

بوی باران| مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: تالاب هامون با رایزنی تیم ایرانی در پرو، در فهرست ذخیره گاه های بین المللی یونسکو ثبت شد.

hamun

به گزارش ایرنا، سعید محمودی که در چهارمین کنگره جهانی ذخیره گاههای زیست کره در لیما پایتخت پرو حضور دارد، شنبه شب با ارسال پیامی به ایرنا مرکز زاهدان اعلام کرد: در آستانه نوروز اگرچه سخت و طاقت فرسا بود اما در نشست پرو اتفاق بزرگ رقم خورد و تالاب هامون در فهرست ذخیره گاه های بین المللی یونسکو ثبت شد.

در پیام ارسالی مدیر کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان به ایرنا آمده است: لطف خداوند، دعای خیر مردم سیستان، کمک ها و پشتیبانی استانداری سیستان و بلوچستان و تلاش جانانه و غیرتمندانه تیم اعزامی ایران که با وجود کارشکنی های مداوم برخی مرتجعان، دلاورانه و هوشمندانه عمل کردند باعث این پیروزی و موفقیت شد.

به گزارش ایرنا، ثبت یک تالاب یا یک منطقه به عنوان ذخیره گاه زیست کره نشان دهنده عزم و اراده آن دولت نسبت به حفظ محیط زیست خود است، ایران دارای ۱۰ ذخیره گاه زیست کره است که با اضافه کردن تالاب هامون به این فهرست به ۱۱ ذخیره گاه زیست کره رسید.

با توجه به اهمیت این موضوع توسعه این ذخیره گاه ها در دستور کار سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت که اکنون ثبت تالاب بین المللی هامون به عنوان ذخیره گاه زیست کره در نشست بین المللی یونسکو افتخاری دیگر برای ایران اسلامی است.

با معرفی هامون به عنوان ذخیرگاه زیست کره مرزی بودجه های بین المللی برای مدیریت تالاب افزایش می یابد و موضوع حق آبه هامون با جدیت بیشتری دنبال می شود.

تالاب هامون از سه دریاچه کوچک به نام های هامون پوزک (میانی)، هامون صابوری (شمالی) و هامون هیرمند تشکیل شده است که در زمان وفور آب به هم متصل می شوند و دریاچه هامون را تشکیل می دهند.

منطقه حفاظت شده هامون به دلیل قرار گرفتن در مرکز مناطق کویری و نیمه کویری کشورهای ایران و افغانستان، تنها مامن زیست پرندگان مهاجر شرق کشور است و تاکنون بیش از ۱۸۳ گونه پرنده در دریاچه هامون مشاهده شده است.

بیش از۱۰۰ گونه جانوری از جمله گراز، گربه وحشی و روباه نیز در حواشی این دریاچه زیست می کردند که قطع جریان آب هیرمند به مرز ایران، کمبود نزولات آسمانی، خشکیدن هامون و در نهایت بروز خشکسالی و استمرار آن در ۱۸ سال گذشته باعث شد مهاجرت پرندگان و حیات جانوران در این منطقه به مخاطره بیفتد.

هامون بزرگترین دریاچه آب شیرین با مساحتی حدود پنج هزار و ۷۰۰ کیلومترمربع در سراسر فلات ایران محسوب می شود که در ناحیه کویری و بیابانی شرق کشور، در شمال سیستان و بلوچستان واقع شده است. تقسیم بندی پرندگان در قالب ۵۱ ‎خانواده نشان دهنده تنوع کم نظیر انواع پرندگان در این منطقه است بنابراین از بعد ملی و بین المللی این تالاب از اهمیت قابل توجهی برخوردار و توسط سازمان بین المللی حیات پرندگان به عنوان زیستگاه با اهمیت پرندگان معرفی شده است.

تالاب بین المللی هامون روز شنبه در چهارمین کنگره جهانی ذخیره گاه های زیست کره که در لیما پایتخت پرو در جریان است، به عنوان ذخیره گاه زیستکره به ثبت رسید.

ثبت این تالاب بین المللی در یونسکو پس از ماه ها تلاش کارشناسی و بین المللی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست و به دنبال پیگیری های این سازمان برای جلب توجه و حمایت بین المللی از این تالاب به سرانجام رسید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا