سرخط خبرهای سازمان

دبیر اجرایی جشنواره ادبی “مادرم زمین” خبر داد: استقبال خوب مخاطبان از بخش رقابتی جشنواره

دبیر اجرایی اولین جشنواره ادبی محیط‌ زیستی “برای مادرم زمین می‌نویسم” از استقبال گسترده مخاطبان در سراسر کشور خبر داد.

 

MADARAM ZAMINپریسا حسینی در گفت‌وگو با بوی باران اظهار کرد: نخستین جشنواره ملی ادبی محیط زیست با عنوان برای مادرم زمین می نویسم با هدف تلفیق دو حوزه محیط زیست و ادبیات و همچنین نمایان کردن جلوه‌ها و مشکلات محیط زیست در قالب سبکهای ادبی متنوع برای عموم برگزار می گردد.

این فعال محیط زیست گفت: تا به امروز استقبال گسترده‌ای از این جشنواره در سطح کشور شده است و علاقه مندان در هر چهار بخش داستان کوتاه، داستان کوتاه کوتاه، دادنامه زیست محیطی و بخش آزاد (شعر، کاریکلماتور و …) آثار خود را به دبیرخانه  جشنواره ارسال کرده‌اند.

عضو کمیسیون محیط زیست سازمان عدالت و آزادی اعلام کرد: پراکندگی آثار ارسال شده از بسیاری استانهای کشور بوده است که اگر بخواهیم به ترتیب فراوانی آثار دسته بندی کنیم: تهران , خراسان , مازندران,  گیلان, گلستان,  زنجان , قم , کرمانشاه ,اصفهان , فارس , کردستان , اردبیل  همدان و قزوین بیشترین آثار را ارسال کرده‌اند. همچنین جوانترین شرکت کننده ۱۸ سال و مسنترین آنها ۷۰ ساله می باشد.

حسینی از ایجاد فرم ثبت‌نام الکترونیکی در تارنمای بوی باران خبر داد و گفت: برای سهولت در ثبت نام شرکت کنندگان گرامی فرم ثبت نام الکترونیکی در تارنمای بوی باران قرار گرفت. دیگر راه های ارتباطی با دبیر خانه جشنواره و ارسال آثار؛

پست الکترونیک جشنواره به آدرس: madaramzamin.iifjo@gmail.com

کانال تلگرام به آدرس: telegram.me/madaramzamin

و شماره تماس:‌ ٠٩١٣٣٢۵٣٨٩۵

نخستین جشنواره “برای مادرم زمین می‌نویسم” به همت کمیسیون محیط زیست سازمان عدالت و آزادی در تابستان سال ٩۵ برگزار خواهد شد و مهلت ارسال آثار تا ٢٣ خرداد ماه سال جاری است.

۲ نظر

 1. سلام ، منظور از داد نامه چیست ؟

 2. نام عوضعلی نام خانوادگی شریفی

  سلام خدمت سردبیر محترم جشنواره مادرم زمین : نظری در مورد آلودگی هوای تهران دارم که در زیر توضیح داده شده است در صورت امکان خواهشمند است مقرر فرمایید در صورت امکان نسبت به طرح آن در همایش اقدام نمایند / ضمنا در صورت وجود هرگونه مشکل در زمینه ی این نوشته با شماره زیر تماس بگیرید :۰۹۱۲۷۳۶۵۰۸۳
  راه حل آلودگی هوای تهران
  با توجه به موقعیت جغرافیایی شهر تهران و قرار داشتن ارتفاعات مختلف در شرق آن و وجود ساختمان های بلند مرتبه ، سرعت باددر سطح زمین کم است و آلودگی هوا بخصوص در فصل زمستان که وارونگی هوا هم در آن رخ میدهد ، در سطح زمین می ماند ،
  جهت رفع آلودگی هوای تهران باید به نکات زیر توجه کنیم:
  ۱ سرعت باد در سطح زمین با افزایش ارتفاع افزایش می یابد. –
  ۲ با افزایش آلاینده هایی که قابل رؤیت هستند مانند دود ناشی از سوخت گازوئیل و یا گرد و غبار ، میزان نور خورشید که به سطح زمین می رسد کمتر میشود .
  ۳ میزان انرژی نورانی خورشید در سطح زمین درحالت بدون آلودگی ،حدود ۱۳۰۰ وات بر متر مربع عمود بر امتداد نور خورشید است .
  ۴ اگر سطح زمین را با رنگ سیاه بپوشانیم مقدار زیادی از این انرژی نورانی به انرژی حرارتی تبدیل می شود و باعث افزایش دمای هوای سطح زمین می شود .
  ۵ در شرایط متعارفی ، چگالی هوای گرم از هوای سرد کمتر است و نیروی ارشمدس این هوای گرم را بالا می برد و چون در ارتفاع بالاتر سرعت باد بیشتر است ، این آلودگی ها را باد با خود میبرد و باعث افزایش شدت نور خورشید در سطح زمین می شود و این چرخه روان تر و بهتر می شود.
  ۶ کاستن از آلودگی هایی که موجب کاهش شدت نور خورشید می شود در اولویت اول قرار دارد لذا جلوگیری از تردد وسایل نقلیه دود زا ویا تبدیل کردن سوخت ماشین های گازوییل سوز به گاز سوز بسیار مهم است اگرچه عوامل گازهای سمی بی رنگ برای سلامتی بسیار مضرتر است اما به علت اینکه گرد و غبار و سوخت گازوییل باعث کاهش شدت نور در سطح زمین می شود گازهای سمی خطرناک در سطح زمین تجمیع میشوند بسیار خطرناک ترند .
  ۷ ایجاد فضای سبز طبیعی اگر چه در هر محیطی درست شود آنجا را به بهشت تبدیل میکند اما در تهران و شهرهای مشابه جهنم می سازد زیرا فضای سبز طبیعی در روز فقط دی اکسید کربن که مضر نیست مصرف می کند پس هیچ نقشی در تصفیه هوای آلوده ندارد اما دو ضرر عمده دارد یکی اینکه انرژی نورانی خورشید را به انرژی شیمیایی تبدیل میکند و به گرما تبدیل نمی کند و دوم اینکه به آب نیاز دارد و و این آب با باد تبخیر شده و هوای سطح زمین را خنک می کند لذا چرخه بالا رفتن هوای آلوده را کند تر هم می کند پس این سرکنگبین فضای سبز برای تهران جز افزودن بر صفرایش نقش دیگری از لحاظ رفع آلودگی ، ندارد .اما ایجاد فضای سبز مصنوعی چون نور خورشید را بیشتر به گرما تبدیل می کند مفید است و هوا را بهتر تصفیه میکند تا فضای سبز طبیعی.
  با توجه به مراتب فوق اقدامات زیر پیشنهاد میگردد:
  ۱لف کلیه پشت بام ها و دیوارهای جانبی ساختمانها بهتر است بارنگ روغن سیاه مات رنگ شوند البته نماهای اصلی ساختمانهایی که تا کنون ساخته شده اند پیشنهاد نمی گردند فقط نماهای جانبی آنها که پلاسر شده اند و سپس با سیمان سفید پوشیده شده اند مد نظر است و در مورد ساختمانهای جدید پیشنهاد می گردد که حتی نمای اصلی هم طوری طراحی گردد که سطح تیره مات داشته باشد.
  ب ایزوگام مورد استفاده برای پشت بام های تهران نباید لایه زر ورق داشته باشد زیرا نور را منعکس میکند و این انرژی به گرما تبدیل نمی شود و مستقیما از جو خارج میشود و اگر برای نچسبیدن قیر به دست و پا هنگام اجرای عملیات نصب ، نیاز به چنین لایه ای هست این لایه از ماده ای تیره رنگ باشد و نور خورشید را باز تاب نکند یا به عبارت دیگر تولید کنندگان ایزوگام برای تهران ایزوگامی اینگونه تولید کنند.
  ج پشت بام سوله های کارخانجات و انبارها و کلیه مکانهای عمومی و خصوصی ودولتی که قابلیت رنگ شدن داشته باشند ، با رنگ روغن سیاه مات ، رنگ شوند.
  د کلیه دیوارها و پشت بام های ادارات و شرکت های کشوری و لشکری که قابلیت رنگ شدن را داشته باشند با رنگ روغن سیاه مات ، رنگ شوند .
  ه نمای بالا و جانبی اتوبوس ها و مینی بوس ها و حتی تاکسی ها چه بخش عمومی و چه خصوصی ، با رنگ سیاه مات پوشش داده شوند.و تمهیداتی اتخاذ گردد تا مردم هم به استفاده از خودرو های تیره رنگ در تهران تشویق گردند مانند ارزانتر کردن آنها ) چون –رنگ مات و غیر متالیک است (یا کاهش مالیات خرید و نقل و انتقالات خودرو تیره رنگ و یا حق تردد در محدوده های طرح ترافیک و ….. .همچنین رنگ کامیون ها و ماشین آلات که در تهران فعالیت دارند میتوان با اتخاذ سیاست هایی مالکان آنها را به رنگ کردن ماشین خود تشویق نمود .
  راه کارهای اجرایی:
  ۱ برا ی اینکه نتیجه ملموسی از این طرح بدست آید ، لازم است حداقل ۱۱۱ میلیون متر مربع سطوح مختلف رنگ زده شود .لذا باید کارخانجات رنگ سازی و یا واردکنندگان رنگ تمهیداتی بیندیشند تا این میزان رنگ در بازار وجود داشته باشد .
  ۲ مساجد محلات می توانند پایگاه اجرایی این طرح در مناطق مختلف باشند . ائمه محترم جمعه و جماعات میتوانند نقش بزرگی در بسیج مردم داشته باشند فرماندهان محترم ارتش و سپاه ، فرمانده محترم بسیج ، شهردار محترم تهران و… هر یک به سهم خود می توانند در اجرای این طرح نقش بسزایی داشته باشند.بسیاری از منازل سازمانی ارتش و سپاه و یا تاسیسات و یا انبارها ، ابنیه نظامی و انتظامی ،با یک فرمان آنها میتواند رنگ آمیزی شود.وزرا ی محترم هم می توانند در مورد ابنیه تحت امرشان نقش آفرینی کنند .
  ۳ با توجه به ماهیت طرح ، می توان از هنرمندان نقاش و خطاط و معماران و کسانی که در امور فرهنگی نقش دارند و می توانند در زیباسازی و فرهنگ سازی با نوشتن کلمات قصار ائمه و بزرگان از قرآن و حدیث گرفته تا شعارهایی در زمینه محیط زیست و رعایت قوانین و احترام به حقوق دیگران با خط زیبا و رنگ های شاد و گرم در زمینه ی رنگ مشکی مات ، میتوانند به لطافت و زیبایی ساختمانها، کمک کنند.
  ۴ بسیاری از سطوح را می توان بدون هزینه ، رنگ سیاه مات زد ، مثلا طرفین ساختمان های نوساز بلند مرتبه که ابتدا پلاسر میشود و بعد روی آن را مجددا سیمان سفید میکنند ،این کار پر هزینه ی سیمان سفید را یا می توان انجام نداد یا در صورت لزوم بجای آن از رنگ روغن سیاه مات استفاده کرد که ارزانتر از سیمان سفید و اجرای آن بسیار ساده تر و ارزانتر است .یا پشت بام ساختمان ها که از ایزوگام با زرورق استفاده می کنند از ایزوگام بدون زر ورق که ارزانتر است استفاده کنند و یا همین کارهای فرهنگی که امروزه روی در و دیوارهای شهر انجام می شود و روی دیوار را ابتدا رنگ سفید میزنند و بعد اشعار فرهنگی و یا تبلیغاتی را نقش میزنند روی دیوار را ابتدا رنگ سیاه مات بزنند بعد روی آن را کارهای فرهنگی و تبلیغاتی انجام دهند و یا می توان با خفیف های مالیاتی مردم را به استفاده از رنگ سیاه مات تشویق نمود در حالی که در حال حاضر به نظر میرسد برعکس باشد .
  ۵ بسیاری از آلودگی ها مربوط به کارخانجات است لذا می توان آنها را مجبور نمود تا سقف سوله ها و انبارها و ابنیه و تاسیسات و در و دیوارهای کارخانه ی خود را رنگ سیاه مات بزنند تا اندکی در رفع آلودگی محیط خود سهیم باشند در غیر این صورت این گونه کارخانجات باید تعطیل شوند.
  خواهشمند است نقطه نظرات و پیشنهادات و انتقادات خود را با اینجانب در میان بگذارید .
  امید است با تصمیمات انقلابی مسئولین محترم ، آسمان آبی تهران را دوباره نظاره گر باشیم . عوضعلی شریفی
  پایان
  مشخصات نویسنده به شرح زیر است :
  نام عوضعلی
  نام خانوادگی شریفی
  وضعیت شغل بازنشسته ارتش
  سن ۵۷ سال
  محل اقامت شیراز
  شغل فعلی کارشناس آزمایشگاه فیزیک
  تحصیلات لیسانس برق
  محل تحصیل دانشگاه شیراز
  محل شغل فعلی دانشگاه آزاد زرقان
  سال ورود به دانشگاه ۱۳۵۶
  سال فارغ التحصیلی ۱۳۶۴
  شغل زمان خدمت تدریس و کارشناس مخابرات
  شماره همراه ۰۹۱۲۷۳۶۵۰۸۳
  شماره تلفن ۰۷۱۳۶۳۵۹۷۲۱
  ایمیل avazalisharifi@ yahoo.com

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا