سرخط خبرهای سازمان

رونمایی از برنامه جدید کمیته آموزش و پژوهش سازمان عدالت و آزادی؛ ‹پندار خوانی› از ۲۸ اردیبهشت در دفتر مرکزی حزب

امان اله باطنی رییس کمیته مرکزی آموزش و پژوهش سازمان عدالت و آزادی در پاسخ به پرسش های بوی باران درباره برنامه های جدید کمیته، از ‹پندار خوانی› رونمایی کرد؛ به گفته او این برنامه با هدف افزایش مشارکت اعضا و مخاطبین برنامه های پیشین کمیته آموزش و ارتقا سطح نظرورزی و اعتماد به نفس جوان ترها از طریق بحث درباره محتوای کتاب های مشخص طراحی شده است.

مشروح پرسش‌های بوی باران و پاسخ‌های رییس کمیته مرکزی آموزش و پژوهش سازمان عدالت و آزادی را در ادامه می خوانید.

 

-لطفا در مورد برنامه‌های جدید کمیته آموزش برای مخاطبان ” بوی باران ” توضیح مختصری بدهید .
با درود بر شما و مخاطبان عزیز ” پندار ما ” ، همانگونه که مستحضر هستید برنامه های پندار ما فصل بهار از سه شنبه ۳۱ فروردین با رونمایی از کتاب ” درآمدی بر حکمرانی خوب ” و با سخنرانی مولف کتاب جناب آقای مقدری ، آغاز شد و در هفته بعد یعنی هفته منتهی به انتخابات دور دوم مجلس دهم ، شاهد برگزاری یک برنامه با موضوع ” تحلیل سیاسی – اجتماعی انتخابات هفتم اسفند ” بودیم که در این برنامه نیز جناب آقای دکتر یحیایی انتخابات هفتم اسفند را از منظر جامعه شناسی سیاسی تحلیل نمودند .
برنامه بعدی ” پندار ما ” در مکان جدید دفتر سازمان عدالت و آزادی در تاریخ ۴ خرداد با موضوع ” دموکراسی ، توسعه ; کدام هنجار کدام ابزار ” برگزار خواهد شد که در خدمت جنابان آقایان دکتر خسروی و دکتر حق پناه خواهیم بود که حول این موضوع سخنرانی خواهند کرد .
اما از هفته آینده شاهد برگزاری یک برنامه جدید از سری برنامه های کمیته آموزش خواهیم بود؛ هماهنگونه که تا بحال شاهد بوده اید ،
درپی سلسله جلسات کمیته آموزش با محوریتِ پندار ما، جلسه ها به شکل سخنرانی برگزار می شد و قسمت اعظم جلسه در اختیارمتکلم وحده یا همان سخنران بود ودر پایان جلسه، پرسش و پاسخ صورت می گیرفت؛ ما در کمیته آموزش دو نکته مهم را در نظر گرفتیم؛ افزایش مشارکت اعضا در مباحث و همچنین ارتقاء سطح اعتماد به نفس و نظر ورزی.
لذا با توجه به مسائل مطرح شده سلسله جلساتِ پندارخوانی را در نظر گرفتیم که در این راستا و برای پاسخ به نیاز مخاطب برنامه های ” پندار خوانی ” را به منوی آموزشی اضافه کردیم .

-نحوه برگزاری پندار خوانی چگونه است ومولفه های آن چیست؟

نحوه برگزاری بدین صورت است که در هر جلسه یک کتاب -ترجیحا مرتبط با فعالیت سیاسیِ عملی در قالب احزاب- معرفی می گردد واعضا را به خواندن کتابِ مورد نظر ترغیب می کنیم؛ هرجلسه یک نفر موظف به ارائه خلاصه ای از کتاب خواهد بود وپس از آن اعضای شرکت کننده با علم به کتاب و مفاهیم مطرح شده آزادانه به ابراز نظرات خود می پردازند و یک تریبون آزاد با محوریتِ کتاب شکل می گیرد و هرنفر خود را صاحب نظر وتریبون در جلسه می پندارد.

-هدف ونتیجه ی پندار خوانی را به صورت کلان تر چگونه میبینید؟
در دنیای امروز، حوزه عمومی یکی از مهم ترین بخش های زندگی افراد جامعه را تشکیل میدهد و آموزش سیاسی همراه با ارتقای آگاهی های مدنی، لازم می باشد زیرا همواره ما نیازمند آموزش هستیم تا بتوانیم به شیوه دموکراتیک در کنار یکدیگر زیست کنیم؛ از سوی دیگر در دنیای امروز سیاست مانند گذشته محصور به کاخ هاو..نیست بلکه جزو لاینفک عرصه عمومی شده است.
بااین آموزش ها ما مترصد ایجاد تامل در مورد مسائل و سیاست عمومی هستیم و بامشارکتِ جمعی درپی کمک به برطرف کردن موانع و مصائب سیاسی جامعه می باشیم .

-تاریخ برگزاری جلسات پندار خوانی و کتاب مورد نظر را بفرمائید.
تاریخ برگزاری اولین جلسه ۲۸ اردیبهشت ماه خواهد بود و جلسه بعدی آن در تاریخ ۱۱ خرداد برگزار خواهد شد . اولین کتاب معرفی شده و مورد بحث و مداقه هم کتاب ” آموزش دانش سیاسی ” دکتر حسین بشیریه است که در هفت بخش بوده و مادر دو جلسه اول بدان خواهیم پرداخت و گزینه ی بعدی ما کتاب گذار به دموکراسیِ ایشان خواهد بود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا